Skocz do zawartości
Lordani66

[USTAWIENIA] Samsung NU8072 (NU8070) - Kalibracja dla wszystkich.

Rekomendowane odpowiedzi

@Maciej Koper czy w związku z tym ze LG wyda łatkę do OLED 2018 trzeba ponownie przeprowadzać kalibrację. Z twojego doświadczenia czy to ingeruje w ustawienia czy te są zapisane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna łatka do tej pory ustawień nie psuła. O co konkretnie chodzi?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja mam tylko jedno pytanie. Czy ten tv warto kalibrowac (nu8000 55') ? Sam tv kupiłem w listopadzie za 3600zł. Myślałem o kalibracji zaraz po zakupie Ale dałem sobie czas na użytkowanie tv i podjęcie decyzji, teraz już sam nie wiem. Tv używam głównie do grania(ps4 pro) i netflixa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja "kalibrowałem" sam TV. Spędziłem z 3 dni na czytaniu różnych wątków z kalibracją i swoimi siłami ustawiłem TV :) Głównie posiłkowałem się tą stroną https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu8000/settings

Wiem, że nie jest to w 100% poprawnie skalibrowany TV ale osobiście wolę zatrzymać 500 zł w kieszeni i mieć ustawiony TV w 85% (zwłaszcza, że powinno się ponownie kalibrować obraz po ok roku czasu). Obraz jest dużo lepszy niż standardowe ustawienia, kolory są stonowane przez co nie męczą tak oczu. Próbowałem ustawienia z pierwszych stron tego wątku i z początku byłem bardzo zadowolony. Przeszło mi po ok 2 dniach, przy okazji oglądania meczu. Trawa wyglądała jakby ja ktoś zieloną farbą pomalował, przy dłuższym oglądaniu zaczęły boleć oczy. Po przełączeniu się na zalecane przez kalibratorów ustawienia dużo przyjemniej ogląda się TV. Mam również wrażenie, że dużo więcej detali widać.

 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh... przez cały ten wątek mieszają się, a na dodatek często używane są zamiennie, czynności:
- kalibracja telewizora do określonego wzorca barwnego,
- ustawianie telewizora tak aby uzyskać, subiektywnie, najlepszą jakość obrazu,

Cytat

Wzorcowanie (kalibracja) – ogół czynności ustalających relację między wartościami wielkości mierzonej wskazanymi przez przyrząd pomiarowy a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych, realizowanymi przez wzorzec jednostki miary wraz z podaniem niepewności tego pomiaru.

Co oznacza powyższy cytat z Wikipedii? Kalibrację dowolnego urządzenia możemy wykonać przy użyciu przyrządu pomiarowego do określonego wzorca. Jeżeli nie zostaną spełnione te warunki, nie mamy tutaj kalibracji tylko subiektywne ustawienie telewizora, którego jakość zależy od percepcji odbiorcy, jakości matrycy oraz jakości sygnału (łatwo np. o zbyt słabe ustawienie podświetlenia, jeżeli ustawiamy telewizor w zacienionym pomieszczeniu).

Oczywiście nie "od rzeczy" byłoby utworzenie wątku o naszych ustawieniach, bo czemu nie? Jest to forma dzielenia się wrażeniami - jednak, Boże broń, nie nazywajmy tego kalibracją. Co więcej, zmiana ustawień kalibracyjnych bez dokładnego pomiaru parametrów, "na oko", zazwyczaj przyniesie więcej szkody niż pożytku. Nie bez powodu kalibracja związana jest z linearyzacją ustawień barw składowych oraz jasności. W praktyce kalibrując dowolny ekran wykonujemy 2 czynności: kalibrację właściwą (właściwe ustawienie jasności, linearyzację gammy), a następnie wykonywane jest profilowanie barw dla zadanego standardu: sRGB, Adobe RGB, NTSC, PAL, Rec. 709... Ktoś powie ale przecież telewizora nie kalibruje się pod Adobe RGB.... Cóż, a tu już bywa różnie - jeżeli telewizor ma posłużyć do celów prezentacji zdjęć kolekcji mody to... jest to najprostsze rozwiązanie, które odwzoruje odpowiednio tony barw (choć też nie jest idealne, ze względu na pojemność barwną).

Podsumowując: kalibracja to prawidłowe ustawienie (linearyzacja) jasności ekranu i gammy, a także linearyzacja barw. Profilowanie właściwe to ustawienie odpowiedniego nasycenia barw przy zadanych parametrach jasności i gammy (UWAGA! to znaczne uproszczenie) dla określonego standardu. Kalibracja odpowiada za widoczność szczegółów w bielach i cieniach, profilowanie zaś, to regulacja nasycenia i odcienia barw, w taki sposób aby jak najbardziej były zbliżone do wzorca.

Co ciekawe, nigdzie nie wspomniałem, że skalibrowany obraz będzie się bardziej podobał :) Ano właśnie - kalibrację ekranów i ich profilowanie przeprowadza się w celu jak najwierniejszego i możliwe bezstratnego przepływu obrazu od momentu jego rejestracji, po koloryzację i zapis i odtworzenie. Siłą rzeczy takie założenie powoduje konieczność wyłączenia lub maksymalnego ograniczenia zakresu działania, większości systemów korekcji obrazu w telewizorze, a jakość obrazu jest w takim przypadku zależna od jakości sygnału/źródła obrazu.

W praktyce, jeżeli więc spodziewasz się, że po kalibracji obraz zrobi się ostry jak brzytwa, kontrastowy i nasycony barwnie... to jesteś w błędzie. Za ostrość obrazu odpowiada jego rozdzielczość w stosunku do przekątnej ekranu. W efekcie nie ma możliwości, żeby na skalibrowanym ekranie, nagle, sygnał SD nabrał ostrości 4K.

Co więc da kalibracja? Po kalibracji będziesz w stanie rozróżnić czy dana aktorka jest blada ze strachu, ma delikatny rumieniec na policzku, czy jest opalona czy nie. O ile tylko zostanie to zapisane na źródle, to będziesz widział wzór ciemnej marynarki w Ojcu chrzestnym, a w przypadku Niepamięci zobaczysz różnicę szczegółów w jasnych partiach obrazu.

NIEMOŻNA przeprowadzić kalibracji "na oko", bo ludzkie oko jest instrumentem bardzo niedoskonałym jeżeli chodzi o postrzeganie barw oraz intensywności światła.

MOŻNA ustawić telewizor w taki sposób, by - subiektywnie - dawał ładny, względnie ostry i czysty obraz. Podstawą tego jest jednak dobrej lub bardzo dobrej jakości sygnał. Sygnał DVB-T zdecydowanie do takich nie należy i jeżeli oczekujemy ładnego obrazu z telewizora to... musimy zainwestować w satelitę lub kablówkę. DVB-T, niestety, należy traktować jako ratunkowe źródło sygnału.

Czy można kogoś nauczyć jak kalibrować? Tak, można. Trzeba tylko najpierw zainwestować w sprzęt o równowartości średniej klasy samochodu, zdobyć doświadczenie z różnymi matrycami, różnym systemem podświetlania (tak coś koło 10 lat powinno wystarczyć), a później tą wiedzę przekazać w 15 min filmiku na Youtube...

Tak się nie da... @Maciej Koper musiał by zrobić wykłady dla poszczególnych marek (bo każda ma nieco inne charakterystyki), następnie uwypuklić, że w tym a tym modelu możemy spotkać się z takimi a takimi odchyłami od normy, a w tej serii jest specyficzny pik jasności matrycy, a w tamtej powłoka może powodować przekłamania... Acha, zapomniał bym, Maciej używa urządzeń i oprogramowania niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, więc wypadałoby zrobić serie dla poszczególnych urządzeń pomiarowych i oprogramowania... Taaak... i najlepiej żeby to wszystko było za darmo.

Panie i Panowie, w dzisiejszych czasach wiedza jest wartością cenną i bardzo wymierną, a wypadało by jeszcze wspomnieć o bezcennym doświadczeniu wynikającym z setek skalibrowanych ekranów. Biorąc to pod uwagę i dodając do tego stosunkowo "płytki" rynek na usługi kalibracji oceniam wartość takiego szkolenia na ok. 5000 do 7000 zł netto czas trwania kursu to ok. 10 dni roboczych (dwa tygodnie) po 8 godzin i podpisanie klauzuli o zakazie konkurencji. Ach zapomniałbym, przed zapisaniem na kurs kalibracji należałoby przeprowadzić selekcję kandydatów pod kątem elementarnej wiedzy z zakresu elektroniki i fizyki, aby tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, skierować na kurs przygotowawczy w tym zakresie. Po takim kursie zdobywamy wiedzę jak kalibrować i mamy przeszkolenie w zakresie charakterystycznych narowów odbiorników poszczególnych marek... Doświadczenie, niestety, trzeba zdobyć we własnym zakresie.

Ktoś chętny?

Wracając do wątku głównego - autor przedstawił, swoje, subiektywnie najlepsze, ustawienia obrazu dla określonego modelu telewizora. Wypadało by jeszcze wspomnieć na jakim sygnale? SD? HD? 4K? Satelita? Kablówka (jeżeli tak to jaka)? Źródłem sygnału jest dekoder czy może wbudowany tuner, a sygnał dekodowany jest modułem CAM? Niuanse, niuansiki.... to wszystko ma jednak wpływ na jakość obrazu. Żeby nie być gołosłownym - w ubiegły weekend byłem u teściowej, zmieniła dekoder NC+, oczywiście obraz podłączony ale jakoś tak wgląda nieciekawie, ziarnisty, mało ostry. Wchodzę w ustawienia dekodera i... tadam! na wyjściu 576i. I co winne? Telewizor? Sygnał? Dekoder, a właściwie to jego ustawienia.

Oczywiście nie jestem przeciwny dzieleniu się własnymi ustawieniami, wręcz przeciwnie. Taka baza była by cennym źródłem informacji nawet dla samych inżynierów Samsunga (bo z próbki już nawet kilkudziesięciu ustawień można już zacząć wyciągać wnioski o tym jak odbierane są ustawienia fabryczne i w kolejnych seriach można je lepiej dopasować pod gusta przeciętnego użytkownika). Wracam jednak do tego, że nie wolno mylić tego z kalibracją i profilowaniem do określonego standardu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2019 o 20:12, Slepaq napisał:

 

Oczywiście nie jestem przeciwny dzieleniu się własnymi ustawieniami, wręcz przeciwnie. Taka baza była by cennym źródłem informacji nawet dla samych inżynierów Samsunga (...). 

Podziel się kolego swoimi ustawieniami.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o(właściwe ustawienie jasności, linearyzację gammy), a następnie wykonywane jest profilowanie barw dla zadanego standardu: sRGB, Adobe RGB, NTSC, PAL, Rec. 709...

Czy można kogoś nauczyć jak kalibrować? Tak, można. Trzeba tylko najpierw zainwestować w sprzęt o równowartości średniej klasy samochodu, zdobyć doświadczenie z różnymi matrycami, różnym systemem podświetlania (tak coś koło 10 lat powinno wystarczyć), a później tą wiedzę przekazać w 15 min filmiku
Panie i Panowie, w dzisiejszych czasach wiedza jest wartością cenną i bardzo wymierną, a wypadało by jeszcze wspomnieć o bezcennym doświadczeniu wynikającym z setek skalibrowanych ekranów. Biorąc to pod uwagę i dodając do tego stosunkowo "płytki" rynek na usługi kalibracji oceniam wartość takiego szkolenia na ok. 5000 do 7000 zł netto czas trwania kursu to ok. 10 dni roboczych (dwa tygodnie) po 8 godzin i podpisanie klauzuli o zakazie konkurencji. Ach zapomniałbym, przed zapisaniem na kurs kalibracji należałoby przeprowadzić selekcję kandydatów pod kątem elementarnej wiedzy z zakresu elektroniki i fizyki, aby tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, skierować na kurs przygotowawczy w tym zakresie. Po takim kursie zdobywamy wiedzę jak kalibrować i mamy przeszkolenie w zakresie charakterystycznych narowów odbiorników poszczególnych marek... Doświadczenie, niestety, trzeba zdobyć we własnym zakresie.
Ktoś chętny?

 
 


Fajnie napisałeś ale na temat nauki kursów itd to się lekko uśmiałem.

Szkolenia isf odbywają się najbliżej w Niemczech. Mam nadzieje ze w końcu zawitają do Polski i wtedy będziemy mieli gdzieś kto co mówi. Po prostu kogo będzie stać to pójdzie na kurs I II III. Zdobędzie poważne podstawy do dalszej nauki i praktyki.

Nie będzie podpisywał zakazu konkurencji. Naprawdę zakaz konkurencji? Kto w dzisiejszych czasach tego się obawia?

To tak jakbyś był informatykiem i powiedział drugiemu ze jak mu przekażesz cześć swojej wiedzy i poprowadzisz go w dobrym kierunku to nie będzie mogl w tobą konkurować. Masakra

Poza tym fajnie napisałeś. Tylko do tego się czepiam. Tego co my szukamy czyt. Hobbyści to poważnych podstaw. Warsztatów.

Nie potrzebujemy łaski i bucow. Bez obrazy kto się obraził ;) Tego jest sporo na rynku.

Pamiętajcie zawsze ktoś jest lepszy.
Dla tych co chcą kalibrować. Wejdźcie na stronę portrait.com poczytajcie.

Pozdrawiam wszystkich co chcą się uczyć :)

Poza tym gratuluje@hdtvpolska za uznanie na rynku światowym.

Zróbcie jeszcze warsztaty. Im więcej nas tym lepiej.

Graty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Lordani ,jestem posiadaczem 55NU8000 w anglii , wciaz czekam na ustawienia TRYBU GRY podasz je? Mam pytanie - warto używać trybu HDR w 4k przy ogladaniu netflixa ? Czy jest on dopracowany na tyle bo ,mi sie wydaje że  pogarsza on troche płynność obrazu w czasie ruchu kamery,ale daje wrazenie że np promienie slonca i żródła swiatła i i ich odbicia wygladaja jak prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2018 o 14:28, jaremunto napisał:

Im więcej boldujesz tutaj zarzutów do "pro kalibratorów", czytaj Maćka tym śmieszniejszy się stajesz w moich oczach. Bo na razie to tylko ty manipulujesz i przeinaczasz. Gdzie broniłeś podbijania nasycenia? Proponuję wsadzić głowę pod zimną wodę jeśli nie widzisz już zdań, które sam napisałeś, bo jesteś zaślepiony hejtem i żałosną próbą udowodnienia racji, której nie posiadasz. Cytuję:

Przestrzeń kolorów: Oryginalna (NIE ustawiajcie tego na AUTO w przypadku tego ustawienia, bo wasze kolory staną się mdłe i niedosycone.)

Dyskusja zeszła na podatny, Polski grunt. W wypowiedziach obu Panów (Lordi i Maciej Koper) widzę nieścisłości, ale nie ma sensu tego rozstrzygać. Poniekąd zgadzam się z opinią iż profesjonalna kalibracja nie daje klientowi poczucia satysfakcji, a raczej poczucie winy i wymusza racjonalizację zakupu usługi w oparciu o "autorytet" któremu większość forumowiczów zrobiłaby la... Taki idol/celebryta, za którym piszczą nastolatki.  Może jest to spowodowane wysokim kosztem usługi, bo jakby kosztowało 100 zł to nikt by się za bardzo nie przejął, ale z drugiej strony, za taką cenę nie miałby poczucia że zapłacił za usługę PROfesjonalną i luksusową. Tak jesteśmy skonstruowani jako społeczeństwo.Nie ma wątpliwości co do wiedzy, doświadczenia i profesjonalnego sprzętu, a rzeklbym nawet pasji, w tym co robi firma skalibrujtv.pl, jednak wraz z bratem nie byliśmy/nie jesteśmy zadowoleni z kalibracji naszych TV i projektorów (choć tutaj mniej) za na prawdę grubą kasę. I nie jest to wina złej, czy nieprofesjonalnej kalibracji a INDYWIDUALNYCH ODCZUĆ KLIENTA. Pan Maciej jest specjalistą bez dwóch zdań i zna się na rzeczy i kalibruje tak jakby chciał tego reżyser filmu, ale ja jestem amatorem,który ma po prostu kasę i może kupić "najlepszy"/najdroższy sprzęt na rynku choć nie zna się na tych wszystkich kolorkach i kontrastach i nie potrafi tego docenić. Znam się np. na winie, a większość Polaków powiedziałaby, że to wino z Biedronki za 20 a nie 2 tys zł bo smakuje tak samo albo nawet gorzej i w przypadku kalibracji jest podobnie. Ja oczekuję żywych może nawet przesyconych kolorów bo jestem nieznającym się ignorantem, który ma w [beeep]ie co chciał pokazać reżyser, a chcę to widzieć "po swojemu", a jednak ustawili mi blade kolory z jakimś kremowym tłem zamiast wyraźnego błękitu nieba i ch.. że to horror i tak chciał reżyser. Mnie się nie podoba i już. To nie zmienia oczywiście faktu że usługa została przeprowadzona profesjonalnie i każdy kto się zna to się zachwyca. To są subiektywne odczucia i preferencje więc każdy musi sobie sam odpowiedziedzieć czy go stać i zrobi kalibrację dla kaprysu i poczucia że ma super profesjonalne ustawienia choć nie do końca mu odpowiadają ale przed znajomymi chce wyjść na kinomana i "znawcę" czy woli ustawić po swojemu w tryb wszystko AUTO  i super dynamiczny czy jak to się tam nazywa. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się wtrącę: w sumie w jakim celu jest ten post? :D Przecież z tego co wiem to jak Ci się obraz nie podoba to firma nie pobiera opłaty. Więc w czym problem? Nie spodobał Ci się obraz taki jak został zapisany na płycie itd. to nie. Nikt nikogo nie zmusza. To nie jest KAPRYS jak napisałeś tylko profi podejście do materiałów jakie się ogląda. Wyczuwam tutaj nutkę zazdrości oraz nieszanowania kinomaniaków. Wyluzuj trochę i po prostu powiedz, że to nie twój świat i nie masz ochoty na takie rzeczy. Masz zły dzień - fajnie. Tylko w jakim celu robiłeś kalibrację? Chyba nie zrozumiałeś tematu, który jest wałkowany na tym forum od ładnych 8 lat. Aktualnie kalibracja jest dostępna np. w takich sieciach jak Media Markt czy Media Expert i nie jest to żaden luksus jak napisałeś... robi to setki osób miesięcznie w różnego rodzaju telewizorów - od tych tanich do tych droższych. Super bo w końcu temat wszedł pod strzechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Gmeru napisał:

Tak się wtrącę: w sumie w jakim celu jest ten post? :D Przecież z tego co wiem to jak Ci się obraz nie podoba to firma nie pobiera opłaty. Więc w czym problem? Nie spodobał Ci się obraz taki jak został zapisany na płycie itd. to nie. Nikt nikogo nie zmusza. To nie jest KAPRYS jak napisałeś tylko profi podejście do materiałów jakie się ogląda. Wyczuwam tutaj nutkę zazdrości oraz nieszanowania kinomaniaków. Wyluzuj trochę i po prostu powiedz, że to nie twój świat i nie masz ochoty na takie rzeczy. Masz zły dzień - fajnie. Tylko w jakim celu robiłeś kalibrację? Chyba nie zrozumiałeś tematu, który jest wałkowany na tym forum od ładnych 8 lat. Aktualnie kalibracja jest dostępna np. w takich sieciach jak Media Markt czy Media Expert i nie jest to żaden luksus jak napisałeś... robi to setki osób miesięcznie w różnego rodzaju telewizorów - od tych tanich do tych droższych. Super bo w końcu temat wszedł pod strzechy.

Dżizas. Faktycznie "forumowicze" to dziwny twór czasów i na siłę do jakiejś konfrontacji chcecie doprowadzać i udowadniać kto ma rację. Ja o indywidualnych odczuciach, a ty o jakiejś zazdrości - what??!! Mnie nie o to chodzi, żeby ktoś przyznał mi rację czy tez nie. Podoba Wam się taki obraz po profesjonalnej kalibracji - ok, szanuję to, nie oceniam. Ja lubię przesycone, niekoniecznie wierne, a nawet im mniej wierne tym lepiej, więc też mnie proszę nie oceniać - moja sprawa, moje kino. Robiłem kalibrację, bo firma, która mi budowała salę kinową powiedziała, ze tak trzeba i już. Tu nie chodzi o kasę i ponownie - o SUBIEKTYWNE ODCZUCIA dla tych, co się NIE znają - np. mnie. Może kilka tysi za ustawienie kolorków to nie jakiś luksus tylko, że pompujecie ten temat jakby to była jakaś wyrocznia i od czego zależy Wasze życie. To tak jak jakbym przyszedł do Ciebie i powiedział, że 90% zbiorów w twojej piwniczce z winami jest ch....i sie nie znasz, a ja na siłe zrobię ci wykład o rodzaju szczepów i odpowiednim koncie nachylenia zbocza, podczas gdy ty masz je tylko dla ozdoby, bo pijasz brandy. Ja mam kino dla ozdoby, nie znam sie na tym i to otwarcie przyznaję. Czytałem tylko wpisy, gdzie zgnoiliście jakiegoś dzieciaka, bo w JEGO odczuciu profesjonalna kalibracja jest do bani. W moim także, ale to nie znaczy, że zaraz pod lawiną obrońców jakichś standardów kinowych nagle cała Polska ma być specjalistami od kina, jego jakości i kolorów - litości. Za stary jestem, żeby się takich rzeczy uczyć, a wy próbujecie edukować wszystkich na siłę. Większość Polaków uważa, że Passat 1,9 TDI to najlepszy samochód świata. Ja uważam że Porshe i Mercedes i mam teraz iść przez Polskę i głosić dobrą nowinę nawracając niewierny pomiot szatana? To wy wyluzujcie. Przedstawcie konkretne argumenty, ktoś może ALE NIE MUSI się z nimi zgadzać. Piszesz, że robi to setki osób miesięcznie - jedzmy wszyscy [beeep] - miliony much nie może się mylić. A masz dane ile z tych osób robi to kompletnie nieświadomie pod wpływem sprzedawców czy firm budujących ich sale kinowe? Ja tak zrobiłem - jak trzeba to trzeba, w końcu to specjaliści. Kinomaniacy z pewnością doceniliby poczynione u mnie ustawienia, ale w moim wieku wzrok mam taki, ze cycki na ekranie muszą być wyraźne i nasycone. Kwestia gustu i tyle. Nikogo nie chcę obrazić, nikogo nie oceniam i nie podważam kompetencji - zwracam uwagę, że nie wszyscy jestesmy tacy sami.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zjedz snickersa- serio ; )

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam uważam, że w niskim segmęcie mało jest opłacalna po prostu. Tv np 1500 i do tego kalibrację :-) w cenie 1/3 Tv :-)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak piszesz to nie rozumiesz co to jest kalibracja obrazu. Jak duża część osób mimo, że powtarzane to jest od lat - ale rozumiem bo non stop są nowi ludzie, którzy nie siedzą w temacie. Nie ma znaczenia czy telewizor kosztuje 1500zł czy 10 000 zł. Efekt będzie generalnie taki sam. Dlaczego komuś kogo stać na telewizor za 1500 zł odbierać możliwość zobaczenia np. filmu czy serialu na Netflix tak jak został on przygotowany m.in w studio Netflixa? Które notabene kalibrował ostatnio @Maciej Koper

https://hdtvpolska.com/nasza-kalibracja-telewizorow-dla-netflix-skalibrujtv-pl/

Na telewizorze za 1500 zł robi się taką samą kalibrację obrazu jak na takim za 10 000 zł. Sprowadzasz kolory i ogólny wygląd obrazu do tego jaki być powinien. A czy się taki będzie podobać? To trzeba zadzwonić do Pana kolorysty, do Netflixa albo do reżysera i powiedzieć, że "ty" byś zrobił po swojemu. Na szczęście nie musisz bo wystarczy, że włączysz inny tryb obrazu, których telewizor ma multum. Więc jak ktoś jest fanem kina i chce mieć obraz taki jak ma być to lepiej kupić tv za 1500 zł i go skalibrować niż za 2000 zł i takiej kalibracji nie zrobić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli tak piszesz to nie rozumiesz co to jest kalibracja obrazu. Jak duża część osób mimo, że powtarzane to jest od lat - ale rozumiem bo non stop są nowi ludzie, którzy nie siedzą w temacie. Nie ma znaczenia czy telewizor kosztuje 1500zł czy 10 000 zł. Efekt będzie generalnie taki sam. Dlaczego komuś kogo stać na telewizor za 1500 zł odbierać możliwość zobaczenia np. filmu czy serialu na Netflix tak jak został on przygotowany m.in w studio Netflixa? Które notabene kalibrował ostatnio [mention=140433]Maciej Koper[/mention]
https://hdtvpolska.com/nasza-kalibracja-telewizorow-dla-netflix-skalibrujtv-pl/
Na telewizorze za 1500 zł robi się taką samą kalibrację obrazu jak na takim za 10 000 zł. Sprowadzasz kolory i ogólny wygląd obrazu do tego jaki być powinien. A czy się taki będzie podobać? To trzeba zadzwonić do Pana kolorysty, do Netflixa albo do reżysera i powiedzieć, że "ty" byś zrobił po swojemu. Na szczęście nie musisz bo wystarczy, że włączysz inny tryb obrazu, których telewizor ma multum. Więc jak ktoś jest fanem kina i chce mieć obraz taki jak ma być to lepiej kupić tv za 1500 zł i go skalibrować niż za 2000 zł i takiej kalibracji nie zrobić.
 
Nie o to chodzi, wiele osób kupuje tv 1500zl bo jest tani i nie stać na więcej, gdzie wydatek dodatkowo jeszcze 500zł to już spory koszt. Rozumiem co to kalibracja, ale liczy się też coś innego, jeden co kupi za 1500zl zrobi kalibrację bo jeszcze te 500zł to akceptowalnt wydatek a inny nie.
Dlatego uważam, że kalibracja to rzecz dobra ale nie na każdą kieszeń i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś: mało opłacalne. Więc wytłumaczyłem, że jest to opłacalne na każdym tv bo efekt nie zależy od tego czy tv jest tani czy drogi :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisałeś: mało opłacalne. Więc wytłumaczyłem, że jest to opłacalne na każdym tv bo efekt nie zależy od tego czy tv jest tani czy drogi
Z tym się zgadzam, mój błąd, źle sformułowałem zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Gmeru napisał:

Zjedz snickersa- serio ; )

Kosmici w tych internetach i w dodatku szczekają - serio. Pamiętam, że w podstawówce było takie zagadnienie jak czytanie ze zrozumieniem, aby dociec, co podmiot liryczny miał na myśli. Jak sądzę w gimnazjum pominęli w programie. Ja o chlebie on o du..e. Są różne potrzeby i oczekiwania. Cyt. "Dlaczego komuś kogo stać na telewizor za 1500 zł odbierać możliwość zobaczenia np. filmu czy serialu na Netflix tak jak został on przygotowany m.in w studio Netflixa?" Przecież nikt nikomu tego nie odbiera. Po prostu NIE WSZYSCY TEGO POTRZEBUJĄ I W OGÓLE CZUJĄ TAKĄ POTRZEBĘ, nawet jeśli wiedzą i rozumieją czym jest kalibracja, a ty jak nachalny sprzedawca w markecie próbujesz to wcisnąć na siłę. Teraz mam już pewność, że jesteś jakimś marketerem, którego opłaca Euro Agd, czy inna firma kalibracyjna. Ty mówisz ok, ok - wiem że kalibracja przybliży mnie do "mózgu reżysera" ale kiedy ja nie chcę - wolę swój mózg i swoją percepcję. - Ale musisz to mieć, no kup, kup, kalibruj, wszyscy tak robią... Strasznie agresywna ta sprzedaż na tych forach. Moja babka nigdy w życiu nie przełączyła na nic innego poza TVP i chroń Boże przed kalibracją, co by ludzie wiedzieli co Kurski ma na myśli.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy za uwagę Panie Ignorant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ignorant 666 napisał:

Pamiętam, że w podstawówce było takie zagadnienie jak czytanie ze zrozumieniem, aby dociec, co podmiot liryczny miał na myśli. Jak sądzę w gimnazjum pominęli w programie.

Mam wrażenie, że ktoś tu na tych lekcjach wagarował, skoro znalazł się na portalu entuzjastów jakości obrazu i oburza się, że... piszą dogłębnie o jakości obrazu :)

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę rozumiem oczekiwania kolegi. Ma być ładnie lecz niekoniecznie zgodnie z referencją. Dlaczego rozumiem? Przed laty, kiedy urządzania do kalibracji monitorów były jeszcze drogie i mało dostępne, ręcznie ustawiano np. monitor n.p. pod jedno zdjęcie z Photoshopie porównując jednocześnie fizyczną odbitkę z ekranem monitora.

Kiedy już operator tak skalibrowanego monitora cieszył się z "sukcesu" to najcześciej, na  innych zdjęciach, okazywało się, że barwy na monitorze nijak mają się do tych na fizycznej odbitce. Dlaczego? Ponieważ monitor, de facto, ręcznie był przez operatora rozkalibrowywany pod to jedno zdjęcie. Miało być ładnie? Tak ale tylko pod ograniczoną ilość zdjęć. Często nawet przywrócenie nastaw fabrycznych poprawiało sprawę.

Dlatego osobiście wolę mieć telewizor skalibrowany aby mieć pewność tego, że "wyciągam" pełne możliwości z wyświetlacza a ewentualnych problemów z obrazem muszę szukać w innym miejscu.

Lekkie ruszenie nastaw jasności, kontrastu lub gamy są dla mnie do przyjęcia ale inne, ręczne nastawy innych parametrów są już dla mnie lekko ryzykowne.

Z tego co widzę to większość moich znajomych, pomimo tego, że często posiadają telewizor z górnej półki. mając do wyboru tryb "film", który jest zwykle najbardziej zbliżony do standardu, i tak wybiera inne tryby nastaw więc kolegę Ignoratn666 też trzeba trochę zrozumieć.

Nie ma o co się spierać. Zwyczajnie kalibracja nie jest optymalnym rozwiązaniem dla kol. Ignorant666. Pomylił się i tyle i nie piszę tego w znaczeniu pejoratywnym.

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...