Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno kupiłem TV Panasonic TX-50EX700E i po pierwszym zachwycie zauważyłem, że czarne i ogólnie ciemne obszary obrazu to elementy, w których ten telewizor, pomimo zastosowania matrycy MVA, nie radzi sobie najlepiej. Na załączonych zdjęciach widać, że ciemne tło usiane jest migoczącymi obszarami w kształcie prostokątów. I tu pojawia się moje pytanie. Jak ustawić parametry obrazu, żeby pozbyć się tego efektu, bo powiem szczerze, że mój 10-letni Sony radzi sobie o niebo lepiej z takimi rzeczami. 

Moje ustawienia zaczerpnąłem stąd: http://www.hdfever.fr/forum/viewtopic.php?f=6&t=7581&sid=bc308be6ba3617ae98a68c948272249f&start=930 i przyznam, że w nich najlepiej to wygląda, ale w dalszym ciągu odstaje od tego czego oczekiwałem to telewizorze tej klasy.

 

Proszę o pomoc.

20171116_223541_HDR.thumb.jpg.4bd4c19592da5c2b85f8004e905221f4.jpg20171116_223631_HDR.thumb.jpg.e80d1aa03e89ef84472073f680a3bf41.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem czy tak powinno być. Na każdym źródle obrazu jest tak samo? Czy taki efekt występuje tylko patrząc pod kątem czy na wprost również?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne czego jeszcze nie próbowałem odtwarzać to Blu-Ray. Obraz taki najgorszy jest w całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia gdy jedynym źródłem światła jest sam telewizor. Dodatkowo jeszcze bardziej się pogarsza wraz z wzrostem kąta patrzenia. W dzień jest to prawie niewidoczne.

1510869796913331366234.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedyne czego jeszcze nie próbowałem odtwarzać to Blu-Ray. Obraz taki najgorszy jest w całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia gdy jedynym źródłem światła jest sam telewizor. Dodatkowo jeszcze bardziej się pogarsza wraz z wzrostem kąta patrzenia. W dzień jest to prawie niewidoczne.
1510869796913331366234.thumb.jpg.ef418dc64341595e60bda68fbe4a11dc.jpg
A możesz sprawdzić jakiś materiał z USB? Moim zdaniem może to być wina sygnału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak być nie powinno, to wada

No chyba że wprowadzone przez Ciebie modyfikacje spowodowały taki stan rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety cokolwiek bym nie zmienił, jakikolwiek parametr bym.nie modyfikował zawsze jest tak samo lub gorzej. Przywrócenie do ustawień fabrycznych daje najgorszy obraz. Ok w takim razie zgłaszam to do producenta. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materiały o niskim bitare i mniejszej rozdzielczości tak mają np. filmy xvid waga np. 700MB-1,5GB gdzie filmy mkv są jak żyleta obraz jest ostry taki film to waga 2,5-10GB

Testowałem ten TV wczoraj. Tak samo na Konsoli XBOX ONE S obraz jak żyleta a na telewizji światłowodowej czarny wygląda jak na twoich zdjęciach, więc ten TV jest do dobrej jakości sygnału przy niższych sobie nie radzi w ciemnych fragmentach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie po późniejszych oględzinach na sygnale 4k z Xboxa One S jest to samo na grze czy filmie 4k z HDR, albo ten model tak ma albo mamy wadliwe egzemplarze.

Czy ktoś z forumowiczów  też ma ten problem?

Bo nie wiem czy oddać ten TV bo mam prawo 14 dni na zwrot i wziąć inny np. Sony czy bawić się w gwarancję 

Załączone zdjęcia pochodzą z fimu 4k z hdr z xbox one s

 

2017-11-22 00.23.03.jpg

2017-11-22 00.22.18.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam EX780 i trochę takich rzeczy widzę tylko zapodając słaby sygnał z kablówki UPC (też nie zawsze) albo bardzo słabego filmu - tak jak napisałeś powyżej przy słabym bitrate.

 

Na filmach lepszej jakości czy streamingu z Netflixa 4k nigdy nic takiego nie zaobserwowałem.

 

U ciebie jednak wygląda to tragicznie - nawet na najsłabszych materiałach nie widziałem tak ogromnych połaci jak u kolegi wyżej czy na Twoim 2 screenie.

 

Aczkolwiek z ciekawości odpalę dzisiaj Stranger Things 2 (jak widzę to jeden z 3 ostatnich odcinków na pierwszym screenie, na drugim nie widać :) ) i sprawdzę jak jest u mnie. Fakt też, że ja siedzę centralnie na wprost więc może wtedy tego nie widać.

 

A tu ktoś miał podobny problem: https://www.avforums.com/threads/panasonic-ex700-problems.2132777/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest praktycznie tak samo (TX-50EX700E), ale na wprost prawie nie widać tego efektu.

Wystarczy jednak patrzeć pod niewielkim kątem i pojawiają się kwadratowe gradacje  ciemnej szarości.
Nawet patrząc prostopadle na ekran z niewielkiej odległości (ok 1m) środek ekranu jest ok, a boki, tam gdzie już siłą rzeczy nie patrzymy prostopadle,
mają wspomniany efekt.

Też mi się to nie podoba, myślałem, że to właściwość matrycy i dużego spadku jakości obrazu przy oglądaniu pod kątem,
ale teraz sam nie wiem, sprawdzę jeszcze na materiałch 4k HDR z youtube.

(obraz mam ustawiony na "prawdziwe kino")

Edytowane przez arzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na materiale 4k z YouTube jest tak samo. Trzeba znaleźć ciemną treść z gradacją szarości i dosyć dynamicznym ruchem obiektów. Zaczynają tańczyć na ekranie szare kwadraciki.  Chyba to nie jest wina modułu wifi, bo przy stopklatce kwadraciki widać ale nie zmieniają pozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że ten model tak ma. Najgorzej jest wieczorem bo w dzień tego za bardzo nie widać. Ja przymierzam się do zwrotu TV do sklepu i kupno innego TV zastanawiam się nad Philipsem 49PUS6412.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę słaby materiał z USB musi się przytrafić, żeby u mnie tak było. Zdarzają się też niektóre filmy z dekodera nbox hdtv, ale to rzadkość.
Źle trafiłeś, Panie ;)
Wymieniaj na inny egzemplarz.

Wysłane z mojego X600 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Aż musiałem założyć konto na forum bo problem, przyznam szczerze wygląda poważnie.

Panasa 50EX703 mam od końca września i powiem szczerze nic takiego u mnie nie zauważyłem. Mało tego, gdy oglądałem Stranger Things to czernią byłem po prostu pozytywnie zmiażdżony. Gdy oglądałem ostatnio The Crown to z premedytacją lustrowałem obraz z nosem przy ekranie pod różnym kątem i nic takiego u mnie nie ma. 

Na zdjęciach powyżej wygląda jakby obraz był bardzo jasny. Moje ustawienia obrazu to:

Prawdziwe kino
Podświetlenie w dzień 85 / noc 60
Kontrast 90
Jasność -10
Kolor 42
Odcień O
Ostrość 60 
Temp. barwowa Ciepły1
6 opcji  poniżej wyłączone (koniecznie)
Intelligent frame creation Minimum
Odświeżanie ClearMotion Włączone

Ustawienia zaawansowane / Kontrola Kontrastu Wyłączony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten telewizor od ponad dwóch tygodni i właśnie takie białe, migające prostokąty zauważyłem oglądając "Stranger Things" na netflixie. W "Grawitacji" z kolei (też netflix), mam pixele w ciemnych scenach w kosmosie. Także problem pojawił się grając na konsoli PS4 pro w grę "Until Dawn". W niektórych scenach widzę białą poświatę otaczającą postać która akurat mówi na ekranie. Te zjawiska na razie zauważyłem tylko w tych filmach, grach. Jest to chyba powód do reklamacji? Jak wrócę to założę swój wątek. Posiadam model: TX50EX703E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dodaję zdjęcia.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Dodaję zdjęcia z "Grawitacji" z netflixa. Obraz pixeluje w ciemnym momencie filmu, jak leci w kosmosie. Nie wiem czy to wina odbiornika czy tego, że obraz na tv jest przesyłany przez wifi. Dodaję te zdjęcia i symptomy do tego postu, bo widzę, że nasze modele są zbliżone oraz mamy podobne problemy.

6.jpg

7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę tutaj kilka problemów. Na niektóre z nich da się logicznie odpowiedzieć, a na niektóre nie.
Na pierwszym zdjęciu są prostokąty, które generuje aplikacja Netflix. Nakłada na warstwie z przezroczystością swoją grafikę. Na białym tle obraz się lekko ściemnia a czarnym robi się jaśniej. Reklamowanie TV na podstawie tego, że programiści dali D. mija się z celem.
Druga rzecz to duchy wokół postaci. To już wygląda na wadę.
Trzecia rzecz to kompresja czerni. Akurat Grawitacja na Netflix wygląda słabo. Mam plik 15GB mkv który wygląda o niebo lepiej. Sprawdź przepływność. U mnie Grawitacja nie chce wskoczyć powyżej 5 Mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum znalazłem informację, że przyczyną powstawania makrobloków może być wysoki stopień kompresji treści. Efekt szczególnie widoczny na ciemnych obszarach ekranu z niewielką gradacją szarości. Rozumiem to tak, że informacja o jasności i kolorze pewnych obszarów ekranu jest równana do jednej wartości, co pozwala zaoszczędzić na liczbie danych przesyłanych w sygnale wizyjnym. Dzięki temu najemca transpondera na satelicie może zamiast pięciu kanałów transmitować sześć, kosztem niższej jakości.
Podobnie, przy przesyłaniu treści video w internecie, można również zaoszczędzić na objętości transmisji danych.

Efektem może być powstawanie obszarów z niepłynnym przejściem między fragmentami obrazu różniącymi się nieznacznie kolorem lub luminancją czyli kwadraty, prostokąty, czy inaczej mówiąc makrobloki.

W moim przekonaniu nie jest to wada odbiornika, bo wyświetla to, co nadawca wysyła bez przekłamywania. choć oczywiście można by się przyczepić, że drogi telewizor powinien nadrobić to systemami poprawy jakości obrazu analogicznymi do przeskalowywania sygnału sd->hd, czy hd->uhd, ale to chyba tak nie działa.

Dla pewności i uspokojenia właścicieli, żeby pozbyć się męczącego przeświadczenia o wyrzuceniu pieniędzy w błoto należałoby sprawdzić występowanie efektu makobloków na treści pewnej jakości. Może to być np konsola z filmem BR w 4k HDR ale pewnie i film z odtwarzacza DVD nie powinien powodować takich efektów.

Oczywiście powyższe to tylko wynik tego co sam gdzieś wyczytałem i wydedukowałem więc mogę się mylić.
Nie jestem żadnym ekspertem, choć wykształcenie w postaci technikum ze spec. RTV skończyłem, ale tyle się teraz pozmieniało, że to raczej bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę do porównania mój obraz pomimo, że dziś Netflix nie bardzo chciał się rozpędzić do 15 Mb/s - Max jaki miałem dziś to 9 Mb/s.

DSC03926.thumb.jpg.6b6e903c650c6f0bdb44452796c4d827.jpg

Celowo pod sporym kątem zrobione zdjęcie. Jedynie efekt kwadracików udało mi się pod kątem złapać na dużym zbliżeniu (pod lewym uchem)

DSC03927.thumb.jpg.f1776cfeec09dcdda1dfa196e3f2af27.jpg

Na wprost artefakty są mniej widoczne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wrzucę do porównania mój obraz pomimo, że dziś Netflix nie bardzo chciał się rozpędzić do 15 Mb/s - Max jaki miałem dziś to 9 Mb/s.
DSC03926.thumb.jpg.6b6e903c650c6f0bdb44452796c4d827.jpg
Celowo pod sporym kątem zrobione zdjęcie. Jedynie efekt kwadracików udało mi się pod kątem złapać na dużym zbliżeniu (pod lewym uchem)
DSC03927.thumb.jpg.f1776cfeec09dcdda1dfa196e3f2af27.jpg
Na wprost artefakty są mniej widoczne.
 
Z ciekawości - jaka średnia prędkość jest 'preferowana' pod 4k z Netflixa?

Wysłane z mojego x600 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netflix potrzebuje 15,26 Mb/s. Mnie się udało to osiągnąć przy necie o prędkości 20 Mb/s co nie jest niczym dziwnym. Wszystko zależy od tego ile urządzeń ssie tą prędkość. Teraz mam 50 Mb/s i działa tak samo. Cały czas po wi-fi jadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...