Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka historia wyboru projektora:

planuję przeprowadzkę do nowego domu, więc od półtora roku siedzę w temacie KD, w tym projektorów. Zaczynałem plany zakupu od Benq czy jakiegoś w miarę taniego Epsona, później usłyszałem o technologii LCOS, więc wybór padła na Sony HW45ES. Myślałem, myślałem, a tu w międzyczasie ceny Sony HW65ES tak się zbliżyły do HW45ES (różnica ok 1000 PLN aktualnie), że zdecydowałem się na wyższy wariant. Byłem nawet w prono, żeby sobie obejrzeć, jak ten projektor świeci. Bardzo mi się podobało i właściwie decyzja już zapadła. Złapałem nawet w outlecie prono za 8200 i gdyby nie to, że ktoś mnie ubiegł, to projektor już by się kurzył u mnie na półce. Kolejne tygodnie mijały i postanowiłem jeszcze zajrzeć do hcx, żeby zobaczyć o co chodzi z tym 4K i HDR - czy rzeczywiście różnica jest jakaś ogromna. Wpadłem bardziej z ciekawości i dlatego, że miałem w miarę po drodze z pracy. Chciałem zobaczyć Epsona TW9300 ewentualnie TW7300, chociaż byłem przekonany, że wolę jednak czerń SXRD niż to 4K, do którego póki co nie byłem przekonany. No i niestety w hcx mają zainstalowanego JVC (szczerze nie pamiętam który model - chyba 420 lub 440). No i przepadłem. Różnica względem TW9300 bardzo wyraźna jeśli chodzi o czernie. Poprosiłem, mówiąc o rozważaniu HW65ES, o pokazanie różnicy między FHD a 4K na tym projektorze JVC. O dziwo do tej pory byłem przekonany, że główna różnica jest w rozdzielczości i moim zdaniem różnica nieuzasadniająca różnicy w cenie. No ale ku mojemu zaskoczeniu różnica to przede wszystkim zupełnie inne kolory, HDR etc. Rozdzielczość ma zupełnie drugorzędne znaczenie. Co ciekawe, po przełączeniu z 4K na FHD nie widziałem jakiejśogromnej różnicy, znacznie większą zobaczyłem po ponownym przełączeniu z FHD na 4K. No i trochę zachorowałem na RS440/X5900. Miałem nadzieję, że uda się wyrwać w jakiejś rozsądnej cenie. Planowałem nawet sprowadzenie z Niemiec (gdzieś sprzedawali po 3000 EURO, ale znowu się spóźniłem). No i wtedy znalazłem na olx RS440 przeceniony z 19900 na 16900. No i znowu się zacząłem łamać. Prawie się zdecydowałem, ale zauważyłem, że ta sama firma sprzedaje nowe RS540 za 19900 przy regularnej cenie w necie (np w Prono) za prawie 29 tysięcy. No obniżka o 10 tysięcy to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. No i kurcze zamówiłem... Zużyłem praktycznie prawie cały budżet, który założyłem sobie na budowę całego kina (z nagłośnieniem, ekranem, ampli), ale mam nadzieję, że warto. Na razie pojadę chyba na moich starych kolumnach Solo 7c lub słuchawkach ?

 

Jeszcze jedno spostrzeżenie dotyczące kina domowego jako takiego - mam wrażenie, że dobre nagłośnienie ma chyba nawet większe znaczenie dla wrażenia kinowego niż obraz. Oczywiście przy bardzo kiepskim obrazie nawet świetne nagłośnienie tego nie nadrobi, ale przy przyzwoitej jakości projekcji i w miarę zaadaptowanej sali (w sensie wizualnym) chyba warto resztę funduszy zainwestować w adaptację akustyczną i dobre nagłośnienie. Wiem, że piszę dziwnie biorąc pod uwagę że zrobiłem dokładnie na odwrót, ale gdyby nie okazja na rs540 to raczej bym zainwestował w dźwięk

 

pozdrawiam

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, raf7705 napisał:

Jakaś podpowiedź, gdzie taka dobra cena....

Specjalnie nie napisałem gdzie bo jeszcze fizycznie nie mam projektora u siebie i nie chciałbymżeby ktoś miał do mnie pretensje ze to jakaś firma krzak. Ale raczej nie ? ffirma to tehaix z Wrześni. Zresztą jak wpiszesz rs540 na olx to dosyć łatwo ich znajdziesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest jakas specjalna cena. Oczywoscie patrzac na cene jaka byla przed rokiem to obnizka jest b duza ze wzgledu na wejscie nowych modeli. Jvc opuscilo ceny na model 540 w USA z 6k usd na 4k usd wiec mozna sie spodziewac ze te ceny wczesniej czy pozniej wlasnie takie beda. Szczegolnie ze wchodzi natywne 4k od jvc rs1000, rs2000 i rs3000 z dolozonym hdr tone mapping poprawionymi czasami synchronizacji hdmi i jeszcze kilkoma innymi sprawami.

 

 

 

 

 

 

 

tak czy owak gratulacje z zakupu ! Na pewno bedziesz zadowolony bo to b dobry (a w nowej cenie powiedzialbym ze nawet rewelacyjny) prjektor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maro18 również gratuluję zakupu. Swietny projektor. Co jest super to od razu masz ustawiony obraz referencyjny - out of the box. Opisz wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panów trochę czytam na temat tego projektora i muszę do niego dobrać ekran. Pomieszczenie jaskiniowe ,sprzedawca poleca mi kauber 3d flex ale tam jest jakiś wysoki gain. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie handlują tylko kauber i jest w dobrej cenie. polecają ten 3d flex ale tam jest gain 1.4 boję się że będzie za jasno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do arcanvision.com

Firma z pod Krakowa , Brzeźno  (? ) , Pan Robert Wójcik.  Powołaj się na gościa z Sokółki  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
już dotarł do mnie projektor :-) jaram się jak mój starszy syn na widok nowego skina w fortnajcie :-)) jak tylko przetestuję (na razie na gołej białej ścianie) to dam znać jak wrażenia. Na wiosnę będę mógł porównać do zaadaptowanej sali kinowej a później nieskalibrowany vs skalibrowany. Czuwaj! PS w hcx dzisiaj montowali rs3000 - jak ktoś chce, to pewnie od jutra można pojechać obejrzeć. Pierwsze wrażenie - POTWÓR ! A soczewka wygląda jak oko Alastora Moody :-)
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Czy mógłbym się dowiedzieć na jakim ekranie był testowany projektor i na jakiej podstawie w teśćie wyszło że HDR na ekranie powyżej 110 cali z gain 1.2 będzie lepszy efekt pod HDR ?

Mam 140 calowy ekran Adeo 1.0 Reference White ( obity aksamitem, w totalnie czarnym piwnicznym pomieszczeniu ze ścianami pomalowanymi czarną matową farbą ).

Założyłem powyższy projektor JVC RS540, na maksymalnym zoomie i  chciałbym to skalibrować.

Ale muszę wiedzieć czy przed kalibracją nie zamienić tego starego ekranu adeo na coś innego (koszt maksymalny ekranu ramowego (bez silnika,) 4000-5000 PLN ale wolałbym taniej)

Proszę wszystkich z doświadczeniem w HDR w projektorach o rekomendację. Wolałbym zostać przy tym rozmiarze, ale mógłbym się zgodzic na redukcję o 10 cali jakby to coś dało.

Projektor jest używany do gier w HDR 4k (PC i Ps4Pro) i filmów 4K HDR UHD (głównie), czasem blu ray w sdr.

Warto zamieniać na inny ekran - i jeżeli tak to na jaki ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tigerheart napisał:

Witam wszystkich,

Czy mógłbym się dowiedzieć na jakim ekranie był testowany projektor i na jakiej podstawie w teśćie wyszło że HDR na ekranie powyżej 110 cali z gain 1.2 będzie lepszy efekt pod HDR ?

Mam 140 calowy ekran Adeo 1.0 Reference White ( obity aksamitem, w totalnie czarnym piwnicznym pomieszczeniu ze ścianami pomalowanymi czarną matową farbą ).

To tylko i wyłącznie moja subiektywna opinia. Uważam, że HDR działa porządniej dopiero, gdy maksymalna luminancja na ekranie jest na poziomie 150 nitów. U nas w redakcji na Adeo Reference White 99" wychodziło bodajże 165 nitów przy maksymalnym zoomie. Nie wiem jednak, czy rezygnowałbym z rozmiaru na rzecz tego, a tym bardziej jeśli już miałbym ekran. Najwyżej będziesz miał trochę mniej widoczny efekt HDR, ale system będzie nadrabiał dużym obrazem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam trochę podobny problem. Maksymalny ekran który u mnie wejdzie to 115" (czyli pewnie 110"). I czy warto schodzić o te 10 cali żeby był efekt HDR? Na projector central pokazuje mi ze przy rzucie z 400 cm przy ekranie z gainem 1.1 i przekątnej 110" co daje zoom rzędu 1.7 wychodzi ok 168 nitów  (na ile te wyliczenia oddają rzeczywistość - nie wiem i proszę o komentarz Macieja ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tigerheartja mam u siebie 113" gain 1.0 pod ten prjektor na max zoomie, ale to tylko dlatego ze jest to max ile wycisne ze swojej salki (tzn moglbym zrobić troche wiecej pewnie na upartego wcisnalbym 120 ale musialbym zrezygnować z gornych glosnikow kierunkowych pod atmosa ktore mam po bokach ekranu, gdyby nie to robiłbym 120 bez zastanowienia :).

@maro18jasnosc pod HDR to dopiero wyjdzie przy kalibracji w Twoim setupie, wiec kalkulatory brałbym mocno orientacyjnie i pogladowo.

Osobiscie nie schodzilbym z ekranu na mniejszy. To tak jak kupno TV, raczej wymienia sie na wiekszy niz na mniejszy ;) Ten prjektor powininen dać sobie rade z wiekszym ekranem niz 110", oczywiscie bedzie ciemniej i HDR gorszy niz na ekranie, ktory Maciej opisal jako optymalny do HDR ("Przy maksymalnym przybliżeniu soczewki (zoom 2,0x), sugerowałbym więc ekran nie większy niż 110″, jeśli ma być to biała, matowa tkanina" Źródło: https://hdtvpolska.com/jvc-dla-rs540-test-projektora-4k-na-2018-z-eshift-5-ultra-hd-i-hdr/) ale ogolnie wielkosc ekranu bedzie nadrabiała i immersja powinna być wieksza niz na 110". 

Jak kupowalem ekran patrzylem na max jaki mi wejdzie do salki, pod HDR oczywiscie najlepiej jest prjektor zawiesic tak aby byl zachowany max zoom wtedy nie traci sie dodatkowo na jasnosci. Oddalajac go mozna stracic nawet do 36% jasnosci (info z testu projektora link powyżej).

Oczywiscie rownie istotne jest, czy przy odleglosci jaka sie ma (gdzie prjektor bedzie zawieszony) wypelnimy obrazem ekran projekcyjny:

"Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,4 – 2,8 : 1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny ekran o wymiarach ok. 220x124cm, możemy umieścić projektor w odległości od 3,1 do 6,2 metra"
Źródło: https://hdtvpolska.com/jvc-dla-rs540-test-projektora-4k-na-2018-z-eshift-5-ultra-hd-i-hdr/

zapraszam do dzielenia sie opiniami w temacie:

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi,

Zobaczymy jak będzie po kalibracji. Wierzę że będzie ogień :)

Przeglądając różne możliwośći Firma pokrewna z Adeo ScreenReaserch  ma jeszcze taki ekran :

http://www.screenresearch.com/website/documents/techdoc_current/fabrics/MultiPix_5_White_1.6_Web_May_2016.pdf

biały z 1.6 gain. Ciekawe czy sam materiał można wkleić do ramki po adeo. Wysłałem do Adeo formularz kontaktowy.

Słyszał ktoś o czymś takim ?

Ale to takia ciekawostka - na razie zobaczymy jak będzie po kalibracji.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.12.2018 o 22:23, maro18 napisał:

No ja mam trochę podobny problem. Maksymalny ekran który u mnie wejdzie to 115" (czyli pewnie 110"). I czy warto schodzić o te 10 cali żeby był efekt HDR? Na projector central pokazuje mi ze przy rzucie z 400 cm przy ekranie z gainem 1.1 i przekątnej 110" co daje zoom rzędu 1.7 wychodzi ok 168 nitów  (na ile te wyliczenia oddają rzeczywistość - nie wiem i proszę o komentarz Macieja ? 

Nie schodziłbym z rozmiaru dla jasności w HDR. Rozmiar jest ważniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Od razu zaznaczam, że jestem tutaj zupełnie nowy i w dodatku jestem zupełnym laikiem, jeśli chodzi o szczegółowe, techniczne wywody na temat projektorów itp. Osobiście jestem posiadaczem Optomy HD29 Darbee (wiem, gdzie mu do tego powyżej), z którego obraz rzucam z około 4 metrów na 105 calowy ekran ADEO mat grey. Oczywiście widzę niedociągnięcia w obrazie, szarości zamiast czerni, "przetarte" kolory, efekt tęczy, itd... No i stało się... Przeczytałem powyższy test JVC DLA-RS540, poczytałem komentarze forumowiczów... I... Zamówiłem ten projektor! Będzie u mnie w przyszłym tygodniu i czekam na ten moment jak dzieciak, z nadzieją, że po Optomie moja szczęka zrobi dziurę w podłodze! Ale, jeśli pozwolicie mam też kilka pytań. Otóż, sprzedawca wystawiając mi fakturę proforma zawarł na niej taki symbol - JVC DLA-RS540E. I właśnie zaniepokoiło mnie to "E". Czy ktoś może wie co ono w praktyce oznacza? Pytanie drugie, czy powinienem zmieniać ekran, czy ten co mam (szary) będzie ok do tego projektora? Całość w salonie z bordowymi ścianami, niestety jeszcze białym sufitem, co wkrótce zamierzam zmienić, przynajmniej na powierzchni 1,5 metra od ekranu, ekran 105 cali odległość projekcyjna około 3,6 m. Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do JVC tylko biały ekran - szare to do dlp-ków dla poprawy kontrastu :)
Przy JVC nic nie musisz poprawiać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie tylko biały. Wydaje mi się, że to bardziej zależy od otoczenia, niż samej technologii projektora.

Ja z powodzeniem użytkowałem kiedyś 540 właśnie z szarym ekranem przy białych ścianach i suficie.

Szary zdecydowanie polepsza kontrast w takich warunkach nawet dla najlepszego JVC, Niestety "zabiera" odrobinę więcej światła, ale jest więcej "za" niż "przeciw".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zostaw sobie ten szary ekran, jeśli masz gain 0.8 to ten JVC z 3.6m na 105" osiągnie około 120-130 nitów w HDR wiec jest bardzo dobrze.

Nic nie zmieniaj, tylko postaraj się zaadoptować pomieszczenie najbliżej ekranu na czarno najlepiej min.te 1.5-2m w okół ekranu aby zlikwidować najbliższe odbicia od ścian i sufitu.

Chetnie poznam Twoja opinie po odpaleniu tego JVC po zmianie z optomy.

Mamy osobny wątek dla posiadaczy JVC RS540 tam się przenieśmy....:

https://hdtvpolska.com/forum/topic/46029-jvc-rs540x7900-w-codziennym-użytkowaniu/

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze opinie. W takim razie zostawię ten szary, zobaczę jak to się będzie razem zgrywać. W razie czego ekran zawsze można zmienić. Chciałem docelowo uzbroić moje "kino" w ekran 3 metrowy (szerokość), ale niestety z tej odległości projektor nie wypełni takiej powierzchni, pozostaje więc przy tym co mam.
Bipo - mam zamiar na przestrzeni 1,5 metra od ekranu na suficie i ścianach, położyć grafitową piankę wygłuszającą (piramidkę 3 cm), która oprócz tego, że zlikwiduje odbicia światła, również trochę poprawi akustykę pomieszczenia. Doznaniami z przesiadki z Optomy na JVC oczywiście się podzielę. Liczę na kosmiczną przepaść i mam nadzieję, że się nie przeliczę. :)

Czy potraficie mi wyjaśnić to "E" w nazwie projektora? Mam się tym niepokoić w jakiś sposób?

Jeszcze raz dzięki za Wasze odpowiedzi. Pozdrawiam

Edytowane przez Szpieeg007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Barnaba napisał:

Niekoniecznie tylko biały. Wydaje mi się, że to bardziej zależy od otoczenia, niż samej technologii projektora.

Ja z powodzeniem użytkowałem kiedyś 540 właśnie z szarym ekranem przy białych ścianach i suficie.

Szary zdecydowanie polepsza kontrast w takich warunkach nawet dla najlepszego JVC, Niestety "zabiera" odrobinę więcej światła, ale jest więcej "za" niż "przeciw".

Chyba ci się jednak wydaje :).

Ale skoro tobie pasuje szary to OK.

BTW:

JVC w niezaadaptowanym pokoju ( białe ściany i sufit ) to zmarnowany potencjał sprzętu.

Chyba jednak nie widziałeś jvc-wej czerni na żywo :)

1 minutę temu, Szpieeg007 napisał:

Dziękują za Wasze opinie. W takim razie zostawię ten szary, zobaczę jak to się będzie razem zgrywać. W razie czego ekran zawsze można zmienić. Chciałem docelowo uzbroić moje "kino" w ekran 3 metrowy (szerokość), ale niestety z tej odległości projektor nie wypełni takiej powierzchni, pozostaje więc przy tym co mam.
Bipo - mam zamiar na przestrzeni 1,5 metra od ekranu na suficie i ścianach, położyć grafitową piankę wygłuszającą (piramidkę 3 cm), która oprócz tego, że zlikwiduje odbicia światła, również trochę poprawi akustykę pomieszczenia. Doznaniami z przesiadki z Optomy na JVC oczywiście się podzielę. Liczę na kosmiczną przepaść i mam nadzieję, że się nie przeliczę. :)

Czy potraficie mi wyjaśnić to "E" w nazwie projektora? Mam się tym niepokoić w jakiś sposób?

Jeszcze raz dzięki za Wasze odpowiedzi. Pozdrawiam

Niestety, będziesz mieć lepiej jak zaadoptujesz pokój - szary ekran też nie pomoże. bo osłabi natywny kontrast jvc.

Ale zawsze to lepiej niż twoja optima :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...