Jump to content
Lordani66

[USTAWIENIA] Samsung NU8072 (NU8070) - Kalibracja dla wszystkich.

Recommended Posts

@Maciej Koper czy w związku z tym ze LG wyda łatkę do OLED 2018 trzeba ponownie przeprowadzać kalibrację. Z twojego doświadczenia czy to ingeruje w ustawienia czy te są zapisane?

Żadna łatka do tej pory ustawień nie psuła. O co konkretnie chodzi?

• Upvote 1

Panowie, ja mam tylko jedno pytanie. Czy ten tv warto kalibrowac (nu8000 55') ? Sam tv kupiłem w listopadzie za 3600zł. Myślałem o kalibracji zaraz po zakupie Ale dałem sobie czas na użytkowanie tv i podjęcie decyzji, teraz już sam nie wiem. Tv używam głównie do grania(ps4 pro) i netflixa.

Ja "kalibrowałem" sam TV. Spędziłem z 3 dni na czytaniu różnych wątków z kalibracją i swoimi siłami ustawiłem TV :) Głównie posiłkowałem się tą stroną https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000/settings

Wiem, że nie jest to w 100% poprawnie skalibrowany TV ale osobiście wolę zatrzymać 500 zł w kieszeni i mieć ustawiony TV w 85% (zwłaszcza, że powinno się ponownie kalibrować obraz po ok roku czasu). Obraz jest dużo lepszy niż standardowe ustawienia, kolory są stonowane przez co nie męczą tak oczu. Próbowałem ustawienia z pierwszych stron tego wątku i z początku byłem bardzo zadowolony. Przeszło mi po ok 2 dniach, przy okazji oglądania meczu. Trawa wyglądała jakby ja ktoś zieloną farbą pomalował, przy dłuższym oglądaniu zaczęły boleć oczy. Po przełączeniu się na zalecane przez kalibratorów ustawienia dużo przyjemniej ogląda się TV. Mam również wrażenie, że dużo więcej detali widać.

• Thanks 1

Heh... przez cały ten wątek mieszają się, a na dodatek często używane są zamiennie, czynności:
- kalibracja telewizora do określonego wzorca barwnego,
- ustawianie telewizora tak aby uzyskać, subiektywnie, najlepszą jakość obrazu,

Cytat

Wzorcowanie (kalibracja) – ogół czynności ustalających relację między wartościami wielkości mierzonej wskazanymi przez przyrząd pomiarowy a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych, realizowanymi przez wzorzec jednostki miary wraz z podaniem niepewności tego pomiaru.

Co oznacza powyższy cytat z Wikipedii? Kalibrację dowolnego urządzenia możemy wykonać przy użyciu przyrządu pomiarowego do określonego wzorca. Jeżeli nie zostaną spełnione te warunki, nie mamy tutaj kalibracji tylko subiektywne ustawienie telewizora, którego jakość zależy od percepcji odbiorcy, jakości matrycy oraz jakości sygnału (łatwo np. o zbyt słabe ustawienie podświetlenia, jeżeli ustawiamy telewizor w zacienionym pomieszczeniu).

Oczywiście nie "od rzeczy" byłoby utworzenie wątku o naszych ustawieniach, bo czemu nie? Jest to forma dzielenia się wrażeniami - jednak, Boże broń, nie nazywajmy tego kalibracją. Co więcej, zmiana ustawień kalibracyjnych bez dokładnego pomiaru parametrów, "na oko", zazwyczaj przyniesie więcej szkody niż pożytku. Nie bez powodu kalibracja związana jest z linearyzacją ustawień barw składowych oraz jasności. W praktyce kalibrując dowolny ekran wykonujemy 2 czynności: kalibrację właściwą (właściwe ustawienie jasności, linearyzację gammy), a następnie wykonywane jest profilowanie barw dla zadanego standardu: sRGB, Adobe RGB, NTSC, PAL, Rec. 709... Ktoś powie ale przecież telewizora nie kalibruje się pod Adobe RGB.... Cóż, a tu już bywa różnie - jeżeli telewizor ma posłużyć do celów prezentacji zdjęć kolekcji mody to... jest to najprostsze rozwiązanie, które odwzoruje odpowiednio tony barw (choć też nie jest idealne, ze względu na pojemność barwną).

Podsumowując: kalibracja to prawidłowe ustawienie (linearyzacja) jasności ekranu i gammy, a także linearyzacja barw. Profilowanie właściwe to ustawienie odpowiedniego nasycenia barw przy zadanych parametrach jasności i gammy (UWAGA! to znaczne uproszczenie) dla określonego standardu. Kalibracja odpowiada za widoczność szczegółów w bielach i cieniach, profilowanie zaś, to regulacja nasycenia i odcienia barw, w taki sposób aby jak najbardziej były zbliżone do wzorca.

Co ciekawe, nigdzie nie wspomniałem, że skalibrowany obraz będzie się bardziej podobał :) Ano właśnie - kalibrację ekranów i ich profilowanie przeprowadza się w celu jak najwierniejszego i możliwe bezstratnego przepływu obrazu od momentu jego rejestracji, po koloryzację i zapis i odtworzenie. Siłą rzeczy takie założenie powoduje konieczność wyłączenia lub maksymalnego ograniczenia zakresu działania, większości systemów korekcji obrazu w telewizorze, a jakość obrazu jest w takim przypadku zależna od jakości sygnału/źródła obrazu.

W praktyce, jeżeli więc spodziewasz się, że po kalibracji obraz zrobi się ostry jak brzytwa, kontrastowy i nasycony barwnie... to jesteś w błędzie. Za ostrość obrazu odpowiada jego rozdzielczość w stosunku do przekątnej ekranu. W efekcie nie ma możliwości, żeby na skalibrowanym ekranie, nagle, sygnał SD nabrał ostrości 4K.

Co więc da kalibracja? Po kalibracji będziesz w stanie rozróżnić czy dana aktorka jest blada ze strachu, ma delikatny rumieniec na policzku, czy jest opalona czy nie. O ile tylko zostanie to zapisane na źródle, to będziesz widział wzór ciemnej marynarki w Ojcu chrzestnym, a w przypadku Niepamięci zobaczysz różnicę szczegółów w jasnych partiach obrazu.

NIEMOŻNA przeprowadzić kalibracji "na oko", bo ludzkie oko jest instrumentem bardzo niedoskonałym jeżeli chodzi o postrzeganie barw oraz intensywności światła.

MOŻNA ustawić telewizor w taki sposób, by - subiektywnie - dawał ładny, względnie ostry i czysty obraz. Podstawą tego jest jednak dobrej lub bardzo dobrej jakości sygnał. Sygnał DVB-T zdecydowanie do takich nie należy i jeżeli oczekujemy ładnego obrazu z telewizora to... musimy zainwestować w satelitę lub kablówkę. DVB-T, niestety, należy traktować jako ratunkowe źródło sygnału.

Czy można kogoś nauczyć jak kalibrować? Tak, można. Trzeba tylko najpierw zainwestować w sprzęt o równowartości średniej klasy samochodu, zdobyć doświadczenie z różnymi matrycami, różnym systemem podświetlania (tak coś koło 10 lat powinno wystarczyć), a później tą wiedzę przekazać w 15 min filmiku na Youtube...

Tak się nie da... @Maciej Koper musiał by zrobić wykłady dla poszczególnych marek (bo każda ma nieco inne charakterystyki), następnie uwypuklić, że w tym a tym modelu możemy spotkać się z takimi a takimi odchyłami od normy, a w tej serii jest specyficzny pik jasności matrycy, a w tamtej powłoka może powodować przekłamania... Acha, zapomniał bym, Maciej używa urządzeń i oprogramowania niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, więc wypadałoby zrobić serie dla poszczególnych urządzeń pomiarowych i oprogramowania... Taaak... i najlepiej żeby to wszystko było za darmo.

Panie i Panowie, w dzisiejszych czasach wiedza jest wartością cenną i bardzo wymierną, a wypadało by jeszcze wspomnieć o bezcennym doświadczeniu wynikającym z setek skalibrowanych ekranów. Biorąc to pod uwagę i dodając do tego stosunkowo "płytki" rynek na usługi kalibracji oceniam wartość takiego szkolenia na ok. 5000 do 7000 zł netto czas trwania kursu to ok. 10 dni roboczych (dwa tygodnie) po 8 godzin i podpisanie klauzuli o zakazie konkurencji. Ach zapomniałbym, przed zapisaniem na kurs kalibracji należałoby przeprowadzić selekcję kandydatów pod kątem elementarnej wiedzy z zakresu elektroniki i fizyki, aby tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, skierować na kurs przygotowawczy w tym zakresie. Po takim kursie zdobywamy wiedzę jak kalibrować i mamy przeszkolenie w zakresie charakterystycznych narowów odbiorników poszczególnych marek... Doświadczenie, niestety, trzeba zdobyć we własnym zakresie.

Ktoś chętny?

Wracając do wątku głównego - autor przedstawił, swoje, subiektywnie najlepsze, ustawienia obrazu dla określonego modelu telewizora. Wypadało by jeszcze wspomnieć na jakim sygnale? SD? HD? 4K? Satelita? Kablówka (jeżeli tak to jaka)? Źródłem sygnału jest dekoder czy może wbudowany tuner, a sygnał dekodowany jest modułem CAM? Niuanse, niuansiki.... to wszystko ma jednak wpływ na jakość obrazu. Żeby nie być gołosłownym - w ubiegły weekend byłem u teściowej, zmieniła dekoder NC+, oczywiście obraz podłączony ale jakoś tak wgląda nieciekawie, ziarnisty, mało ostry. Wchodzę w ustawienia dekodera i... tadam! na wyjściu 576i. I co winne? Telewizor? Sygnał? Dekoder, a właściwie to jego ustawienia.

Oczywiście nie jestem przeciwny dzieleniu się własnymi ustawieniami, wręcz przeciwnie. Taka baza była by cennym źródłem informacji nawet dla samych inżynierów Samsunga (bo z próbki już nawet kilkudziesięciu ustawień można już zacząć wyciągać wnioski o tym jak odbierane są ustawienia fabryczne i w kolejnych seriach można je lepiej dopasować pod gusta przeciętnego użytkownika). Wracam jednak do tego, że nie wolno mylić tego z kalibracją i profilowaniem do określonego standardu.