Skocz do zawartości
WaveMan

Panasonic TX-50CX700E - kalibracja pod PS4

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, vader_4747 napisał:

m niższa wartość podświetlenia matrycy tym ekran bardziej migocze.

Czy aby na pewno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Xisiek napisał:

Czy aby na pewno?

Tak. Oczywiście mowa jest tutaj o podświetleniu regulowanym metodą PWM czyli pulse width modulation. Przy podświetleniu led ustawionym na maksymalną wartość ekran nie migocze w ogóle. Wraz ze spadkiem jasności częstotliwość migotania wzrasta. Oczywiście obecne wartości odświeżania podświetlenia matrycy są na tyle wysokie, że na szczęście nie jest to zauważalne, ale osoby wrażliwe podobno odczuwają od tego zmęczenie. 

Bierze się to z takiego powodu, iż metoda ta reguluje jasność poprzez włączanie i wyłączanie podświetlenia. Im ciemniejszy ekran tym większe są okresy podczas, których podświetlenie jest wyłączone - stąd  silniejsze migotanie.

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak porównywałem Panasa ds630 (100 hz) z wyłączonym IFC z Panasem ex700 (50 hz) z załączonymi upłynniaczami, to ten drugi Panas miał podświetlanie na 100 % a jasność powyżej 50% i ostrość i płynność w ruchu była wyraźnie lepsza na (ex700) obrazie z tv na sygnale HD (materiał 50 klatek) na tym samym Tureckim serialu (były tam też szybko jadące samochody itp), a niby przecież PWM nie powinien poprawiać wtedy ostrości w ruchu a jednak obraz w ruchu był znacznie lepszy niż na tym pierwszym panasie, gdzie wtedy obraz bardzo wyraźnie był skokowy tzw judder (np twarz idącej powoli osoby) i rozmazywał a na drugim w zasadzie wszystko było płynne i ostre w ruchu.. a nawet bym powiedział że paradoksalnie obraz w ruchu na ex 700 wygląda naturalniej niż na 100 Hz ds630 gdzie jak się da IFC na max to obraz w ruchu jest wyraźnie sztucznie przetworzony, nadpłynny.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Xisiek napisał:

Czy aby na pewno?

Jest tak jak pisze Vader_4747. Jak robiłem test  , który opisałem wyżej wyraźnie było widać , że jest PWM (na moim EX700) i rośnie wraz ze zmniejszaniem podświetlenia. A przy 100% podświetlenia linia nagle była całkowicie pełna więc faktycznie PWM musiało już nie być i diody stale świeciły (tak jak pisał Maciej).

Tutaj możecie zobaczyć na filmie nagranym w slow motion jak to migotanie (niewidoczne dla naszego oka normalnie) wygląda na monitorze LG 43ud79, który ma PWM nawet przy 100% podświetleniu:

 

Oczywiście nie jest tak przy każdym panelu, mój FS2434 nie ma migotania wcale niezależnie od podświetlenia pewnie między innymi dlatego przy nim nie  mam żadnych objawów... Inne TV np. czytałem o XE9005 używają PWM tylko przy bardzo niskich wartościach(od 8/50 i w dół) podświetlenia ale dodatkowo w SONY jest on wysokiej częstotliwości (720HZ) więc nie powinien wpływać na oczy./głowę, możecie zobaczyć wykresy i opis PWM w tym modelu na teście (sekcja Motion):

http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900e

Edytowane przez luki17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, luki17 napisał:

Robiłem ten test uruchamiając go przez przeglądarkę telewizora ?

No to chyba nie bardzo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Maciej Koper napisał:

No to chyba nie bardzo :P

Zrobię wieczorem z kompa chociaż to w sumie nic nie da i tak. Wyczytałem, że EX700 uzywa PWm przy częstotliwości 250hz, a np. mój monitor w pracy 430hz może ta wartość w panasie to dla moich oczu za mało przy tej wielkości ekranie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale przypomniał mi się i może ktoś będzie szukał rozwiążania mając podobny problem do mojego. Rozwiązanie jest tutaj:

https://www.avforums.com/threads/panasonic-50ex700e-ps4-problem.2117708/

 

Dodam tylko, że grając na PS4 na nowym TV nie miałem lzawiących oczu i tak silnych objawów ale po 3-4h grania pojawiał się ból głowy z tyłu.. Moim wnioskiem skoro na PC na nowym TV nie ma tego problemu wcale  jest to,że kombinacja niskich fpsow na tej konsoli/smieciowe dodatki jak blur itp (zawsze wylaczam na PC) i do tego inny FOV w grach niż na PC powodują  u mnie bóle głowy zwłaszcza jak grałem na ps4 w killzone czy inne gry gdzie się obraca kamerą często. Przez ten rok czy ponad nie miałem wcale bólów głowy nie ważne ile siedziałem.

 

Edytowane przez luki17
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...