Skocz do zawartości
Maciej Koper

Panasonic EX600 (TX-65EX600e) TEST niedrogiego TV Ultra HD (2017) z HDR

Rekomendowane odpowiedzi

900 - tka to IPS od LG ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ratujmy markę "TV PANASONIC", bo po kilku kolejnych miesiącach "mega" deficytu na  giełdzie w TOKIO zamknie się finansowanie dla oddziałów lokalnych typu POLAND WARSAW. Kupujmy TV LCD/LED PANASONIC. Tak samo apelowałem w sprawie plazm. Nic to nie dało.
Jak dla mnie nowość EX 600 PANASONIC TV 4K z HDR ( jasność na poziomie 250 NIT) to nowe podejście Kopra Macieja do problemu reprodukcji video w HDR w Japońskich telewizorach.
Brak mi w w/w teście informacji kto to jest producentem paneli EX600 PANASONIC.  Czekamy na info o producencie paneli dla EX600.

Pewnie turecki Vestel czy jakoś tak...

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

900 - tka to IPS od LG ?
 

To lcd z podświetleniem pfs a matryca VA i chyba od Innoluxa.

https://hdtvpolska.com/forum/topic/37323-panasonic-tx-65dx900-dx900-test-ultra-hd-premium-lcd-led/

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

900 - tka to IPS od LG ?
 


http://www.displayspecifications.com/en/model/3cb4656

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

900 - tka to IPS od LG ?
 


Sorry za offtopick ale to dokładnie matryca Super MVA. :)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdza się zatem moja teoria, jakoby w niskich modelach (do poziomu KSa 7000, lub modelu na jego poziomie) HDR miał wsparcie tylko i wyłącznie w kodeku dekodującym jego zawartość. To co wyżej potrafi odtworzyć kolory, a przyzwoita jasność to też tylko w wybranych modelach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ekran typu glare, HDR, i tylko 220 nit. ehh dobrze że chociaż, kontrast i input-lag stoi na przyzwoitym poziomie.

Tak poza tym TV wypada w porządku. Ale w 2015 i 2016 (IMO) były ciekawsze propozycję (w tych bądź podobnych cenach).

Z tego powodu myślę że TV może się słabo sprzedawać.

Edytowane przez ivymike10mt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ivymike10mt napisał:

Ekran typu glare, HDR, i tylko 220 nit. ehh dobrze że chociaż, kontrast i input-lag stoi na przyzwoitym poziomie.

Ale w 2015 i 2016 (IMO) były ciekawsze propozycję (w tych bądź podobnych cenach).

600tka to taki budzetowy, entry level 4k, czyli model, którego odpowiednik w zeszłym roku  nawet nie trafił do redakcji na testy. Ale fakt, obiektywnie 200nit z plusem szału nie robi nawet w tym segmencie, można by oczekiwać nieco więcej... Natomiast cieszy, że w innych aspektach jest nieźle lub wręcz b.dobrze.

Myślę bardzo podobnie jak Ty,  w 2015 Panasonic miał dużo lepsze panele w niskich/srednich seriach, pomimo braku "dedodera" HDR. 

PS. Coż czekamy więc na test ex700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
600tka to taki budzetowy, entry level 4k, czyli model, którego odpowiednik w zeszłym roku  nawet nie trafił do redakcji na testy. Ale fakt, obiektywnie 200nit z plusem szału nie robi nawet w tym segmencie, można by oczekiwać nieco więcej... Natomiast cieszy, że w innych aspektach jest nieźle lub wręcz b.dobrze.
Myślę bardzo podobnie jak Ty,  w 2015 Panasonic miał dużo lepsze panele w niskich/srednich seriach, pomimo braku "dedodera" HDR. 
PS. Coż czekamy więc na test ex700.


Nic ciekawego, 350cd/m2, 60Hz, kontrast niby duży bo 6000:1...krawedziówka, 8bit+frc, pokrycie DCI-P3- 90%
Jest gorszy niż mój cx700 55" bo ten ma przynajmniej 120Hz, ale też chętnie poczytam ten test. ;)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Poniżej taka ciekawostka porównawcza z nowym konkurencyjnym modelem Sony dla Panasa, na Tajskim kanale Sony pojawiły się filmiki z prezentacją widoczności efektu HDR (np na pierwszym filmiku kukurydza i owoce) na Tajskim odpowiedniku nowej Europejskiej serii  Sony WE 750/753/755 czyli KDL-49W750E (Tajlandia), różnica jest zdaje się głównie w tym że Tajski odpowiednik ma motionflow XR 200 a Europejski XR400. 

https://www.youtube.com/watch?v=khYt79MX8Mg

https://www.youtube.com/watch?v=n3L2XxrSY6w

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teatr telewizji bardziej paduje niż określenie \"opera mydlana\", która dotyczy serialowatości, telenowelatości ;) \"Opera mydlana (ang. Soap opera) – cykliczne słuchowisko radiowe (serial radiowy) lub rodzaj serialu telewizyjnego. W Polsce określenie to nie jest stosowane przez nadawców, producentów telewizyjnych czy prasę i funkcjonuje głównie w języku potocznym. Produkcje posiadające cechy oper mydlanych określane są najczęściej serialami obyczajowymi lub telenowelami. Telewizyjne opery mydlane są kontynuatorkami popularnych w XIX wieku drukowanych w gazetach powieści w odcinkach oraz późniejszych powieści radiowych. Opera mydlana jest najpowszechniejszym gatunkiem serialowym na świecie.\"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Dnia 13.05.2017 o 09:45, Gmeru napisał:

W takiej kasie nic lepszego nie uzyskasz a sama matryca to ma tutaj mało do gadania;))). A czy to będzie średnio nawet 350 nitów to nie wiele zmieni. Wszystko się kręci wokół podobnych wyników. Lepszy HDR to sporo więcej kasy potrzebnej na TV. Dopiero 500+ ;) da sporą różnicę

Jak wiadomo nie tylko o HDR -a się w wynikach jasności rozchodzi (ale oczywiście dla HDR jasność powinna być wyższa niż w tv bez HDR przeznaczonych do oglądania w jasnych pomieszczeniach), ale również o to też czy dany tv w jasny dzień czy też przy pełnym oświetleniu wnętrza, będzie miał wystarczającą jasność do komfortowego oglądania, jeszcze się nie bawiłem ustawianiami w modelach tej serii, ale jak tak chodzę po sklepach to tak jakby ta seria miała zauważalnie niższą jasność od wielu pozostałych tv w podobnej klasie, w tym bez HDR-a.

EDIT:

Jeszcze dla porównania:

Panasonic -EX 600 SDR-> 220cd/m2 

sony-w755c/w805/w809c/w855c -> 340cd/m2

Panasonic DS630 -> 410 cd/m2

Jak widać ta nowa seria Panasa nie może się równać ze starszymi tv HD bez HDR-a, dość podobnie to wygląda w przypadku nawet tanich typowych starszych Tv HD na 50 hz matrycach

Te też bez HDR-a

Panasonic-cx700 ->470cd/m2

Samsung-j6300/j6200 ->330cd/m2 

 

EDIT2

Dlatego najpewniej tą serię Panasa przebije nowa seria Sony WE75, bo będzie miała sporą jasność i rozszerzoną skalę barw (triluminos)

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

EDIT3

W poprzednich recenzjach z przed kilku lat Maciej pisał że te tv które osiągają 250cd/m2 są nieco za ciemne do w pełni komfortowego dziennego oglądania, a tymczasem ten Panas ma 220cd/m2 .

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.05.2017 o 14:35, mmpeg-4 napisał:

EDIT3

W poprzednich recenzjach z przed kilku lat Maciej pisał że te tv które osiągają 250cd/m2 są nieco za ciemne do w pełni komfortowego dziennego oglądania, a tymczasem ten Panas ma 220cd/m2 .

Wszystko się zgadza. Poniżej 250cd/m2 nawet niezbyt komfortowo się ogląda w trakcie dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, co byście doradzili:
TX-50EX700E czy TX-55EX600E ?

przeznaczenie filmy i gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że EX600 w 50 i 55 calach jest na matrycy IPS, a nie VA jak testowane 65 cali. To jest prawdopodobnie wystarczający powód dlaczego warto dopłacić do EX700 który jest na VA.

Natomiast podłączam się pod temat. Czy jest ktoś w stanie już coś napisać czym realnie się różni 50EX700 od 50EX600 poza wspomnianą matrycą?

Pozdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tym roku w tej klasie są to najciemniejsze telewizory (W SKLEPACH TO OD RAZU SIĘ RZUCA W OCZY) z jasnością niemal o połowę niższą od standardowej jasności jaką miały podstawowe modele HD, a jak wiadomo tv HDR powinny mieć w najgorszym przypadku (najniższa klasa HDR) jasność o połowę wyższą od udanych modeli  SDR, I wtedy też nie widać za bardzo różnicy, bo jasność powinna być co najmniej ze dwa razy wyższa od najlepszych modeli SDR żeby ten cały HDR miał jakikolwiek sens.

Nigdy nie myślałem że to będę musiał napisać, ale w tym roku Samsung w tej klasie ma te same atuty co Panasy ale ma przynajmniej normalną standardową jasność, a Panas w tym roku użył o kila razy tańszych elementów podświetlających z o połowę mniejszą jasnością od podstawowych udanych modeli SDR z poprzednich lat..

 

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie TX-55EX600E jest na ips, co niestety na żywo rzuca się od razu w oczy - nawet nie chciało mi się podłączać kompa do niego. 

@mmpeg-4

A jakiego konkurenta dla TX-50EX700E od samsunga być zaproponował? W klasie cenowej do 3,5k oczywiście.

W weekend oglądałem też SONY 
KDL49WE755 i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie (3k PLN, tylko podstawowe złącza oraz oczywiście FullHD oraz 1 cal mniej...). Jednak ustawiony na tle konkurencji od razu się wyróżniał (w EuroRTV). Zauważyłem, że w EuroRTV generalnie promują SONY, więc to jeszcze jest kwestia ustawień w sklepie pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W tej klasie cenowej w zasadzie pozostają dwa modele do wyboru, tj Samsung MU6442U albo KU też z serii 6400 z poprzedniego roku albo ten nowy Soniak WE750/755 z HDR i triluminos albo inne starsze Soniaki na VA.  Ale Samsung ma więcej do zaoferowania o takie funkcje jak :

>4K (Sony jest HD)

>Matryca 10 BIT (Sony ponoć 8 bit)

>działający regulowany tryb de-Judder (w tym Sony nie ma tej funkcji)

---

A jakie zalety ma Sony ? 

>dla tych co korzystają tylko z HD, zaletą jest brak skalowania w dół z 4K na HD, bo to powoduje pewne zmiękczenie ostrości obrazu.

>matryca triluminos, powinna być większa głębia kolorów od typowego VA, kiedyś za czasów W9 triluminos VA porównywałem go (W9) z innymi Soniakami to miał bardziej nasycone kolory od innych soniaków na VA i kolorystycznie był zbliżony do Sony W8 na IPS.

>Nowa odsłona trybu LED (zwiększa ostrość obrazu w ruchu), w tym modelu nie widać migotania i jasność spada bardzo niewiele (w poprzednich modelach ten system drastycznie migotał i bardzo spadała jasność, nie dało się na to patrzeć), ale jego rzeczywistą skuteczność trzeba będzie jeszcze obadać w testach. Ja tylko chwilę testowałem na szybko poruszającym się plecionym koszyku i po załączeniu tego trybu, plecionka była widoczna (aczkolwiek minimalnie wzburzona) a po wyłączeniu była nieczytelna.

>Dobra jasność i kontrast/czerń (to widać)

 

--------------------

Jeszcze odnośnie Samsungów, nowego  MU6442U i z poprzedniego roku, KU też z serii 6400. Ponoć ich parametry są identyczne ale w nowym modelu nie działa prawidłowo tryb ruchu LED, tj nie poprawia ostrości w ruchu, być może to tylko wina softu (wtedy można by oczekiwać poprawki) a być może znowu przejawiło się to coroczne powolne kastrowanie jakościowe produktów z którym mamy coraz bardzie do czynienia.

W poniższym teście jest o tym mowa :

http://hdtelevizija.com/en/2017/05/19/samsung-40mu6400-mu6400-uhd-hdr-led-lcd-tv-review/

 

 

 

 

Edytowane przez mmpeg-4
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź! Jeżeli chodzi o Samsungi, to trochę odstrasza mnie ruletka matrycowa (nie wiem jak to jest modelami 2017). 

Ten Sony faktycznie podają, że ma 8bit matrycę (to w sumie jest model low-end), ale w sklepie prezentował się zadziwiająco dobrze (kolory, kąty, jasność, czerń) i trochę mi namieszał ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.05.2017 o 11:58, Maciej Koper napisał:

Wszystko się zgadza. Poniżej 250cd/m2 nawet niezbyt komfortowo się ogląda w trakcie dnia.

A przy kalibracji 120cd/m2 jest targetem i rozumiem, że nie jest to tryb night?

15 minut temu, georgeu napisał:

Ten Sony faktycznie podają, że ma 8bit matrycę (to w sumie jest model low-end), ale w sklepie prezentował się zadziwiająco dobrze (kolory, kąty, jasność, czerń) i trochę mi namieszał ;).

A na jakim materiale widziałeś/sprawdzałeś ten tv w sklepie? 

12 godzin temu, radyrad napisał:

Warto zwrócić uwagę, że EX600 w 50 i 55 calach jest na matrycy IPS, a nie VA jak testowane 65 cali. 

Jeśli tak jest to Panasonic właśnie dołączył do grona producentów - rzeźbimy z panelami :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

A na jakim materiale widziałeś/sprawdzałeś ten tv w sklepie?

Widziałem jest bardziej precyzyjne. Był zawieszony na wysokości ok 2m, leciało jakieś ogólnosklepowe demo i z tej pozycji - był jaśniejszy, "kolorowszy" od innych, a do tego nie odbarwiał jak inne VA przy zmianie kąta (na początku myślałem, że to IPS, ale czerń nie srebrzyła). Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia. Zapytałem obsługę czy czasem specjalnie nie eksponują modeli Sony (gorsze/inne ustawienia na innych tv), ale oczywiście zarzekali się, że nie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto wyciągać daleko idących wniosków odnośnie tv na podstawie demo. Zdecydowanie warto podać jakiś swój materiał lub zażyczyć sobie sygnału z tv naziemnej. 

Po takiej zabawie można dość mocno przewartościować swoje typy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
40 minut temu, Xisiek napisał:

A przy kalibracji 120cd/m2 jest targetem i rozumiem, że nie jest to tryb night?

120 cd/m2 to pod nocne oglądanie, bez świateł albo z minimalnym oświetleniem, na AVForums przynajmniej tak to przedstawiali. U nich kalibrator w KS7000 ustawiał podświetlenie na 4 dla nocnego trybu, a na 8-10 dla dziennego.

Na mojej sztuce na podświetleniu 8/20 po kalibracji wyszło 254.4 cd/m2 do filmów 'Movie', a dla gier gdzie miałem ustawione podświetlenie na 10/20 wyszło 317 cd/m2.

Z tym, że podobno (jak też z certyfikatu wynika) można swobodnie zmniejszać/zwiększać podświetlenie bez wpływu na pozostałe ustawienia po kalibracji i degradację obrazu.

No i faktycznie zmniejszyłem jednak grę z 10 na 8, a Film z 8 na 7 (bias lighting), co daje i tak dwukrotnie większą jasność względem tej nocnej wskazywanej SDR 100-120 cd/m2.

Aby faktycznie było te 120 cd/m2 pod nocne oglądanie, to chyba musiałbym mieć podświetlenie na 3 ustawione jeśli to w miarę równo się zwiększa/zmniejsza.

Natomiast jeśli na tym Panasonicu 220 cd/m2 to maksimum, to faktycznie do salonu nasłonecznionego będzie słabo. Ja mam w pokoju dwa okna z żaluzjami dzień/noc, a jak tak jak teraz latem słońce zacznie mocno świecić, to i tak część promieni przebija.

Co innego do nocnego oglądania, wtedy ten zakres spokojnie wystarczy, tylko inną kwestię już zupełnie jest jasność HDR dla tego Panasonica.. :P

---

http://www.hdtvtest.co.uk/news/4k-vs-201604104279.htm

"For regular Blu-rays, this isn’t a problem, because they don’t force displays into HDR mode with maximum [Backlight] and [Contrast] settings to achieve higher peak brightness. You can easily increase the [Backlight] or [OLED Light] on a TV playing Blu-ray (or any other non-HDR material for that matter) to obtain a brighter picture for daytime viewing – there’s ample headroom available since SDR content is typically mastered to a peak white of only 100 to 120 cd/m2."

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
21 minut temu, Xisiek napisał:

Zdecydowanie warto podać jakiś swój materiał lub zażyczyć sobie sygnału z tv naziemnej. 

Mnie niedawno sprzedawca w Saturnie na pytanie jak rozdzielony mają sygnał DVB -T powiedział że mają to zrealizowane na zasadzie iptv, czyli pewnie mogą ingerować w bitrate, kiedyś jak porównywałem to sygnał miał lepszą jakość na kanałach SD (i spokojnie można było testować i porównywać) a teraz kompresja była tak duża że na piłce nożnej napisy na bandach tonęły w artefaktach pikseli i nie dało się porównać upłyniacza w tv czy rozmazuje w ruchu bo napisy i tak były prawie nieczytelne. A może po prostu to taki nowy sposób na testerów ?

8 minut temu, Fjubens napisał:

Natomiast jeśli na tym Panasonicu 220 cd/m2 to maksimum, to faktycznie do salonu nasłonecznionego będzie słabo.

Będzie słabo w ciągu normalnego dnia i w nocy przy załączonych światłach.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie brakuje w teście informacji, że inne rozmiary są na matrycy IPS, jakby nie te komentarze wyżej to bym szczerze mówiąc nie spodziewał się takiej sytuacji, akurat Panasonic dotychczas nie mieszał jak Xisiek wyżej zauważył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mmpeg-4 napisał:

Mnie niedawno sprzedawca w Saturnie na pytanie jak rozdzielony mają sygnał DVB -T powiedział że mają to zrealizowane na zasadzie iptv, czyli pewnie mogą ingerować w bitrate.

Jak ingerować? Zdegradować to i owszem, ale jeżeli dostawca podaje sygnał z ratą "x" to przecież nagle nie da rady zrobić z tego np. 1.5x :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale taka kwadratownia jak leciała wtedy na programie trzecim, to chyba normalnie tak nie nadają w dvb-t ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...