Jump to content
walosek

OLED LG Powidoki na ekranie

Recommended Posts

Witam,

już miałem kupować wczoraj OLED LG 55" płaski nowy tegoroczny model. W Media Expert pokazali mi ich TV OLED Lg większy który stoi u nich kilka miesięcy i ma powidoki. Na własne oczy zobaczyłem gdy włożyłem swojego pendraiva i włączyłem film, że na matrycy był znaczek LG na środku i różnej maści mazaje. Panowie odradzali mi OLED gdyż rzekomo się ponoć tak wypala. Nie pomagało ponoć czyszczenie i wyłączenia. W Media Market za to powiedzieli by nie bać się OLEDa że nie będzie czegoś takiego, że opisany przeze mnie problem powidoków był pokazany specjalnie by mnie odstraszyć od LG i zaproponować inną markę. Co sądzicie?

Nie ustawiać jasności panelu na 100, nie oglądać ciągle jednego programu z tym samym logo. I będzie ok. Sam mam oleda I u mnie nawet powidoki ciężko wywołać.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

@walosek

No i mamy pokaz "obiektywizmu" Panów w sieciówkach :rolleyes: Prawda nie jest taka prosta, aby można ją było streścić w kilku słowach typu: "OLED nie wypali ci się" albo "OLED wypali Ci się". Po pierwsze OLEDy w sieciówkach są dosłownie katowane tym samym demem, które jest zapuszczane w loopie, a bardzo często OLEDy w sieciówkach są wyłączane z prądu na noc, co jest dewastujące dla OLEDów, bo OLEDa należy wyłączać tylko i wyłącznie z pilota, bo wykonywany jest wtedy automatycznie co pewien czas proces kompensacji matrycy. Czy OLED może się wypalić ? Tak - może się wypalić, tak samo jak czasami wypalały się plazmy. Wszystko jednak zależy jak będziesz tego OLEDa używał. Są osoby na tym forum, które mają ponad dwa lata pierwszej generacji OLEDy i nic im się nie wypaliło. Są też osoby, którym OLED wypalił się już po 6-9 miesiącach. Generalne zasady przy kupnie OLEDa są takie, że nie powinno się ich kupować, jeśli będziesz oglądać jeden i ten sam program z silnie kontrastowym elementem przez więcej niż ok. 30% całkowitego czasu używania OLEDa na maksymalnej jasności matrycy. Były tu zgłoszenia wypalonych OLEDów 6 serii, ale wyłącznie od programów informacyjnych typu TVN24, gdy ktoś oglądał je przez 3-4 godziny dziennie i stanowiło to dość duży procentowy udział w oglądaniu programów. Jak będziesz oglądać filmy lub różne kanały z mało kontrastowymi logami to nic się OLEDowi nie stanie. Jak będziesz oglądał wyłącznie TVN24 czy też TVP Info to OLED nie jest dla Ciebie. Kolejna sprawa - LG, Sony, Panasonic, czy też inne marki posiadają wyłącznie matryce OLED LG, więc proponowanie przez Media Markt innej marki OLEDa jest zupełnym nieporozumieniem, bo wszystkie mają identyczne matryce z tej samej fabryki.

Sam mam LG C7 65" od ponad 3 miesięcy, który jest bardzo intensywnie używany (głównie przez moją rodzinę) różnymi kanałami (w tym z tymi z paskami, które dla OLEDa są najgorsze) i nie ma żadnych najmniejszych objawów wypaleń czy też nawet powidoków.

Edited by Subman

W sklepie to ramki się odklejają od LCD, oledy się wypalają i różne inne cuda się dzieją. Te TV chodzą po kilkanaście godzin dzień w dzień bez zachowania jakichkolwiek norm tylko zgaś włącz ten sam obraz. Użytkowanie domowe to całkiem inna bajka.

Ja mam OLED 980 od praktycznie premiery rynkowej czyli kilka lat i nic a nic na nim nie mam ;) Ba.. ja nawet ani razu powidoku na nim nie widziałem. Ale w redakcji jak chcieliśmy to oczywiście wymusiliśmy od ręki. Bo to trzeba się postarać, jak w sklepie ;) Zrobić coś innego niż się normalnie korzysta w domu...

• Like 1

Po ponad półtora roku exploatacji z kontrastem 65% i ostrościa 18 w dużej mierze oglądanie programów info, głównie TVP info na czerwonym tle widac jak byk wypalenie, ale zaznaczam tylko na pełnym tle bo podczas normalnego oglądania nic nie widać!

5 godzin temu, maleko napisał:

Na rtings próbują coś wypalić już 3 tygodnie, ale marnie im idzie :) Możecie powiedzieć co robią źle? A może to kwestia części matryc?

Nie jest tak do końca... Poniżej zdjęcia OLEDa przy gamnie 0.06 uwidaczniającej pierwsze początki wypalenia lub działania mechanizmu kompensacyjnego. Dlaczego piszę o mechaniźmie kompensacyjnym ? Bo wszelkie wypalenia powinny charakteryzować się niższą jasnością w miejscach, gdzie dany wyświetlany dany kolor, a tu mamy odwrotny efekt - te elementy są jaśniejsze. Np. obwódka wokół napisu RTINGS jest czerwona i gdyby się wypaliła powinna być ciemniejsza, a jest jaśniejsza.

week-3-uniformity-b6-red-large_006.jpg

week-3-uniformity-b6-green-large_006.jpg

week-3-uniformity-b6-blue-large_006.jpg

Skąd to wziąłeś? Bo wreszcie udało im się coś wypalić: Week 4 (09/28/2017): Some retention is visible in purple, red, green and blue slides.

Tyle, że nadal nie widzę dowodów (chyba permanent retention), pewnie gdzieś są.

Nie widzę edycji więc piszę Update.

5 października pojawiły się nowe zdjęcia i teraz wypalenia walą po oczach. O dziwo wali po oczach lewe górne logo (mimo, że lewe dolne jest takie samo, te po prawej to mniej widoczne "50% opacity logo" więc nie dziwne, że mniej wypaliły).

29 minut temu, maleko napisał:

Nie widzę edycji więc piszę Update.

5 października pojawiły się nowe zdjęcia i teraz wypalenia walą po oczach. O dziwo wali po oczach lewe górne logo (mimo, że lewe dolne jest takie samo, te po prawej to mniej widoczne "50% opacity logo" więc nie dziwne, że mniej wypaliły).

Lewe dolne nie jest wyświetlane przez 100% trwania testu, tylko 2h się wyświetla, na 3.5h znika i tak w kółko

@maleko

Przecież napisałem, że to są zmodyfikowane obrazy z rtings (ustawiłem gammę na 0,06) tak aby zobaczyć gołym okiem co się zaczęło dziać z OLEDem w pierwszych tygodniach.

Lewe górne logo = 100% logo RTINGS wyświetlane na okrągło 20/24h
Prawe górne logo = przezroczyste w 50% logo RTINGS wyświetlane na okrągło 20/20h
Lewe dolne logo = 100% logo RTINGS wyświetlane przez 2 godziny, a potem brak loga przez kolejne 3,5 godziny
Dolne prawe logo = przezroczyste w 50% logo RTING wyświetlane przez 10 minut, a potem brak loga przez 2 minuty

Dzięki :) No mój angielski nie jest zbyt dobry (lub nie było tego opisu na początku, potem oglądałem obrazki).

Ważne jest "dolne prawe logo", bo to typowe oglądanie TV (a tu wypalenie też jest choć bardzo mało widoczne, po roku pewnie będzie waliło po oczach).