Skocz do zawartości
Lordani66

Chce zrobic kalibracje na smart TV przez przegladarke - jaka strone polecicie?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Wczoraj mi przyszedl wreszcie moj nowy telewizor 4K, 55", konkretnie to samsung 55NU8072, chcialem zrobic na nim kalibrację. Nie interesuje mnie nic profesjonalnego, chcialem ją zrobić za pomocą wbudowanej przegladarki internetowej, odpalajac jakies ekrany testowe do kalibracji z jakiejś strony, tylko nie znam żadnej, więc prosze o jakieś sugestie. Szczegolnie mnie interesuje kalibracja takich wartosci jak jasność, kontrast, ostrość, nasycenie.

I jeszcze jedno pytanie prze okazji. W tv mam dwie opcja dotyczace HDR - jedna to jest w opcjach ekranu, czyli zapewne włącz/wyłącz HDR, a druga w ustawieniach jakichś ogólnych i tam jest wybór HDR w kazdym konkretnym wejściu HDMI. Czy mam je zaznaczyć wszystkie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze lubisz wydawać pieniądze bez sensu. Taka tzw. Kalibracja to nic innego jak wywalenie kasy w błoto. Jak nie interesuje cię nic profesjonalnego to poszukaj po forach takich jak avs czy ratings a może ktoś z forum coś ci podpowie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie pieniądze? Chodziło mi o darmową stronke z takimi typowymi, ale dobrej jakosci ekranami testowymi. Czy one są płatne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dasz rady zrobić kalibracji przez żadną stronę internetową. :D Jak kolega @tonybcc napisał, możesz jedynie poszukać przyzwoitych ustawień na forach lub stronach branżowych. Przestrzegam jednocześnie przed różnymi internetowymi "magikami", którzy zamiast pomóc spowodują, że gałki oczne będą ci krwawić po zastosowaniu ich parametrów.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Toma-San napisał:

Nie dasz rady zrobić kalibracji przez żadną stronę internetową. :D

A coś takiego? http://www.lagom.nl/lcd-test/

1 minutę temu, klaus71 napisał:

Te okulary sa dodawane zeby na ekranie sprawdzajacym nasycenie i balans kolorow dobre ustawienie robic. Dzis to niepotrzebne, telewizory maja ustawienie "blue only" na przyklad i praktycznie efekt jakbys patrzyl przez te okulary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. nasycenie i balans poprawicie, chociaż przypuszczam, że w dowolnym trybie "prawdziwe kino" już na starcie macie to zagwarantowane. Nie ustawicie natomiast 100 innych potrzebnych rzeczy, po szczegóły odsyłam na obecne forum, chociażby TUTAJ.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
12 minut temu, Toma-San napisał:

Ok. nasycenie i balans poprawicie, chociaż przypuszczam, że w dowolnym trybie "prawdziwe kino" już na starcie macie to zagwarantowane. Nie ustawicie natomiast 100 innych potrzebnych rzeczy, po szczegóły odsyłam na obecne forum, chociażby TUTAJ.

 

Nie interesuje mnie bycie wy******ym we wszystkie mozliwe dziury i zaplacenie "profezjonaliździe" za obsikanie mojego ekranu na żółto. Sam to potrafiłbym. Interesuje mnie tylko to, żeby mieć widoczne szczegóły w ciemnych scenach oraz w bardzo jasnych miejscach na ekranie. Na moim monitorze LCD zrobilem to za pomocą ekranow testowych HD idealnie w jakieś 30 minut z tym że to było na filmikach ktorych nie mialbym jak odpalic na TV. Dlatego pomyślałem o metodzie przez przegladarke.

Edytowane przez Lordani66
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lordani66 napisał:

Nie interesuje mnie bycie wy******ym we wszystkie mozliwe dziury i zaplacenie "profezjonaliździe" za obsikanie mojego ekranu na żółto. Sam to potrafiłbym. Interesuje mnie tylko to, żeby mieć widoczne szczegóły w ciemnych scenach oraz w bardzo jasnych miejscach na ekranie. Na moim monitorze LCD zrobilem to za pomocą ekranow testowych HD idealnie w jakieś 30 minut z tym że to było na filmikach ktorych nie mialbym jak odpalic na TV.

To proponuję wyszukać model swojego TV TUTAJ i spisać ich ustawienia. Będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Toma-San napisał:

To proponuję wyszukać model swojego TV TUTAJ i spisać ich ustawienia. Będziesz zadowolony.

Z egzemplarza na egzemplarz ustawienia najlepsze dla danego modelu będą inne. Bezcelowe jest spisywanie czyichś ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lordani66 napisał:

Z egzemplarza na egzemplarz ustawienia najlepsze dla danego modelu będą inne. Bezcelowe jest spisywanie czyichś ustawień.

Zgadza się. Tak samo bezcelowa jest obecnie regulacja parametrów na oko, ponieważ w nowych TV podstawowych parametrów się w 95% przypadków w ogóle nie rusza. Kalibracja krzywej gamma, balansu bieli, czy gamutu (wielopunktowo) nie jest zaś możliwa bez zaawansowanego sprzętu pomiarowego. Z naciskiem na słowo "zaawansowanego", bo twój TV posiada podświetlenie PFS LED i żadnym spektrometrem drukarskim, czy kolorymetrem do monitorów się do niego nie podejdzie.

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lordani66 napisał:

Z egzemplarza na egzemplarz ustawienia najlepsze dla danego modelu będą inne. Bezcelowe jest spisywanie czyichś ustawień.

Dlatego pisałem o profesjonalnej kalibracji... Nawet jeśli TV różnią się miedzy sobą, to i tak chałupniczymi metodami nie ustawisz nic lepszego od tego, co ci podałem.

A tak naprawdę cokolwiek sobie ustawisz, jeśli spełni twoje oczekiwania będzie dla ciebie najlepsze, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie po drodze Ci z profesjonalną kalibracją, to najlepszym sposobem jest użycie zalecanych ustawień z naszego testu MU7000. To bardzo podobne TV i rekomendacja dla NU8000, gdy już skończę test będzie taka sama.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, Maciej Koper napisał:

Zgadza się. Tak samo bezcelowa jest obecnie regulacja parametrów na oko, ponieważ w nowych TV podstawowych parametrów się w 95% przypadków w ogóle nie rusza. Kalibracja krzywej gamma, balansu bieli, czy gamutu (wielopunktowo) nie jest zaś możliwa bez zaawansowanego sprzętu pomiarowego. Z naciskiem na słowo "zaawansowanego", bo twój TV posiada podświetlenie PFS LED i żadnym spektrometrem drukarskim, czy kolorymetrem do monitorów się do niego nie podejdzie.

"Na oko"
Nawet nie tak bardzo jak na oko jest ustawienie kalibracji profesjonalnej, z porównaniem gamutu przed i po do gamutu "pożądanego", czyli "czy lepiej mieć troszke gorsze niebieskie kolory, odbiegające od oczekiwanych wyników, czy bardziej żółte" itd. Ustawiając wartości jasności i kontrastu wiemy, co mamy osiągnąć, czyt. nastawiasz na wartość maksymalną i zmniejszasz aż osiągniesz to i tamto. I lepiej w tym sensie niczego nie zrobisz.

Poza tym, podziękuję za "POLEPSZANIE" mojego ekranu pod gamut powstały w latach sprzed epoki LCD i niezmieniony od tamtej pory, stworzony przez najprawdopodobniej jakiegoś ślepca. Jeśli dla kogoś kolor biały powinien wyglądać jak mocz, to podziękuję :D. Jeszcze jakby efekt końcowy był dobry, to co innego, a ja nie musze mieć tego co Quentin Tarrantino widzial na swoim ekraniku kiedy tworzył swoje filmy, skoro nie wyglada to dobrze.

Edytowane przez Lordani66
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2018 o 15:15, Lordani66 napisał:

Poza tym, podziękuję za "POLEPSZANIE" mojego ekranu pod gamut powstały w latach sprzed epoki LCD i niezmieniony od tamtej pory, stworzony przez najprawdopodobniej jakiegoś ślepca. Jeśli dla kogoś kolor biały powinien wyglądać jak mocz, to podziękuję :D. Jeszcze jakby efekt końcowy był dobry, to co innego, a ja nie musze mieć tego co Quentin Tarrantino widzial na swoim ekraniku kiedy tworzył swoje filmy, skoro nie wyglada to dobrze.

Wszelka kalibracja, niezależnie czy telewizora, czy nawet czegoś takiego jak waga lub miarka, daje tylko punkt odniesienia dla osoby z niej korzystającej. O tym jak wygląda biel w filmie decyduje tylko reżyser/kolorysta podczas gradingu filmu. Nie musi być ani trochę podobna do tzw. bieli wyświetlacza, czyli wysterowania matrycy sygnałem monochromatycznym, więc zwyczajnie mieszasz pojęcia w swojej wypowiedzi. Nie ma lepszego lub gorszego metra, czy koloru. Może być tylko mniej lub bardziej podobny do pierwowzoru.

Jak to mawiał były instruktor firmy THX, a mój znajomy, kalibracja jest tak prosta jak równanie 2+2=4. Jeśli Ty chcesz zamiast tego mieć 2+2=22, czyli zmieniać zamysł wszystkich filmów i programów, to zagadnienie kalibracji nie jest w ogóle dla Ciebie ważne. Stąd też nie rozumiem po co ten temat. Pytasz o rzeczy nieistniejące lub niedziałające. Równie dobrze można by rozpocząć wątek pytaniem jaki napój gazowany wlać do baku auta zamiast benzyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2018 o 19:34, Maciej Koper napisał:

Stąd też nie rozumiem po co ten temat.

Ponieważ rozróżniam źle skalibrowany ekran przez nie do końca odpowiednie ustawienia podstawowe - jasność, kontrast, nasycenie, ostrość, podświetlenie (dwa ostatnie nie powinny być na kolejno wyłączone oraz mocno obniżone, jak to "profesonalni kalibratorzy" mają w zwyczaju wciskać ludziom), etc. od dobrze skalibrowanego. "Profesjonalna" kalibracja nie jest wymagana do tego. To może zrobić każdy w swoim własnym zakresie i to jest WSZYSTKO co typowy, domowy użytkownik powinien skalibrować i nie patrzeć na to, co miał Quentin Tarantino na swoim ekraniku, tak jak mówiłem. Niech każdy zada sobie to pytanie: Kupujesz TV żeby zdowngrade'ować go do standardu sprzed epoki nawet 720p pod wzgledem gamutu (bo wlasnie TAKIM posluguja sie dzisiejsi reżyserze i twórcy filmow ogolnie), czy chcesz uzyskać ze swojego TV wszystkie soki, ktore sprawily, ze widzac TV w sklepie powiedziales: "tak, tego chce". Ja pytałem po prostu czy są stronki wyświetlające tego typu ekrany testowe, a po prostu znalazłem filmiki ktore odpale na TV.

Stary, nie przekonasz mnie, że downgrade jakim jest profesjonalna kalibracja jest dla mnie lepszy jako dla użytkownika TV w domu od tego, co moge sam ustawić za pomocą plansz + własnego wzroku następnie i nie pisze, że nie twierdzisz tak, bo zdanie to przeczyłoby temu: "Jeśli Ty chcesz zamiast tego mieć 2+2=22, czyli zmieniać zamysł wszystkich filmów i programów, to zagadnienie kalibracji nie jest w ogóle dla Ciebie ważne. Stąd też nie rozumiem po co ten temat. "

Jako informatyk komputerowy ze specjalizacją grafiki komputerowej, 100% wynikami w testach wzroku (i komentarzami od okulisty i optometrysty "do widzenia za 20 lat"), idealnymi wynikami testów typu "Munsell hue test" wiem, dlaczego pchacie profesjonalną kalibrację tak mocno i jest w tym po prostu czysty zysk z praktycznie oszukanych ludzi, którym wciskacie kity typu "możesz mieć w swoim domu odbiornik tak nastrojony, jak chciał tego producent filmu". Z samych kalibracji dla studiów profesjonalnych się nie wyżyje w końcu ;). Anegdoty "twierdzisz, że 2+2=22 a ja że 2+2=4" też do mnie nie przemówią.

  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Lordani66 napisał:

Z samych kalibracji dla studiów profesjonalnych się nie wyżyje w końcu ;)

Ależ wyżyję spokojnie! W końcu mam pod opieką ponad 40 firm post-produkcyjnych, w tym czołowe studia wydające fabuły i reklamy, więc nie martw się ;) I widząc jak bardzo można zbliżyć domowy ekran do studyjnego będę "pchał" gdzie indziej tylko się da. A skoro już sobie wyrobiłeś opinie o mnie, to pozostaje mi życzyć Ci niecodziennej kariery grafika, którego totalnie nie interesują standardy i color management i możemy na tym zakończyć tę jałową dyskusję.

  • Plusik 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ Lordani za przeproszeniem pierdzielisz farmazony. Z tym informatykiem ze specjalizacją grafiki to już w ogóle przyszpanowałeś - z ciekawości zapytam: tytuł ze studiów czy praktykujesz w zawodzie? Tym bardziej dziwię się, że nie rozumiesz podstawowych zagadnień dot. wiernej reprodukcji obrazu. Czyli tworzysz grafikę na monitorze, który nie oddaje wiernie kolorów, załóżmy biały popada lekko w żółty co np. odpowiada Tobie w jakiejś wizji tworzonej grafiki, po czym dajesz do druku i żółty staje się biały co rozwala cały koncept - to jest dla Ciebie ok? Bo właśnie to starasz się udowodnić ;) 

Rozumiem, że subiektywnie możesz sobie woleć przekłamać kolory, aby żółty w filmach wspomnianego przez Ciebie Tarantino wyglądał jak biały, nie zmienia to faktu, ze nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Kalibracja to nic innego, jak upewnienie się, że Twój wyświetlacz jak dostaje na źródle biały, to wyświetla biały, a nie szary, błękitny czy różowy. Jak dostaje na wejściu czerwony to nie wyświetla fioletowego czy różowego. I tyle. Nic więcej. Oczywiście możesz to zrobić na oko, ale skąd masz pewność, że ten biały, który ustawiasz jest faktycznie biały? Do jakiego wzorca to odnosisz? Do kartki papieru przykładanej obok? A co jeśli kartka odbija właśnie światło z lampy led, o kolorze ciepłym, czyli lekko popadającym w żółty? Albo odbija światło słoneczne z podwórka o zabarwieniu błękitnym? W tym sęk, że nie jesteś w stanie uzyskać idealnego punktu odniesienia w warunkach domowych. Po to są właśnie urządzenia pomiarowe i informatyczne rozwiązania, które przecież nie mają przed Tobą tajemnic prawda?

  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo lordani nie bierze, czytaj "nie chce" wziąć pod uwagę najwazniejszego, żeby jego graficzne "wypociny" u odbiorcy wyglądały identycznie jak u Niego u obu muszą wyświetlać się identycznie. I tu z pomocą przychodzą kalibracje. Niech Sobie kolega postawi obok siebie kilka tv i monitorów, wyświetli to samo i porówna. Będzie to porównanie subiektywne, bo obiektywnego wzrok ludzki nie jest w stanie wykonać. Dlaczego w fotografii stosuje się kalibracje, niech kolega sam sobie odpowie....

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lordani, czy ty widziałeś jakiś TV skalibrowany przez Maćka przed i po ?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, Lordani66 napisał:

Ponieważ rozróżniam źle skalibrowany ekran przez nie do końca odpowiednie ustawienia podstawowe - jasność, kontrast, nasycenie, ostrość, podświetlenie (dwa ostatnie nie powinny być na kolejno wyłączone oraz mocno obniżone, jak to "profesonalni kalibratorzy" mają w zwyczaju wciskać ludziom), etc. od dobrze skalibrowanego. "Profesjonalna" kalibracja nie jest wymagana do tego. To może zrobić każdy w swoim własnym zakresie i to jest WSZYSTKO co typowy, domowy użytkownik powinien skalibrować i nie patrzeć na to, co miał Quentin Tarantino na swoim ekraniku, tak jak mówiłem. Niech każdy zada sobie to pytanie: Kupujesz TV żeby zdowngrade'ować go do standardu sprzed epoki nawet 720p pod wzgledem gamutu (bo wlasnie TAKIM posluguja sie dzisiejsi reżyserze i twórcy filmow ogolnie), czy chcesz uzyskać ze swojego TV wszystkie soki, ktore sprawily, ze widzac TV w sklepie powiedziales: "tak, tego chce". Ja pytałem po prostu czy są stronki wyświetlające tego typu ekrany testowe, a po prostu znalazłem filmiki ktore odpale na TV.

Stary, nie przekonasz mnie, że downgrade jakim jest profesjonalna kalibracja jest dla mnie lepszy jako dla użytkownika TV w domu od tego, co moge sam ustawić za pomocą plansz + własnego wzroku następnie i nie pisze, że nie twierdzisz tak, bo zdanie to przeczyłoby temu: "Jeśli Ty chcesz zamiast tego mieć 2+2=22, czyli zmieniać zamysł wszystkich filmów i programów, to zagadnienie kalibracji nie jest w ogóle dla Ciebie ważne. Stąd też nie rozumiem po co ten temat. "

Jako informatyk komputerowy ze specjalizacją grafiki komputerowej, 100% wynikami w testach wzroku (i komentarzami od okulisty i optometrysty "do widzenia za 20 lat"), idealnymi wynikami testów typu "Munsell hue test" wiem, dlaczego pchacie profesjonalną kalibrację tak mocno i jest w tym po prostu czysty zysk z praktycznie oszukanych ludzi, którym wciskacie kity typu "możesz mieć w swoim domu odbiornik tak nastrojony, jak chciał tego producent filmu". Z samych kalibracji dla studiów profesjonalnych się nie wyżyje w końcu ;). Anegdoty "twierdzisz, że 2+2=22 a ja że 2+2=4" też do mnie nie przemówią.

Wiesz w ogóle z kim ty wszedłeś w dyskusję? Już na tym etapie jesteś w czarnej... ;DDDD Lubię takich użytkowników, którzy wchodzą do tego świata znikąd i uderzają w autorytety jakimiś tekstami w stylu: nie wyżyjesz haha. A CO CIĘ TO DO JASNEJ OBCHODZI? Przyjdź na jakiś wykład Macieja na żywo, na pewno chętnie z tobą on podyskutuje. 

A już samo to, że założyłeś tak debilny temat (kalibracja przez stronę www? hahahahahah skąd ty to wziąłeś) świadczy o twoim pojęciu o "kalibracji". 

Edytowane przez MarcinC
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarcinC napisał:

autorytety

Beczka ;). Niektórzy powiedzmy Hitlera też mieli za autorytet. Ogolnie dziekuje za shitstorm ktory mnie tylko upewnil w tym co wiem, bo ewidentnie nadepnąłem na odcisk, o to mi chodziło.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Lordani66 napisał:

Beczka ;). Niektórzy powiedzmy Hitlera też mieli za autorytet. Ogolnie dziekuje za shitstorm ktory mnie tylko upewnil w tym co wiem, bo ewidentnie nadepnąłem na odcisk, o to mi chodziło.

 

Przechwytywanie.JPG

  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, let's not feed the troll ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...