Skocz do zawartości
Drutex

Telewizor do 10k, sony xf90 lub lg OLED c7

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 35m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3-3,2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? w umiarkowany sposób ważne
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ?  ściana zachodnia jest cała przeszklona i pokój jest mocno nasłoneczniony
7. Jaki masz obecnie telewizor ?  panasonic plasma 50" sprzed 10 lat, LCD panasonic 42" sprzed 4 lat (niski model)
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ?  dobry kontrast, dobrą czerń, sprawny soft, możliwie najbardziej bezawaryjny, 
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? wszystkie
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ?  ps4, może w niedalekiej przyszłości ps4 pro
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ?  2-4 godziny, ale też nie codziennie. Będą dni, że znacznie krócej albo wcale.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?  obojętnie, możliwie najmniej zniekształcającą obraz odbijaniem światła dziennego i sztucznego
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ?  sport (głównie piłka nożna), netflix, hbo go, filmy, gry, w nieco mniejszym zakresie programy informacyjne
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? tak
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?   tak na ps4, nieregularny czas,  3-4 dni w tygodniu (raz pół godziny, raz godzinę a raz 4h)
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? porównywalnie (rano programy informacyjne, wieczorami netflix, filmy, gry piłka nożna, a w weekendy w ciągu dnia gry, netflix, filmy i piłka nożna)
17. Preferencje co do wielkości? 65
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? wadliwość kupowanych egzemplarzy, działanie jak lustro w trakcie oglądania, wolny soft reagujący 3 sek zanim się coś załączy
19. Preferencje co do marki ?  Sony, LG
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?  nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?  10.000 zł

22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu ? rozważam to

 

Rozważam zakup sony xf90 i LG OLED c7, ale nie zamykam się na inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Drutex napisał:

Rozważam zakup sony xf90 i LG OLED c7, ale nie zamykam się na inne.

Ściana zachodnia cała przeszklona, pokój mocno nasłoneczniony - w takich warunkach będziesz musiał w całości zasłonić grube rolety i zrobić z pokoju dosłownie pieczarę, żeby na szklanym OLEDzie cokolwiek zobaczyć. W przeciwnym razie zamiast TV będziesz miał praktycznie lustro (czego nie lubisz) i to w dodatku średniej jakości, bo odbicia z uwagi na nieidealnie płaskie matryce potrafią być mocno zniekształcone/pofalowane.

Dodając do tego fakt, że trafienie na dobrą sztukę OLEDa (bez plam i zafarbów, z umiarkowanym bandingiem i niewielką liczbą martwych pikseli) jest niezwykle trudne (żeby nie napisać niemożliwe), to już w ogóle nie brałbym pod uwagę C7. Chyba, że chcesz się bawić w zwroty do us*anej śmierci...

XF90 też ciężko polecić, bo jego system wygaszania jest podobno mocno okrojony i nie daje rady podczas nocnych seansów (chyba lepiej, żeby go już w ogóle nie było - czerń nie byłaby aż tak ciemna, ale przynajmniej bardziej jednolita).

Sam stoję przed podobnym wyborem (jasny pokój, ale TV będzie oglądany także wieczorami więc zależy mi na czerni) i póki co nie wiem co kupić. Miałem już dwa OLEDy i oba mocno rozczarowały swoją jakością. W tej chwili chętnie wypróbowałbym jakiegoś LCD'ka, ale topowe modele z gęstym FALDem (dużą liczbą niezależnych stref wygaszania) to niestety koszt 15 tysięcy. Rozważam nawet pogodzenie się z utratą OLEDowej czerni i zakup jakiegoś tańszego Samsunga - mają zdecydowanie najlepszą powłokę antyrefleksyjną.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądać przy zgaszonym świetle zdarza mi się naprawdę bardzo rzadko. Z tego względu zastanawiam się czy faktycznie wygaszanie w xf90 będzie aż takim problemem.

 

w samsungach z kolei odstrasza mnie sztuczne przekłamanie kolorów i pilot z 4 przyciskami (pewnie wpisywanie jest trudniejsze niż w zwyklym)

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Drutex napisał:

Oglądać przy zgaszonym świetle zdarza mi się naprawdę bardzo rzadko.

W takim razie nawet nie patrz na OLEDy. Szukaj jasnego LCD z jak najmniejszymi refleksami. Najlepiej wybierz się do jakiegoś większego sklepu i sam porównaj odbicia na różnych ekranach. Moim zdaniem pod tym względem zdecydowanie wygrywa Samsung (ale ceny mają niestety z kosmosu - 10k za LCD bez FALDa, musiałbym chyba upaść na głowę, żeby tyle zapłacić). W tej sytuacji chyba faktycznie zostaje tylko XF90...

Zobaczymy co zaproponują inni, sam jestem ciekaw :) 

Edit: Przyciskami w Samsungu bym się nie przejmował. Moim zdaniem na każdym pilocie bez żyroskopu wpisywanie będzie tak samo niewygodne :( 

Edytowane przez fuze
  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ku temu xf90 delikatnie bardziej się skłaniam, ze względu na zdrowy rozsądek i spokój w użytkowaniu. 

Jednak nie powiem kusi C7 genialnym obrazem, kątami i lepszym softem.

Zastanawiam się na ile te wady OLEDa są uchwytne i uciążliwe dla zwykłego użytkownika w porównaniu do wad LEDa takich jak clouding.

Bo co innego wykazać banding, nierównomierność ekranu czy martwe piksele na dedykowanych do tego planszach, a co innego odczuwać te wady w codziennym korzystaniu z TV. Z wypaleniami jest pewnie najgorzej.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Drutex napisał:

Jednak nie powiem kusi C7 genialnym obrazem, kątami i lepszym softem.

Masz bardzo jasne pomieszczenie, ogromne okna wychodzące na zachód, do TV planujesz podłączyć konsolę i rzadko kiedy urządzasz wieczorne seanse przy całkowitych ciemnościach - uwierz mi, że OLED nie jest dla Ciebie.

Miesiąc temu stałem (i nadal zresztą stoję) przed podobnym wyborem (65 cali do 10-12 tysięcy). Też mam jasny salon z oknami na zachód, ale w przeciwieństwie do Ciebie nie gram na TV (więc problem wypaleń raczej mnie nie dotyczy) i od czasu do czasu lubię obejrzeć coś po ciemku - dlatego skusiłem się na OLEDa, kupiłem B7 w rewelacyjnej cenie (a nawet dwie sztuki) i co nieco mogę napisać:

1. Genialny obraz - owszem, czerń jest genialna, ale poza nią jakiegoś wielkiego efektu WOW nie było i podejrzewam, że przyzwoity LCD poradziłby sobie zdecydowanie lepiej. W dzień na OLEDzie mało co widać, trzeba zasłaniać wszystkie okna, a i tak na ciemnych (nawet nie kompletnie czarnych) treściach odbija się zniekształcony obraz salonu. Wieczorem robi się zdecydowanie lepiej, ale wtedy obraz na OLEDzie (przynajmniej na moich egzemplarzach) również nie był idealny - w zależności od puszczonego materiału pojawiały się plamy i zafarby. Do tego dochodził przeciętny upłynniacz, przez co nawet bardzo widowiskowy (=kontrastowy) obraz nie był idealnie płynny (chyba, że ktoś lubi oglądać statyczne zdjęcia). Jednym słowem - rozczarowanie.

2. Kąty - te są rewelacyjne, ale na nich akurat mi nie zależało. W LCD będzie zdecydowanie gorzej.

3. Soft - bardzo miłe zaskoczenie. Żadnych zwiech czy spowolnień. Wszystko chodziło jak trzeba. Bez problemu odtwarzałem wszystkie filmy, korzystałem z YT, itp. itd. Do tego świetne ustawienia obrazu i dźwięku (naprawdę widać różnice między trybem "kino", "czysty głos", "muzyka", itp.). Jak podłączyłem słuchawki do gniazda z tyłu, to TV od razu je wykrył i ustawił tryb tak, że z automatu od razu mogłem sterować ich głośnością z pilota (w starym TV tak nie miałem).

4. Dodam jeszcze kapitalny dźwięk, który również był sporym zaskoczeniem. Kompletnie nie widzę sensu dokładania soundbara (a mówimy o podstawowym modelu serii B).

52 minuty temu, Drutex napisał:

Zastanawiam się na ile te wady OLEDa są uchwytne i uciążliwe dla zwykłego użytkownika

Ile ludzi, tyle opinii. Mi wady OLEDa strasznie przeszkadzały. Pierwsza sztuka miała żółtą plamę na zielonych treściach (przez co oglądając mecze prawie 1/3 murawy wyglądała na wypłowiałą), druga miała problem z jednorodną bielą (ta z jednej strony wpadała w róż, z drugiej w błękit). W dzień te wady jakoś strasznie nie uwierały (wtedy z uwagi na spore refleksy w ogóle mało co było widać), ale gdy człowiek wytrwał do wieczora i wreszcie chciał nacieszyć się idealnym obrazem - wtedy widać je było od razu i momentalnie odbierały radość z oglądania.

59 minut temu, Drutex napisał:

Bo co innego wykazać banding, nierównomierność ekranu czy martwe piksele na dedykowanych do tego planszach, a co innego odczuwać te wady w codziennym korzystaniu z TV. Z wypaleniami jest pewnie najgorzej.

Banding i martwe piksele to moim zdaniem akurat najmniejsze zmartwienie. Ten pierwszy widać tylko na bardzo specyficznych scenach (które pojawiają się może w co dziesiątym filmie i to też raptem kilka razy), tych drugich z 3-4m też nie zauważysz (nawet gdy będą na środku). Dużo większym problemem jest nierównomierność ekranu, którą (jeśli w danym egzemplarzu występuje) - widać niemal cały czas. U Ciebie dochodzi jeszcze ryzyko wypaleń, bo na TV zamierzasz od czasu do czasu pograć...

Zrobisz jak uważasz, do XF90 czy Samsunga nie zamierzam namawiać. Idź do sklepu, porównaj. Najwyżej kup przez internet i jak coś nie podpasuje to zwrócisz.

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...