Skocz do zawartości
Maciej Koper

Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED

Nowy rok testów wyświetlaczy Samsung'a otwieramy flagowcem - modelem Q9 (QE65Q9FN)! Ale zaraz, zaraz... czy my go już czasem nie znamy? Faktycznie takie można by odnieść wrażenie, jeśli jest się stałym czytelnikiem portalu, wszak test Samsung'a Q9 opublikowany został dokładnie 12 miesięcy temu. Tu właśnie tytułowe 2018 nabiera znaczenia, otóż nowe telewizory QLED na 2018 rok noszą prawie identyczne oznaczenia co ich poprzednicy z 2017 r. Jest jednak jedna ważna litera na końcu czyli N (2017 - M). To ona oznacza, że mamy do czynienia z modelami z tego roku. Zapraszam do szczegółowego testu.

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 1
  • Dzięki 3
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrażenie robi faktycznie kontrast czarnego pasa - 40 000:1, choć w innej scenie z czernią otoczoną detalami nie jest już tak wysoka. Ciekawe, czy Samsung poprawi algorytm lokalnego wygaszania, bo trochę faktycznie słabo jak na tak topowy telewizor.

A tak w ogóle to w Samsungu w marketingu pracują chyba idioci, bo jak można było nowy, lepszy telewizor tak samo nazwać :) 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Subman napisał:

Wrażenie robi faktycznie kontrast czarnego pasa - 40 000:1

tyle ma Kuro 509 z 2009 - i taki czarny pas niestety świeci - mnie to wkurzało bo czerń miała się zlewać z ramką a tu [beeep]a była

więc ja bym powiedział że szału nie ma

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to inaczej - robi wrażenie na tle Sony Z9D, który miał z tym teście w najlepszym trybie 14 000:1.

  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj o tym że Sony wszedł na rynek pod koniec 2016 roku - zobaczymy jaka będzie odpowiedz SONY nowym ZD9N na jesień tego roku .

  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, klaus71 napisał:

tyle ma Kuro 509 z 2009 - i taki czarny pas niestety świeci - mnie to wkurzało bo czerń miała się zlewać z ramką a tu [beeep]a była

więc ja bym powiedział że szału nie ma

 

Lepsze 40tys bezpieczne, niż nieskończone ale wypalone :D

 

A tak serio, dzięki za test Panowie. Widać, że Samsung zrobił kawał świetnego LCD. Tylko czy lepszy od ZD9 z 2016 roku? :)

2 minuty temu, kklos napisał:

Tylko pamiętaj o tym że Sony wszedł na rynek pod koniec 2016 roku - zobaczymy jaka będzie odpowiedz SONY nowym ZD9N na jesień tego roku .

Ciekawe czy będzie już wyposażony w ten nowy procesor X1 Ultimate.

https://www.techradar.com/news/sony-x1-ultimate

:wub:

Edytowane przez Hadeer
  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Hadeer napisał:

Lepsze 40tys bezpieczne, niż nieskończone ale wypalone :D

o ile się wypali - a jak nie to masz dużo lepszy obraz - ale każdy wybiera to co jest dla niego najważniejsze

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, klaus71 napisał:

o ile się wypali - a jak nie to masz dużo lepszy obraz - ale każdy wybiera to co jest dla niego najważniejsze

Oled ma lepszą wyłącznie czerń. Cala reszta jest lepsza w tym Samsungu.

Edytowane przez Hadeer
  • Plusik 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 3
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Hadeer napisał:

 

Lepsze 40tys bezpieczne, niż nieskończone ale wypalone :D

 

A tak serio, dzięki za test Panowie. Widać, że Samsung zrobił kawał świetnego LCD. Tylko czy lepszy od ZD9 z 2016 roku? :)

Ciekawe czy będzie już wyposażony w ten nowy procesor X1 Ultimate.

https://www.techradar.com/news/sony-x1-ultimate

:wub:

Tak ,ma mieć X1 Ultimate 

W takim np.  HISENSE  H75U9A  -  są 1024 strefy wygaszania i można go kupić za 4 tyś Euro ,

a w modelu H65U92  -  709 stref,   szkoda że nie ma dystrybutora tej marki na Polskę 

  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hadeer napisał:

Oled ma lepszą wyłącznie czerń. Cala reszta jest lepsza w tym Samsungu.

nie tylko - są jeszcze lepsze: kąty, kontrast

biel masz taką samą do wieczornego oglądania, kolory też

dla mnie Samsung ma lepszy HDR ale i ten w oled jest super zwłaszcza w kontekście bezkompromisowej czerni która może otaczać super jasne elementy obrazu

Samsung na pewno lepszy w dzień przez jasność ale nie wiem jak z powłoką i odbiciami - pewnie ma topową

ogólnie świetny tv - wreszcie Samsung wykazał się innowacyjnością - upłynniacz w trybie gry to genialny pomysł

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Hadeer napisał:

Oled ma lepszą wyłącznie czerń. Cala reszta jest lepsza w tym Samsungu.

Precyzja stopniowania punktowych natężeń jasności w OLED jest znacznie większa, bo ilość stref odpowiada ilości pixeli matrycy kamery rejestrującej. LCD zawsze będzie uśredniać punktowe poziomy w małych punktach, bo nigdy nie będzie mieć tyle stref ile pixeli ma matryca kamery. 

Edytowane przez mmpeg-4
  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Hadeer napisał:

 

Lepsze 40tys bezpieczne, niż nieskończone ale wypalone :D

 

A tak serio, dzięki za test Panowie. Widać, że Samsung zrobił kawał świetnego LCD. Tylko czy lepszy od ZD9 z 2016 roku? :)

Ciekawe czy będzie już wyposażony w ten nowy procesor X1 Ultimate.

https://www.techradar.com/news/sony-x1-ultimate

:wub:

To bedzie jeszcze cos od sony w tym roku z lcd ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droga redakcjo A kiedy możemy się spodziewać testu lg oled c8 lub b8 ?

Zastanawiam się nad zakupem lg oled i nie wiem czy kupować model 2017 który teraz jest w dobrej cenie czy czekać na model 2018.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Chciałbym prosić o odpowiedź. Jak to jest z tymi \"nitami\", tzn. przykład - mamy film masterowany do 1000 nitów. Mamy taki Q9FN w niektórych scenach ma jasność 800-coś nitów w innych około 1500 nitów. Zatem czy na filmie mającym 1000 nitów obniży swoją jasność w scenach HDR do max. 1000 nitów czy będzie świecił powiedzmy 1500 nitów? Bo mając taki film jak np. PAN czy chyba Pacific Rim (chyba 4000 nitów) to będzie świecił do ok. 1500 nitów (a później tone mapping), tak? Czy dzisiaj \"kręci\" się więcej filmów masterowanych do 1000 nitów czy przeważająca większość do np. do 4000 nitów (nie wspominam w ogóle o grach). Bo jeśli np. do 1000 nitów to OLED 2018 np. C8 będzie miał np. ok. 900 nitów (w dużym uproszczeniu) i nie powinien (w wielu scenach) być sporo ciemniejszy od np. ZD9 czy Q9FN (ze swoją precyzją świecenia per pixel)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Hadeer napisał:

Oled ma lepszą wyłącznie czerń. Cala reszta jest lepsza w tym Samsungu.

w cenie tego samsunga mamy 2 oledy :D

  • Plusik 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda cena trochę zbyt wysoka , jak zejdzie do poziomu 12 tyś pod koniec roku będzie to lepiej wyglądało

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należy pogratulować Samsungowi, że zrobił znowu świetny TV. Prawdopodobnie najlepszy LED ze wszystkich dostępnych. Cena oczywiście na razie zaporowa, ale mają co wyceniać w takim TV. Drażni brak wsparcia dla DTS. Świetne rozwinięcie pomysłu OneConnect - jeden wąziutki kabelek, który "rządzi wszystkimi" :P , genialny tryb dla graczy, ponadprzeciętna (na tle innych LED) równomierność ekranu, dzięki gęstemu FALDowi i imponującej jasności niesamowity HDR. Jak dla mnie NUMERO UNO:D . 

Swoją drogą imponująca jest jeszcze jedna rzecz - ZD9 po 2.5 roku może być cały czas odnośnikiem dla współczesnych TV. To też robi ogromne wrażenie. 

@Gmeru - jak niski poziom zapewni oprogramowanie "PortaitDisplays"? Rozumiem, że będzie można LUTy zmieniać, czy jeszcze coś dodatkowego?

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow. Gratulacje dla Samsunga. Miałem wrażenie że ta firma już przegrała w telewizorach, modele z tamtego roku to była porażka względem tego co robiła konkurencja. Nic nie zapowiadało tak mocnego uderzenia w tym roku. Powinni faktycznie nazwać te telewizory inaczej, bo względem zeszłorocznej padaki to jest niebo a ziemia. No chyba że zalegają im w magazynach modele Q9 (2017) i chcą się tego pozbyć. Pewnie część ludzi się na to naciągnie. Niefajna sprawa. 

Chciałbym zobaczyć na żywo jak wyglądają te udogodnienia dla graczy. Jeżeli jest tak jak piszecie, to naprawdę ten Samsung jest w tym momencie topowym TV pod gry. Może nawet zamieniłbym swojego oleda na tego Samsunga, gdyby nie ta cena. Pisać że jest zaporowa to jak nic nie pisać. Obawiam się że nie stopnieje tak szybko, bo ten telewizor się naprawdę wyróżnia z tłumu. Będzie trzymał cenę powyżej 10 tys za 55 cali przez dłuższy czas.

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie warto mówić "oled" tylko oled danej firmy? Bo oledy jednak różnią się między sobą różnymi cechami (oddanie kolorów, ambi, kalibracja itd.)... tak samo jak QLED Q9 się wyróżnia wieloooma cechami względem konkretnych oledów danej firmy oraz innych lcd. Trochę niektórzy spłaszczają to wszystko ;p

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kklos napisał:

To prawda cena trochę zbyt wysoka , jak zejdzie do poziomu 12 tyś pod koniec roku będzie to lepiej wyglądało

Ja widziałem Q9FN w MM (w dniach 23-25.04) była tzw. promocja "bez VAT". Cena za Q9FN w tych dniach za 65 cali - 13k. A jeśli ktoś wziąłby ten TV "na firmę" (działa np. w szeroko rozumianej branży IT) i odliczyłby w tym czasie (tej promocji) podatki to zakup wyszedłby poniżej 9k....

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Karol81 napisał:

Ja widziałem Q9FN w MM (w dniach 23-25.04) była tzw. promocja "bez VAT". Cena za Q9FN w tych dniach za 65 cali - 13k. A jeśli ktoś wziąłby ten TV "na firmę" (działa np. w szeroko rozumianej branży IT) i odliczyłby w tym czasie (tej promocji) podatki to zakup wyszedłby poniżej 9k....

Wydaje mi sie, ze byl to model z 2017r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracajcie uwagę na końcówkę nazwy czyli nowy = N.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w samsungu wykazał się brakiem wyobraźni albo celo chce wprowadzać konsumenta w błąd!

Co do TV, to obecnie interesuje mnie zakup 75 cali i mam do wyboru 77C8 LG, 75 ZD9 i właśnie 75Q9FN, głównie do gier i czasami do filmu.

Do filmów UHD i 3D mam ciągle 65E6 :-)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zagorzali Oledowcy doceniają zalety Q9FN, oznacza to, że Samsung rzeczywiście zrobił wybitny TV. :P Czekam na odpowiedź LG w następnym roku, bo odnoszę wrażenie, że w tym ASA w rękawie ma już Samsung. 

@qazar - zdecydowanie Samsung

Edytowane przez Toma-San
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...