Jump to content

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Sprawę mam do Was takową. Z uwagi na różne rzeczy muszę złożyć set, który posłuży do pracy graficznej. Wiem jak powinien taki set wyglądać ale nie mam jak tego zrobić. 

Wymyśliłem rozwiązanie takie, żeby mieć jakiś zewnętrzny monitor to będzie to telewizor oled od sony 55', a do niego podłączony laptop przez hdmi i tak przez 2-3 godziny dziennie będę sobie pracował ze zdjęciami, a reszta czasu to zwykły telewizor. 

Pytanie zasadnicze jest takie: czy ta technologia oldedowska jest na tyle dobra, że może posłużyć do obróbki graficznej? Czy jest to porównywalne do jakości monitorów Eizo? Czy można jakoś okiełznać te wszystkie hdrowe podbicia kolorów itp.? Podczas pracy z podpiętym lapem zależeć mi będzie na tym, by wyświetlane kolory były jak najbardziej naturalne (a nie żywe czy soczyste) a czerń była czernią i by były widoczne wszystkie odcienie szarości itp.

Pytanie drugie: jak taki telewizor odpowiednio skalibrować? 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eizo wiem, że będzie lepszy ale nie da rady. Ma to być tv. Wypalę go bardzo szybko tzn.? Ile to potrwa? 2-3 godziny dziennie pracy z podpiętym lapem aż takie groźne będzie? Przecież przez ten czas będzie się zmieniał obraz na wyświetlaczu. Nie tak szybko i dynamicznie jak w tv ale będzie się zmieniać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli będziesz używał OLED'a tylko do wyświetlenia pelnoekranowego tych zdjęć to spoko. Jako monitor nie polecam, wypalić możesz stałe elementy jak pasek Windowsa czy menu samego programu do obróbki zdjęć.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laptop będzie z softem windowsa ale pasek można zwinąć. Zdjęcia będą lądować w programie graficznym więc jakieś stałe elementy tam będą. Po jakim czasie może dość do takiego wypalenia? Gdzie szukać informacji na ten temat?

A jak nie oled to co?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do obróbki zdjęć tzn co później się będzie działo z tymi zdjęciami? Mają być drukowane? 
 

Jeżeli chodzi o wypalenia to test oleda lg z 2016r masz tutaj:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Teraz rusza nowy test z modelami z 2017r. Znajdziesz go też na rtigns. Ale trochę to potrwa zanim będzie można wyciągnąć jakieś wnioski. Sony ma w A1 podobno panel pośredni między 2016 a 2017 generacją LG.

Jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów to najlepszy na dzień dzisiejszy z oledów jest Panasonic EZ1000, bo ma kalibrację 3D lut która jest o wiele lepsza niż to co jest w Sony A1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcia po obróbce wylądują w sieci jak i może do druku pójdą ale nie na bilbordy czy witryny sklepowe. Jak będzie taka potrzeba to monitor Eizo pójdzie w ruch.

Zależy mi na tym, by móc na czymś większym pracować niż na 15' matrycy laptopa ale musi to być tv (a nie monitor) ale nie za 20k pln. 

A odpowiednie kolory mają ogromne znaczenie w tej sytuacji. Bez kalibracji odpowiedniej nie ma co działać. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszukaj moze LCD z matryca VA i podświetleniem full LED. Ostatni modem jaki pamietam, ze zbierał dobre opinie to był Philips , serii 7... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie słyszałem aby ktokolwiek zajmujący się poważnie obrobka foto pracował na czymś innym niż NEC czy Eizo. Dlaczego OLED to średni pomysł zapytaj najlepiej obeznanych na mva.pl

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poważnie mam się tym zajmować ale nie komercyjnie. Na potrzeby domowo środowiskowe. A jak widzę, gdy moje prace wyświetlane są na innych urządzeniach to strasznie mnie wkurza fakt, że wszędzie wyglądają one inaczej. 

Xisiek - dziękuje za namiary

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz by jakiś ekran wyświetlał Twoje zdjęcie dokładnie tak jak ty je robiłeś/przetwarzałem to skalibrować musisz ekran na którym pracujesz i każdy na którym będziesz wyświetlał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...