Skocz do zawartości
Lordani66

[USTAWIENIA] Samsung NU8072 (NU8070) - Kalibracja dla wszystkich.

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

na forum jestem od niedawna bo niedawno (wczoraj) kupiłem nowy TV. Padło na 55NU8002 (czyli jeśli dobrze zrozumiałem ten sam model co tytułowy acz przeznaczony dla innej sieci handlowej). 

Zapoznaję się z tym tv i szukam jak największej liczby informacji na temat kalibracji - wczoraj oglądałem mecz i byłem bardzo zawiedziony standardowymi ustawieniami, płynnością ruchu, barwami, etc. w stosunku do LG 42LW570S.

Tak trafiłem na ten wątek. Ustawiłem sobie testowo zalecane przez autora ustawienia - nie opatrzyłem się z nimi więc jeszcze nie mam zdania na temat tych ustawień. Mam jednak opinię na temat niektórych członków tego forum. 

Napiszę o największej wątpliwości jaką mam po przeczytaniu tego wątku. Dotyczy ona skalibrowania EZ1000 i porównaniu z PRM-4200. Jako, że z wykształcenia jestem ekonomistą wiem, że jeżeli, po zastosowaniu profesjonalnej kalibracji, EZ1000 miałby choćby w 70% podobną jakość co PRM-4200 to różnica w cenie obu sprzętów nie byłaby taka duża. Maciej Koper stwierdził, że monitory były nie do odróżnienia. Tu pojawia się poważna wątpliwość. 

Wiele postów innych użytkowników to zwykła, bezrefleksyjna klakieriada. Autor dostał bana za to, za co klakierzy bana nie dostali (czyli dostał bana za coś innego).

Odczułem poważny dysonans po przeczytaniu tego wątku.

Na codzień pracuję z inżynierami - trudny temat. Czasami mam wrażenie, że ze względu na to, że oni procesują zera i jedynki a ja do nich prozą mówię (na dodatek w języku polskim), mamy problem ze zrozumieniem siebie nawzajem. W skali jednak, więcej osób mówi w języku polskim i prozą a marginalna ilość zerami i jedynkami.

pozdrawiam wszystkich, bez wyjątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, blazter napisał:

Tak trafiłem na ten wątek. Ustawiłem sobie testowo zalecane przez autora ustawienia - nie opatrzyłem się z nimi więc jeszcze nie mam zdania na temat tych ustawień. Mam jednak opinię na temat niektórych członków tego forum. 

Efektów profesjonalnej kalibracji zbytnio nie uznasz po zastosowaniu tych ustawień, ale są lepsze od ustawień fabrycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Waldo94 napisał:

Efektów profesjonalnej kalibracji zbytnio nie uznasz po zastosowaniu tych ustawień, ale są lepsze od ustawień fabrycznych.

To prawda. Chętnie zobaczyłbym profesjonalnie skalibrowany TV. Może ktoś polecić jakieś miejsce: sklep, salon, etc. w Warszawie, gdzie można zobaczyć efekt profesjonalnej kalibracji?

Pytanie laika: dlaczego sklepy nie robią takiej kalibracji? Koszt dla nich znikomy a efekt WOW (wg wielu na tym forum) olbrzymi. Może jest jakiś sklep ze skalibrowanym telewizorami na ekspozycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, blazter napisał:

To prawda. Chętnie zobaczyłbym profesjonalnie skalibrowany TV. Może ktoś polecić jakieś miejsce: sklep, salon, etc. w Warszawie, gdzie można zobaczyć efekt profesjonalnej kalibracji?

Pytanie laika: dlaczego sklepy nie robią takiej kalibracji? Koszt dla nich znikomy a efekt WOW (wg wielu na tym forum) olbrzymi. Może jest jakiś sklep ze skalibrowanym telewizorami na ekspozycji? 

Nie każdy tv jest sens kalibrować. Przeważnie robi sie to w modelach półki premium, takich jak oled czy wysokiej klasy telewizory lcd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spróbuje ci odpowiedzieć na swoim przykładzie. Ja z racji tego ze lube się bawić zabawkami jak wszyscy chłopcy kupiłem sobie swój kolorymetr. Nie mogę powiedzieć ze mój tv wyświetlał kiepski obraz ponieważ to Oled c8. Standardowe ustawienia na nim są całkiem niezłe co często zaznacza Vincent i Maciek. Zanim kupiłem swój kolorymetr wklepalem ustawienia z Ratings i tu zaczyna się zabawa. Jak już zacząłem (nie znaczy ze wszystko już rozumiem) się bawić (ponieważ to nie jest profesionalna kalibracja) to na własne oczy przekonałem się ze standardowe ustawienia oraz te z ratings nie są prawidłowe. Ktoś powie co ty opowiadasz niebieski to niebieski ale dopiero po podłączeniu sprzętu który to sprawdzi zobaczysz ze tak nie jest. Ludzkie oko jest świetne ale często nie doskonale a jak nie masz porównania to nie wiesz czy to co widzisz jest poprawne. Znowu ktoś powie co to jest poprawne? Ty jako inżynier wiesz ze są odpowiednie wzorce i należało byś sie ich trzymać aby sprzęt którego używamy działał najlepiej. I teraz najważniejsze, czy widzę różnice? Oczywiście ponieważ wystarczy przełączyć na inny tryb który nie jest skalibrowany i jest różnica. Dla mnie to fajne doświadczenie pewnie można by było zamówić kalibrację i mieć spokój ale niektórzy musza sami sprawdzić czy to działa i ja sprawdziłem. 

 

Na koniec krótko niestety każdy panel jest inny i klepanie ustawień na ślepo może  powodować efekt odwrotny od zamierzonego.

 

Edytowane przez tonybcc
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tonybcc napisał:

Na koniec krótko niestety każdy panel jest inny i klepanie ustawień na ślepo może  powodować efekt odwrotny od zamierzonego.

To sformułowanie bardziej sprawdza sie w przypadku oledów. Lcd z reguły są w miare jednolite. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj Maćka i zerknij do tematu o Sony bodajże xf900 gdzie Maciek porównał 3 te same tv. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spróbuje ci odpowiedzieć na swoim przykładzie. Ja z racji tego ze lube się bawić zabawkami jak wszyscy chłopcy kupiłem sobie swój kolorymetr. Nie mogę powiedzieć ze mój tv wyświetlał kiepski obraz ponieważ to Oled c8. Standardowe ustawienia na nim są całkiem niezłe co często zaznacza Vincent i Maciek. Zanim kupiłem swój kolorymetr wklepalem ustawienia z Ratings i tu zaczyna się zabawa. Jak już zacząłem (nie znaczy ze wszystko już rozumiem) się bawić (ponieważ to nie jest profesionalna kalibracja) to na własne oczy przekonałem się ze standardowe ustawienia oraz te z ratings nie są prawidłowe. Ktoś powie co ty opowiadasz niebieski to niebieski ale dopiero po podłączeniu sprzętu który to sprawdzi zobaczysz ze tak nie jest. Ludzkie oko jest świetne ale często nie doskonale a jak nie masz porównania to nie wiesz czy to co widzisz jest poprawne. Znowu ktoś powie co to jest poprawne? Ty jako inżynier wiesz ze są odpowiednie wzorce i należało byś sie ich trzymać aby sprzęt którego używamy działał najlepiej. I teraz najważniejsze, czy widzę różnice? Oczywiście ponieważ wystarczy przełączyć na inny tryb który nie jest skalibrowany i jest różnica. Dla mnie to fajne doświadczenie pewnie można by było zamówić kalibrację i mieć spokój ale niektórzy musza sami sprawdzić czy to działa i ja sprawdziłem. 
 
Na koniec krótko niestety każdy panel jest inny i klepanie ustawień na ślepo może  powodować efekt odwrotny od zamierzonego.
 


Fajnie napisałeś. Jesteśmy po tej stronie. Niedowiarkow. Musimy sami sprawdzić na własne oczy. Oby więcej takich ludzi. Powodzenia w kalibracjach.
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To sformułowanie bardziej sprawdza sie w przypadku oledów. Lcd z reguły są w miare jednolite. 
To że każdy tv jest inny dotyczy wszystkich tv a także każdej elektroniki.
Jak już gdzieś wcześniej napisałem, każdy kto trochę interesuje się elektroniką wie, że każdy element elektroniczny, rezystor, kondensator, nie jest idealny.
Wszystkie te elementy mają jakąś wartość, ale również tolerancję błędu do tej wartości, np. +\-20%, są również elementy precyzyjne o tolerancji +/-1%, ale stosowane są raczej w sprzęcie z najwyższej półki.
Tv złożony jest z dziesiątków takich elementów, przyjmijmy że wszystkie mają zakres tolerancji +/-20%, więc jeden rezystor czy kondensator może mieć np. - 5%, a inny +13% do wartości nominalnej, więc złożenie dwóch identycznych tv z takich elementów, to pewnie jak trafić 6 w lotto.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.03.2019 o 17:17, blazter napisał:

Pytanie laika: dlaczego sklepy nie robią takiej kalibracji? Koszt dla nich znikomy a efekt WOW (wg wielu na tym forum) olbrzymi. Może jest jakiś sklep ze skalibrowanym telewizorami na ekspozycji?

Bo zrobić to dobrze nie jest tak latwo i szybko, poza tym w warunkach sklepowych preferuje się inne ustawienia więc kalibracja nie ma w sumie żadnego sensu.

Ps. Kalibracja daje efekt, ale dla zwykłego zjadacza chleba na bank nie jest to żadne WOW. W każdym jednym teście na tym portalu masz klatki z filmu gdzie masz porównane różne profile , w tym taki skalibrowany. Możesz więc namiastkę tego co daje kalibracja zobaczyć sobie w dowolnej chwili :)

Edytowane przez Xisiek
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to coś dla tych co maja problem z czym jest kalibracja. Polecam dla samego zobaczenia. Nie jest to dokładnie wszystko wyjaśnione. Ale to miej więcej tak



Miłego oglądania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny film ale szkoda ze na naszym forum nie ma takich filmów lub ustawień i osobnego działu gdzie ludzie by wszystko tłumaczyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek ma super materiał co to jest kalibracja 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.03.2019 o 17:17, blazter napisał:

Pytanie laika: dlaczego sklepy nie robią takiej kalibracji? Koszt dla nich znikomy a efekt WOW (wg wielu na tym forum) olbrzymi. Może jest jakiś sklep ze skalibrowanym telewizorami na ekspozycji?

Parę razy już to poruszano, chodzi przede wszystkim o to, że matryca schodzi z taśmy jedna za drugą w ciągu bardzo krótkiego czasu, a na skalibrowanie ekranu potrzebujesz minimum 20 minut (i to w takim mega optymistycznym wariancie), więc jakby ekrany miały zostać skalibrowane to należałoby spowolnić całą produkcję TV, a więc w tym samym czasie mniej TV byłoby gotowych więc wiadomo, że koszty przeszłyby na klienta (TV sprzedawane drożej), a koniec końców i tak większość by narzekała, bo byłoby kilka grup:
a) "Po co mi ta kalibracja? Bez sensu, jeszcze mam przez to więcej płacić za TV, a i tak ten obraz jakiś taki żółty, wracam do trybu dynamicznego".
b) "No fajnie, że ekran skalibrowano, ale to do warunków w ciemnym pomieszczeniu, a ja oglądam przede wszystkim w dzień z odsłoniętymi żaluzjami i na wysokiej jasności żeby obraz mógł się przebić".
c) "Takiej fabrycznej kalibracji to ja nie ufam, wolę i tak wezwać fachowca faktycznie i skalibrować TV w domu, a tak to dwukrotnie muszę płacić: Najpierw więcej za TV, bo dochodzi fabryczna niby kalibracja, a później właściwej osobie w domu".

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jaremunto ja się nie pytam co to jest kalibracja ale jak i co krok po kroku wykonać na tv. Taki swoisty poradnik. Wiem ze są w necie ale na forum posucha. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tonybcc napisał:

@jaremunto ja się nie pytam co to jest kalibracja ale jak i co krok po kroku wykonać na tv. Taki swoisty poradnik. Wiem ze są w necie ale na forum posucha. 

Posucha, bo, prawdę mówiąc, nie da się stworzyć czegoś takiego jak poradnik krok po kroku jak skalibrować. Zwyczajnie proces jest zbyt mało proceduralny i wymaga analizowania i rozumienia zjawisk. Uświadomiłem to sobie bardzo dobitnie w ostatnich 6 tygodniach szkolenia nowego pracownika do firmy. Spędzaliśmy nad procesem 8 - 9 godzin dziennie przez ten okres czasu i dopiero teraz osoba zaczyna być samodzielna tylko przy telewizorach (wszystko jest jeszcze nadzorowane zdalnie). Jak chciałbyś zamknąć wiedzę z 250 roboczogodzin w poradniku?

By umieć kalibrować trzeba znać podstawy fizyki, miernictwa, działania zmysłu wzroku i inżynierii wyświetlaczy. Bez tego nie ruszysz. Zerknąłem na poradnik wstawiony dwa posty powyżej. Jest naszpikowany błędami jak chociażby korekcja gamutu na wierzchołkach barw i to jeszcze na Samsungu, który wykazuje prawie najbardziej nieliniową odpowiedź matrycy. Skończy się z nienasyconymi kolorami szczególnie w czerwieni i zieleni, oraz przyciętą luminancją i potem będzie, że skalibrowany obraz to jakiś mdły. Kolejna astronomiczna bzdura to samplowanie skali szarości co 10% czyli z taką samą rozdzielczością co korekty wprowadzane w telewizor. Idealnie by zrobić sobie banding.

Internet wykazuje taką tendencję do zamykania wszystkiego w poradniki albo krótkie filmy i o ile w niektórych dziedzinach sprawdza się to świetnie, tak nie widzę za bardzo opakowywania wiedzy jak kalibrować w taką formę. Podobnie jak nie znajdziesz filmów jak przeprowadzić "chip tuning" auta, czy jak stworzyć grę komputerową. Są to po prostu zbyt wielowarstwowe zagadnienia. Z drugiej jednak strony wiedza z fizyki, optyki, white-papery od wyświetlaczy dostępne są na wyciągnięcie ręki. Podobnie jak instrukcje do programów od kalibracji opisujące interfejs. Jeśli połączysz jedno z drugim to właśnie nauczysz się kalibrować. Tylko nie zajmie to 40 minut, a powiedzmy rok. Tak jak mi kilkanaście lat temu, gdy z wypiekami na twarzy dowiadywałem się o tym od czego zależy to co widzę na ekranie.

Jeśli brzmi to na zbyt duże wyzwanie to trzeba by zastanowić się po co w ogóle się człowiek chce za to zabierać. Jeśli na celu mamy tylko skalibrowanie swojego wyświetlacza, bez edukacji i rozumienia co się konkretnie dzieje (i nie mówię tu o wiedzy typu "teraz ustawiamy balans bieli" jak na powyższym filmie) to może lepiej po prostu zamówić usługę kalibracji i mieć zrobione profesjonalnie. Tym bardziej, ze oszczędność na własnych eksperymentach będzie żadna, bo nawet amatorski kolorymetr kosztuje te kilkaset złotych. 

P.S. W testach są pisane zalecane ustawienia, więc taki dział mamy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper zgadzam sie ale o ile ułatwiło by to mi i może wielu innym domorosłym „kalibratorom” zrozumienie co to jest tint, hue i saturation i jak one się przesuwają. Zajęło mi to trochę czasu zrozumnienie który przekonać żeby się zbliżyć do celu.  Wiem ze można to znaleść ale odkrywanie tego chociaż satysfakcjonujące trwa.... ja nie spodziewam się ze w poradniku zamkniemy wiedzę ze szkoleń ale podstawy dla takich jak ja... teraz już coraz więcej łapie ale początki były straszne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc który z nich [tint, hue, saturation] i jak przestawiłeś, by zbliżyć się do celu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więc który z nich [tint, hue, saturation] i jak przestawiłeś, by zbliżyć się do celu?



Raczej powrotne pytanie kiedy zaczniecie doszkalać „domorosłych kalibratorow” aby nie popełniali błędów. W Polsce brak szkoleń na temat kalibracji.
Wiec drogi - mam nadzieje ze nie ;) Maćku proszę o przygotowanie szkolenia. Wtedy wszyscy będą szczęśliwi. W tym ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam darmowego HCFR w oczekiwaniu na nowa licencje od spectracal. Wiec włączam continious reading i pomału krok po kroku każdy kolor jadę aż zbliżam się do celu. Nie jest to idealnie ale mam błędy w granicach 0,5 do 2 wiec już nie jest zle staram się również uważać na to co pisałeś aby kolory nie były mdłe. Jak już pisałem dla mnie to zabawa i nauka i ta moja kalibracja na pewno nie jest idealna chociażby z tego względu co napisałeś o filmie wyżej. Ale to co narazie osiągnąłem to i tak jest o niebo lepiej niż to co było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapłaciłem za video tutorial na temat cms od Micheala Chen. Staram się jak najbliżej zdziałać cuda. Ale to myśle ze jak kazdy w miarę poomacku. Zależy od koloru.

http://www.tlvexp.ca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje poprzednie pytanie było małym fortelem, bo chciałem je rozwinąć do tego co faktycznie robi Hue, zwany też Tintem, a to co robi to wywieranie wpływu na relację składowej Cb do Cr w sygnale YUV wobec czego rotuje całą przestrzeń barwną. By to wytłumaczyć trzeba by teraz rozłożyć sygnał YUV do poszczególnych komponentów i potem wyjaśnić za co każdy odpowiada i tak jest prawie z każdym zagadnieniem w kalibracji. Mamy jakąś zasadę, ale to czym jest ona podyktowana składa się z bardzo wielu czynników. No, a wspinając się na górę nie możemy zacząć od wierzchołka.

Oczywiście można by z tego zrobić jakieś szkolenia, ale to co np. prezentuje THX, czy ISF jest bardzo dalekie od faktycznych potrzeb. Bardziej temat na książkę. Może kiedyś ;)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w dalszym ciągu nie rozumiem podejścia. Chwaliście się jaki to sprzęt wiedza nagrody itd. Ale pochwalić się wiedza to problem. Nie obrażajcie się za słowa - po prostu brakuje na rynku takiego czegoś. Jeżeli nie chcecie w sposób szkolenia zrobić czegokolwiek to może youtube. Po prostu zróbcie coś abyśmy my ludzie którzy hobbystycznie podchodzą do tematu mieli jakieś podparcie na rynku polskim.

Ja nie mam zamiaru rzucić roboty i biegać po klientach mówiąc jaki jestem super w kalibracji. Nie jestem - nie mam zamiaru zabierać komuś chleba. Chce to po prostu zrozumieć mieć wiedzę dla swojego hobby. Pomoc kolegom znajomym itd. Doswiadomic ich ze można tez tv skalibrować nie tylko audio.

Myśle ze nie tylko Polacy by was oglądali.
Miłego wieczoru :)

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kuniu napisał:

No i w dalszym ciągu nie rozumiem podejścia. Chwaliście się jaki to sprzęt wiedza nagrody itd. Ale pochwalić się wiedza to problem.

Doba ma niestety wciąż 24 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Doba ma niestety wciąż 24 godziny.



Co życie. :) nie mniej napiszcie czasem początek na stronie how to itd. Może video z kalibracji jak robicie. Czy to zakazane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...