Skocz do zawartości
ZbyszekTM

Jaki telewizor wybrać ? (2018)

Telewizor  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który wybrać ?

    • Sony XF9
      6
    • Samsung Q7F 2018
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuje pomocy. Mam do wyboru dwa telewizory : Sony XF9 i Samsung Q7F (2018) . Nie mam pojęcia który wybrać i chętnie bym poczytał wasze opinie lub sugestie. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My też nie mamy pojęcia bo nie wiemy na czym Ci zależy ;D Tak ogólnie to oba są fajne i bardzo zaawansowane i pewnie Ci przypadną do gustu skoro tak ogólnie się zapytałeś i nie miałeś wcześniej nowoczesnego tv ultra hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Gmeru napisał:

My też nie mamy pojęcia bo nie wiemy na czym Ci zależy ;D Tak ogólnie to oba są fajne i bardzo zaawansowane i pewnie Ci przypadną do gustu skoro tak ogólnie się zapytałeś i nie miałeś wcześniej nowoczesnego tv ultra hd.

Podłączę się do pytania, gdyż tydzień wcześniej założyłem podobny temat w którym wypowiedziała się tylko jedna osoba (wybrała XF90, ale zasugerowała wstrzymanie się z zakupem do pojawienia się atrakcyjnych promocji - czekam więc :), już staniał z 9500 do 8800).

 

Szukam 65 cali do 10 tysięcy. OLEDy skreślam z obawy przed wypaleniami (loga stacji i paski na dole - czasem po 3-4h oglądam jeden kanał informacyjny).

Zależy mi na jak najlepszym obrazie - jasnym, z dobrym kontrastem, równomiernym podświetleniem czy brakiem prześwitów na krawędziach (wiem, nie można mieć wszystkiego). TV ma służyć głównie oglądaniu telewizji (filmy, seriale, sport, informacje, Youtube - wszystkiego po trochu i z różnych źródeł - dekoder TV i odtwarzacz 4K), nie będzie na nim grania. Nie zależy mi więc na niskim input lagu, rozbudowanym Smart TV (w razie czego podepnę Shielda) ani szerokich kątach widzenia (z TV korzystały będą głównie 1-2 osoby).

TV powinien być raczej jasny (bo jasny jest pokój) i z matową/półmatową matrycą (szkło odpada).

 

Gdyby nie sugestia innego użytkownika o nadchodzących promocjach, to w zasadzie kupiłbym już XF90, ale skoro i tak czekam to być może w tym czasie ktoś zaproponuje jakąś sensowną alternatywę (w XF90 martwi mnie niewielka ilość stref wygaszania, ale domyślam się że w moim budżecie więcej nie dostanę).

 

Z tego co do tej pory czytałem, to tegoroczny Q9 od Samsunga wymiata (ale kosztuje ponad 15 tysięcy), Q8 nie będzie dostępny w Europie (albo będzie ale w wersji z podświetleniem krawędziowym lub z zakrzywionym ekranem - różne źródła różnie podają), a Q7 to już dwie serie niżej i nie wiem czy będzie w stanie godnie konkurować z XF90 (chociaż może się mylę - na filmikach na YT w teście z kwadratami/okręgami moim zdaniem nawet ubiegłoroczny Q7 wypada lepiej niż XE90/93 i XF90 - i to mimo teoretycznie gorszego podświetlenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłoroczny Q7 wypada lepiej? :o Biorąc pod uwagę, że tam w ogóle falda nie ma, to raczej na kiepski test trafiłeś... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Toma-San napisał:

Ubiegłoroczny Q7 wypada lepiej? :o Biorąc pod uwagę, że tam w ogóle falda nie ma, to raczej na kiepski test trafiłeś... 

Odnoszę się do filmiku z tego linka:

https://www.youtube.com/watch?v=zwb92Jxdhb0&t

Przy większych kołach/kwadratach Q7, XE93 i XE90 wypadają podobnie, natomiast im elementy mniejsze, tym (moim zdaniem) rośnie przewaga Samsunga (przy najmniejszych elementach obraz na XE90 wypada wręcz koszmarnie). Wiem, że nie ma tam XF90, ale podobno wypada on podobnie (a może nawet nieco gorzej) od XE93 z ubiegłego roku (ze względu na niewiele stref wygaszania w XF90), więc film (o ile wiarygodny i rzetelny) daje jakiś obraz sytuacji.

Oczywiście mam świadomość, że nie samym podświetleniem człowiek żyje, dlatego wciąż czytam forum i rozważam różne propozycje. Póki co XF90 wygrywa, ale być może warto zainteresować się innymi markami (tym bardziej, że nie mam ciśnienia na Androida, niski imput lag albo inne wcześniej wspomniane kryteria, jestem otwarty na sprzęt od LG, Samsunga, Panasonica, itp. itd. - odrzuciłem w zasadzie tylko Philipsa bo ich oferta LCD na ten rok to IMHO dramat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I już wszystko jasne. To jest jedna z tych osób, które mają kiepskie pojęcie o tym, jak powinny wyglądać rzetelne testy. Przecież tam dysponujący 640 strefami ZD9 wygląda gorzej, niż Q7, który o strefach nic nie słyszał. TUTAJ masz bezstronne porównanie. Zwróć szczególną uwagę na sekcję "Local Dimming". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Toma-San napisał:
6 minut temu, Toma-San napisał:

 

 

9 minut temu, Toma-San napisał:

I już wszystko jasne. To jest jedna z tych osób, które mają kiepskie pojęcie o tym, jak powinny wyglądać rzetelne testy. Przecież tam dysponujący 640 strefami ZD9 wygląda gorzej, niż Q7, który o strefach nic nie słyszał. TUTAJ masz bezstronne porównanie. Zwróć szczególną uwagę na sekcję "Local Dimming". 

Ekspertem nie jestem, nowego TV szukam od ok. dwóch tygodni i mniej więcej od tego czasu zacząłem przeglądać różne testy. Poprzedni TV kupiłem ~10 lat temu i wtedy rynek wyglądał nieco inaczej.

Co do samego porównania (na wklejonym przez Ciebie portalu)... Liczby pokazują zdecydowane "zwycięstwo" Sony, ale dla mnie obraz na Samsungu w dalszym ciągu wygląda lepiej (jeśli chodzi o samo podświetlenie/wygaszenie - i to mimo teoretycznie gorszego sposobu podświetlania). Na Sony wyraźnie widzę poświatę naokoło wyświetlanych kwadratów/okręgów (zwłaszcza małych), na Samsungu są one lepiej odcięte.

Podobnie sytuacja wygląda z XE93/XF90. Wiele osób (w tym użytkowników tego forum - nawet Ty polecałeś XE93 zamiast XF90 o ile udałoby się dostać nową sztukę) twierdzi, że w kwestii kontrastu XE93 z krawędziowym podświetleniem wypada lepiej od XF90 z pełnym (m.in. przez niewiele stref).

Samsunga Q7 z ubiegłego roku oczywiście nie kupię. Wspomniałem o nim jedynie w kontekście "opłacalności" (sensowności?) czekania na Q7 2018, czy też kupowania teraz XF90 skoro cena spadła poniżej 9 tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W zeszłym tygodniu można była kupić xf90 za ~7900zł, ale trzeba było kupować dwie sztuki naraz(szukałem chętnego do wspólnego zakupu ale nikt się nie zgłosił).

Jeżeli bardziej ci się podoba samsung to kup go, nie patrz na testy i na to co mówią inni. W tych testach zwróć uwagę na to że każdy telewizor ma inną matrycę i inaczej ona wygląda nagrana a inaczej w rzeczywistości, dlatego warto na żywo zobaczyć tv który chce się kupić.

Edytowane przez watkem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, fuze napisał:

Odnoszę się do filmiku z tego linka:

https://www.youtube.com/watch?v=zwb92Jxdhb0&t

Ten facet to znany i pewnie opłacany piewca Samsunga. Tak manipuluje każdym testem żeby Samsung był na górze, mimo że niekiedy nie ma szans żeby wygrał. Tępić ogniem takich 'testerów'. 

Jak masz czas to czekaj na spadki ceny Q9FN. Po wakacjach, albo pod koniec roku być może spadną do około 10 tys za 65 cali. Wtedy też pewnie XF90 będzie sporo tańszy i będziesz miał lepszy ogląd ile droższy będzie Q9FN i czy warto do niego dopłacać. Teraz ceny są bardzo zniekształcone 'podatkiem od nowości'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fuze - oczywiście, że XE93 jest lepszy od XF90, ale zauważ, że pytałeś się o radę w stosunku do dwóch konkretnych modeli: XF90 i Q7F.

Rozumiem, że zdajesz sobie sprawę, że moderwise nie ustawił wszystkich TV obok siebie, tylko każdy filmował oddzielnie, a efekty połączył. Przy okazji nie podał żadnych danych dotyczących ustawienia kamery: czułości, odległości od TV, itd. Nie jest możliwe, żeby dobre FALDy wypadły gorzej od TV, który ma stałe podświetlenie matrycy z kontrastem ~5000:1. W podanym przeze mnie linku w sekcji "Local dimming" jest test ten sam test, przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych. Obejrzyj sobie i wyciągnij odpowiednie wnioski. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, watkem napisał:

W zeszłym tygodniu można była kupić xf90 za ~7900zł, ale trzeba było kupować dwie sztuki naraz(szukałem chętnego do wspólnego zakupu ale nikt się nie zgłosił).

Jeżeli bardziej ci się podoba samsung to kup go, nie patrz na testy i na to co mówią inni. W tych testach zwróć uwagę na to że każdy telewizor ma inną matrycę i inaczej ona wygląda nagrana a inaczej w rzeczywistości, dlatego warto na żywo zobaczyć tv który chce się kupić.

1. Z tymi zakupami grupowymi to mimo wszystko jest ryzyko. Trzeba znaleźć kogoś z okolicy, poza tym nie do końca wiadomo jak wygląda sprawa ze zwrotami. Załóżmy, że kupiłbyś z kimś obcym 2 telewizory, jemu trafiłaby się świetna sztuka, a Tobie egzemplarz z wypalonymi pikselami, nierównym podświetleniem i prześwitami na krawędziach. Co wtedy? Kupując samemu (oczywiście przez internet) nie martwisz się o nic i wymieniasz. Dlatego ja patrzę na cenę dla 1 osoby, a tę promocję -20% wykorzystałbym raczej na zakup soudbara/kina domowego.

2. Źle się zrozumieliśmy. Nie podoba mi się Samsung (przynajmniej nie jakoś szczególnie) i na tę chwilę moim "liderem" wciąż jest XF90 (czekam jedynie na jeszcze lepszą cenę - może na mistrzostwa - TV nie jest mi potrzebny na gwałt). Wspomniałem o nim z jednego powodu - by wykazać (być może nieudolnie), że czasem nawet TV z podświetleniem krawędziowym może mieć niezłą czerń (co zresztą potwierdza również przykład XE93, który wg. wielu wypada w tym względzie lepiej niż XF90 z tego roku) i w związku z tym być może warto poczekać na tegoroczne modele Samsunga, bo może pozytywnie zaskoczą.

42 minuty temu, efel napisał:

Ten facet to znany i pewnie opłacany piewca Samsunga. Tak manipuluje każdym testem żeby Samsung był na górze, mimo że niekiedy nie ma szans żeby wygrał. Tępić ogniem takich 'testerów'. 

Jak masz czas to czekaj na spadki ceny Q9FN. Po wakacjach, albo pod koniec roku być może spadną do około 10 tys za 65 cali. Wtedy też pewnie XF90 będzie sporo tańszy i będziesz miał lepszy ogląd ile droższy będzie Q9FN i czy warto do niego dopłacać. Teraz ceny są bardzo zniekształcone 'podatkiem od nowości'.

Filmiki na rtings (z linka wklejonego przez Toma) wyglądają podobnie, tzn. na Samsungu (mimo gorszego podświetlenia i gorszych "papierowych wyników") obraz IMHO wypada lepiej - białe elementy są znacznie lepiej odcięte od czerni. Ale być może jest to jakiś zabieg-"oszustwo" i Samsung w tych testach ma niższą jasność, żeby poświaty nie były tak widoczne (wspomniane jest to m.in. w jednym z testów Q9FN - Samsung dla uzyskania lepszej czerni gubi ciemne detale).

Co do Q9FN... Wątpię, by aż tak staniał (ZD9 dalej trzyma cenę), ale skoro i tak czekam na spadek ceny XF90, to nic nie tracę. Może a nóż spadnie cena Q9FN albo pojawią się jeszcze inne modele (niekoniecznie od Samsunga) warte uwagi... 

2 minuty temu, Toma-San napisał:

@fuze - oczywiście, że XE93 jest lepszy od XF90, ale zauważ, że pytałeś się o radę w stosunku do dwóch konkretnych modeli: XF90 i Q7F.

Jasne, pełna zgoda, nie chcę się kłócić.

Spróbuję napisać prościej (i z tym mam nadzieję się zgodzisz) - nie zawsze FALD jest lepszy od podświetlenia krawędziowego. Wpływ na to ma wiele czynników - zastosowany algorytm, liczba stref, itp. itd. Widać to choćby na przykładzie XE93 i XF90, gdzie XE93 wypada lepiej. Widać to również w porównaniu XF90 i Q7 (z ubiegłego roku), gdzie (przynajmniej moim zdaniem) Q7 nie wypada najgorszej. Nawet na filmach z Twojego linka obraz na Samsungu wygląda nieźle, być może nawet lepiej niż na niektórych modelach Sony. Nie wiem na ile to złudzenie, na ile zabieg-sztuczka algorytmu (który gubi detale, by podbić czerń i kontrast), ale moim zdaniem białe elementy na Samsungu są ładnie odcięte i nie mają rażącej poświaty.

Do czego zmierzam... Otóż jeśli nie zawsze podświetlenie krawędziowe jest takie złe, to skoro i tak czekam (ja czy ktokolwiek inny) na spadek ceny XF90, to być może warto również przy okazji poczekać na inne modele, które mają pojawić się w najbliższym czasie (w tym na najnowsze Samsungi), które mimo teoretycznie gorszego podświetlenia mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Jeśli tak się w istocie okaże, to kupię (kupimy) coś z nowych modeli, jeśli natomiast nowości okażą się klapą to zawsze pozostanie zakup XF90, tym razem po nieco obniżonej cenie względem tej oferowanej teraz. Tyle :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fuze - akurat XE93 jest wyjątkiem, ale tylko dlatego, że ma sprytne podświetlenie, które zachowuje się jak FALD. Jeśli porównujemy adekwatne cenowo telewizory FALD (lub tak się zachowujące :P) i nie FALD znanych i cenionych producentów, to gotów jestem wysunąć tezę, że każdy TV z pełnym wygaszaniem strefowym będzie lepszy od od takiego, który go nie ma. Wynika to chociażby z możliwości uzyskania większego kontrastu w strefach wygaszonych - na krawędziówce masz zawsze stały kontrast lub wygaszanie całych kolumn. Spójrz na test XF90 na tym portalu - przy mniej skomplikowanych scenach ten TV uzyskuje kontrast 41000:1. A teraz porównaj to do Samsunga, który ma stałe 4709:1. Przecież nie bez przyczyny Samsung w tym roku wprowadził 480 strefowego Q9FN, jeśli nie czułby, że poprzedni rok był fuckupem z telewizorami tylko z podświetleniem krawędziowym. Oczywiście nie twierdzę, że krawędziówki są złe, ale FALDy znacznie lepiej sprawdzą się chociażby przy treściach HDR.

I oczywiście masz rację, jeśli możesz/chcesz zaczekać, warto sprawdzić nowe modele.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...