Skocz do zawartości
Dariusz Kowalski

Przebarwienia/wypalenia ma matrycy OLED co w związku z tym ?

Rekomendowane odpowiedzi

To bardzo jasno, u mnie OLED dla kablówki ma 40%, dla YT,Netflix 50%, dla DVD 60% a Bluray 70%, PC 65%

Wyższych wartości używam tylko dla HDR którego oglądam raczej mało.

Edytowane przez kKadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy jasno, w porównaniu do Panasonica DX 750, ktory mial raptem 500 nitów, to SDR z takimi ustawieniami na Oledzie jest bardzo ciemne.

Patrzyłem teraz na ZD9 - tam skolei jakieś problemy z DSE, obracanie kamery i efekt brudnego ekranu - no oficjalnie nie ma co kupić.

Ktoś prosił o zdjęcie 1:1 bo poprzednie było przekoloryzowane przez aprat to wrzucam jeszcze raz:

oled_2_b.jpg

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To bardzo jasno, u mnie OLED dla kablówki ma 40%, dla YT,Netflix 50%, dla DVD 60% a Bluray 70%, PC 65%

Wyższych wartości używam tylko dla HDR którego oglądam raczej mało.

A masz ten sam model lub chociaż OLEDa z tej samej serii?

 

6sta seria miała dosyć niski wpółczynnik APL. Spotkałem się z osobami, które w C6 zawsze mieli podświetlenie ustawione na maxa :-P

 

Dla porównania o ile jaśniej świeci seria 7ma względem 6stej

 

 

960cef074afb1fd6ae187ea647bbc213.jpg&key=fffe682b75bb2d711e4568d0c8191b5aa2636fd61642ef9ffcc717b65c3538a1

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, easye napisał:

No nie wiem czy jasno, w porównaniu do Panasonica DX 750, ktory mial raptem 500 nitów, to SDR z takimi ustawieniami na Oledzie jest bardzo ciemne.

Patrzyłem teraz na ZD9 - tam skolei jakieś problemy z DSE, obracanie kamery i efekt brudnego ekranu - no oficjalnie nie ma co kupić.

Ktoś prosił o zdjęcie 1:1 bo poprzednie było przekoloryzowane przez aprat to wrzucam jeszcze raz:

oled_2_b.jpg

 

Ale ty chyba piszesz o maksymalnej jasności, 500 nitow to jest już tak oczo[beeep]ne że nie mógłbym tak oglądać TV.

160-200 nit to maks co powinno być dla SD/HD (Standardem jest 120  wiec i tak wysoko) zakładając ze masz normalnie pokój oświetlony lub zero oświetlenia.

Nic dziwnego ze niektórym Oledy wypalają się tak szybko jak są katowane takimi ustawieniami panelu. Oczywiście niczego to w sumie nie zmienia skoro producent dał takie możliwości to czemu ich nie używać. Jednak to wyraźny znak ze jednak Oled do takich warunków oglądania to nie jest najlepszy pomysł.

2 godziny temu, Caution napisał:

A masz ten sam model lub chociaż OLEDa z tej samej serii?

 

6sta seria miała dosyć niski wpółczynnik APL. Spotkałem się z osobami, które w C6 zawsze mieli podświetlenie ustawione na maxa 😛

 

Dla porównania o ile jaśniej świeci seria 7ma względem 6stej

 

 

960cef074afb1fd6ae187ea647bbc213.jpg&key=fffe682b75bb2d711e4568d0c8191b5aa2636fd61642ef9ffcc717b65c3538a1

 

Mojego Oleda masz w sygnaturce. Zdjęcie które pokazałeś jest nieprawdziwe i gwarantuje ze nie było takiej różnicy miedzy oledami LG 6 i 7 serii. Natomiast prawda jest ze wszystkie OLED'y poniżej 7 serii byly znacznie bardziej narażone na wypalenie.

Pozwolę sobie przytoczyć test Rtings.com

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Z którego wyraźnie wynika ze najciekawszym zagrożeniem dla Oledow sa programy informacyjne (2 z 6 oledow poddały się tylko na tym kontencie, pierwszy ustawiony z maksymalną jasnością około 400 nitow już w 18 tygodniu testu, drugi z jasnością 200 nitow 4 tygodnie później) jak łatwo policzyć dwa oledy które pierwsze pokazały oznaki wypaleń przegrały odpowiednio po 2500 godzin dla 400 nitow i 3080 godzin dla 200 nitow. Co ciekawe pozostałe 4 Oledy dojechały do 9000 godzin zanim zaczęły pokazywać oznaki wypaleń.

Dodajmy do tego ze są to przykłady ekstremalne, gdzie przez 72 tygodnie Oledy świeciły po 20 godzin dziennie z 4 przerwami na kompensacje matrycy. Jako ze 4 pozostałe przetrwały przez 9000 godzin to przyjmijmy ze będziemy grali w COD przez 5 godzin dziennie, to da nam jakieś 1800 dni bezawaryjnej pracy co daje prawie 5 lat grania w  COD'a codziennie. Moim zdaniem jest to fenomenalny wynik. Jeśli teraz dodamy do tego standardowe użycie TV czyli nikt nie będzie siedział i przez 5 lat codziennie grał w COD. to myślę ze spokojnie zmieścimy się w około 7-10 latach użytkowania takiego OLEDa'a nim panel się podda i podejrzewam ze szybciej go sprzedamy lub elektronika padnie.

Na sam koniec pozamiatajmy ze testy były robione na panelach dwie generacje do tylu a LG z roku na rok zwiększa żywotność. Wiec dziś kupując coś z serii 9 naprawdę trzeba się postarać aby wypalić taki panel pamiętając o tych wszystkich aspektach technologi.

Edytowane przez kKadajo
  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Ale ty chyba piszesz o maksymalnej jasności, 500 nitow to jest już tak oczo[beeep]ne że nie mógłbym tak oglądać TV.
160-200 nit to maks co powinno być dla SD/HD (Standardem jest 120  wiec i tak wysoko) zakładając ze masz normalnie pokój oświetlony lub zero oświetlenia.
Nic dziwnego ze niektórym Oledy wypalają się tak szybko jak są katowane takimi ustawieniami panelu. Oczywiście niczego to w sumie nie zmienia skoro producent dał takie możliwości to czemu ich nie używać. Jednak to wyraźny znak ze jednak Oled do takich warunków oglądania to nie jest najlepszy pomysł.


Podpisuje się pod tym

Mnóstwo postów o wypalonych OLEDach, ale napisać na jakim podświetleniu był używany, to ani słówka
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kluczowy parametr.

Oledy w teście Rtings były ustawione na 200 nitów (poza tym jednym CNN który miał maksymalna jasność zmierzona 380 nitów).

Zakladajac ze ktoś kupuje TV do oglądania zwykłej kablówki to standardem dla SD/HD jest 120 nitów ja osobiście preferuje 180-200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Mojego Oleda masz w sygnaturce. Zdjęcie które pokazałeś jest nieprawdziwe i gwarantuje ze nie było takiej różnicy miedzy oledami LG 6 i 7 serii.

 

Jest taka różnica między 6, a 7. Widać, że jesteś niedoinformowany.

 

Natomiast prawda jest ze wszystkie OLED'y poniżej 7 serii byly znacznie bardziej narażone na wypalenie.

Tak jak seria 7 względem wyższych, tak jak seria 8 względem wyższych. No ileż można ciągle tak samo głupio usprawiedliwiać OLEDy?

 

Producent co roku zarzekeka się że problem wypaleń został wyeliminowany, a nowe OLEDy po czasie dalej tak samo się wypalają jak starsze modele.

 

Najlepsze jest to, że ludzie to łykają jak pelikan dumnie twierdząc "Teraz to OLEDa już praktycznie nie da się wypalić".

 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, kKadajo napisał:

Zakladajac ze ktoś kupuje TV do oglądania zwykłej kablówki to standardem dla SD/HD jest 120 nitów ja osobiście preferuje 180-200.

Nalezy jednak pamietac, ze 120 nit to jest dosc jasno jak nie mamy zbyt wiele swiatla w pomieszczeniu. Za dnia/tryb dzienny wiele osob ustawia duuuzo wiecej, nawet Maciej zapewne nie raz nie dwa ustawial klientom luminacje panelu na 200-300 nit.

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Caution napisał:

 

Producent co roku zarzekeka się że problem wypaleń został wyeliminowany, a nowe OLEDy po czasie dalej tak samo się wypalają jak starsze modele.

 

Najlepsze jest to, że ludzie to łykają jak pelikan dumnie twierdząc "Teraz to OLEDa już praktycznie nie da się wypalić".

Seria 2018 była (w 55 calach) w najlepszym momencie o jakieś 20-30% tańsza niż seria 2017, będąc w zasadzie TV o półkę tańszą od LCD (high end w cenie średniaka). Tego musiało pójść naprawdę sporo, więc gdyby wypalenia były tak masowe jak w serii 2016 to naprawdę w internecie byłoby zatrzęsienie narzekających ludzi, a są raptem pojedyncze przypadki. Może problemem było wyłączanie TV z listwy, które naprawdę potrafi zabić panel w krótkim czasie? Ewentualnie jakieś b. długie maratony oglądania bez przerwy - skoro kompensacja normalnie ma miejsce co 4 godziny to może np. 12-16h oglądania non stop już jest problemem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Caution napisał:

Najlepsze jest to, że ludzie to łykają jak pelikan dumnie twierdząc "Teraz to OLEDa już praktycznie nie da się wypalić".

Bo to po prostu prawda. Milionowa, gwałtownie rosnąca sprzedaż to potwierdza. Ekrany w telefonach, zegarkach i topowych laptopach również.

Podobnie, jak wyjątki w twoim przypadku, które potwierdzają regułę ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jak co roku Za rok znowu będzie nowa prawda, że obecnych modeli nie wypalisz, za 5 lat to samo i tak w kółko.

Po co zaklinasz rzeczywistość? OLEDy zawsze się wypalały i zawsze będą się wypalac, to cecha wrodzona technologii, a ty łykaj te bzdury.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie karmic trola, sry za oft.  

 

Chyba ty jesteś trollem, ja tu widzę u ciebie ból czterech liter  

Widać prawda boli fanatyków OLEDów, tak jak fanatyków iPhone'a, że android jest lepszy

 

 

 

  • Dzięki 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kKadajo napisał:

Na sam koniec pozamiatajmy ze testy były robione na panelach dwie generacje do tylu a LG z roku na rok zwiększa żywotność. Wiec dziś kupując coś z serii 9 naprawdę trzeba się postarać aby wypalić taki panel pamiętając o tych wszystkich aspektach technologi.

Na sam koniec pamiętajmy, ze po testach 7dmek które miejscami wypadły gorzej niż 6tki Rtings zaprzestał testów kolejnych modeli. Fajnie też poczytać tego typu posty " ciężko Oleda wypalic", wystarczy pamiętać o tym, by nie oglądać telewizji, nie mieć zbyt wysoko ustawionego podświetlenia, nie grac za dużo w 1 grę, robić przerwy podczas korzystania z telewizora - ogólnie korzystać z zegarkiem w reku!

No i super tez poczytać wypowiedzi o wypaleniach serii 9, które zadebiutowały w lipcu tego roku xDDDDDDDDDDDDDDDDD

5 godzin temu, kKadajo napisał:

Wiec dziś kupując coś z serii 9 naprawdę trzeba się postarać aby wypalić taki panel pamiętając o tych wszystkich aspektach technologi.

myślę ze o tym, to będziemy mogli podyskutować w lipcu 2021!

 

Edytowane przez easye
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2019 o 15:13, easye napisał:

2,5 r. - ładny śmieć.

napisze tylko, ze na żywo jest oczywiście gorzej, nawet nie wiedziałem, ze już mam dwie 12tki w rożnych miejscach xD

Reklamuj w sklepie z tytułu rękojmi. Masz na to rok od momentu zauważenia wady. Tyle że moment zauważenia wady musisz jasno określić i musi się on znaleźć w okresie 2 lat od zakupu. Już dzisiaj linkowałem ten obrazek:

image.png.19c5e5648c31ad97f29a23c78353b369.png

Dnia 10.11.2019 o 20:27, easye napisał:

No u znajomych się skolei gierki w których spedzili sporo czasu wypaliły, jeden ma Graj z Pugba na 7, inny pasek supera z Destiny na C8. Tyle w temacie.

Od serii 7 mej co pokazują testy na RTINGs żeby coś wypalić na OLEDZie musisz tym świecić około 1 tys godzin. Nie chodzi o sam czas gry, tylko o czas w którym te stałe elementy są widoczne na ekranie. Nawet gry sieciowe mają jakieś plansze ładowania, menusy itp, nie widzisz HUDa 100% czasu gry, więc realnie pewnie wyszłoby że wypalenie się pojawi po około 1.5 tys h. 

Jeżeli ktoś z Twoich znajomych kupił OLEDa i rżnął w PUBGa albo inne Destiny co najmniej 1.5 tys godzin i teraz się dziwi że ma wypalone paski, to cóż - mogę to porównać tylko do sytuacji w której ktoś kupuje samochód z salonu i zaczyna brać regularnie udział w wyścigach na torze. Jedź później z tak zatartym silnikiem do ASO i próbuj to reklamować. 

W dzisiejszych czasach można być ignorantem w wielu dziedzinach życia i dawać sobie świetnie radę. Trzeba mieć tylko głębokie kieszenie...

  • Plusik 1
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tytułu rękojmi to nic nie zareklamujesz po okresie trwania gwarancji, teraz udowandianie z biegłym kiedy i w jaki sposób powstała wada byłoby strata czasu, a i tak kasy od sklepu nie odzyszkasz.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziecko neostrady trochę urosło, języka polskiego zapomniało ale wiedzę prawniczą ma w jednym palcu ;)

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, easye napisał:

Z tytułu rękojmi to nic nie zareklamujesz po okresie trwania gwarancji, teraz udowandianie z biegłym kiedy i w jaki sposób powstała wada byłoby strata czasu, a i tak kasy od sklepu nie odzyszkasz.

na prawdę tak ciężko napisać pismo? masz podstawę prawną, posiedż kilka minut w sieci, zapytaj na forumprawne i już nie masz w plecy. Pamietaj, że sprawa w sądzie nie jest trudna a jak brałeś na osobę prywatną to właściwym sądem jest ten z Twojego miasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, easye napisał:

Z tytułu rękojmi to nic nie zareklamujesz po okresie trwania gwarancji, teraz udowandianie z biegłym kiedy i w jaki sposób powstała wada byłoby strata czasu, a i tak kasy od sklepu nie odzyszkasz.

Widać, że słabo jesteś zaznajomiony z przepisami. Po pierwsze w tym wypadku, to nie Ty musisz udowodnić termin powstania wady: Ty wskazujesz termin, bo do tego Cię zobowiązują przepisy i jeżeli sprzedawca ma coś do tego, to on musi udowodnić, że kłamiesz. W praktyce ten termin jest nie do podważenia.

Niestety jest też druga strona medalu. W drugim roku trwania rękojmi, na konsumencie ciąży prawo udowodnienia, że wada istniała w momencie zakupu. To oznacza że musisz wykazać np że wypalenie jest wynikiem np zastosowania materiałów słabszej jakości, a telewizor użytkowałeś zgodnie z instrukcją. W przypadku OLEDów najczęściej sprowadza się to do sprawdzenia w menu serwisowym ilości godzin i ilości kompensacji matrycy - czyli czy TV nie był odłączany od prądu.

Możesz to sam sprawdzić i dołączyć fotki do zgłoszenia, ale jeżeli sprzedawca będzie uparty, to raczej nie ma innego wyjścia niż rzeczoznawca. Co się wiąże z kosztami (opłata za rzeczoznawcę) i koniecznością transportu TV do takiego rzeczoznawcy. Ogarniętej osobie zdobycie opinii rzeczoznawcy nie powinno zająć więcej niż tydzień, dwa. Ale samo się nie zrobi, trzeba ruszyć tyłek a nie siedzieć, narzekać i klepać posty na forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No znasz kogoś komu sie udalo? Ja nie - nawet w czasie trwania gwarancji ostatnia moja rękojmia trwała 4m i byla mega walka z Media Marktem, a co dopiero mniejszy sprzedawca. Na końcu ich rzeczoznawce wyda opinie ze wypalenia w Oledzie po takim okresie użytkowania to wada technologi - no nie po[beeep]alo mnie jeszcze do tego stopnia by sie po sadach ciągać ze 3 letni telewizor, który jak sami od 3 stron powtarzacie ma takie wady i "powinienem byc ich swiadomy" xD - wole popisać na forum.

Edytowane przez easye
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, easye napisał:

No znasz kogoś komu sie udalo?

W sensie wygrać rękojmię i dostać z powrotem kasę? Mnie w ciągu ostatnich kilku lat udało się odzyskać kasę za:

  • telewizor Philips w Euro AGD
  • czajnik w Auchan
  • smartfon Lenovo w x-kom
  • zasilacz Seasonic w proline (kapitalna gwarancja, polecam zasilacze tej firmy)
  • konsola Playstation 4 PRO w Media Markt

do tego pewnie dochodzi kilka albo kilkanaście reklamacji gdy coś mi naprawiono/wymieniono. W żadnym z tych wypadków nie musiałem korzystać z rzeczoznawcy, ale czasami musiałem reklamować kilkukrotnie i interweniować telefonicznie/mailowo. Wystarczy znać swoje prawa i je skutecznie egzekwować. 

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...