Skocz do zawartości
Jacek D.

Problem z Telewizorem PHILIPS 55POS9002/12

Rekomendowane odpowiedzi


Dzień dobry.

Chciałem używać Telewizora PHILIPS 55POS9002/12 
jako monitora z HDMI do komputera PC,
ale natrafiłem na dwa (jak dla mnie poważne) problemy:

1. 
Telewizor niepoprawnie wyświetla kolorowe czcionki.
Bardzo małe czcionki są rozmazane - szczególnie 
te w kolorze zielonym. 
Większe czcionki są często tylko częściowo pokryte
kolorem - reszta pozostaje czarna. 
Często kolor pojawia się obok czcionki.
W załączniku przesyłam zdjęcie z ekranu.
Wygląda to na problem z przenoszeniem koloru
przez HDMI (4:4:4).  Testowałem z rozdzielczością 1K i 4K.
Czy jest jakiś sposób by kolor w tym telewizorze 
był przenoszony z pełną rozdzielczością? 

2.
Druga sprawa to podczas pracy z obrazem komputera,
ekran stopniowo samoczynnie się przyciemnia, 
utrudniając pracę. Dzieje się tak mimo iż kontrast 
mam zmniejszony nawet do około 10%. 
Szybkie poruszanie dużym oknem aplikacji 
przywraca ustawiony kontrast (jasność).
Czy można to automatyczne przyciemnianie
się matrycy jakoś wyłączyć?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Pozdrawiam,

Jacek

 

 

czcionki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolor to spróbuj zmienić ustawienia w samej karcie graficznej.
Co do przyciemniania to wygląda to na ABL i nic z tym nie zrobisz.
Od siebie dodam że oled jako monitor to ryzykowny pomysł ze względu na możliwość wypalenia np. Paska windows lub innych statycznych elementów pulpitu.

Pozdrawiam

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Co do czcionek, to podłączałem laptopa z tym samym obrazem w sklepie do OLEDa Sony Bravia i w trybie "Gry" obraz najmniejszych czcionek był perfekcyjny i w całości w kolorze bez przesunięć. Korzystałem z tego samego kabla HDMI. Zatem sygnał HDMI jest dobry. Może jest jakaś ukryta opcja w Philipsie?, albo po prostu elektronika Philipsa jest gorsza i nie daje rady z rozdzielczością kolorów? :(  Pisałem do serwisu Philipsa, ale jak do tej pory nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

 

Co do ABL, to ja ustawiam kontrast bardzo nisko i pracuję np. nad jakimś schematem albo w edytorze (czyli  Brightness się nie zmienia) - a mimo to ekran bardzo powoli się przyciemnia. Czy ABL całkuje jasność obrazu w czasie czy tylko po powierzchni obrazu? W sumie to już nie wiem jak to działa.

 

Czy nie ma jakiegoś menu serwisowego w Philipsie, w którym można byłoby to wszystko postawiać?

 

Zdaję sobie sprawę z możliwych wypaleń, ale przy bardzo przyciemnionym obrazie zjawisko powinno być zminimalizowane chyba. Poza tym na oficjalnej stronie Philipsa przeczytałem, że takie powidoki są tymczasowe i same ustępują lub można je likwidować wbudowanymi funkcjami do tego celu.

 

Pozdrawiam,

Jacek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorowych drobnych czcionek na POS9002 nie uświadczysz. Ten TV nie obsługuje chromy 4:4:4 w rozdzielczości 4K. Nie i już. Odpowiedzi z serwisu nie otrzymasz, bo oni nigdy nie przyznają się że coś spieprzyli na etapie projektowania TV. Jeżeli chodzi o przyciemnianie to nie jest to ABL, bo ten zależy od wielkości jasnego obszaru a inny mechanizm zabezpieczający przed wypaleniami. I tak jak się domyślasz on działa w czasie. Nie mam pojęcia czy można to wyłączyć na Philipsie. Na oledach LG są jakieś opcje w menu serwisowym do tego. Nie wiem czy na Philipsie istnieje coś takiego jak menu serwisowe i jak do niego wejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak w specyfikacji jest podane że tv ma supportowac chrome 4:4:4 to można reklamowac i pewnie zwrócą kasę 

choć w przypadku dziadowskiego serwisu to różnie bywa - może prościej oddać do sklepu wtedy na niezgodnośc towaru z umową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje i rady. W menu tego Philipsa jest opcja dla HDMI o nazwie: UHD 4:4:4/4:2:2 , która jednak  jak piszecie jest fikcją. Serwis Philipsa wciąż milczy :( Na szczęście mam jeszcze dziesięć  dni na zwrot telewizora do sklepu.

Efel, a wiesz może jak wejść do menu serwisowego LG? Jak zwrócę tego Philipsa, to chciałby wziąć innego OLEDa jeśli oczywiście 4:4:4 będzie w nim działać i nie będzie się przyciemniał podczas użytkowania. W sklepie testowałem LG OLED55B7V i tam niestety też czcionki wyglądały źle. Sprzedawcy nie mogli tego ustawić. Tylko Sony Bravia zadziałał z 4:4:4. Ale mówią że wszędzie się przyciemnia! :(   Mam nadzieję że to nieprawda. Wtedy niestety nie sprawdziłem tego w Sonym.

Czy ktoś może wie z praktyki który z dostępnych modeli OLEDów będzie działał jak prawdziwy monitor do komputera, bez tych problemów o których pisałem wyżej? Zależy mi żeby to był OLED.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu jest nie tak. Nie zdziwił bym się gdyby to była wina Windowsa lub sterowników gpu. W testach jest potwierdzone że Oled lg b7 obsługuje 4:4:4 w 4k@60hz
Od siebie dodam że od niedawna po ostatnich aktualizacjach Windows 10 ma poważne problemy z hdr i ustawieniami koloru. Podejrzewam że swoją rolę grają tu też sterowniki Nv. de59040f1511278cd7617c6ee647e9e9.jpg

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, Jacek D. napisał:

 W menu tego Philipsa jest opcja dla HDMI o nazwie: UHD 4:4:4/4:2:2 , która jednak  jak piszecie jest fikcją

Opcja nie jest fikcją bo sprytnie ma w nazwie 4:4:4 łamane na 4:2:2. Można to interpretować tak, że telewizor wybierze automatycznie format 4:4:4 lub 4:2:2. Akurat POS9002 zawsze wybiera 4:2:2, bo nie obsługuje 4:4:4. Format 4:2:2 nie zapewnia ostrych kolorowych czcionek. 

Żeby wejść do menu serwisowego na LG potrzebujesz specjalnego pilota serwisowego, uniwersalnego pilota w rodzaju Logitech Harmony albo smartfona z nadajnikiem IR i aplikacji na Androida. Całkowity koszt któregoś z tych rozwiązań pewnie zamknie się w 100 zł. Oledy od LG np B7 obsługują chromę 4:4:4. Czcionki są w Windows ostre. Żeby to działało trzeba otagować wejście HDMI ikonką PC i oczywiście ustawić odpowiednie opcje w sterowniku grafiki. Mogę Cię zapewnić że to działa, bo mam B7 i mam kompa podpiętego pod ten telewizor. Poszperałem trochę i ta funkcja która po jakimś czasie przyciemnia ekran nazywa się ASBL i ponoć ją można wyłączyć w menu serwisowym na LG:

http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2440714-how-turn-off-asbl-lg-oled-tv.html

Oczywiście może się to wiązać z utratą gwarancji i zwiększa ryzyko wypaleń. W ogóle cały Twój pomysł używania jakiegokolwiek telewizora oled jako monitora jest mocno ryzykowny, bo jest prawie pewne, że go wypalisz po jakimś czasie. Mam nadzieję że masz tego świadomość.

 

10 godzin temu, kKadajo napisał:

Coś tu jest nie tak. Nie zdziwił bym się gdyby to była wina Windowsa lub sterowników gpu. W testach jest potwierdzone że Oled lg b7 obsługuje 4:4:4 w 4k@60hz
Od siebie dodam że od niedawna po ostatnich aktualizacjach Windows 10 ma poważne problemy z hdr i ustawieniami koloru. Podejrzewam że swoją rolę grają tu też sterowniki Nv.
 

Nie ma tu nic nie tak. LG B7 obsługuje 4:4:4 w 4K i 60Hz. Przy rozdzielczości bitowej 8 bit na kanał. Czyli nie działa wtedy HDR, albo działa, ale jest to tzw 8bit HDR i mogą występować różne przekłamania z kolorami, w zależności jaką treść zapodasz. Wybór jest prosty: albo chcesz mieć ostre czcionki, albo HDR z 10 bitowym kolorem. Dopóki nie ma standardu HDMI 2.1 tych dwóch rzeczy nie przeskoczymy. Zgadzam się że po ostatniej aktualizacji Windows 10 czyli 1803 są masakryczne problemy z HDRem. Mieli to poprawić a wyszło jak zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc, informacje i rady w tym wątku.

Ostatecznie nie rozwiązałem opisanego tutaj problemu i ponieważ nie uzyskałem też żadnej pomocy i żadnych istotnych informacji od firmy Philips (która po prostu mnie zignorowała), ZWRÓCIŁEM telewizor do sklepu. Stwierdzam że telewizor Philips 55pos9002 zupełnie nie nadaje się na monitor do komputera, a firma Philips nie traktuje swoich klientów poważnie. Przykre to.

 

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rada na przyciemnianie obrazu

Zacytuję jakby strona zniknęła kiedyś
"Edit: SOLVED! You can turn it off by pressing HOME then typing 1999 then BACK. there’s an option right near the bottom called OLED TPC you can set to Disable. You have to do this every time you turn it on but it’s a small price to pay. Leaving this here for the next person."'
Czyli przycisk HOME (taki domek jakby) 1999 i BACK, klawisze wciskane normalnie, nie jak przy serwisowym szybko i płynnie.
Ponoć trzeba co wyłączenie TV  to robić ale i tak dla filmów z ciemnymi scenami lub całymi filmami z ciemnymi scenami to zbawienie.
Aha jest tam tak fajnie brzmiąca nazwa jak Virgin... tak dziewica to może się z OLEDa nie zrobi po kilku latach wypalania ale amnezji to już dostanie konkretnej-znaczy rweset ustawień :D
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...