Skocz do zawartości
sebaa

Ekran projekcyjny DIY Black Widow i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Zaraz sobie zamówię składniki i do dzieła. Dam znać jak wyszło.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Gregorek

 

 

Jeszcze jedno pytanko jakiego sprzętu używasz do malowania? Na coś zwracać uwagę z parametrów?

 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam najtańszy możliwy z takiego zestawu

https://allegro.pl/oferta/zestaw-akcesoriow-do-kompresora-pneumatyczne-5szt-9513376091

I zero doświadczenia w malowaniu. U mnie się sprawdziło malowanie odkuszem czy jak to się nazywa fachowo. Generalnie ustawiłem minimalną ilość farby tak że zasychało to praktycznie w kontakcie z ekranem. Ciśnienie kompresora ustawiłem na 2 bary w momencie wciśniętego wpustu pistoletu. Nie dopuszczałem żeby krople połączyły się w jedną większą i zaczęły spływać, a w zasadzie praktycznie nie było kropli tylko taki pył. Malowałem z około 30 cm w sumie 6 warstw po trzy warstwy pasami pionowymi i trzy poziomymi. Suszyłem taką dmuchawą ciepłym powietrzem i praktycznie co 10-15 minut kolejna warstwa.

Na zagranicznych forach ludzie piszą o takich pistoletach typu Wagner z własną dmuchawą.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, ciekawe czy ktos to zauważy.

Mam chyba pasujący temat :)

Otóż posiadam projektor Optoma UHD550X i ekran Avtek Cinema Electric 300P (white matt). Po przeprowadzce okazało sie, że pokój jest za wąski dla tego ekranu - kolumny frontowe (1m wysokie) wchodzą na powierzchnię projekcyjną i nie mam możliwości aby je szerzej rozstawić. Wpadłem więc na genialny pomysł - do mojego ekranu trzeba dokleić lub domalować po 20 cm z lewej i prawej strony czarne pasy (no i oczywiście proporcjonalnie od góry), zmniejszając tym samym powierzchnię projekcyjną, która po tym zabiegu zmieści się pomiędzy głośnikami. Efekt może być ciekawy ponieważ teoretycznie będzie dość szeroka ramka kontrastująca (chyba tak to gzieś było nazwane) otaczająca projekcję.

I tu pojawia się moje pytanie - czym i jak to zrobić?

Doklejać czy malować? W obu przypadkach musi być to warstwa elastyczna, która nie popęka czy nie pomarszczy się przy zwijaniu. Jak malować to może też od razu za ciosem powierzchnię projekcyjną na jakiś Gray Matt.

Ciekawi mnie czy ktoś już walczył z czymś podobnym. A może ktoś budował samodzielnie ekran tekstylny/PVC, składany czy też zwijany. Dawajcie swoje pomysły/doświadczenia. Na koniec oczywiście podzielę się efektem końcowym i stroną praktyczną wykonana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja doklejalem samoprzylepny welur na górnej części ekranu, żeby zmienić format na kinowy i to jest w miarę ok. Doklejalem też boczne pasy i dość szybko je zdjąłem, bo ekran się nie zwijał równo i powstawały załamania na powierzchni wyświetlania.

Jeśli doklejać, to bardzo cienki materiał (mój ma koło 1mm grubości), to za dużo.

Może lepiej malować...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum. 

Bardzo przydatny wątek. Na podstawie zebranych tutaj informacji, zabrałem się za zrobienie swojego ekranu projekcyjnego według wskazówek @riddle. Nie wszystkie farby są jednak u nas dostępne, dlatego proszę o potwierdzenie, że poniższe komponenty powinny ze sobą zagrać:

  • Za ekran ma posłużyć płyta ze spienionego PCV (nieutwardzana)
  • Jako podkład chcę użyć matowej emulsji winylowej firmy Crown, brilliant white (zazwyczaj polecana jest emulsja Dulux Vinly Matt)
  • Do samego mixu udało mi się dostać farby FolkArt, dokładnie takie jak w recepturze (Gunmetal Gray 667 i Silver Sterling 662)
  • Lakier poliuretanowy wodny, jaki planuję użyć, to Bona Mega ONE x-matt (riddle poleca Balakryl Polyurex mat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.11.2022 o 15:21, Tomasz Mierzyński napisał:

Witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum. 

Bardzo przydatny wątek. Na podstawie zebranych tutaj informacji, zabrałem się za zrobienie swojego ekranu projekcyjnego według wskazówek @riddle. Nie wszystkie farby są jednak u nas dostępne, dlatego proszę o potwierdzenie, że poniższe komponenty powinny ze sobą zagrać:

  • Za ekran ma posłużyć płyta ze spienionego PCV (nieutwardzana)
  • Jako podkład chcę użyć matowej emulsji winylowej firmy Crown, brilliant white (zazwyczaj polecana jest emulsja Dulux Vinly Matt)
  • Do samego mixu udało mi się dostać farby FolkArt, dokładnie takie jak w recepturze (Gunmetal Gray 667 i Silver Sterling 662)
  • Lakier poliuretanowy wodny, jaki planuję użyć, to Bona Mega ONE x-matt (riddle poleca Balakryl Polyurex mat)

I jak wyszło na spienionym PCV ? 

 

Witam wszystkich, macie jakieś porady jaki materiał będzie najlepszy na ekran ?

Przeszukałem cały Internet za materiałami w rozsądnej cenie i sie poddałem, ten z aliexpress nie jest najlepszy po testach 😕 

Efekty waszych mieszanek są zaskakujące i chce spróbować namalować ekran ;) Mam zrobiona ramę aluminiowa i mogę włożyć tam każdy materiał tylko nie wiem co będzie najlepsze czy płyta drewniana / spienione PCV ?  

Czy ktoś z was używał gotowych farb dostępnych na allegro ? "Farba do ekranu projekcyjnego NOXSCREEN"

https://allegro.pl/oferta/farba-do-ekranu-projekcyjnego-noxscreen-2-gray-7722783324?fromVariant=7860461082

 

Z góry dziękuje za pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem nox#1 u siebie, jest ok, wysyłają wymalowane próbki, bardzo dobry kontakt ze sprzedającym, polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja mam teraz dwa ekrany, jeden malowany tak jak pisałem kilka postów wyżej mieszanką z Folkart'ami a drugi pomalowany Noxscreen #3. Nie robiłem porównania jeden obok drugiego ale jak założyłem ten pomalowany Noxscreen to obraz wydaje się nieco ciemniejszy, ale nie ma efektu rozjaśniania na środku, obraz jest równomierny oraz nie ma efektu takiego jakby brokatowego połysku. Nie wiem jak to dokładnie wyjaśnić, obraz był taki jakby ziarnisty. W kontraście nie widzę różnicy, musiałbym zrobić porównanie 1:1 obok siebie. Może kiedyś się do tego zbiorę;) ten nowy był pomalowany wałkiem już jak go kupiłem, nie jest to idealna technika w moim odczuciu - łatwo o pojawienie się smug. Ja swój pierwszy najpierw malowałem wałkiem a drugi raz natryskowo i to dało mi dużo lepszy efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maserlap napisał:

Używałem nox#1 u siebie, jest ok, wysyłają wymalowane próbki, bardzo dobry kontakt ze sprzedającym, polecam.

Właśnie ten na allego nie odpowiada jak na razie, i nie ma tez telefonu :( nie zostały ci próbki na sprzedaż ? :P  

Jakie próbki miałeś i dlaczego #1 ? 

Porównywałeś #1 do jakiegoś płótna dostępnego np aliexpress ? potrzebuje jakiegoś porównania by podjąć decyzje, bo myślę #2 a #3, zależy mi na "OLEDowej czerni" ale nie chce przesadzić by nie stracić całkowicie jaskrawości i bieli. 

Na czym malowałeś i jaka techniką wałkiem ? 

8 godzin temu, Krzysztof Gregorek napisał:

Cześć, ja mam teraz dwa ekrany, jeden malowany tak jak pisałem kilka postów wyżej mieszanką z Folkart'ami a drugi pomalowany Noxscreen #3. Nie robiłem porównania jeden obok drugiego ale jak założyłem ten pomalowany Noxscreen to obraz wydaje się nieco ciemniejszy, ale nie ma efektu rozjaśniania na środku, obraz jest równomierny oraz nie ma efektu takiego jakby brokatowego połysku. Nie wiem jak to dokładnie wyjaśnić, obraz był taki jakby ziarnisty. W kontraście nie widzę różnicy, musiałbym zrobić porównanie 1:1 obok siebie. Może kiedyś się do tego zbiorę;) ten nowy był pomalowany wałkiem już jak go kupiłem, nie jest to idealna technika w moim odczuciu - łatwo o pojawienie się smug. Ja swój pierwszy najpierw malowałem wałkiem a drugi raz natryskowo i to dało mi dużo lepszy efekt.

 Czyli bardziej polecasz Noxscreen ? nie wiem czy byłbym w stanie bawić sie w mieszanie farb w warunkach mieszkaniowych wiec wole rozwiazanie gotowe. 

Jak ogólnie oceniasz #3 jaki rzutnik używasz ? super było by jakbyś kiedyś zrobił porównanie ;).

 

Ja używałem materiału z aliexpress (ok 80zł) ale z tej ciemnej strony bardzo mocno odbija światło (jakby ktoś latarka świecił na przeciwna stronę) i o ile nie jest sie pod dobrym kontem kolory są wyprane i blade i ciemne. Druga stron jasniejsza byłą by ok ale jest nie jedno rodna i są przebarwienia błyszczące podczas oglądania.

Nie znalazłem żadnego alternatywnego materiału, a profesjonalne kosztuja >2000zł przy 120" 😕.

Na jakich materiałach malowaliście ściana , płyta PCV , czy skleja drewniana ?  

 

Dzięki za pomoc nie sadziłem ze ktoś tu jeszcze zagadnie po takim czasie ;) 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Jakub Petz napisał:

Właśnie ten na allego nie odpowiada jak na razie, i nie ma tez telefonu :( nie zostały ci próbki na sprzedaż ? :P  

Jakie próbki miałeś i dlaczego #1 ? 

Porównywałeś #1 do jakiegoś płótna dostępnego np aliexpress ? potrzebuje jakiegoś porównania by podjąć decyzje, bo myślę #2 a #3, zależy mi na "OLEDowej czerni" ale nie chce przesadzić by nie stracić całkowicie jaskrawości i bieli. 

 

Wszystko zależy od warunków i rzutnika, ja mam dużo weluru (prawie czarną dziurę) i projektor 1800 lumenów, więc wybór był prosty. Jeśli nasz jaśniejszy proj, mniej zaadaptowane pomieszczenie to możesz powalczyć z noxem 2/3. Zapomnij w tym przypadku o 'oledowej czerni', chyba że kosztem ciemno szarego białego, albo jak masz christie eclipse 😉

Edytowane przez maserlap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jakub Petz wrzucam zdjęcie białej kartki na tle Noxscreen #3 dla porównania. I dodatkowo zbliżenie na ekran, tak to wygląda po malowaniu wałkiem. Pewnie da się lepiej, nie wiem jakiego włosia tu użyto ale rewelacji nie ma. 

Ja używam Epsona EH-TW7100 który jest w teorii dość jasny i ma dobry kontrast, ale w zwykłym pokoju z białym sufitem i kolorowymi ścianami do oledowej czerni jest dość daleko. Odległość ok 3,5 m i ok 110". Jasne sceny są ok, ale nie powalają na kolana także tu zawsze jest jakiś kompromis między kontrastem a jasnością. Nie zrozum mnie źle, ogolnie jakość jest na prawdę dobra, ale osobiście uważam że malowany ekran i projektor średniej klasy raczej nie dorówna oledowi. 

Mi zajęło trochę czasu i różnych prób pogodzenie się z tym i ostatecznie wolę oglądać na dużym ekranie, wyłączając różnego rodzaju filmy testujące kontrast nie zauważam już "problemu".

IMG_20230806_133136.jpg

IMG_20230806_134509.jpg

Edytowane przez Krzysztof Gregorek
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z żadnego projektora LCD nie uzyskasz czerni .

Lepiej spisze się DLP , a jeszcze lepiej SRXD / Sony 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą czernią to było bardziej dążę wiem że nie nie jest do uzyskania :(

Coś ta farba nie wygląda żeby sie w ogóle mieniła czy była choć troszkę odblaskowa od tych "kryształków" wygląda jakby to była najzwyklejsza farba 🤔

Jakoś te własne mieszanki z 1 zakładki wyglądają chyba lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Nie wiem czy ktoś jeszcze tu zagląda ale zacząłem robić próbki i porównania różnych konfiguracji które chciałem udostępnić dla wszystkich jak:

  • Gotowe mieszanki dostępne na rynku
  • Flokart paint mix 1,
  • Flokart z kulkami szklanymi
  • itd.

Jednak napotkałem problem który powoduje ze nie jestem w stanie niczego porównać 😕 

Używając mieszanek Flokart oraz flokart paint mix 1, robiony zgodnie z receptura 1:1:1 (farba:woda:lakier) przy nakładaniu wałkiem próbki wychodzą bardzo nierówno, są nie jednolite pomimo 3-4 warstw. - Próbki - płyta drewniana z biała farba akrylowa (baza).

  • Czy ktoś wie co mogę robić źle wygląda to mnij więcej tak ?
  • Czy "Polyurethane Water matt" to Lakier poliuretanowy mat ? 

forum 1.jpg

forum2.jpg

forum3.jpg

Edytowane przez Jakub Petz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jakub Petz I do reszty użytkowników, chcących wymalować ekran farbami metalicznymi. DAJCIE SOBIE SPOKÓJ! 

Piszę serio, w mojej ocenie to przynosi same problemy, jak np. w/w migotanie/ziarno, które będzie zawsze widoczne, bez względu na proporcje.

Druga sprawa, to każda powierzchnia z tzw. zyskiem świetlnym, będzie negatywnie wpływać na czerń, po prostu wychwyci więcej światła i czerń zrobi się bardziej szara.

Trzecia sprawa, to ograniczone kąty, czyli jaśniejszy środek i ciemniejsze obrzeża obrazu.

Jak już się kto uprze i zdecyduje na farbę metaliczną, bo np. dużo ogląda w dzień, to malować tylko i wyłącznie natryskowo, nie ma opcji pomalować wałkiem, bez smug.

Nie bawcie się też w mikrokulki szklane, bo tutaj jest totalna jazda z ich równomiernym nałożeniem. Zdecydowanie lepiej kupić tkaninę z allegro, taką złożoną w kostkę, efekt jeszcze lepszy, ale z kolei jest problem z zagięciami, trzeba ją wyprasować ostrożnie i nie zawsze się to udaje w 100%. No i projektor musi być umieszczony dosyć blisko głowy, bo w przypadku mikrokulek kąt padania, jest równy kątowi odbicia. W dzień spoko, fajny kontrast i jasność, ale znowu w nocy czarny mocno wyprany, bo odbicie światła jest bardzo duże, znacznie większe, niż z farb metalicznych.

Najlepszy malowany ekran, to zwykła, matowa, szara farba o odcieniu NCS-S3502r, do projektorów o jasności deklarowanej 2000lumenów. Dla projektorów o wyższej jasności, można się pokusić nawet o NCS-S4005r.

Na koniec, nie dajcie się nabrać na biały ekran, przy budżetowych projektorach, bo nigdy nie uzyskacie głębokiej czerni. Na biały ekran mogą sobie pozwolić tylko posiadacze JVC lub Sony, imo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...