Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do Macieja bo testował oba TV , jakość wyświetlanego obrazu i czerń na TV, przy oglądaniu wieczorem była w Smasungu KS9500 czy XE9305 ? , 

powinno być lepiej w Samsungu z uwagi na FALD i 150 stref . No i Samsung obecnie dużo tańszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, mmpeg-4 napisał:

od tego roku wszystkie modele 4K (nawet najtańsze) są wyposażone w procek X1 Extreme

X1 EXTREME tylko i wyłącznie jest w modelach:

-ZD9      (został wprowadzony w tajemnicy przez Sony w 2016 r.)

-OLED A1

-XE93/94

Edytowane przez Robert_1988_KrK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, Robert_1988_KrK napisał:

X1 EXTREME tylko i wyłącznie jest w modelach:

-ZD9      (został wprowadzony w tajemnicy przez Sony w 2016 r.)

-OLED A1

-XE93/94

 

A 4K HDR Processor X1 to nie jest X1 EXTREME ?,  to widocznie coś źle zrozumiałem ? z poniższej stronki, bo tam są podane procki dla nowych modeli i dla HD są podane procki X1 a dla 4k podane są procki 4K HDR Processor X1

https://www.plasmavisie.nl/led-televisie?manufacturer=18&p=2&product_list_limit=60

Według poniższej fotki, procek X1 z dopiskiem HDR jest prockiem EXTREME :

907da2088b058.jpg

 

Poniżej nowy najtańszy tv 4k :

https://www.plasmavisie.nl/sony-kd-43xe7005

>4K HDR Processor X1

 

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

https://www.sony.pl/electronics/rozdzielczosc-full-hd-interpolacja-do-formatu-4k#X1-Extreme

Między innymi X1 EXTREME HDR jest odpowiedzialne za aktualizacje do DOLBY VISION i jest wydajniejszy od X1 ok 40% masz nawet info co sam wkleiłeś.

Gmeru po #CES 2017 pisał już o tym.

Jest gdzieś artykuł na Portalu.

Edytowane przez Robert_1988_KrK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
10 godzin temu, Robert_1988_KrK napisał:

O zmieniłeś zdanie?

W żadnym wypadku, jedynie może faktycznie nie doprecyzowałem. Napisałem przecież, że to jedynie najlepszy LCD roku 2017, mogłem jednak od razu dopisać, że rok 2017 nie przyniósł nam niestety żadnego porządnego telewizora w tej technologi, ale założyłem, że jest to wiedza powszechna. To może być fajny TV dla kogoś o średniej wiedzy i skromnych wymaganiach co do jakości obrazu. No bo sorry, przecież jak się zobaczy w domu coś takiego, jak na tym filmiku (od 3:50) to można się porzygać...

Dla mnie to jest półprodukt absolutnie nienadający się do użytku. Bubel, którego nie wziąłbym nawet za darmo, bo i po co, skoro nie można na tym filmu obejrzeć? A wyobraź sobie jeszcze, co będzie się działo jak odpalisz sobie napisy w filmie...Z reguły sam powtarzam, żeby nie sugerować się zdjęciami i filmikami, ale w tym konkretnym przypadku, na tym materiale tak doskonale widać ułomność tego telewizora, że naprawdę nie ma nad czym polemizować.

A że u nas w teście same superlatywy, to czy kogoś to jeszcze dziwi? Tutaj nawet Philipsy IPS z matrycą 60Hz i HDRem na poziomie 300 nitów dostają rekomendację "POLECAMY". :) Obejrzyj sobie jeszcze raz na spokojnie ten fragment z Batmana na HDTVTest, a potem odpowiedz sobie czy napisałbyś o tym "sprawność XE93 jest fenomenalna" jak stoi w naszym teście, w akapicie traktującym o kontraście i czerni. Całe szczęście każdy swój rozum ma.

3 godziny temu, Ary napisał:

No właśnie też mnie ciekawi, jak czarne pasy wypadają podczas oglądania filmu z hdr.

Z czarnych pasów pozostaną jedynie... pasy. Grafitowo-fioletowe dodajmy. ;)

Edytowane przez Mr.Hankey
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ok czaje każdy swój rozum ma oczywiście, też jestem tego zdania. :)

Tylko widzisz ja np. Wolę kupić XE93 za 7000,- i np. Mieć więcej czy mniej tego defektu jak na filmiku wyżej niż dać ok 20.000 za OLED'a i wpaść z deszczu pod rynnę... :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Robert_1988_KrK napisał:

https://www.sony.pl/electronics/rozdzielczosc-full-hd-interpolacja-do-formatu-4k#X1-Extreme

Między innymi X1 EXTREME HDR jest odpowiedzialne za aktualizacje do DOLBY VISION i jest wydajniejszy od X1 ok 40% masz nawet info co sam wkleiłeś.

 

Pod tym linkiem jest jakiś błąd, bo tam jest taka tabelka z prockami i jak klikniesz na dany procek ''zobacz tv z tym procesorem'' to zarówno dla procka X 1 Extreme i tego X1 bez extreme pojawiają się te same modele tv :

e833f923cbb63.jpg

 

EDIT:

To ta ubiegłoroczna seria XD nie posiada nawet tego najprostszego procka X1, a te nowe najtańsze 4K chyba będą miały ten środkowy a nie EXTREME.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Robert_1988_KrK napisał:

Tylko widzisz ja np. Wolę kupić XE93 za 7000,- i np. Mieć więcej czy mniej tego defektu jak na filmiku wyżej niż dać ok 20.000 za OLED'a i wpaść z deszczu pod rynnę... :)

A XE93 za 7 tysięcy jest w ogóle realny? W tej samej cenie masz obecnie B6, a w kwestii jakości oba telewizory dzieli nie przepaść, a wręcz galaktyka.:) To już wolałbym zaoszczędzić +/- 2 tysiące i wziąć XE90, który da Ci w zasadzie to samo, co ten nieszczęsny XE93 - w zasadzie tożsame wady i zalety.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Realne, realne co by nie, nie chce żadnego OLED'@ tym bardziej od LG.

XE93 wspiera DV czego brak w XE90, do tego jeszcze np. Nie ma takiego kotnego wykończenia 360 jak XE93 hehe ;)

Edytowane przez Robert_1988_KrK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli są trzy wersje procesorów X1, a nie dwie (jak w znalezionej tabelce co ją powyżej tej z trzema prockami przytoczyłem), dlatego wcześniej wyciągnąłem zły wniosek że proc z dopiskiem HDR jest wersją extreme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Mr.Hankey napisał:

A XE93 za 7 tysięcy jest w ogóle realny? W tej samej cenie masz obecnie B6, a w kwestii jakości oba telewizory dzieli nie przepaść, a wręcz galaktyka.:) To już wolałbym zaoszczędzić +/- 2 tysiące i wziąć XE90, który da Ci w zasadzie to samo, co ten nieszczęsny XE93 - w zasadzie tożsame wady i zalety.

Ten XE93 to moim zdaniem oferta dla osób, które chcą jak najlepszego HDRa, bo co by nie mówić na tym polu wyniki zachwycają, tylko tak jak i pozostałe osoby obawiam się, że przy takiej jasności na krawędziowym podświetleniu jakie by nie było, to może być problem z prześwitującymi czarnymi pasami.

Zresztą film, który wrzuciłeś Vince'a ten problem potwierdza.

Natomiast jeśli ktoś nie ogląda nigdy po ciemku, a przy oświetleniu to XE93 wychodzi na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak oglądasz przy świetle, to nie potrzebujesz telewizora za tyle pieniędzy.;) A przy UHD nie będzie czerni na tym TV, zaufaj mi. DX900, którego mam w domu pozostawia w tym temacie sporo do życzenia, a jest nieporównywalnie lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cytat z testu:

Cytat

Jak wynika z powyższych pomiarów, sprawność XE93 jest fenomenalna, zwłaszcza, że mamy do czynienia z ekranem z krawędziowym podświetleniem. Jego skuteczność plasuje telewizor gdzieś pomiędzy modelami z podświetleniem krawędziowym, a modelami direct led z górnych półek, których… próżno szukać na rynku w tym roku (pozostają modele 2016). 
 

Chyba autorowi chodziło o podświetlenie FALD, a nie direct led. O ile się nie mylę no nawet xe90 jest direct ledem, więc takie modele wyszły jak najbardziej w tym roku. A jak wiemy nie każdy direct led = fald. A faldem jest xe94 z tego co pamiętam.

W akapicie ,,matryca" też jest błąd i fragment ten stoi w sprzeczności z powyższym cytatem:

Cytat

Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem. 
 

 

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mr.Hankey - No faktycznie jak się spodziewałem, gdyby TV mi świecił na fioletowo jak na scence z Batmanem w 4 minucie to bym się pociął pilotem chyba.

                     Jakiś czas temu kupiłem XE90 i nie ma takiej masakry przy tej scenie przy oglądaniu nocnym. XE90 generalnie fajny TV średniej półki

                     ale muszę go pogonić bo brak mi OLED-owej czerni . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak jak kilka dni temu mówiłem, XE93 jest najjaśniejszym TV w HDR jaki istnieje, jest jeszcze odrobinę jaśniejszy niż ZD9 i dx900. XE93 spokojnie może konkurować z najlepszymi TV.

Takie porównanie średniej jasności w HDR najlepszych telewizorów:

ZD9 - 1052,5 nitów

DX900 - 1067,5 nitów

XE93 - 1096 nitów !!!!!!!

Cytat

W tej samej cenie masz obecnie B6, a w kwestii jakości oba telewizory dzieli nie przepaść, a wręcz galaktyka.:)

Dokładnie, to nie ta liga, XE93 odstawia B6 o lata świetlne.

2 godziny temu, kklos napisał:

Pytanie do Macieja bo testował oba TV , jakość wyświetlanego obrazu i czerń na TV, przy oglądaniu wieczorem była w Smasungu KS9500 czy XE9305 ? , 

powinno być lepiej w Samsungu z uwagi na FALD i 150 stref . No i Samsung obecnie dużo tańszy .

Wygaszanie w obu tv jest podobne.

Po lewej stronie xe93, po prawej ks9500

aWLhDXq.jpg

Edytowane przez Wulfen
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A 4K HDR Processor X1 to nie jest X1 EXTREME ?,  to widocznie coś źle zrozumiałem ? z poniższej stronki, bo tam są podane procki dla nowych modeli i dla HD są podane procki X1 a dla 4k podane są procki 4K HDR Processor X1
https://www.plasmavisie.nl/led-televisie?manufacturer=18&p=2&product_list_limit=60
Według poniższej fotki, procek X1 z dopiskiem HDR jest prockiem EXTREME :
907da2088b058.jpg
 
Poniżej nowy najtańszy tv 4k :
https://www.plasmavisie.nl/sony-kd-43xe7005
>4K HDR Processor X1
 
 

Nie rozumiesz że teraz HDR piszą wszędzie...nawet na mikrofalwkach!!! :D

To co jest w środku to może być zwykły X1. Trza by sprawdzić.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Mr.Hankey,a może to aparat tak kłamie? ;)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Cytat z testu:
Jak wynika z powyższych pomiarów, sprawność XE93 jest fenomenalna, zwłaszcza, że mamy do czynienia z ekranem z krawędziowym podświetleniem. Jego skuteczność plasuje telewizor gdzieś pomiędzy modelami z podświetleniem krawędziowym, a modelami direct led z górnych półek, których… próżno szukać na rynku w tym roku (pozostają modele 2016). 
 
Chyba autorowi chodziło o podświetlenie FALD, a nie direct led. O ile się nie mylę no nawet xe90 jest direct ledem, więc takie modele wyszły jak najbardziej w tym roku. A jak wiemy nie każdy direct led = fald. A faldem jest xe94 z tego co pamiętam.
W akapicie ,,matryca" też jest błąd i fragment ten stoi w sprzeczności z powyższym cytatem:
Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem. 
 
 

Zgadza się, jest jeszcze xe94 ale on chyba nie jest FALDem? Ma 512 stref?

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, mmpeg-4 napisał:

To ta ubiegłoroczna seria XD nie posiada nawet tego najprostszego procka X1, a te nowe najtańsze 4K chyba będą miały ten środkowy a nie EXTREME.

Moje przeoczenie które wymaga wyjaśnienia, ubiegłoroczna seria XD, od serii XD85 wzwyż posiadała procek X1, ale już seria XD83 była pozbawiona procka X1 względem serii X83 z jeszcze wcześniejszego roku (2015) która była na procku X1.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wulfen napisał:

Dokładnie, to nie ta liga, XE93 odstawia B6 o lata świetlne.

nrm_1420910082-a99abdac727ddfc3646fe9b55d8b0f10c943f8e813bd1d84b9102d0c48c09519.jpg.50f076dfe777fc6c167c5c7deb3543ba.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
35 minut temu, vader_4747 napisał:

nrm_1420910082-a99abdac727ddfc3646fe9b55d8b0f10c943f8e813bd1d84b9102d0c48c09519.jpg.50f076dfe777fc6c167c5c7deb3543ba.jpg

Ten obrazek powinieneś skierować do Mr.Hankey.

B6 ma o jakieś 0,03 nita ciemniejszą czerń, za to XE93 jest "tylko" o ok 500 nitów jaśniejszy a w niektórych przypadkach XE93 jest nawet kilkukrotnie jaśniejszy. Wystarczy dać jakieś światełko za TV i XE93 zje b6 na śniadanie jakością obrazu w HDR. Nie mówiąc już o innych wadach B6 których nie ma XE93 jak np gubienie detali/ziarnistość ciemnych odcieni, tragiczna jasność dla scen o wysokim APL, mocne przekłamania ciemnych kolorów itd.

 

Edytowane przez Wulfen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 minuty temu, Wulfen napisał:

B6 ma o jakieś 0,03 nita ciemniejszą czerń, za to XE93 jest "tylko" o ok 600 nitów jaśniejszy a w niektórych przypadkach XE93 jest nawet kilkukrotnie jaśniejszy. Wystarczy dać jakieś światełko za TV i XE93 zje jakością obrazu b6 na śniadanie, szczególnie w HDR.

Pokaz ,,pełni możliwości".

 

kvfgghvkhfgvk.thumb.jpg.35be83f65549642cad0e45c8d4f9995e.jpg

Edytowane przez vader_4747
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
5 minut temu, vader_4747 napisał:

Pokaz ,,pełni możliwości".

A ty umiesz czytać czy angielskiego nie znasz? Sam się ośmieszyłeś tym obrazkiem.

Masz wielkimi literami napisane Blooming not as obvious in real life. To jest obraz przy wysokim iso, czego ludzkie oko nie widzi. Więc daruj sobie takie obrazki bo ja mogę równie dobrze pokazać ci obrazki z oleda b7 co wyglądają gorzej niż z LCD z 2005 roku.

Proszę oto obrazek z B7

11.jpg

 

 

Edytowane przez Wulfen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie znasz angielskiego i sam się ośmieszasz. ISO zostało podkrecone, ale to nie znaczy że w ogóle tego nie widać.
Nie zmienia to faktu, że jakakolwiek dyskusja z Tobą nie ma sensu. Możesz płakać i tupać nóżkami ile chcesz, ale faktów nie zmienisz. I lepiej skończ robić z siebie pośmiewisko.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mmpeg-4 napisał:

Chodzi mi głównie o to czy faktycznie ta różnica na korzyść tych najlepszych procków Sony jest tak mikroskopijna że różnic trzeba by szukać pod lupą, czy też różnica na korzyść tych najlepszych procesorów Sony, jednak jest dość dobrze widoczna ale nadmierne jej podkreślenie mogło by być jednak źle odebrane przez inne firmy. Wiem że takie moje stwierdzenie może drażnić Macieja że się doszukuję jakiś dziwnych podtekstów czy coś, ale po prostu takie pytania mi chodzą po głowie i nic na to nie poradzę że jestem być może nazbyt dociekliwy.

Temat o skalowaniu bazuje na makro zdjęciach treści full hd skalowanej do uhd. Moim zdaniem próżno tam szukać różnic ;)

7 godzin temu, ambidark napisał:

Nie, nie są. Są rozmieszczone u góry i dołu, w odróżnieniu od zeszłorocznych modeli, w których umieszczone były po bokach.

Jest Sony KD-75XE94 z 256 strefami FALD (16x16). Zresztą samo podświetlenie direct LED nie jest jest niczym szczególnym (występuje np. w XE90) - decyduje ilość stref i indywidualne sterowanie.

Dzięki za czujność. Trochę wstyd, bo to pierwsze zdanie zostało z testu XE90, który nadpisywałem tworząc XE93 ;) XE94 faktycznie jest direct z niezależną kontrolą stref, właśnie potwierdziłem z Vincentem, więc znalazło się do niego nawiązanie. Szkoda, że jest tylko 75"...

2 godziny temu, Wulfen napisał:

Po lewej stronie xe93, po prawej ks9500

aWLhDXq.jpg

Fajne zdjęcie. Mimo wszystko przedstawia wyższość KS9500. Widać wyraźniejsze halo, czyli mocniejszą, bardziej selektywną kontrolę stref. Weźmy pod uwagę, że powyższy obrazek służy do zamęczania telewizorów LCD ;)

22 minuty temu, Wulfen napisał:

Ten obrazek powinieneś skierować do Mr.Hankey.

B6 ma o jakieś 0,03 nita ciemniejszą czerń, za to XE93 jest "tylko" o ok 500 nitów jaśniejszy a w niektórych przypadkach XE93 jest nawet kilkukrotnie jaśniejszy. Wystarczy dać jakieś światełko za TV i XE93 zje b6 na śniadanie jakością obrazu w HDR. Nie mówiąc już o innych wadach B6 których nie ma XE93 jak np gubienie detali/ziarnistość ciemnych odcieni, tragiczna jasność dla scen o wysokim APL, mocne przekłamania ciemnych kolorów itd.

Nie przesadzałbym. Jak napisałem w teście, nie wszystkie sceny były dużo jaśniejsze na XE93 w porównaniu do OLED. Po drugie, różnica 550 vs 1 110 nitów to 200%, a 0,03 nita do 0,00 nita to "nieskończoność" procent ;)

  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
22 minuty temu, Maciej Koper napisał:

Temat o skalowaniu bazuje na makro zdjęciach treści full hd skalowanej do uhd. Moim zdaniem próżno tam szukać różnic ;)

8 godzin temu, ambidark napisał:

Konkretnie to zafrapowały mnie niektóre recenzje czy stwierdzenia (w tym też kiki) że np seria XD83 która nie miała procka X1, miała zdecydowanie zauważalnie gorsze skalowanie z HD do 4k względem wcześniejszej serii X83 z prockiem X1, a już nie mówiąc o nowych modelach z jeszcze lepszymi odmianami procka X1. Czyli co, mówisz że nawet te tv Sony 4K co nie posiadają procka X1 (nawet tego najprostszego), będą mieć na oko dokładnie taki sam obraz i skalowanie z HD do 4k jak topowe modele Sony z prockiem X1 extreme (bez załączonych sztucznych wyostrzaczy, łagodnych gradacji itp itp) ? 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, MarcinC napisał:

To teraz zestawcie sobie cenę np. dowolnego QLEDa i tego sony w 65 calach. Sony znokautowało w tym roku całą konkurencję (szkoda, że panasonic też dostał w tyłek) ale ciekawe, że aż z tak dużą różnicą. EX90, EX93, A1. Fajnie, Japonia wróciła do gry w wielkim stylu a na deser ma jeszcze oleda w ofercie. 

Najgorsze jest to, że Samsung ze swoją żałosną linią QLED i tak będzie się lepiej sprzedawał. Zwykły Kowalski nie czyta technicznych testów, a szkoda.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...