Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki z hdtvpolska wiele razy pisali i edukowali i edukują np. na audio video show na których byłem: kalibracja to obraz taki jak widział reżyser. A nie naturalny (co za bzdura), piękny, brzydki itd. Taki jak wyszedł ze studia. A to, czy się spodoba komuś to inna bajka. Taki obraz wyszedł ze studia. Idealny przykład to Matrix. Co tam jest naturalnego? Miał być zielony i jest. Po kalibracji też. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Loky, jestes jak to dziecko z nowych szat cesarza normalnie;)  

Twoje cierpienia nie sa mi obce - faktycznie obraz po skalibrowaniu jest po prostu... mniej atrakcyjny, niz przed.   I nie jest przypadkiem, ze producenci TV ustawiaja je fabrycznie w taki a nie inny sposob - zimne kolory w kierunku niebieskiego, przesadzona ostrosc, etc to jest pewnie to co olbrzymmiej wiekszosci ludzi podoba sie bardziej niz ustawienie "referencyjny monitor" (nie jestem inny - tez uwazam, ze w wielu przypadkach tak jest... ladniej?).  Z ciekawostek - jednym z ubocznych efektow kalibracji u mnie bylo to, ze lepiej zrozumialem o co w tym wszystkim chodzi i teraz realizujac reklamy dla mojej firmy prosze, zeby duza czesc procesu akceptacji kolorow, etc realizowac nie na referencyjnych monitorach a po prostu na telewizorze i to ustawionym na te najbardziej typowe (czyli wizualnie "przejechane") tryby - bo pewnie wiekszosc ludzi tak wlasnie korzysta z TV?  I teraz robimy to tak, zeby bylo ladnie u ludzi w domu, a nie na "referencyjnym" w studio:).  

A na Twoje pytanie" jak dalej z tym zyc" trudno mi bedzie cos poradzic, bo to osobnicza sprawa.  Ja radze sobie tak, ze przelaczam tryby w zaleznosci od materialu (i moze troche: nastroju).  Sporo rzeczy oglada sie duzo lepiej w trybach skalibrowanych, a niektore (nie wiem: sport, wiadomosci, muzyka) sa fajniejsze przy innych ustawieniach - zrobilem sobie takie "pode mnie" na tych trybach, ktore firmowo byly fatalne na B6.  Aha - zrobilem sobie tez superciemny tryb dla TVN24:) - polecam - mozna ogladac bez stresu:)

Pozdrawiam
DP

PS.  Dodam jeszcze, bo to jest superfajna funkcja - LG pamieta wybrany tryb obrazu w zaleznosci od zrodla - czyli na przyklad przelaczajac sie na dekoder automatycznie zmienia tryb na taki, ktory byl ustawiony dla tego zrodla poprzednio (na przyklad ten superciemny u mnie dla TVN 24), a wracajac do Netfixa czy HBO GO wlacza tryb w ktorym ogladales poprzednio z tych serwisow - supercool!

Edytowane przez Darek Prywatnie
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zamawiający reklamy wpadli na to o czym piszesz już dawno. Dziś wiele programów i seriali istnieje dzięki pieniądzom od firm lokujących produkty a ci (słusznie) mają wymagania. Taka Gessler wygląda jakby się sama wyturlała w bułce tartej i usmażyła w głębokim tłuszczu, podobnie programy poranne i inne stereotypowo kobiece - wszystkie są żółte, brązowe i jasne. Top Gear, cały TVN Turbo, sport - w cholerę kolorów i znacznie ciemniejsze. Skutek jest oczywiście taki, że na skalibrowanym telewizorze ciężko to oglądać i człowiek siedzi wqr... zdenerwowany.

Najśmieszniejsze jest to, że to co wcześniej było Ok, teraz już jest dla mnie nie do zaakceptowania, a to co jest teraz, jest jeszcze trudne do zaakceptowania, czyli rozkrok mam, rozkrok :D

Ja mimo wszystko jestem dobrej myśli i myślę, że nowymi szatami cesarza to przesada. Filmy i seriale już mogę oglądać na tych ustawieniach bez problemu, gorzej z telewizją :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loky  1)  z nowymi szatami to chodzilo mi o to, ze wreszcie powiedziales to, co pewnie wiekszosc ludzi widzi - w tym konkretnym przypadku:   ze po kalibracji obraz jest "mniej ladny" niz byl?  ale nie wypada o tym mowic:)...  2)  jak dzialaja reklamodawcy - wlasnie odwrotnie - probujac dostrajac kolory na referencyjnych monitorach konczysz na tym, ze to co widzisz potem na "normalnym" jest jeszcze bardziej przejechane - bo starasz sie zeby bylo "normalnie kolorowo" na tym referencyjnym (a to trudne jest:)), 3) a tak poza wszystkim - zycie jest ciezkie: wydajesz tyle kasy, kupujesz the best, a potem sam zobacz: taki stres:).  I po co to wszystko, na co??? :)  Pozdrawiam  DP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tak, to tak, bo ja radykalniej te szaty zrozumiałem :)

Ja myślę, że z reklamodawcami to może być wyższa szkoła. Mają dane jak 'Kowalski' najbardziej lubi, mają dane jak ma 'Kowalski' ustawiony telewizor i preparują materiał tak, żeby 'Kowalski' zobaczył to co lubi. Na naszych skalibrowanych telewizorach widzimy jakiś cholerny badziew, bo nasze telewizory nie ogarniają tak spreparowanego materiału - jesteśmy 'jakieś_nazwisko_występujące_u_ułamka_%_populacji'.

Ewentualnych Kowalskich przepraszam - to nie o was ;)

Pozdrawiam wzajemnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest z tymi reklamami. Osobiście na Samsungu używam 'Warm1', więc mam więcej niebieskiego niż przy zalecanym 'Warm2' czy protefsjonalnej kalibracji, a leciała teraz np. ramówka polsatu czy ta krótka reklama serialu na polsacie i twarze są po prostu pomarańczowe, na Warm1 !

O tyle dziwne, że w filmach nie ma takiego efektu, jest leciutkie zabarwienie z blado-niebieskiego na żółte już, ale dobrze to postaciom służy, przywraca im życie, natomiast w wielu reklamach to czuć jakbym patrzył przez pomarańczową soczewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zaraz na mnie polecą gromy, ale ja nie jestem przekonany do kalibracji. Tak jak wcześniej ktoś napisał - każdy widzi trochę inaczej: kolory, ostrość... Ja mam teraz idealne dla siebie ustawienia i jestem zadowolony. Jaki jest sens w tym, że przyjdzie ktoś i mi powie, że tak jest źle i tak jak on to widzi jest lepiej. Albo tak jak "widzi" to program do kalibracji i ja się mam do tego dostosować, a jak nie to moja wina, bo źle widzę :) I co to jest za stwierdzenie - kupujesz taki telewizor i nie robisz kalibracji, nie znasz się. 

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ale ja nie jestem przekonany do kalibracji"

 

zwłaszcza, że przeważnie to namiastka kalibracji  ;).

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dickus napisał:

Prawdopodobnie zaraz na mnie polecą gromy, ale ja nie jestem przekonany do kalibracji. Tak jak wcześniej ktoś napisał - każdy widzi trochę inaczej: kolory, ostrość... Ja mam teraz idealne dla siebie ustawienia i jestem zadowolony. Jaki jest sens w tym, że przyjdzie ktoś i mi powie, że tak jest źle i tak jak on to widzi jest lepiej. Albo tak jak "widzi" to program do kalibracji i ja się mam do tego dostosować, a jak nie to moja wina, bo źle widzę :) I co to jest za stwierdzenie - kupujesz taki telewizor i nie robisz kalibracji, nie znasz się. 

Każdy człowiek postrzega inaczej kolory, bo cała nauka o kolorymetrii opiera się na danych uśrednionych statystycznie. Jednak nie jest tak, że inaczej się je widzi po kalibracji na TV, a inaczej w świecie. Jeśli dla Ciebie zielone jest niebieskie, to kalibracja da Ci tak niebieski odcień trawy jak widział reżyser podczas odglądu w studio. Tu ani przyrząd, ani człowiek nie widzi tego koloru inaczej, tylko co najwyżej stwierdza, że odbiega on od standardu w konkretnie tę stronę i trzeba to wyprostować. Także powyższe dywagacje o widzeniu są trochę nietrafione.

Osobiście oglądam wszystko na swoim skalibrowanym VT60 i w telewizji widzę z roku na rok coraz mniej materiałów, które źle wyglądają w takiej formie. Raz na jakiś czas trafi się serial typu "trudne sprawy", czy właśnie program Magdy Gessler i ewidentnie widać, że nie starczyło budżetu na post-produkcję, więc audycje te są momentami mocno zbyt żółte, ale jest też masa momentów, gdy są zbyt niebieskie!

Większość domu post-produkcji filmowej, które obsługuje, tworzy reklamy i na szczęście nie ma tam takiego zjawiska, by sugerować się telewizorem na ustawieniach fabrycznych. To byłaby patologia. Bywają odglądy na takich ekranach, by upewnić się, że nie ginie zbyt wiele w czerniach lub bielach, ale zazwyczaj nie wymaga to żadnej ingerencji. Poza tym nie ma standardowych ustawień fabrycznych i na każdym TV i tak wyglądałoby to zupełnie inaczej. Wątpię, by gdzieś w studiach tworzono coś pod tryby sklepowe, chyba, że w jakichś bardzo małych jednostkach, produkujących dla mango tv ;)

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kalibrowany projektor i jest niebo , a ziemia przed i po . Było więcej zielonego i czerwonego w plecie barw , co przekłamywło resztę kolorów.  Widocznie Ty więcej oglądasz reklam niż filmów .

Będę namawiał każdego , do poprawnej kalibracji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Maciej Koper napisał:

Większość domu post-produkcji filmowej, które obsługuje, tworzy reklamy i na szczęście nie ma tam takiego zjawiska, by sugerować się telewizorem na ustawieniach fabrycznych. To byłaby patologia.

Macku, troche zle mnie zrozumiales... Problem pojawia sie wtedy, gdy sie nie rozumie roznicy miedzy obrazem referencyjnym a tym, ktory ludzie maja w domu (na ogol:  przejechany) i stara sie uzyskac na skalibrowanym monitorze kolory "jak w domu".  Dlatego teraz zanim zaczniemy "krecic" kolorami to ogladamy je na "normalnym" telewizorze:  i okazuje sie, ze gdy kolory wydaja sie za slabe na referencyjnym (bo jestesmy przyzwyczajeni do "firmowych" ustawien TV), to tak naprawde sa takie, jak chcemy (beda wygladac "normalnie" na nieskalibrowanych ustawieniach)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dickus napisał:

Prawdopodobnie zaraz na mnie polecą gromy, ale ja nie jestem przekonany do kalibracji. Tak jak wcześniej ktoś napisał - każdy widzi trochę inaczej: kolory, ostrość... Ja mam teraz idealne dla siebie ustawienia i jestem zadowolony. Jaki jest sens w tym, że przyjdzie ktoś i mi powie, że tak jest źle i tak jak on to widzi jest lepiej. Albo tak jak "widzi" to program do kalibracji i ja się mam do tego dostosować, a jak nie to moja wina, bo źle widzę :) I co to jest za stwierdzenie - kupujesz taki telewizor i nie robisz kalibracji, nie znasz się. 

Jak to mówią...Brawo Ty. ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie dla każdego jest kalibracja, reżyser widzi swoje a ktoś inny swoje proste jak d... B)

Poza tym z tego co czytałem Producenci nie zalecają kalibrować TV (od razu po wyciągnięciu z pudełka) dopiero ok roku po zakupie?

Odpukać co Ci się sknoci w TV, wpada serwis kalibracja przepada.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Robert_1988_KrK napisał:

Dokładnie nie dla każdego jest kalibracja, reżyser widzi swoje a ktoś inny swoje proste jak d... B)

Poza tym z tego co czytałem Producenci nie zalecają kalibrować TV (od razu po wyciągnięciu z pudełka) dopiero ok roku po zakupie?

Odpukać co Ci się sknoci w TV, wpada serwis kalibracja przepada.

To dla osób, które co roku wymieniają TV, strasznie słaba opcja. :D

Nowe hasło na OLX będzie:

"TV kalibrowany do sprzedaży!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm , ja tak tylko nieśmiało zauwaze, że jeżeli komuś kolory po kalibracji nie leżą (co jest dziwne, ale przyzwyczajenie silna rzecz) to bez większej straty dla wyrównania panelu (czyli kalibracji właśnie) można sobie suwakiem kolor podbić wysycenie jeśli chcemy upiększyć nieco :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że powinienem przeprosić twórców reklam :unsure: No ok, sorry twórcy reklam!

Na szczęście Magdzie Gessler pocisnąłem słusznie :)

5 godzin temu, Tofikmax napisał:

Widocznie Ty więcej oglądasz reklam niż filmów .

Ale po co złośliwości, rozmawiajmy.

2 minuty temu, Xisiek napisał:

Hmmm , ja tak tylko nieśmiało zauwaze, że jeżeli komuś kolory po kalibracji nie leżą (co jest dziwne, ale przyzwyczajenie silna rzecz) to bez większej straty dla wyrównania panelu (czyli kalibracji właśnie) można sobie suwakiem kolor podbić wysycenie jeśli chcemy upiększyć nieco :)

No tak, i żółta Gessler będzie jeszcze żółtsza ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamysł reżysera...hmmm...ciekawe jaki zamysł miał w swoich dziełach Picasso?! Ciekawe skąd przemyślenia o "wysyceniu", tyle kombinacji , ze każdy sobie reguluje jak mu pasuje. :P Może Gesslerowa ma żółtaczkę? :D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, loky napisał:

No tak, i żółta Gessler będzie jeszcze żółtsza ;)

He,he - ja tam pani G nie ogladam, wiec nie widzę problemu ;) Ale tak całkiem serio to jak cos jest porządnie wydane to  smak masz dopiero na skalibrowanym ekranie.

Powtorze musisz na spokojnie przywyknac - poza tym dopiero teraz masz prawidłowe kolory/odcienie skory, zwróć uwagę na ludzkie twarze to dość miarodajne. 

PS. Zrób stopklatke i przelacz na stary profil, zobaczysz przekłamania i jednak docenisz jak sztucznie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiam sobie tv, albo projektor, to patrzę na to jak wygląda mój kolor skóry i tak staram się ustawić, dlatego murzyni u mnie są biali. :P:D;) 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek, ja to wszystko robiłem i przyznaję, że jak do tej pory to właśnie naturalny kolor skóry jest dla mnie największym plusem kalibracji. Niestety trzeba do tego odpowiedniego materiału - pomarańczowe i żółte pyski nadal przeważają w TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, juz pierwsze poprawne obserwacje masz :)  Z czasem bedzie tylko lepiej a niedlugo bedziesz sie wstydzil jak mogles ogladac bez kalibracji i cieszyć tym oko.

PS. Kicha z barwami w niektórych produkcjach jest i nic z tym się nie zrobi, porządny fachowiec ustawia wszak pod linijkę "odbiornik" , wplywu na "dosyl" nikt z nas ni ma :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.03.2017 o 13:06, KoKi26 napisał:

Chłopaki z hdtvpolska wiele razy pisali i edukowali i edukują np. na audio video show na których byłem: kalibracja to obraz taki jak widział reżyser. A nie naturalny (co za bzdura), piękny, brzydki itd. Taki jak wyszedł ze studia. A to, czy się spodoba komuś to inna bajka. Taki obraz wyszedł ze studia. Idealny przykład to Matrix. Co tam jest naturalnego? Miał być zielony i jest. Po kalibracji też. 

Nic dodać nic ująć. Mój ojciec ogląda wszystko na dynamic bo nie cierpi trybu film. Proste ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, artomoher napisał:

Jak ustawiam sobie tv, albo projektor, to patrzę na to jak wygląda mój kolor skóry i tak staram się ustawić, dlatego murzyni u mnie są biali. :P:D;) 

No bo nawet nie zauważyłeś, że to albinosi. Bardzo ich nie lubia w Afryce:P;).

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, to możliwe, bo ganiali ich i usilnie chcieli wyrwać im kości. :o Człowiek całe życie się uczy... :D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artomoher Ty coś masz z tymi murzynami i czernią z bielą :P:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...