Skocz do zawartości
WaveMan

Panasonic TX-50CX700E - kalibracja pod PS4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam w swoim salonie telewizor Panasonic TX-50CX700E, a ostatnio zakupiłem konsolę PS4 i do tego Wiedźmina 3. Wszystko fajnie, ale jak włączam grę to czuję dyskomfort podczas grania ze względu na obraz. W TV mam włączoną opcję GRA troszkę pogrzebałem w ustawieniach obrazu, tj. podświetlenie, kontrast i ostrość, ale nadal odczuwam tak jakby zmęczenie oczu. Proszę o poradę i może ustawienia dla mojego modelu TV. Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z 50EX700E. Odczuwam jakby zmęczenie oczu/robią sie lekko zaczerwienione... Obraz na "normalny" + tryb gra włączony. Na poprzednim starym TV mogłem grac i 5-10h i nic, a tutaj starczy nawet nie godzina. Poradźcie czy można coś pokombinować z ustawieniami?

 

Dodam jeszcze, że TV ma takie ustawienia - tryb normalny:

" podświetlenie 60/100, kontrast 100/100, jasność:0, ostrość 50/100. (a przy grze HDR TV podbija jasność do 100/100) "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pomoże, ale ostrość od razu można zjechać na 0 jak będzie za gładko to 10, kontrast 70,  podświetlenie najniżej aby było dobrze widać - 20-30 spokojnie powinno wystarczyć i protestować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku tygodniach walki stwierdzam , że coś jest nie tak z tym TV lub z moimi oczami - nie mogą się dogadać. Na 10 letnim samsungu nie czuje oczu a tutaj cały czas jest ten sam problem:(   Przy podświetleniu 30, ostrość 0 i wyłączeniu wszystkich czujników itd jest lepiej niż było ale nadal czuje wytężanie wzroku i generalnie nie mogę grać na tym TV a obraz wtedy w grach nie jest najlepszy bo w niektórych scenach jest za ciemno, czasami słabo widać czy to dzień w grze... Próbowałem wielu kombinacji.

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem a ekranów miałem wiele w życiu - nigdy nic nie ustawiałem default mi odpowiadał po prostu korzystałem i tyle, chociaż pierwszy raz mam 4k.

Ciekawe czy kolega WaveMan coś zdziałał w temacie tego problemu ?

Edytowane przez luki17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zmień tryb obrazu z takiego w którym TV sam decyduje jak każda scena ma wyglądać, na taki w którym to co się dzieje na ekranie jest w miarę przewidywalne. Mam tu na myśli tryb Prawdziwe Kino. Po drugie podświetl tło za telewizorem, żeby oczy nie musiały skupiać ostrości cały czas na jednym punkcie. Z podświetleniem możesz chcieć zejść jeszcze niżej. CX700 jest bardzo jasny i przy ustawieniu "30" ma około 120 nitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki aczkolwiek ja mam 50EX700E i gram właśnie ostatnio na prawdziwe kino, próbowałem tez ustawień z flatpanels z sekcji kalibracja, który jest lekko zmodyfikowanym prawdziwe kino:

http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1494309442

i w filmach jest super, kolory ladne ale do gier to tak jak pisalem w niektorych grach/scenach jest ciemnawo aczkolwiek pewnie mozna sie przyzwyczaic do tego. W grach muszę z ustawieniem prawdziwe kino zazwyczaj podbijać dość jasność żeby było widać to co tzreba w opcjach. Mimo tego ustawienia wczoraj czułem jak wzrok musi się wysilać, a na poprzednim TV (miałem 43wd750) tego nie było - nie raz siedziałem z 5-10h nawet oczywiście z przerwamio. W pracy przy monitorze jestem większośc dnia i też nic... Jak siadam przed monitorem w pracy to oczy mi odpoczywają w porównaniu do TV z wczorajszego wieczora.

Powyłączałem wszystkie czujniki światła, adaptacyjne podświetlenie i ster. dyn. kontrastem żeby obraz był stały, ostrość dałem do 0 żeby było łagodniej a mimo to jak pisałem wczoraj w ciągu dnia grając po czasie czuje wytężenie wzroku, dziś rano nawet głowa troche bolała.

Jeszcze jedno - dziwi mnie to , że wcześniej jak grałem na konsoli Nintendo Switch i starszej PS3 - na tym TV to nie pamiętam żeby mnie tak męczyło z oczami chociaż nie grałem długo bo TV mam jakieś 2mce a był też urlop. Głównie zaczeło się od PS4 te problemy. Ale na starym TV z ps4 było ok a przegrałem dużo godzin... Generalnie teraz jest na pewno lepiej niż bylo bo oczy już nie są tak mocno czerwone i nie lzawią podczas gry ale jednak nadal jakis dyskomfort jest.

Czy coś byś mógł Macieju jeszcze konkretnie do EX700E zaproponować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka powinna być odległość od TV 4k 50cali może tutaj jest u mnie problem? Siedzę tak samo jak przy poprzednim 43 cale około  1,8-2m ? (odległość od oczu do ekranu)

Edytowane przez luki17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najpewniej jest wina użytych przez Panasonica diod LED z dodatkiem fosforu. Widziałem to kiedyś na białych napisach - widać było  lekkie poświaty/efekt tęczy.

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale nie powinno podczas ogladania TV/filmow blueray/online też meczyć oczu? A tak nie jest, na innych konsolach też jest ok tylko PS4 - dziwne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczy na niższym ustawieniu backlight są w miarę ok ale pojawiły się za to bóle głowy, masakra... Poprzednio miałem 43wd750 i nigdy nawet dnia/chwili żeby oczy bolały czy jakieś bóle głowy...

Czy np. sony xe9005 jest inaczej wykonany technologicznie? Ew. co innego wziąć żeby było inne niż ten panas...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, by jakaś cecha telewizora powodowała takie rzeczy jak ból głowy. Bądźmy poważni. Moim zdaniem powinieneś udać się do lekarza, bo nie ma to związku z używaniem TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Maciej Koper napisał:

Nie wierzę, by jakaś cecha telewizora powodowała takie rzeczy jak ból głowy. Bądźmy poważni. Moim zdaniem powinieneś udać się do lekarza, bo nie ma to związku z używaniem TV.

Byłem u okulisty i męczył mnie godzinnym badaniem jak usłyszał te objawy ale wzrok jest jak najbardziej ok, zadnych astygmatyzmów i  innych też nie ma. Jeśli nie wierzysz wpisz sobie w google np. "New TV headache/eye strain" - tematów zagranicznych w sieci jest sporo... Trochę czytałem i nNastępstwem zmęczonych oczu są właśnie bóle głowy z przodu/między oczami/czasami na górze. Zresztą okulista też potwierdził tę korelację objawów.

Odstawiłem ten TV na 4 dni przesiadając się w tym czasie na FS2434 i jakoś żadnego bólu głowy/czerwonych oczu nie było tak samo jak przepiąłem na 2 dni PS4 na stary TV samsunga , który ma z 8 lat. Żałuję tylko , że sprzedałem stary 43WD750 bo na nim zero problemów. Więc moim zdaniem na 100% coś w tym TV/technologi użytej w nim bo co innego ?

Edytowane przez luki17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luki17 ja graczem nie jestem (skończyłem dawno temu),  ale z ciekawości podpiąłem kiedyś u siebie ps4 pod LCD na tych diodach z dodatkiem fosforu, po niespełna godzinie "popitalania" w Drive Club ewidentnie łzawiły mi oczy i odczuwałem zmęczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wszyscy producenci je stosują teraz ? Właśnie we wspomnianym drive club męczy mi oczy dość szybkawo... Gdzieś też wyczytałem, że panasonic ma bardzo błyszczące matryce może u mnie dodatkowo odbicia światła wieczorami męczą oczy - nie wiem może być kilka czynników na raz..

Technicznie nie znam się na TVkach, wiem jedynie, że stary 43WD750 nie męczył mnie w ogóle a grałem i nieraz całe dnie. Co tu wziąć nowego teraz, nawet rozważam monitor 43 4k bo monitory jakoś zawsze lżejsze dla oczu były przy graniu ale może się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz po testach na portalu, Maciej zazwyczaj na początku pisze o rodzaju panelu/podświetlenia.

Osobiście spróbowałbym czegoś na kropce kwantowej, ale jaki będzie efekt czort jeden wie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Xisiek. Panasonic używa: "Panasonic Develops a High-brightness White Light Source Using Near Ultraviolet Semiconductor Lasers and Phosphors" , "Wide Color Phosphor" w teście Maćka sony, o którym myślałem (xe9005) jest opisany jako PFS LED - podobnie jak ten panas ale z sony nie znalazłem czy też są z fosforem te ledy.

Mój stary TV 43wd750 miał matrycę robioną przez AU Optronics i na white led ale chyba nowe 4k TV już nie korzystają z tego wcale. Ale nei wiadomo czy akurat to mojemu wzrokowi nie odpowiada czy może panasonikowi BMR skoro problem występuję w grach głównie.

Może Maciej coś jeszcze podpowiesz bo jesteś na bieżąco z TV/technologiami ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.10.2017 o 17:57, luki17 napisał:

Byłem u okulisty i męczył mnie godzinnym badaniem jak usłyszał te objawy ale wzrok jest jak najbardziej ok, zadnych astygmatyzmów i  innych też nie ma. Jeśli nie wierzysz wpisz sobie w google np. "New TV headache/eye strain" - tematów zagranicznych w sieci jest sporo... Trochę czytałem i nNastępstwem zmęczonych oczu są właśnie bóle głowy z przodu/między oczami/czasami na górze. Zresztą okulista też potwierdził tę korelację objawów.

Oki, więc pójdźmy dalej tym tropem. Spróbuj zrobić ustawienia w telewizorze, które zbyt mądre nie będą (utracisz kontrast), jednak pozbędziesz się całkowicie migotania diod. W związku z tym nie będzie w zasadzie znaczenia jakie źródło światła ma Twój telewizor. Musisz wyłączyć funkcję odświeżanie clear motion (w podmenu systemu IFC), oraz ustawić podświetlenie na 100 (maksymalna wartość). Następnie ustaw komfortową jasność zmniejszając suwak kontrast. Przetestuj tak przez kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Oki, więc pójdźmy dalej tym tropem. Spróbuj zrobić ustawienia w telewizorze, które zbyt mądre nie będą (utracisz kontrast), jednak pozbędziesz się całkowicie migotania diod. W związku z tym nie będzie w zasadzie znaczenia jakie źródło światła ma Twój telewizor. Musisz wyłączyć funkcję odświeżanie clear motion (w podmenu systemu IFC), oraz ustawić podświetlenie na 100 (maksymalna wartość). Następnie ustaw komfortową jasność zmniejszając suwak kontrast. Przetestuj tak przez kilka dni.

No na tak hardcorową opcję to nie wpadłem, kontrastem regulować jasność;) ciekawe jak obraz będzie wyglądał i czy w ogóle. Tylko na razie odpuściłem muszę dać ok. tydzień wytchnienia oczom i głowie+krople codziennie... potem sprawdzę.

Ostatnio grałem na trybie prawdziwe kino zjeżdżając ostrość na 0 i wyłączając wszystko na off (adap. ster. podświetlenia, kontrola kontrastu itd.) żeby obraz był stały. Clear motion i IFC zawsze miałem wył.

Tak po tym co napisałeś - mniejsza wartość podświetlenia=większe migotanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, luki17 napisał:

Tak po tym co napisałeś - mniejsza wartość podświetlenia=większe migotanie?

No tak, bo sterowanie jasności działa na zasadzie PWM. Przy ustawieniu na 100 nie ma migotania wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Maciej Koper napisał:

No tak, bo sterowanie jasności działa na zasadzie PWM. Przy ustawieniu na 100 nie ma migotania wcale.

Poczytałem trochę i część ludzi jest wrażliwa na działanie PWM ale z tym też jest różnie nie każdy rodzaj PWM będzie danemu osobnikowi męczył oczy lub powodował bóle głowy. Zależy to od częstotliwości i jego zakresów w danym produkcie.

Na razie dłużej nie posiedzę jak pisałem ale zrobiłem pare szybkich testów za pomocą:  http://www.testufo.com/blurtrail

- mój wspomniany EIZO fs2434 nie używa PWM wcale nawet w niskich zakresach jasności (linia jest jedna gruba i bardzo płynnie się przesuwa)

- na TV tak jak mówiłeś pełna linia jest tylko na 100% jasności poniżej są nawet 3-4 linie i przesuwają się z przeskokami.

- sprawdziłem też monitor w pracy i używa PWM ale on mnie nigdy nie drażnił (aczkolwiek jest na pewno płynniej w teście niż na moim TV)

 

Teraz pytanie do Ciebie Maciej:

W teście telewizora na tej stronie linia bardzo skacze i Frame rate jest 44 i refresh rate 44hz +ostrzeżenie STUTTER WARNING czy nie powinno być 60hz? (w fs2434 jest płynniutko i pisze 60/60). Zmienianie IFC i clear motion nie zmienia wyniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o lcd to u sony najczęściej występuje regulacja podświetlenia metodą dc, aczkolwiek w tegorocznych modelach już często pojawia się pwm. Ważne by wartość odświeżania podświetlenia była jak najwyższa. 

Dnia 11.09.2017 o 08:12, luki17 napisał:

Przy podświetleniu 30, ostrość 0 i wyłączeniu wszystkich czujników itd jest lepiej niż było

To jest trochę dziwne - wraz ze zmniejszeniem ostrości częstotliwość migotania wzrasta, także skutek powinien być odwrotny tj. oczy powinny być bardziej zaczerwienione i zmęczone.

 

Dnia 9.10.2017 o 17:34, Maciej Koper napisał:

Nie wierzę, by jakaś cecha telewizora powodowała takie rzeczy jak ból głowy. Bądźmy poważni. Moim zdaniem powinieneś udać się do lekarza, bo nie ma to związku z używaniem TV.

Nie do końca tak jest.  Czytałem kiedyś, że są podobno osoby wrażliwe na migotanie pwm i nawet mimo, że samego migotania nie dostrzegają to powoduje ono u nich zmęczenie oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




Teraz pytanie do Ciebie Maciej:
W teście telewizora na tej stronie linia bardzo skacze i Frame rate jest 44 i refresh rate 44hz +ostrzeżenie STUTTER WARNING czy nie powinno być 60hz? (w fs2434 jest płynniutko i pisze 60/60). Zmienianie IFC i clear motion nie zmienia wyniku.


Masz coś nie tak z konfiguracją PC. Powinno być 60hz i 60 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, vader_4747 napisał:

To jest trochę dziwne - wraz ze zmniejszeniem ostrości częstotliwość migotania wzrasta, także skutek powinien być odwrotny tj. oczy powinny być bardziej zaczerwienione i zmęczone.

 

Czy na pewno ? Maciej możesz potwierdzić w/w?

Na początku grałem na "normalny" +game mode gdzie ostrość jest 50, a podśw. 60. Wraz z rosnącym zmęczeniem oczu szukałem rozwiązań na internecie i wyczytałem, że warto zmniejszyć podświetlenie i ostrość też bo gładszy obraz i ciemniejszy jest lżejszy dla oczu. Było lepiej z oczami ale pojawiły się bóle głowy, nie wiedziałem, że zmniejszając podświetlenie zwiększam działanie PWM.

 

" Masz coś nie tak z konfiguracją PC. Powinno być 60hz i 60 fps. "

Robiłem ten test uruchamiając przeglądarkę telewizora ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczenie. Miałem napisać ,,podświeltenia" a nie ostrości. Sorki.

Edit:

Także napiszę jeszcze raz. Im niższa wartość podświetlenia matrycy tym ekran bardziej migocze. Dlatego zdziwiło mnie, iż przy zmniejszeniu podświetlenia do 30 obraz był mniej męczący.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, vader_4747 napisał:

Przejęzyczenie. Miałem napisać ,,podświeltenia" a nie ostrości. Sorki.

Edit:

Także napiszę jeszcze raz. Im niższa wartość podświetlenia matrycy tym ekran bardziej migocze. Dlatego zdziwiło mnie, iż przy zmniejszeniu podświetlenia do 30 obraz był mniej męczący.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Dzięki. Tak to już wiem dzięki postowi Macieja wyżej. Było lepiej z oczami w sensie nie były czerwone ale pojawiły się bóle głowy, a wg okulisty to po prostu poważniejszy stan zmęczonych oczu wynikający z przeciążenia mięśni od nadmiernego skupiania/wytężania oczu więc nic nei lepiej:) (wtedy byłem przed wizytą)

14 minut temu, Maciej Koper napisał:


 

 


Masz coś nie tak z konfiguracją PC. Powinno być 60hz i 60 fps.

 

Robiłem ten test uruchamiając go przez przeglądarkę telewizora ?

Edytowane przez luki17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...