Skocz do zawartości
mtbakk

Amplituner 8 ohm a głośniki 6 ohm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam amplituner Denon AVR-X2200W, który obsługuje impedencje 4-8 ohm i podłączone do niego głośniki Dali o impedencji 6 ohm. Cały czas byłem przekonany ze amplituner samemu ustawia sobie odpowiednia impedencje ponieważ w menu ustawień nie znalazłem odpowiedniej opcji, dopiero wczoraj po dwóch latach od zakupu doczytałem w instrukcji że przed podłączeniem głośników należy ustawić impedencje w menu ustawień do którego dostajemy się przez specjalną kombinacje klawiszy.

 

Moje pytanie brzmi czy głośniki mogły się w jakiś sposób uszkodzić przez takie ustawienie? Dodam, że rzadko słucham na maksa raczej 70-80%. W mojej opinii głośniki grają normalnie, nie trzeszczą ani nie charczą.

 

Pozdrawiam,

Michał

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Korzystając z okazji jeszcze chciałbym dopytać o ustawienie impedancji amplitunera.

Producent deklaruje impedancje 6 ohm dla swoich głośników natomiast w teście modelu Dali Lektor 6 wyszło ze maja one impedancje 4 ohm a Dali Lektor 1 impedancje 6 ohm.

W związku z powyższym jeżeli mam podłączone głośniki o impedancji 4 ohm i 6 ohm to jak lepiej będzie ustawić amplituner na 4 czy na 6 ohm?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim Panasonic SA-HE100 przestawienie z 8ohm na 4ohm powoduje, że można włączać jednocześnie tylko jeden zestaw głośników (A) albo (B).

Natomiast przy ustawieniu 8ohm można włączyć nawet oba zestawy jednocześnie (A+B)

To ustawienie chyba bardziej służy do ochrony wzmacniacza przed zbyt wielkim obciążeniem niż dopasowywaniem do czegokolwiek.

Jak masz tylko jeden zestaw kolumn to po prostu nieświadomie uniknąłeś problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy po zmianie ustawień impedancji należy ponownie wykonać kalibrację głośników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba kalibrować poniewaz ustawienia głośników -odległość/wielkosć itp. nie zostaną zmienione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to możliwe, że po zmianie impedancji mam wrażenie, że kolumny grają inaczej tzn. głośniej i mają większy bass?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, diana napisał:

Wygląda na to że kolumny dostały więcej mocy i grają inaczej/mocniej niż na innym ustawieniu.

No to jednak kalibrację trzeba by wykonać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2017 o 17:32, diana napisał:

Nie potrzeba kalibrować poniewaz ustawienia głośników -odległość/wielkosć itp. nie zostaną zmienione.

Trzeba poniważ zmienia się poziom glosnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim, jakoś na dniach dokonam ponownej kalibracji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podepnę się pod temat ...   posiadam amplituner Denon AVR-X7200WA do niego podłączone są głośniki efektowe ( Monitor Audio CP WT 380IDC - 4szt + głośniki sufitowe Monitor Audio CS 180 - 4szt ), o impedancji - 6 i głośnik centralny ( Monitor Audio Gold C350 ), ten ma 8. Co do głośników frontowych ( Monitor Audio Gold 300 ), podłączone mam je do wzmacniacza Atoll IN 400 przez pre-out amplitunera. Głośniki frontowe mają impedancję 4.

Pytanie jaką impedancje ustawić w Denonie 4 czy 6 ?  ( do wyboru 4,6,8,16 ) 

Nie wiem czy ma to znaczenie skoro fronty są zasilane przez wzmacniacz po pre-out amplitunera. Bo jakby to nie miało znaczenia sprawa byłaby prosta 6. A tak nie wiem czy 4 czy 6 ?

z góry dzięki za info ... 
  •  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku fronty się nie liczą. czyli 6.
Ale jak się będzie grzał bardzo zmień na 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzał się jak był ustawiony na 8  :) ... przy 6ciu jest lekko ciepły  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbować możesz na 4.

Ja mam wszystkie kolumny 6 a ustawiłem 4

Dużo mniej ciepła emituje.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ma się głośniki atmos 8ohm, a wszystkie pozostałe czyli 5 - jako 4ohm to co wybrać w ampli?
Czy szukać głośników przynajmniej 6ohm ?

bo atmosy mam już w suficie a 5.1 szukam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2017 o 17:40, mtbakk napisał:

W związku z powyższym jeżeli mam podłączone głośniki o impedancji 4 ohm i 6 ohm to jak lepiej będzie ustawić amplituner na 4 czy na 6 ohm?

Nic nie zmieniaj. Zostaw 8 ohm. Jeśli ustawisz niższą impedancje wzmacniacz poda niższą moc ponieważ tak działają zabezpieczenia w Denonie i dodatkowo pojawi się "clipping" czyli obcięcie większej mocy, powyżej której mogłoby dojść do przegrzania. Natomiast jeśli dojdzie do przegrzania (praktycznie nie występuje) wzmacniacz ma bardzo dobre zabezpieczenie i po prostu się wyłączy.

Zmniejszając impedancję tracisz moc i wcześniej (przy niższym "odkręceniu" volume niż przy 8ohm) pojawią się zniekształcenia.

 

Poniżej cytat z testu (audio.com.pl) wyższego modelu ale tak to właśnie w Denonie działa:

"AVR-X2500H pracuje zarówno z obciążeniami 8-omowymi, jak i 4-omowymi. Wykonaliśmy więc komplet standardowych pomiarów. Wzmacniacz w specyficzny sposób "reaguje" na impedancję 4-omową (i po wybraniu takiej pozycji w selektorze), bowiem moc każdej końcówki spada z 131 W (przy 8 Ω) do 68 W (przy 4 Ω).

Producent wykazał się tu ostrożnością, dbając przede wszystkim o to, aby urządzenie się nie "grzało" (i nie przekraczało dozwolonych przez UE temperatur), a nie o to, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. W stereo moc przy 8 Ω wynosi 2 x 121 W, a przy 4 Ω – 2 x 68 W."

 

Jeszcze video (po angielsku) o co chodzi z selektorem impedancji w Denonie:

https://www.youtube.com/watch?v=Ou5bO8P2Drw

Od kilku lat mam podłączone kolumny 4 ohmowe do Denona ustawionego na 8ohm i nigdy nie doszło do wyłączenia z powodu przegrzania końcówek mocy. A w przypadku zmiany ustawień ampli na 4 ohmy, spadek mocy przy większym odkręceniu volume jest zauważalny nie mówiąc już o zniekształceniach. Kolumn nie spalisz bo X2200W przy 4 ohmowych kolumnach i tak poda mniejszą moc niż mogą przyjąć Dali, które podałeś a jedyne co może się pojawić przy długotrwałym, wysokim wzmocnieniu to wyłączenie wzmacniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zmieniłem na 8 zostawiłem włączone Eco.

Przy zostawionym 8 i bez Eco, znaczenie bardziej się grzeje .

 Tylko że ja nie mam głośników 4 ohm.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...