Skocz do zawartości
USS-SMAUG

Projektowanie salonu - głośniki dokupić czy zmieniać, ATMOS?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zacząłem remont salonu i.. oczywiście mam maksymalny chaos w głowie :(
Niestety czytanie zbyt dużej ilości wątków (pękających w szwach od porad lepszych i gorszych) nie pomaga, więc postanowiłem poprosić o pomoc w osobnym wątku.

Jak wygląda sytuacja na polu bitwy - mam salon ok 25m2 połączony z otwartą kuchnią, znajdująca się "za plecami" (może warto wspomnieć że pomieszczenie NIE posiada okien od wschodu, południa ani zachodu, pełne zaciemnienie mogę uzyskać roletami)
 

Sprzęt który obecnie posiadam:
- TV 55" Samsung serii 6800
- projektor - obecnie żaden, więc "w planie"
- ekran - elektrycznie rozwijany z napinaczem (90")
- amplituner DENON AVR-1306 (do wymiany)
- zestaw głośników do 5.1 firmy Wharfedale:
     - 2x CRYSTAL2-30, 6OHMS, 100W
     - 1x WH-2 CENTRE, 4-8OHMS, 10-120W
     - 2x WH-2 SURROUND, 4-8OHMS, 10-120W
     - 1x SUB-WOOFER AMPLIFIER WH-210
- Playstation 4 PRO (w sumie już liczy się teraz jako odtwarzacz treści jakościowo dobrych :) )

Odległość oglądającego (mnie ;) ) od ekranu - ok 3,5m.
 

Co bym chciał osiągnąć? 

TV zostaje (telewizję zdarza mi się oglądać). Ekran będzie służył do oglądania filmów (często) oraz do grania (niestety niezbyt często).
Tak więc musze:
- wybrać system audio (5.1.4 lub 7.1.4)
- zaprojektować ilość i rozłożenie głośników
- wybrać głośniki
- wybrać sprzęt audio (amplituner)
- dokupić projektor (o tym później)

Przede wszystkim w bardzo niedalekiej przyszłości (tydzień max 2) chcę położyć okablowanie pod (być może ale nie koniecznie nowe) głośniki.
Mam trochę ograniczone miejsce "za plecami kanapy" więc zastanawiam się, czy warto szykować 7.1 czy pozostać przy 5.1. Jeśli miałbym wskoczyć na 7.1 dodatkowe 2 głośniki musiałyby być zabudowane w suficie.
Zdecydowałem się, że na 100% podciągnę 4 przewody pod ATMOS (amplituner i tak będzie do wymiany, więc nowy 5.1.4 by uciągnął (przy wskoczeniu na 7.1.4 byłby to już większy wydatek, ewentualnie musiałbym pomyśleć o zewnętrznym wzmacniaczu).
Sporo filmów jest z blue-ray'a, reszta z Netflix'a, więc dźwięk jest tam całkiem całkiem ;)

PYTANIA:

1) co sądzicie o moich obecnych głośnikach? Rokują czy do wymiany? Co prawda dotychczasowy zestaw nie jest jakimś tam wypasionym, ale nie za bardzo chciałbym wydać kilka tysięcy na jeden głośnik.

2) jeśli jednak miałbym wskoczyć na 7.1 to dołożyć 2 nowe czy wymienić wszystkie?

3) co sądzicie o rozbudowaniu do 7.1 poprzez dodanie 2 tylnych głośników zamontowanych w suficie? Jeśli jesteście ZA to jakie byście polecili? Jeśli przeciw to jakie głośniki polecicie? 

4) PRZEWODY - obojętnie na jakich głośnikach się skończy (zawsze mogę wymienić za rok czy dwa na coś lepszego) zastanawiam się jakie przewody położyć, na coś szczególnego powinienem zwrócić uwagę?

5) PROSZĘ wyjaśnijcie mi do czego jest 2 sub-woofer w systemach 5.2.4 lub 7.2.4? To jeden już nie wystarcza? (wiem wiem, gadam jak ignorant, ale ja się po prostu nie znam)

6) projektor - chciałbym zamknąć się w ok 4-5 tysiącach. Co polecacie?

7) amplituner - pierwotnie zastanawiałem się nad czymś, co zmieściłoby się w budżecie 5 tysięcy, ale wpadł mi w oko DENON AVR-X4300H i rozważam czy nie "dozbierać". Myślicie że warto? Ewentualnie co polecacie innego co mieściłoby się w budżecie?

Będę wdzięczny za wszelkie porady :)
Z góry dziękuję :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...