Skocz do zawartości
piopac

LG OLED C8

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

W mijającym tygodniu kupiłem LG 55C8 jako następcę 42 calowej plazmy. Przepaść w czerni jest niesamowita, HDR w we wspominanym na forum Steange Things robi niezłe wrażenie, Planet Earth II powoduje na twarzy banana, a OLEDowe dema z YT przekonują mnie o doskonałym wyborze.

Dżwiek z głośników jest niesamowity. Solidny, pełny dźwięk z basem jakiego nie spodziewałem się z telewizora. To telewizor do którego nie trzeba sounbara jeśli nie mamy BARDZO wysokich wymagań.

Jednak ten żachwyt psuje pewien niuans. Czerń super, jasne sceny miód. Ciemne sceny na granicy czerni ujawiniają to co mnie drażni i psuje przyjemność z wydanych pieniędzy na telewizor kilka razy droższy niż odchodząca do archiwum plazma. Lewa krawędź i dolny obszar wyświetlacza bardziej reagują na pojawianie się światła w obrazie. To nieregularny obszar przecięty poziomymi i pionowymi ciemniejszymi pasami. Prawa góra obrazu zawiera jeszcze absolutną czarń, ale tam gdzie wspomniałem, robi się już szaro, a jeśli jest tam konkretny obraz to traci na kontraście. Jednym zdaniem można to nazwać jasnymi plamami przy pewnych szczególnych warunkach emisji światła. Im ciemnej w pomieszczeniu tym bardziej ten efekt jest widoczny. Zauważyłem też, że reaguje on na różne kombinacje jasności, oświetlenia OLED i kontrastu.

No i teraz się zastanawiam, czy to taka pomijana w opisach wada technologii OLED, czy mój egzemplarz odstaje od normy i należy starać się o wymianę? Plazma niegdy nie miała podobnych wad, ale i czerń była bardziej kineskopowa, czyli nie tak jednoznaczna.

Kalibracja pewnie nie ma wpływu na takie objawy?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja nic do tego nie ma. A tą wadę o której mówisz zgłoś do serwisu, niech naprawiaja. Ewentualnie jak masz możliwość to zwróć i poszukaj lepszej sztuki.

  • Plusik 3
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić zdjęcie tego problemu. Ciekawy jestem czy to banding.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich ustawień obrazu używasz? Możesz też ewentualnie spróbować włączyć funkcje Pixel refresher jeśli masz dość mocno widoczne pionowe paski. Odświeżanie pixeli będzie trwało około godziny i może pomóc wyrównać matrycę. 

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piopac

Tak jak pisze kKadajo zrób zdjęcie 5% planszy w całkowitych ciemnościach, to będziemy mogli coś więcej powiedzieć. I wykonaj odświeżanie pikseli zgodnie z sugestią Damiano.

Edytowane przez Subman
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Na jutro będzie zdjęcie. Najpierw musi się zrobić całkiem ciemno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka fotek mojego przypadku. Na kilku zdjęciach widać z prawej z dołu i z lewej u góry szary, skośny pas - to taka "ozdoba" z tego materiału pomiędzy kolejnymi poziomami szarości. W każdym razie widać jak to wygląda:

P7281146.jpg.884c643258e99e3380df8491e03cb124.jpg

P7281151.jpg.fc97b818a6aed89d86a46f35496ad712.jpg

(Dziwnym trafem pominąłem 5%)

P7281152.jpg.52f1b811083c7f113804c9060fa048c9.jpg

P7281156.jpg.3a18b06f0bb74b11a028fad79b66daf6.jpg

P7281162.jpg.04058f1cd7623ce55363ed4d00865e5e.jpg

P7281167.jpg.d279f45e23710dc4d56dc39e43090d9a.jpg

Po odświeżaniu pikseli praktycznie bez zmian. :

P7291171.jpg.e5290b7c2bf8ede463b09076d026d146.jpg

P7291174.jpg.7f8bcf2a3fa929dc0d18f9a400143c23.jpg

 

 

 

13 godzin temu, Damiano85 napisał:

Jakich ustawień obrazu używasz? Możesz też ewentualnie spróbować włączyć funkcje Pixel refresher jeśli masz dość mocno widoczne pionowe paski. Odświeżanie pixeli będzie trwało około godziny i może pomóc wyrównać matrycę. 

Co do ustawień, to jakie użyteczne by nie były, w takim czy innym momencie problem się ujawnia. Mocne zbicie jasności na konto „oświetlenia OLED” jedynie przesuwa problem w inne poziomy sceny, ale wg mnie pozostają w tym samym miejscu wysterowania matrycy.

Edytowane przez piopac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piopac

Nie wygląda to faktycznie dobrze. Co 4 godziny po wyłączeniu OLEDa z pilota włączana jest automatyczna, krótka kompensacja i ona często pomaga w takich nierównomiernościach. Orientujesz się ile godzin mógł grać Twój OLED ? Napisz też czy wykonałeś ręczną, godzinną kompensację (odświeżanie pikseli). Na Twoim miejscu zdecydowanie zapuściłbym ją i porównał te same plansze.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem ręczną kompensację. Pierwsza seria zdjęć przed, i dwa ostatnie po kompensacji. Praktycznie bez zmian.

U mnie pracował może koło 40-50 godzin. Często nie ma mnie w domu, ale wiem, że telewizor wtedy nie odpoczywa za wiele. Podobno bez pilota serwisowego nie sprawdzi się przepracowanych godzin w LG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie, no może tylko ciut mniej, niż na twojej 1%. Tylko u mnie na 5% tak wyglądało. Plus 2 czarne pasy widoczne przy "normalnym" oglądaniu np przy meczu - na zielonym boisku. Złamany, próby kompensacji nie pomagały...:( Dopiero "zapuszczenie" dem z youtuba (4K, HDR) na 24 godziny pomogło radykalnie. Na tyle radykalnie, że nie ma śladu po pasch czy czarnych plamach. Telewizor to 65 B7. Działa intensywnie jako wyświetlacz telewizyjnych popularnych programów już prawie rok bez najmniejszych zastrzeżeń.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałem podobnie, no może tylko ciut mniej, niż na twojej 1%. Tylko u mnie na 5% tak wyglądało. Plus 2 czarne pasy widoczne przy "normalnym" oglądaniu np przy meczu - na zielonym boisku. Złamany, próby kompensacji nie pomagały...:( Dopiero "zapuszczenie" dem z youtuba (4K, HDR) na 24 godziny pomogło radykalnie. Na tyle radykalnie, że nie ma śladu po pasch czy czarnych plamach. Telewizor to 65 B7. Działa intensywnie jako wyświetlacz telewizyjnych popularnych programów już prawie rok bez najmniejszych zastrzeżeń.
Czyli można powiedzieć w skrócie że rozbujałeś tym piksele na tv.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co piszesz. Czytałem coś podobnego na jakimś zagranicznym forum o wyrównaniu się matrycy po jakimś czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak:) Najważniejsze, że zadziałało:)

Przy okazji mam jednak zastrzeżenia do tego tv, ale to zupełnie inna historia związana z ARC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piopac
Spróbuj zrobić tak jak sugeruje Barnaba. Jak nie pomoże, to zgłoś to serwisowi LG.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie tak:) Najważniejsze, że zadziałało:)
Przy okazji mam jednak zastrzeżenia do tego tv, ale to zupełnie inna historia związana z ARC.
Ja z ARC też miałem problem. Dwa dni z tym walczyłem. Powód? Błachy. Wkładając kabel Hdmi na ślepo nie trafiłem w to gniazdo co trzeba. Rękę dałbym sobie obciąć że dobrze trafiłem. A jednak nie. Ot taki problem.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu odpalić tryb sklepowy? Tam są dema 4K HDR i to ustawione na na max możliwości telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, piopac napisał:

Ciekawe co piszesz. Czytałem coś podobnego na jakimś zagranicznym forum o wyrównaniu się matrycy po jakimś czasie.

To, że matryca potrzebuje czasu na osiągnięcie swoich nominalnych parametrów to raczej nie jest mit. Wspominało o tym kilku recenzentów. Vincent z HDTV Test wspominał nawet o 200 godzinach, które warto dać ekranowi zanim zleci się np kalibrację. Nie jestem teraz wstanie znaleźć źródła tych informacji. Czytałem również raport jednego z Chorwackich kalibratorów, którego zdaniem te pierwsze 100-200 godzin są istotne dla dalszej żywotności matrycy. Zalecał między innymi by w tym okresie ograniczyć statyczne obrazy do minimum. Być może dlatego niektóre osoby mają problemy z szybkim wypalaniem się matrycy.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jadę z Blue Planet II i Planet Earth II

Zobaczę czy coś się będzie zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Damiano85 napisał:

To, że matryca potrzebuje czasu na osiągnięcie swoich nominalnych parametrów to raczej nie jest mit. Wspominało o tym kilku recenzentów. Vincent z HDTV Test wspominał nawet o 200 godzinach, które warto dać ekranowi zanim zleci się np kalibrację. Nie jestem teraz wstanie znaleźć źródła tych informacji. Czytałem również raport jednego z Chorwackich kalibratorów, którego zdaniem te pierwsze 100-200 godzin są istotne dla dalszej żywotności matrycy. Zalecał między innymi by w tym okresie ograniczyć statyczne obrazy do minimum. Być może dlatego niektóre osoby mają problemy z szybkim wypalaniem się matrycy.

Nie wiem co jest takiego zabawnego w tym co napisałem. Oczywiście nie miałem możliwości zweryfikować na własną rękę poprzez jakieś pomiary, czy te informacje są prawdziwe czy nie. Na kiblu jednak tego nie wymyśliłem. Informacje pochodzą od osób, które uważam za wiarygodne w tej branży. Jeśli ktoś ma jakieś kontrargumenty to chętnie się czegoś nowego dowiem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damiano, chyba nie ma się czym przejmować. Ktoś tutaj się strasznie cieszy i wstawia różne nieadekwatne minki do wypowiedzi czerpiąc z tego zapewne jakąś satysfakcję. No cóż... ?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, piopac napisał:

Oto kilka fotek mojego przypadku.

Obraz na zdjęciach wygląda fatalnie - zupełnie jak na LCDku ze słabym systemem wygaszania, a nie OLEDzie z podobno idealną czernią i milionami niezależnych pikseli. Jeśli masz możliwość zwrotu, to nawet nie baw się w żadne odświeżania, tylko pakuj TV w karton i jedź do sklepu albo zamawiaj kuriera (unikniesz wtedy ewentualnych problemów ze zwrotem).

  • Plusik 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zdjęciami, ale czy w rzeczywistości wygląda to tak źle to tylko autor tematu może wiedzieć... Z tego względu nawet nie podejmuje się doradzania, że ten model należy bezwzględnie zwrócić... Tym bardziej że panel MOŻE, choć NIE MUSI z czasem się wyrównać, a wymieniając na inny model można trafić na egzemplarz np z zafarbem, na który nic niema wpływu i który z pewnością z czasem nie zajedzie. 

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zdjęcia bardzo odstawały do tego co widzę okiem, to pogrzebałbym w ustawieniach aparatu w trybie ręcznym. Tak to w bardzo dobrym przybliżeniu wygląda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...