Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam do Was pytanie - nowy xe93, podczas przełączania aplikacji/ustawień zauważyłem nierównomierne podświetlenie, po krótkim dochodzeniu zauważyłem, że podczas niektórych sytuacji statycznych (pauza, menu, ustawienia) lokalne przyciemnianie jest wyłączane i wtedy widać nierównomierne podświetlenie matrycy. Poniżej dwa zdjęcia czarnej planszy z lokalnym przyciemnieniem wyłączonym i lokalnym przyciemnieniem w opcji 'duże' (na żywo efekt jest dużo bardziej widoczny, ale zdjęcie na szybko z telefonu) Czy to kwalifikuje się do reklamacji/wymiany i czy w innych egzemplarzach też występuję mniej lub więcej ale zawsze?

Dodam tylko, że przez to że matryca jest nierównomiernie podświetlona i ma kilka wyraźnych plam z lewej nawet przy opcji z wyciemnianiem włączonym w tych konkretnych miejscach jest widocznie miej skuteczne i jeśli jakiś obiekt jest obok tego miejsca na czarnym tle to jego okolica nie jest tak skutecznie wygaszana.

IMG_0818.thumb.JPG.f3aebfd1aca4f45304c550a032769f7e.JPGIMG_0817.thumb.JPG.1ef9a48015688dc755297734cdb185ac.JPG

Edytowane przez GrzegorzKow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca katastrofa, przerażający wręcz clouding - to bez dwóch zdań. Czy Sony coś z tym zrobi? Nikt tego nie wie. Jeśli kupowałeś w Sony Center, to zakładam, że nie powinno być jednak problemu z wymianą na inny egzemplarz. Mi kiedyś od ręki zamienili TV na inny egzemplarz, właśnie ze względu na nierówne podświetlenie.

Co do samego XE93. Niby ten clouding jest straszny i szansa, że trafisz na zdecydowanie lepszą matrycę jest raczej spora, jednak z racji wygaszenia, te ułomności  mają raczej drugorzędne znaczenie... No bo jak strefa już się wygasi, to w zasadzie bez różnicy czy jest clouding czy nie ma, w danej strefie będzie po prostu czarno i tyle. Natomiast ogromne halo będzie w tym modelu widoczne zawsze, bo ten telewizor ma po prostu zdecydowanie za mało stref, tak na oko przynajmniej z setkę. Lepiej podświetlona matryca nieco ten efekt zniweluje, to fakt, ale nadal będzie on występował, ten typ już tak ma i tyle. Chcesz mieć skutecznie działający system wygaszenia - kup FALD'a.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zbyt dobrze bez lokalnego wygaszania to nie wygląda. Muszę jednak powiedzieć, że widziałem na zagranicznych forach znacznie gorsze egzemplarze xe93 pod tym względem, ale i tak można spróbować wymienić. Co do lokalnego wygaszania, to teoretycznie local dimming w tym modelu ma 72 strefy, jednak mimo wszystko jest to krawędziak i pod względem czerni nigdy idealny nie będzie. 

Edytowane przez vader_4747
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, TV kupiony przez internet pojechałem do sieciówki i oddałem bez problemu. I niestety clouding ma znaczenie nawet przy wygaszaniu włączonym bo w tym miejscu jeśli obiekt jest obok to ono (wygaszanie) działa zwyczajnie gorzej, wyłącza się i pozostaje widoczny clouding, efekt coś jak halo czy bleeding (nie znam się na tych nazwach :P) i jest to dużo bardziej widoczne niż w analogicznej sytuacji w miejscu gdzie clouding nie występuje.

Generalnie w mojej opinii to absurdalna sytuacja kiedy TV za 12-13k nie spełnia norm i przy kupnie jest loteria co się dostaje. Nie mam pojęcia czemu w recenzji nie ma słowa o tym... To nie są pojedyncze przypadki i taki serwis chcąc być rzetelnym źródłem wiedzy powinien natychmiast pisać w minusach, że Sony nie trzyma jakości i na rynku są różne modele (przecież to jest do weryfikacji na poziomie produkcji i nie powinno mieć miejsca). W każdym razie bardzo zachęcam do kupna przez internet, testów nocą i oddawania jeśli TV nie spełnia Waszych oczekiwań. Wydajemy mnóstwo kasy na spełnianie jakichś tam swoich marzeń i później dostajemy w mojej opinii towar wybrakowany. Kurde Sony - zawiodłem się i to bardzo...

PS. Przez dwa tygodnie testowałem xe90 i przez kilka dni xe93 - moje dodatkowe wnioski - Android to zło, nie ma absolutnie w moim odczuciu żadnego usprawiedliwienia aby dawać tak zły system operacyjny w tak drogich (dla mnie) telewizorach - działa mega powolnie, wifi się wiesza bardzo często, z połączeniem po kablu też problemy, netflix przez to się wykrzacza (mimo, że sieć jest cały czas dostępna i działa), da się z tym żyć, owszem, ale niesmak pozostaje :P i też wydaje mi się, że to jakaś chamska oszczędność czy niedoróbka ze strony producenta, że po kliknięciu opcji obrazu w TV z górnej półki czeka się kilka sekund na pojawienie menu - telegazeta działała dużo szybciej.

Kąty widzenia są słabe, w jasnym pomieszczeniu, w sklepie, z odpaloną jasnością tego tak nie widać - ale w domu, w nocy, widać bardzo więc uczulam tutaj zainteresowanych na to aby się nie sugerowali tym co widzą w sklepie/salonie - w domu będzie gorzej - więc jeśli ma to dla Was znaczenie przetestujcie w odpowiednich warunkach.

Reszta super, obraz fajny, tych stref to w sumie może tak dużo nie ma (93>90) ale przy filmie nie ma to takiego znaczenia, wygląda bardzo dobrze, jedynie jeśli format nie jest 16:9 no to widać na pasach częściej... Gdyby nie clouding to bym zostawił i przeklinał pod nosem Androida w przerwach od cieszenia się super obrazkiem.

A i jeszcze jedna rzecz - netflix, film HDR - ten serial dok. o kucharzach - polskie napisy są w bardzo dużej jasności i chyba wchodzą już w efekt HDR - bardzo ciężko się to ogląda (ale to wina netflixa) i niestety (to już nie wina netflixa) w tych miejscach lokalnie bardzo rozjaśnia się też okolica i traci kontrast...

Edytowane przez GrzegorzKow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, GrzegorzKow napisał:

I niestety clouding ma znaczenie nawet przy wygaszaniu włączonym bo w tym miejscu jeśli obiekt jest obok to ono (wygaszanie) działa zwyczajnie gorzej, wyłącza się i pozostaje widoczny clouding

Tych stref jest po prostu zdecydowanie za mało i są one w związku z tym zbyt duże, dlatego czerń w okolicy jasnych obiektów będzie kiepska. Do tego mocny HDR w krawędziakach zawsze też negatywnie wpływa na ciemne obiekty na ekranie, bo światło ,,przechodzi" pionowymi pasami po ekranie i tutaj nawet lokalne wygaszanie nie pomoże.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, GrzegorzKow napisał:

Nie mam pojęcia czemu w recenzji nie ma słowa o tym...

A no właśnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Generalnie w mojej opinii to absurdalna sytuacja kiedy TV za 12-13k nie spełnia norm i przy kupnie jest loteria co się dostaje. Nie mam pojęcia czemu w recenzji nie ma słowa o tym... To nie są pojedyncze przypadki i taki serwis chcąc być rzetelnym źródłem wiedzy powinien natychmiast pisać w minusach (...)

PS. Przez dwa tygodnie testowałem xe90 i przez kilka dni xe93 - moje dodatkowe wnioski - Android to zło, nie ma absolutnie w moim odczuciu żadnego usprawiedliwienia aby dawać tak zły system operacyjny w tak drogich (dla mnie) telewizorach - działa mega powolnie, wifi się wiesza bardzo często, z połączeniem po kablu też problemy, netflix przez to się wykrzacza (mimo, że sieć jest cały czas dostępna i działa), da się z tym żyć, owszem, ale niesmak pozostaje  i też wydaje mi się, że to jakaś chamska oszczędność czy niedoróbka ze strony producenta, że po kliknięciu opcji obrazu w TV z górnej półki czeka się kilka sekund na pojawienie menu - telegazeta działała dużo szybciej.

Kąty widzenia są słabe, w jasnym pomieszczeniu, w sklepie, z odpaloną jasnością tego tak nie widać - ale w domu, w nocy, widać bardzo więc uczulam tutaj zainteresowanych na to aby się nie sugerowali tym co widzą w sklepie/salonie - w domu będzie gorzej - więc jeśli ma to dla Was znaczenie przetestujcie w odpowiednich warunkach.



Dlatego zawsze mówię że nie ma co wierzyć w testy. Nie bierz tego do siebie, ale testy to reklama dla naiwnych. Tez wierzyłem kiedyś w takie bajki, co kosztowało minie przy odsprzedaży tych "super sprzętów z testów". Teraz się z tego wyleczyłem i wole polegać na opiniach ludzi z forum i samemu ocenić naocznie/nauszne w domu nie w sklepie ;)

Jak widać nawet wysokie modele nie są takie doskonałe, ale takie czasy. Teraz wszystko się robi pod księgowych i na zewnętrzny wygląd. Ma być tanio w produkcji, drogo sprzedać i musi ładnie wyglądać z zewnątrz żeby się sprzedało. Marketingowo opłaci się kilka artykułów w prasie, kilka testów i klienci się znajdą. W końcu nie każdy jest tak wymagający żeby za "marne" 12k oczekiwać ideału ;), a inni nie przyznają się że utopili grubą kasę, więc nic złego nie powiedzą.

Podsumowując bardzo fajnie to wszystko opisałeś, wypisując wady i zalety. Takie recenzje są przydatne dla mnie i innych przyszłych klientów. Brawo, dobra robota.
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie zbyt dobrze bez lokalnego wygaszania to nie wygląda. Muszę jednak powiedzieć, że widziałem na zagranicznych forach znacznie gorsze egzemplarze xe93 pod tym względem, ale i tak można spróbować wymienić. Co do lokalnego wygaszania, to teoretycznie local dimming w tym modelu ma 72 strefy, jednak mimo wszystko jest to krawędziak i pod względem czerni nigdy idealny nie będzie. 
Nie krawędziak tylko Direct z mniejszą ilością stref wygaszania niż slawetny już FALD = 512- ten ma ich znacznie mniej i tyle.
Nie wprowadzaj w błąd.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie krawędziak tylko Direct z mniejszą ilością stref wygaszania niż slawetny już FALD = 512- ten ma ich znacznie mniej i tyle.

Nie wprowadzaj w błąd.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Ty właśnie teraz wprowadzasz w błąd. Xe93 to krawędziak.

 

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zgadza się, to krawędziówka...Zwracam honor, ale wprowadziły mnie w blad te strefy wygaszania w ilości 72 co nie jest prawdą bo on ma 4X16 = 64.
Btw, ciekawe jak to wygląda od środka? Po 16 z każdej strony?
Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić...(?)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wyjątkiem modelu 7x cali

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Zwracam honor, ale wprowadziły mnie w blad te strefy wygaszania w ilości 72 co nie jest prawdą bo on ma 4X16 = 64.  

 

 

 

 

To jest prawda. 4x16 to liczba segmentów podświetlenia, a nie stref wygaszania.

 

Edit. Zresztą to i tak nie są strefy lokalnego wygaszania z prawdziwego zdarzenia, bo do tego podświetlenie musi być umieszczone za ekranem.

 

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze xe9005 zapadł mnie pamięci i dlatego się spienilem , który właśnie ma podświetlenie za ekranem czyli Direct z 35 srrefami- co jest pikusiem...Panem pikusiem przy 512 jak w Panasie dx900 i bodajże w dwóch innych tivikach.
Notabene, dlaczego nic w tym roku z FALD-em???!!! :(
Przecież to rewelka jest podług tych krawędxiaków jakkolwiek jasno by nie świecily!...

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Grafii napisał:

 


Dlatego zawsze mówię że nie ma co wierzyć w testy. Nie bierz tego do siebie, ale testy to reklama dla naiwnych. Tez wierzyłem kiedyś w takie bajki, co kosztowało minie przy odsprzedaży tych "super sprzętów z testów". Teraz się z tego wyleczyłem i wole polegać na opiniach ludzi z forum i samemu ocenić naocznie/nauszne w domu nie w sklepie ;)

Jak widać nawet wysokie modele nie są takie doskonałe, ale takie czasy. Teraz wszystko się robi pod księgowych i na zewnętrzny wygląd. Ma być tanio w produkcji, drogo sprzedać i musi ładnie wyglądać z zewnątrz żeby się sprzedało. Marketingowo opłaci się kilka artykułów w prasie, kilka testów i klienci się znajdą. W końcu nie każdy jest tak wymagający żeby za "marne" 12k oczekiwać ideału ;), a inni nie przyznają się że utopili grubą kasę, więc nic złego nie powiedzą.

Podsumowując bardzo fajnie to wszystko opisałeś, wypisując wady i zalety. Takie recenzje są przydatne dla mnie i innych przyszłych klientów. Brawo, dobra robota.

 

Takie czasy, kiedyś nie było testów a i więcej ludzi żyło.

Hehehe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.08.2017 o 14:37, Robert_1988_KrK napisał:

A no właśnie?

No jak nie miał to mamy napisać, że miał? :D Tysiące sztuk modelu na rynku. Chciałbym ustawić chociaż 20 koło siebie. Pewnie każdy byłby inny. A może nie. Nikt tego nie sprawdzi. Dlatego jest forum i opinie ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wersje kd-65xe9305 i mam coś takiego na ekranie , czy to normalne przy tv za 13k ?

 

65xe9305.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem wersje kd-65xe9305 i mam coś takiego na ekranie , czy to normalne przy tv za 13k ?
 
65xe9305.thumb.jpg.8186d5d7ec2635bd0a06843411beb2f9.jpg
Tragicznie to wygląda. Oddaj go jak najszybciej.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, a12 napisał:

Kupiłem wersje kd-65xe9305 i mam coś takiego na ekranie , czy to normalne przy tv za 13k ?

 

65xe9305.jpg

Nie braleś pod uwagę ks9500 samsunga ? przecież to niebo a ziemia w porównaniu z tym xe9305 ,jak daleś 13 tys i takie cuda są to współczuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie zmroziło jak o tych 13 tysiącach pomyślałem. :(

Kupiłeś przez internet? Bo takie Euro RTV AGD przy zakupie na miejscu lub rezerwacji przez internet nie pozwala na zwrot, sam ten temat przerabiałem kiedyś. A clouding jest "cechą" LCD LED więc nie można tego wadą nazwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maja dostarczyc nowy, jak bedzie lipa to im to oddam

euro , ale fart ze na raty bo do  14 dni moge im wypowiedziec umowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...