Skocz do zawartości
Maciej Koper

Epson EH-TW5650 TEST najtańszego, polecanego projektora do kina domowego, sportu i gier

Rekomendowane odpowiedzi

Epson EH-TW5650 TEST najtańszego, polecanego projektora do kina domowego, sportu i gier

Seria "5" w ofercie Epsona, zawiera niemalże kultowe produkty dla miłośników niedrogiego kina domowego. Model EH-TW5600 był jednym z najczęściej kupowanych projektorów w latach ubiegłych. Oferował bowiem bardzo wiele (m.in. możliwość regulacji położenia obrazu, a także 120hz przetwornik) w niskich pieniądzach (około 3500zł). W prawdzie nie trafił on do naszej redakcji na skrupulatny test, ale znałem go z profesjonalnych kalibracji wykonywanych u klientów. W tym roku doczekał się ona następcy o oznaczeniu EH-TW5650. Czy ma szansę być równie dobrym rozwiązaniem dla miłośników seansów filmowych i graczy? Przekonajmy się.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Posiadam wersję bez wifi czyli EH-TW5600. Interesuje mnie kwestia czerni w tym projektorze. Mam ustawiony tryb kinowy (zwykły), tryb świecenia ECO, przesłona na high speed, szary ekran gain 0,8, pokój o szarych ścianach, dość dobrze zaciemniony a mimo tego w scenach z dużą ilością czerni (np. przestrzeń kosmiczna w intro gwiezdnych wojen) nie jest czarna tylko bardziej szarawa, "świecąca". W scenach gdzie czerń jest tylko elementem reszty jest ok, jednak w tych, w których dominuje jest bardziej świecąca i niezbyt głęboka. Co mogę zrobić żeby poprawić jej jakość i sprawić by była głębsza?
pozdrawiam

(high speed
Źródło: https://hdtvpolska.com/epson-eh-tw5650-test-najtanszego-polecanego-projektora-do-kina-domowego-sportu-i-gier/, szary ekran gain 0,8, pokój o szarych ścianach dość dobrze zaciemniony a mimo tego w scenach z dużą ilością czerni (np. kosmos w intro gwiezdnych wojen) nie jest czarny tylko bardziej szarawy, "świecący". W scenach gdzie czerń jest tylko elementem reszty jest ok jednak w tych, w których dominuje jest bardziej świecąca i niezbyt głęboka. Czy jest szansa żeby poprawić jej jakość i sprawić by była głębsza? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest dobra rada. Kupiłeś projektor ze średniej, ba ... nawet średniej niższej półki więc nie oczekuj cudów. Czerń to tylko LCoS czyli SONY i JVC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka odpowiedź jako pierwsza, była by niestosowna. Ale skoro pokój jest na tip top, to jest to jedyna odpowiedź, jaka pozostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Pana Maćka Kopera i innych posiadaczy Epsona TW5650.

Czy zaobserwowane w teście ochłodzenie kolorów w trybie Natural można na szybko zniwelować poprzez zmianę temperatury barwowej z domyślnej 6500K na 6000K? Czy lepiej tego nie robić bo czyni to więcej szkody niż pożytku dla całkiem dobrego oddania barw w tym trybie.

 

Na moje oko po tej zmianie jest trochę lepiej jeśli chodzi o kolor twarzy i ogólnie odcień czerwieni ale czegoś jeszcze brakuje.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sebaa napisał:

Pytanie do Pana Maćka Kopera i innych posiadaczy Epsona TW5650.

Czy zaobserwowane w teście ochłodzenie kolorów w trybie Natural można na szybko zniwelować poprzez zmianę temperatury barwowej z domyślnej 6500K na 6000K? Czy lepiej tego nie robić bo czyni to więcej szkody niż pożytku dla całkiem dobrego oddania barw w tym trybie.

Na moje oko po tej zmianie jest trochę lepiej jeśli chodzi o kolor twarzy i ogólnie odcień czerwieni ale czegoś jeszcze brakuje.

Nie da się tego odgadnąć, bo nie wiadomo jaka trafiła Ci się sztuka i jak współgra z otoczeniem. Z testu można wywnioskować, że pewnie cała seria projektorów jest trochę ochłodzona barwowo, ale czy na 6000K będzie lepiej, dobrze, czy gorzej (bo może np. za ciepło) to sprawa ściśle zależna od Twojego egzemplarza. Trzeba by dokonać na nim pomiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie da się tego odgadnąć, bo nie wiadomo jaka trafiła Ci się sztuka i jak współgra z otoczeniem. Z testu można wywnioskować, że pewnie cała seria projektorów jest trochę ochłodzona barwowo, ale czy na 6000K będzie lepiej, dobrze, czy gorzej (bo może np. za ciepło) to sprawa ściśle zależna od Twojego egzemplarza. Trzeba by dokonać na nim pomiarów.

Ok to by się zgadzało z moimi obserwacjami.

 

Teraz sprawa kontrastu i odbioru bieli i jej ilości, to czy warto w ogóle włączać tryb Epson Super White? U mnie pomaga obniżenie wartości kontrastu do 42.

 

Czy interpolacja klatek z ogóle działa w trybie niskim dla sygnału wychodzącego z xboxa one x czyli 50, 60 klatek?

 

Jeśli chodzi o kalibrację mogę spytać ile kosztuje ustawienie tw5650?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interpolacja klatek nie działa gdy używasz trybu niskiego opóźnienia do xbox'a. Epson super white używa się w zależności od uzyskanej jasności na ekranie (nie ma systemu przysłony w Twoim projektorze). Ofertę kalibracji znajdziesz na stronie: http://skalibrujtv.pl/cennik-kalibracji/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2017 o 10:42, Maciej Koper napisał:

"Model EH-TW5600 był jednym z najczęściej kupowanych projektorów w latach ubiegłych."

 

Przeczytaj całość

Czy pan Maciej we wstępie na pewno miał na myśli EH-TW5600 a nie jakiś inny model? EH-TW5600 jest bliźniaczym modelem testowanego EH-TW5650 (miały razem premierę w 2017). 
Piszę ponieważ zastanawiam się nad EH-TW5650 bądź EH-TW5600 (do końca miesiąca wyższy model można kupić zw popularnej sieci za 3290,90zł)

Poza WiFi, mają nieco inny filtr powietrza i "ponoć" inne panele LCD. Czy warto dopłacać różnicę (300-400zł) do modelu EH-TW5650 ze względu na jakość obrazu?

Jeśli ktoś tak jak ja szuka testów i recenzji to polecam szukać po amerykańskiej nazwie handlowej Epson HC2100 i HC2150 

To co znalazłem a propo różnic pomuędzy EH-TW5650 i EH-TW5600
https://www.projectorreviews.com/epson/epson-home-cinema-2150-first-look-review/#differences-between-the-home-cinema-2150-and-2100
 

A jeśli ktoś zainteresowany dużym testem:
https://www.projectorreviews.com/epson/epson-home-cinema-2100-and-2150-home-entertainment-projector-review/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Czy ktoś podpinał do tego projektora tuner dvbt? Ja nie byłem w stanie uruchomic ferguson t750i. Po podłączeniu kablem HDMI do rzutnika tuner się wyłączał. Na wyświetlaczu pojawiało się "on" i na nic nie reagował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej,

Czy ktoś podpinał do tego projektora tuner dvbt? Ja nie byłem w stanie uruchomic ferguson t750i. Po podłączeniu kablem HDMI do rzutnika tuner się wyłączał. Na wyświetlaczu pojawiało się "on" i na nic nie reagował. 

Generalnie nie powinno być problemu. Spróbuj inny kabel HDMI i drugie gniazdo w projektorze. Może masz długi ten kabel a tuner ma słaby nadajnik HDMI. Miałem tak ze Strongiem DVB-T i nie chciał działać na 10m kablu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z 3 różnymi kablami HDMI. Były generalnie krótkie ok. 2m.  Do telewizora bez problemu podłączyłem tymi kablami ten tuner. Czy może mieć az tak słaby nadajnik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem zmieniając tuner na Skymaster tnt5. Ten działa bez problemu. Ciekawe czy Ferguson t750i po prostu nie jest kompatybilny z tym rzutnikiem, czy może miałem wadliwy egzemplarz..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy właściwie tego projektora mają w menu > ustawienia opcję podłączenia/wyszukania urządzeń bluetooth (w instrukcji jest taka opcja natomiast w opcjach nie ma)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Nie ma tej opcji. Chyba ten peojektor nie obsluguje bluetooth. Pewnie to blad w instrukcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam plan zastosować filtr nd2 na moim Epsonie tw5650 bo daje za dużo światła na czarnym ekranie w ECO a nie ma możliwości ustawienia stałej przesłony tylko automatyczna co słychać i działa to nienajlepiej. Obudowa przy soczewce ma wymiar 100mm i chcę użyć holder foto 100mm np. Nisi V2 i założyć filtr nd2. Ma ktoś doświadczenie w temacie filtrów?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy do oglądania obrazu 3D można użyć okularów Samsung SSG-5100GB?
A od czego są te okulary, od TV Samsunga? Ja mam takie (właśnie ten model) okulary od znajomych od telewizorów które posiadają a nie włączają trybu 3D i działają bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to okulary od TV Samsunga (H6400 z 2014 roku). Skoro okulary działają bez problemu to świetnie. A jak oceniasz tryb 3D w tym projektorze (jaka masz wielkosc ekranu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kiedy coś oglądałem w 3D. Nawet na szybko chciałem coś włączyć żeby odświeżyć pamięć i potwierdzić działanie okularów a tu zonk na 4 pary wszystkie rozładowanie. Także musiało być to dawno.

W porównaniu z poprzednim TW5200 to 5650 ma lepszy kontrast i jasność co widać w 3D. Ekran 100cali, odległość 3m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zakup projektora m.in. ze względu na 3D dlatego pytam. Jestem kompletnie zielony w temacie więc spytam: czy 100 - 120 calowy obraz da się komfortowo oglądać z odległości 3 do 3,5 metra? Jaki ekran polecasz do 3D szary czy biały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...