Skocz do zawartości
Groszek

Jak to jest z tą kalibracją i źródłem???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przy okazji kalibracji telewizora (oled) u mojego szwagra  rozpętała się dyskusja.

Czy wystarczy kalibracja samego tv w pomieszczeniu, czy też powinno kalibrować się ekran razem ze źródłem które będzie odtwarzało obraz?

Szwagier twierdzi, że w przypadku przesyłu strumieniowego z playera  nie ma to żadnego znaczenia (odtwarza z playera Zappiti 4K). Wg niego obraz zawsze będzie taki sam z tego typu urządzeń (czy to Zappiti czy np. Popcorn będzie grał tak samo w strumieniu).  Ponadto nie ma możliwości kalibracji puszczając obraz ze źródła które będzie odtwarzać. Dlatego kalibruje się tylko sam TV.

Z moich doświadczeń (audio) wynika, że jednak źródło ma znaczenie i oprócz zera i jedynek jest jakiś duch w maszynie i nie wszystko gra tak samo. Myślałem że kalibracja powinna to weryfikować  i oprócz kalibracji ekranu powinien on być skalibrowany ze źródłem z którym będzie grał.

 

No to jak to jest???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś kalibracja telewizora to kalibracja jedynie wyświetlacza obrazu, a nie jego źródła. W źródle obrazu należy powyłączać wszelkie ulepszacze czy inne wynalazki wpływające na obraz np. zmieniące kontrast, jasność itp. Ew. pozostawić z ustawieniami na zero.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Chodzi mi jednak o coś innego. 

1. Czy ekran należy skalibrować razem ze źródłem które będzie do niego podłączone? U szwagra skalibrowany został sam ekran. Obraz ze źródła na ekranie nie był kalibrowany.

2. Zakładamy, że podłączymy do skalibrowanego ekranu odtwarzać Zappiti i odtworzymy plik iso (4k lub blu ray) a później podłączymy odtwarzacz np. Popcorn i odtworzymy ten sam plik. Czy obraz będzie taki sam??? Odtwarzamy strumieniowo w opcji pure direct.

 

Reasumując. Wystarczy skalibrować  sam ekran, czy jednak powinno się skalibrować "ekran + źródło". Przecież dowolne źródła nie grają tak samo w strumieniu (oczywiście w trybie pure direct).

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że "źródła" często ingerują w reprodukcję video. Prosty przykład OPPO z DARBEE.

Pytanie @Groszek jest zasadnicze. I bardzo ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hihihi... kalibracja polega na czymś innym i jest wykonywana w zupełnie inny sposób. Tu nie chodzi o źródło, bo ono jest i będzie jakie będzie, chodzi o to by tv był skalibrowany czyli gotowy/ustawiony by odtwarzać wszystko poprawnie nie zależnie od źródła(tego nie przeskoczysz...jak będzie do bani to nic nie pomoże! Choć i tak lepiej by odbiornik był "w porządku" i rozrózniał kolory itp.itd nawet jeśli dostanie słaby sygnał i nie chodzi mi o rozdzielczość czy bitrate) Dopiero z konkretnego źródła jak płyta uhd bluray nie będzie błędów i tv pokaże to co zostało nagrane przez twórcę i od tego/poto właśnie kalibracja jest.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Ps.innymi słowy kalibruje się tv , odtwarzacz by poprawnie odtwarzał materiał a co dostanie to już nie istotne- odtworzy w najlepszy możliwy sposób właśnie poprzez wcześniejsza kalibrację.
Wyobraź sobie jak kalibrować źródło, przecież ono jest stałe, zapisane na dysku czy płycie, ale wiem o co Ci chodzi- chodzi Ci o to na jakim "źródle" się kalibruje(?). Otóż oprócz tego że wnioskuję że nie czytałeś chyba nic na ten temat to najprościej jak umiem napiszę że od tego są te wszystkie sprzęty i programy do ustawiania, które posiadają ludzie którzy się tym zajmują. To nie jest tak, że odpalasz grę czy tvn 24hd i coś z tym robisz...nie, to tak nie działa... ;)
Tv po kalibracji czyli ustawieniach pewnych niezmiennych parametrów, które wyznaczają pewne standardy w "środku" telewizora ma jak najwierniej wyświetlić treść np: tvn24hd, teraz rozumiesz?

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Groszek napisał:

No to jak to jest???

Tutaj jest odpowiedź: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem, że mam skalibrowany ekran urządzeniem, które wysyła do niego referencyjny obraz. I gra wtedy najlepiej jak to możliwe.

Co mi jednak po takiej kalibracji jeśli nie wiem jak to gra z moim źródłem, które mam do niego podłączone.

Równie dobrze można by kalibrować ekran już w sklepie (mam na myśli ustawienia w ciemnym pokoju) i tak go wysyłać do klienta.

Inaczej to sobie wyobrażałem.... Myślałem, że polega to na skalibrowaniu toru "ekran + moje źródło". Czy to nie jest możliwe?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Groszek napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem, że mam skalibrowany ekran urządzeniem, które wysyła do niego referencyjny obraz. I gra wtedy najlepiej jak to możliwe.

Co mi jednak po takiej kalibracji jeśli nie wiem jak to gra z moim źródłem, które mam do niego podłączone.

Równie dobrze można by kalibrować ekran już w sklepie (mam na myśli ustawienia w ciemnym pokoju) i tak go wysyłać do klienta.

Inaczej to sobie wyobrażałem.... Myślałem, że polega to na skalibrowaniu toru "ekran + moje źródło". Czy to nie jest możliwe?

 

Czyli jednak słabo zrozumiałeś niestety.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Groszek napisał:

Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem, że mam skalibrowany ekran urządzeniem, które wysyła do niego referencyjny obraz. I gra wtedy najlepiej jak to możliwe.

Co mi jednak po takiej kalibracji jeśli nie wiem jak to gra z moim źródłem, które mam do niego podłączone.

Równie dobrze można by kalibrować ekran już w sklepie (mam na myśli ustawienia w ciemnym pokoju) i tak go wysyłać do klienta.

Inaczej to sobie wyobrażałem.... Myślałem, że polega to na skalibrowaniu toru "ekran + moje źródło". Czy to nie jest możliwe?

Generalnie można by pod Twoje źródło, ale nie widywałem w nowych źródłach (do kilku lat wstecz) takiego, które przy optymalnej konfiguracji generowałoby większy błąd niż +/- 3 LSB, a jest to zbyt mały błąd by poprawić go ustawieniami kalibracyjnymi domowego sprzętu. Poza tym po co robić gorszą kalibrację dla jednego ewentualnego urządzenia w torze?

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie zrodlo, dla ktorego regulacja przyporzadkowanego mu trybu bedzie wskazana. Mam na mysli streaming poprzez wbudowana aplikacje.
Np aby ocenic co sie dzieje z poziomem czerni w aplikacjach sluzacych streamowaniu tresci Amazona, nie potrzeba super-[beeep]er sprzetu, bo widac to golym okiem. Pisze to na podstawie stycznisci z aplikacjami ktore mozna znalezc na urzadzeniach Samsunga, Nvidii, czy Panasonica. Posiadacze tych ostatnich (DX90x), powinni zwrocic uwage ze ich tv automatycznie oferuje 2 tryby obrazu dla streamingu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pmcomp napisał:

 

Czyli jednak słabo zrozumiałeś niestety.

Jak masz jakąś wiedzę to nie mogłeś rzeczowo tak jak chłopaki poniżej? Jak widać jest drobny szczegół na rzeczy...

2 godziny temu, Maciej Koper napisał:

Generalnie można by pod Twoje źródło, ale nie widywałem w nowych źródłach (do kilku lat wstecz) takiego, które przy optymalnej konfiguracji generowałoby większy błąd niż +/- 3 LSB, a jest to zbyt mały błąd by poprawić go ustawieniami kalibracyjnymi domowego sprzętu. Poza tym po co robić gorszą kalibrację dla jednego ewentualnego urządzenia w torze?

 

1 godzinę temu, binary napisał:

Jest takie zrodlo, dla ktorego regulacja przyporzadkowanego mu trybu bedzie wskazana. Mam na mysli streaming poprzez wbudowana aplikacje.
Np aby ocenic co sie dzieje z poziomem czerni w aplikacjach sluzacych streamowaniu tresci Amazona, nie potrzeba super-[beeep]er sprzetu, bo widac to golym okiem. Pisze to na podstawie stycznisci z aplikacjami ktore mozna znalezc na urzadzeniach Samsunga, Nvidii, czy Panasonica. Posiadacze tych ostatnich (DX90x), powinni zwrocic uwage ze ich tv automatycznie oferuje 2 tryby obrazu dla streamingu.

 

Dziękuję Panowie!. O ten szczegół mi chodziło. Teraz wszytko jest jasne i wiem, że przy nowym ekranie (a na 100% będzie w technologii oled) skorzystam z kalibracji :)

P.S.

Wróciłem właśnie z seansu na (skalibrowanym ;) )Oledzie. Dla mnie to nowa jakość. Mówię to  jako użytkownik plazmy (Samsung, Pioneer).

Jeszcze niedawno przy awarii tv miałbym duży problem co kupić. Teraz jestem spokojny...

 

Edytowane przez Groszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje wątpliwości rozwiałem grubo ponad rok temu ...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.07.2017 o 00:20, Maciej Koper napisał:

ale nie widywałem w nowych źródłach (do kilku lat wstecz) takiego, które przy optymalnej konfiguracji generowałoby większy błąd niż +/- 3 LSB, a jest to zbyt mały błąd by poprawić go ustawieniami kalibracyjnymi domowego sprzętu

a to ?

Gołym okiem widać róznice a przecież Oppo to "mercedesy" wśród odtwarzaczy .....

 

http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?6671-【訊源】OPPO-BDP-105-BDP-103-儀器實測分析

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...