Skocz do zawartości
Jakub Krawczyński

BenQ W1700 Ultra HD 4K - test długodystansowy przystępnego cenowo projektora

Rekomendowane odpowiedzi

Jako zapalony filmożerca oraz gracz, z wielką radością przyjąłem wiadomość, że w moje ręce trafi testowany niedawno na HDTVPolska projektor Ultra HD 4K od firmy BenQ. Model W1700 bo o nim mowa wypadł w nim bardzo pozytywnie więc tym bardziej zacierałem sobie ręce na myśl o tym, że najbliższe tygodnie spędzę z tym sprzętem. Dla przypomnienia, fachowy test znajdziecie tutaj: https://hdtvpolska.com/benq-w1700-test-pierwszego-projektora-4k-dlp-z-hdr-w-przystepnej-cenie/

Zaznaczę tutaj od razu fakt, że to jeden z najtańszych na rynku jak nie najtańszy projektor z obsługą technologii Ultra HD. Cena nieco ponad 6000zł daje do myślenia. Powinni się nim jak sądzę zainteresować szczególnie gracze, którzy są rządni posiadania wielkiego ekranu z obsługą rozdzielczości 4K.

forum_1.jpg

Jak pewnie zdajecie sobie sprawę, moje testy nie będą wyglądały tak jak Macieja gdyż chcę do niego podejść życiowo a dodatkowo najzwyczajniej w świecie nie mam takiej wiedzy oraz instrumentów by badać dokładnie projektor. Od tego jest Maciek i jego laboratorium. Ja chcę zobaczyć jak ten sprzęt sprawdzi się w codziennymi użytkowaniu przy użyciu np. ściany a nie specjalnego ekranu. Jak będzie mi się na nim grało w gry, które dla Was recenzuję na portalu albo filmy, których recenzje możecie czytać na HDTVPolska. Osobiście korzystam z Xboxa One X oraz PS4 jak również mam dla porównania Samsunga KS7000, który doskonale radzi sobie z technologią 4K i HDR. Na Xbox odtwarzam też filmy na Blu-ray oraz 4K Ultra HD Blu-ray. Wiem także, że Gmeru posiada swój egzemplarz projektora i w tym temacie spodziewajcie się, że będzie wrzucał swoje wrażenia np. z obsługi dekodera nc+ i tamtejszych relacji sportowych czy filmowych w 4K.

Aby jednak trzymać się pewnych ram, pozwolę sobie przytoczyć to co zostało opublikowane w teście czyli ogólne dane techniczne testowanego projektora:

Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Przetwornik obrazu DLP 0,47" DMD
Odświeżanie obrazu (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 60Hz
Jasność po kalibracji

zoom 1.0x (najdalej od ekranu): 550 Lumenów (Ekonomiczny) / 690 Lumenów (Normalny)

zoom 1.2x (najbliżej ekranu): 620 Lumenów (Ekonomiczny) / 780 Lumenów (Normalny)

Kontrast On/Off 500:1
Kontrast ANSI 135:1
Błędy barw po kalibracji (mniej - lepiej)

średnia dE: 0,8

maks dE: 1,5

Input Lag (ważne dla graczy, mniej - lepiej)

45ms - dowolny tryb - 1080p60 (konsola)

52ms - dowolny tryb - 2160p60 (konsola)

Pełna rozdzielczość koloru PC - 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) -
Obsługa 10 bitowego koloru Tak

Jako laik nie będę zagłębiał się w te cyferki. Mnie tak naprawdę interesuje jedna informacja: ta dla graczy. Lag na poziomie 52mn nie jest rekordowy ale z doświadczenia wiem, że nie powinien mi specjalnie przeszkadzać. Nie jestem wyjadaczem gier online.

Zabieram się zatem za testy. Po około 2 tygodniach napiszę tutaj swoje pierwsze wrażenia po zabawie z wybranymi grami i filmami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dni to istne urwanie głowy jednak znalazłem nieco czasu by po pracy skorzystać kilkanaście razy z projektora BenQ. Tak jak się spodziewałem, najczęściej korzystałem z niego gdy chciałem w coś zagrać.

forum_1-2.jpg

Dlatego na początek opiszę trochę wrażeń z tego jak gra się na takim sprzęcie. Mój telewizor Samsunga ma "jedyne" 55". Napisałem jedyne gdyż do tej pory myślałem, że aż. Jednak po tym co zobaczyłem z tego projektora dochodzę do wniosku, że wielkość ma znaczenie ;-). Przy pierwszym odpaleniu, zostałem zapytany o to w jakiej pozycji ustawiłem projektor:

IMG_9598.jpg

Oczywiście wybrałem pierwszą opcję.

Na mojej skromnej ścianie udało mi się wygenerować taki obraz:

forum_1-3.jpg

W sumie za wiele Wam to nie mówi ale na oko będzie to około 80 cali. Nie mam akurat warunków by projektor odsunąć dalej od ściany a taką wielkość uzyskałem gdy stał on od ekranu około 2,5 metra. To i tak bardzo dużo względem 55" telewizora.

Ponieważ projektor obsługuje 4K i HDR od razu wszedłem w menu Xboxa aby sprawdzić czy aby na pewno współpraca przebiega bez żadnych problemów:

forum_1-4.jpg

Jak widać, wszystko się zgadza. Projektor wyświetlił zarówno rozdzielczość 4K jak również technologię HDR. To bardzo dobra wiadomość. Dodatkowo uzyskałem stosowne info w lewym rogu ekranu:

forum_2.jpg

Po tych szybkich ustawieniach już byłem gotowy do grania. Czyli konfiguracja do UHD była banalna i trwała zaledwie kilka minut. W co grałem w ciągu ostatnich dni? Było to np. najnowsze UFC 3 czy Killer Instinct, w których ważny jest input lag.

forum_1-6.jpg

Czy miałem problem z lagiem? Nie. Grało się bardzo przyjemnie a reakcja na to co chciałem zrobić była wystarczająco szybka. Tak jak pisałem wcześniej: nie jestem pro graczem w online a normalna gra w takich warunkach przebiega bez większych problemów.

Zarówno UFC 3 czy Killer Instinct wyglądają obłędnie na tak dużym ekranie. Przypomnę, że KI dostało nie tak dawno stosownego patcha z obsługą xbox one enchanced czyli m.in natywne (!!) 4K. Na tych 80 calach wygląda to KOSMICZNIE. Kto by pomyślał, że gra, która ma już trochę na karku może tak błysnąć na projektorze 4K. Szczególnie fajnie gdy z boku mamy żywego partnera do grania. Zabawa jest wtedy przednia gdy postać zajmuje pół waszej ściany ;-). Nie wiem jak ja wrócę do swoich 55 cali z telewizora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał wyżej Kuba, ja także przytargałem do domu najnowszy projektor BenQ W1700. Mam trochę inne warunki gdyż ja posiadam ekran, który jest w stanie zaprezentować aż 110 calowy obraz. To dużo.

forum_1-1.jpg

Osobiście korzystam na co dzień z projektora JVC, który jest wysokiej klasy sprzętem. Szczególnie pod względem czerni. Dlatego moje wymagania też są większe. Z drugiej strony chcę przypomnieć, że projektor W1700 jest dość tani i kosztuje patrząc na ceneo na ten moment: 6400 zł. Dlatego wiele można mu wybaczyć. Szczególnie kontrast, który nie jest najwyższych lotów. Z drugiej strony nie za bardzo widzę konkurencję w tej cenie. A w końcu to rozdzielczość 4K ma być tutaj kluczowym elementem a nie czerń. I jak już wiecie z testu Maćka Kopra, z tego wywiązuje się wręcz wzorowo.

Dzisiaj odbyła się premiera pierwszego polskiego serialu nakręconego w 4K HDR. Można go było obejrzeć na Canal+ w 4K. Posiadam na wyposażeniu stosowny dekoder od nc+ więc mogłem bez problemu oddać się delektowaniu i ocenie tego jak serial został nagrany i czy rzeczywiście rozdzielczość 4K robiła taką różnicę względem tego co można było zobaczyć na "zwykłym" Canal+ w Full HD.

forum_1-2-1.jpg

Po seansie pierwszego odcinka zapowiada się ciekawie tylko dlaczego w EPG nazwano go jako horror? Hm... To chyba jakiś błąd ;-). Ale pod koniec byłem wciągnięty 1f609.png? Kolejne odcinki zapewne dadzą odpowiedź na wiele postawionych pytań.

Co do jakości 4K to była ona bardzo dobra. Bez ściemy 1f609.png? Na wielkiej przekątnej robiło wrażenie! Była widoczna naprawdę duża różnica między zwykłym Canal+, który niedomagał na +110”;-)))) (bitrate!)‬. Ale pod projektor rewelka:) Jednak czuć, że ten projektor ma bardzo dobrą rozdzielczość 4K, na poziomie kilkukrotnie droższych konstrukcji. Nc+ póki co nie nadaje materiałów z HDR więc można ocenić właśnie ten element i jest to najwyższa półka. Aż trudno uwierzyć, że za 6400zł dostajemy tak duży, rozdzielczy obraz. Wrócę oczywiście do tematu czerni bo na nieszczęście W1700, serial był wyjątkowo ciemny a sporo scen rozgrywa się nocą. I tutaj wychodzi bolączka słabego kontrastu. Jednak w normalnym pokoju, z jasnym ścianami i tak ciężko będzie uzyskać dużo lepszą jakość tego elementu. A jestem przekonany, że w większości przypadków sprzęt ten stanie właśnie w zwykłych, codziennych pokojach a nie w salce kinowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zasiadłem sobie do meczu Polska - Nigeria. Długo czekaliśmy aż w końcu się doczekaliśmy na mecz polskiej reprezentacji. Forma dyskusyjna, dużo zmian, dużo eksperymentów ale raczej o Mistrzostwa w Rosji jestem spokojny chociaż łatwo nie będzie bo wspomniana forma nierówna niektórych kadrowiczów. W jakich dzisiaj warunkach oglądałem mecz?

forum_1-3-1.jpg

forum_2-1.jpg

forum_3.jpg

Nie było to niestety 4K bo mecz był nadawany w HD jednak i tak wyglądało to dobrze. Może TVP nie powala jakością ale dało się to całkiem przyjemnie oglądać na tak dużej przekątnej. Najważniejsze pytanie tyczy się płynności. Jak na tak dużym ekranie wyglądał ten element? Było dobrze mimo, że projektor nie jest 120Hz.

Projektor DLP jakim jest W1700 ma w tym przypadku taką przewagę, że rozmycie jest na nim zauważalnie mniejsze niż na projektorach wykorzystujących inny przetwornik (3 LCD lub LCoS), oczywiście jeśli mowa o projektorach bez wspomagania ze strony elektronicznego systemu. Dowolny projektor 3 LCD posiadający chip 120Hz oraz system – „upłynniacz” pozwalający powielić ilość klatek do tej wartości sprawdziłby się lepiej, jednak trzeba nadmienić, że nie da się zmusić przetwornika DMD 0,47″ do pracy w 120Hz, ponieważ jego rzeczywista częstotliwość odświeżania (wynosząca de facto 2 razy więcej) wykorzystywana jest do wyświetlania rozdzielczości 4K za pomocą błyskawicznego przesuwania pikseli.

Tak więc mecz oglądało się przyjemnie i mam wrażenie, że część widzów w ogóle nie zorientuje się, że oglądała transmisję na projektorze bez wspomagania 120Hz właśnie dlatego, że projektor pracuje w technologii DLP.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOO chłopaki ale fajny pomysł z takimi testami. Czekam na kolejne wrażenia gdyż jestem poważnie zainteresowany tym projektorem. Jednak cena czyni cuda ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu, do moich drzwi zapukał kurier i przytargał taką o to przesyłkę:

forum_1-4-1.jpg

Ależ się ucieszyłem, że cały czas mam do dyspozycji BenQ W1700 gdyż moim zdaniem najnowszy Far Cry 5 to obecnie jedna z referencji obrazu 4K i HDR. Tytuł dostałem w wersji na Xbox One X co się akurat idealnie składało zważywszy na projektor Ultra HD.

W końcu mogłem też zobaczyć, na co stać projektor pod względem HDR. I jak wrażenia?

Far Cry 5

Tak jak napisałem wyżej, niewątpliwie mamy do czynienia z tytułem referencyjnym, tak w kwestii samej jakości wizualnej, implementacji 4K (na Xbox One X jest to natywne 3840 x 2160 pikseli, na PS4 Pro – 1620p). Co od razu rzuciło mi się w oczy to użycie efektu zwanego globalną iluminacją (global illumination), który jest używany w najbardziej wyrazisty sposób w grze AAA od czasu Quantum Break. Przekłada się to na bardzo realistyczne oświetlenie, które w połączeniu z ostrym obrazem w 4K pozwala wydobyć bardzo dużo wizualnego piękna (coś czego Quantum Break początkowo nie mogło przy ograniczonej rozdziałce). Szaro-buraczkowa paleta FC4 a Montana z FC5 wraz z HDR-em w pełnej krasie to różnica taka jak Ziemia w Wenus. HDR wypada fantastycznie, a wraz z globalną iluminacją akcentuje bardzo naturalistyczne krajobrazy górskie, wraz z ogromną liczbą drzew i wody. Pomaga też w czynieniu śreżogi bardziej spektakularną (chodzi o efekt znany potocznie jako „promienie boga” czyli god rays). Wszystko to przy utrzymaniu pełnej płynności w 30 FPS, bez żadnych spadków. Wraz z Sea of Thieves, Far Cry 5 ustanowił nową poprzeczkę w kwestii HDR, a w kwestii samej oprawy, jest to ścisła czołówka tej generacji. Im lepszy projektor czy telewizor ze średnią jasnością HDR tym lepsze efekty odczujecie.

Na W1700, HDR nie był tak dobrze widoczny jak na moim telewizorze jednak dało się go odczuć. Najbardziej jednak dostrzegłem różnicę w rozdzielczości między Full HD a 4K.

Niestety za kilka dni rozstaję się ze sprzętem jednak mogą go z czystym sumieniem polecić fanom gier i filmów. Z mojego rozeznania rynkowego i z tego o czym rozmawiałem z Gmerem to ciężko będzie nabyć w tej cenie produkt, który będzie miał tak wiele plusów chociaż oczywiście ma swoje wady jak np. wspomniana wyżej gorsza czerń. Chociaż co do tego elementu to jestem za dużym laikiem co by mój ocenić taki element. Dla mnie wszystko wyglądało bardzo fajnie a głównie liczyła się przekątna!!!!! oraz niesamowita szczegółowość obrazu przy niezłej jasności projekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...