Skocz do zawartości
loky

Jak znieść obraz po pierwszej kalibracji - grupa wsparcia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też uważam, że Fjubens ma rację więc przynajmniej w tym się zgadzamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, X-Rite napisał:

Ja też uważam, że Fjubens ma rację więc przynajmniej w tym się zgadzamy.

I pewnie jeszcze w wielu innych sprawach;), choć może na pierwszy rzut oka na to nie wygląda. Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, X-Rite napisał:

Zwróć proszę uwagę kto pierwszy wspomina o języku prawniczym. Nikogo nie mam zamiaru pouczać ale też nie mam zamiaru tolerować bezsensownych wcinek kompletnie niczego sensownego nie wnoszących do tematu. Nie wymagam też aby każdy zgadzał się z moim zdaniem bo to byłoby nudne. Szanuję ludzi za ich sensowne wpisy (bo też się uczę) a nie za ich ilość lub długość przebywania na forum. Dlatego jeżeli nie chcesz czytać moich wpisów to np. wyłącz komputer.

Ja się do Twojego świata nie ładuję z wcinkami i nie przyrównuję do bredni, więc też się do mojego nie ładuj. To nie ja zacząłem "wymianę uprzejmości".

Również życzę dobrej nocy.

Chcesz być jak osa, a zachowujesz się jak mucha plujka. Z pozdrowieniami, łapka na muchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, artomoher napisał:

Chcesz być jak osa, a zachowujesz się jak mucha plujka. Z pozdrowieniami, łapka na muchy.

Przeanalizuj swoje wszystkie wpisy z tego wątku. Sporo "wesołego" pitolenia i zero konkretów.  Twój najbardziej sensowny wpis mówi o tym aby nie jeść żółtego śniegu.

Nie wiem czy zauważyłeś ale jesteśmy w zakładce "Kalibracja" a nie "Radosne pitolenie w internecie". To tyle w temacie "łapka na muchy".

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, X-Rite napisał:

Ja tylko przypomnę o jednej kwestii. Stan kiedy telewizor jest skalibrowany nie jest czymś stałym i dlatego co jakiś czas taki proces trzeba powtarzać.

Jak często? Otóż niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od konkretnego egzemplarza telewizora.

Moim zdaniem powinno się co jakiś czas (3-4 miesiące) robić pomiar kontrolny czy parametry mieszczą się w rozsądnej tolerancji i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję czy ponownie kalibrować czy nie. Trochę to oczywiście upierdliwe ale kontrolę można zrobić stosunkowo niedużym kosztem. Pożyczyć lub kupić najtańszego i1, ściągnąć np soft darmowy HCFR i sprawdzać sobie co jakiś czas. Jeżeli ma się to odbyć zupełnie bezkosztowo to warto sobie wyświetlić przejście tonalne biel/czerń lub paski IRE od 0 do 100 aby przynajmniej na oko sprawdzić czy na TV nie ma jakiegoś zafarbu w różnych zakresach IRE. Jeżeli szarość gdzieś jest rozjechana to wiadomo, że inne barwy w tym zakresie też nie będę prawidłowe. Co wtedy? Znowu zamówić kalibrację. Kosztuje? Regulacja głupiego roweru raz w roku też kosztuje :)

 

Nie przesadzasz czasem?

Telewizor to nie projektor. Moze poniwna kalibracja po połowie czasu zycia matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, pmcomp napisał:

 

Nie przesadzasz czasem?

Telewizor to nie projektor. Moze poniwna kalibracja po połowie czasu zycia matrycy.

Ze stabilnością matryc bywa bardzo różnie.  Telewizor co prawda to nie monitor graficzny z systemem sprzętowej kalibracji ale np. kontrola lub re-kalibracja w przypadku tego drugiego raz w miesiącu nie jest przesadą. Z założenia takie monitory są bardziej stabilne niż telewizory więc kontrola raz na 3-4 miesiące w wypadku TV też nie jest przesadą. Mam w domu kilka telewizorów i kiedyś z ciekawości mierzyłem co jakiś czas LG z niższej/średniej półki i balans bieli potrafił rozjechać się dosyć mocno.

Warto przynajmniej wyświetlić sobie planszę testową z balansem szarości/bieli aby rzucić okiem czy gdzieś nie ma zafarbu. Tak sobie myślę, że pomocną, w pewnym małym zakresie, może być nawet korekcja punktowa "na oko". Jeżeli pole IRE np 40 ma dominantę czerwoną zamiast szarości z pola 30 i 50 to w menu balansu zawsze można trochę skorygować i ściągnąć trochę czerwieni. To nic nie kosztuje.

Nie sprawdzałem telewizorów z najwyższej półki. Zakładam, że są bardzo stabilne ale w klasie podstawowej i średniakach, po roku czy dwóch ta kalibracja prawdopodobnie będzie rozjechana. Być może przeciętny Kowalski tego nie zauważy ale w końcu podczas procesu kalibracji też "bijemy się" o kilka jednostek parametru ∆e, których może nie zauważyć przeciętny Kowalski i nie zauważy ich nawet wytrawny wideofil.

Tak czy inaczej z umiarem, bo z telewizora lub projektora nikt "strzelać nie będzie" ale warto mieć to na względzie. Pozdrawiam.

Edytowane przez X-Rite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2017 o 20:24, loky napisał:

Pożółkły biały już w znacznym stopniu oswoiłem - jak magiczną różczką pomogła zmiana w pracowym monitorze na 6500k. Jest jeszcze sporo sytuacji gdzie widzę jakieś coś zamiast bieli, ale np. pasek w tvn24 czy koszule gości w studiu widzę już białe. Mam nadal sporo problemów z kolorem skóry, zwłaszcza twarzy. Twarze widzę jak ze skrajnych zdjęć z konkursu @Xisiek a raczej jeszcze dodatkowe piętro wyżej i piętro niżej - 3 środkowe uznałbym za zadowalające. Jest coś takiego jak 'crispness' w zagranicznej nomenklaturze i tego niestety widzę niezmiennie malutko na moim skalibrowanym B6.

Ja tego nie ogarniam, że w grach Warm2 spisuje się znakomicie, a w filmach nie mogę się do niego przekonać mimo najszczerszych chęci, właśnie przez farbowanie twarzy na pomarańczowo+żółto.

W grach w 90% przypadków Warm2 używam i w HDR i w SDR. Zobaczcie sami, Forza Horizon 3 z XONE, na zdjęciu mieszanka 3 kolorów:

Niebieski (Niebo)

Zielony (Otoczenie/Trawa)

Żółty (Piasek)

I moim zdaniem Warm2 deklasuje wszystkie inny odcienie (Warm1/Standard, o Cool nawet nie wspominam, bo ten akurat wręcz kasuje jakiekolwiek kolory poza niebieskim pełnym)

Za to w filmach 3x NIE dla Warm2.

Zapewne ta różnica wynika z tego, że w grach nie ogląda się twarzy cały czas jak w filmach, nawet jak są cutscenki czy swoją postać w innej grze niż FH3 się ogląda, to tak nie razi zółty odcień twarzy. Bo w kwestii otoczenia i odwzorowania niebieskiego i zielonego, to Warm2 jest najbliższy prawdziwemu odzwierciedleniu świata. Tylko te twarze felerne w filmach, które wszystko psują.

 

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno przy filmach jak i przy grze na PS4 mam ustawione na Warm2 i tak dla mnie jest najlepiej. Oczywiście jest to kwestia indywidualnych preferencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fjubens tu musi chodzić o wrażliwość osobistą na odbiór barwy twarzy i ogólnie na kolor skóry + lata przyzwyczajeń do innego obrazu.

Ja już wszystko oglądam na skalibrowanym profilu i niestety nadal się miotam. Ciągle kiwam głową, że to przecież nie może w zamyśle tak wyglądać... Na szczęście widzę też masę zalet, więc jakoś przełykam tę żabę.

Myślałem, że może w 'SG Skin Tones' kalibracja mojego B6 nie wyszła do końca najlepiej, zwłaszcza po:

Dnia 10.03.2017 o 10:26, bankroot napisał:

Po kalibracji wszystko jest elegancko i nie powstydziłbym się takego telewizorka (może trochę nie najlepiej w odcieniach skóry, ale mimo wszystko w granicach przyzwoitości)

Ale potem posprawdzałem raporty w testach innych oledów LG na forum i tam to wygląda bardzo podobnie. Co ciekawe, EG910 2 lata temu wypadł znacznie lepiej, równie dobrze co kapkę droższy Panasonic CZ950.

910.jpg.725a2f1e47c578a2e607d8e2f3bbc6da.jpg

LG EG910

cz950.jpg.3f0198ffe5d6a8c447df04a7f49bdd34.jpg

Panasonic CZ950

e6v.thumb.jpg.4afa1b44720a33790be7b7ed755afb96.jpg

LG E6

mojb6.jpg.8a72fd8dfb1ddfbddc40597546561937.jpg

Mój B6

 

To są dane z raportów z testów telewizorów z tego forum.

Niech się ktoś ogarnięty wypowie proszę, jaki wpływ mają te wyniki na to, co potem na ekranie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, loky napisał:

Ja już wszystko oglądam na skalibrowanym profilu i niestety nadal się miotam. Ciągle kiwam głową, że to przecież nie może w zamyśle tak wyglądać... Na szczęście widzę też masę zalet, więc jakoś przełykam tę żabę.

 

 

Wczoraj kopiowałem dane z kalibracji na wszystkie wejścia. I miałem podczas okazję obejrzeć trochę przed i po kalibracji. To przecież niebo, a ziemia. Róznica jest tak wyraźna, że nawet breszczaty na jedno oko zauważy. Mam zamiar na blogu popełnić coś w rodzaju "mojego testu" LG E6, zamieszczę wtedy wykresy przed i po kalibracji.

 

Pozdro

13 minut temu, loky napisał:

@Fjubens

910.jpg.725a2f1e47c578a2e607d8e2f3bbc6da.jpg

LG EG910

cz950.jpg.3f0198ffe5d6a8c447df04a7f49bdd34.jpg

Panasonic CZ950

e6v.thumb.jpg.4afa1b44720a33790be7b7ed755afb96.jpg

LG E6

mojb6.jpg.8a72fd8dfb1ddfbddc40597546561937.jpg

Mój B6

 

 

 

 

Rzeczywiście na tych wykresach punkty nie wpadły dla obu LG w swoje referencyjne położenia (kwadraciki). W moim E6 jest lepiej niż na tych wykresach ale tez nie jest idealnie. U mnie jest lepiej dla SDR niz HDR.

Ja zastrzeżeń do obrazu nie mam.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pmcomp napisał:

Róznica jest tak wyraźna, że nawet breszczaty na jedno oko zauważy.

Tego, że jest różnica raczej nikt nie podważa :) Jest też sporo różnic między Andrzejem Morozowskim jak prowadzi 'Tak jest' w TVN24 a gościem z załączonego obrazka - kolorek jednak mają bardzo podobny ;)

pudlo.jpg.edc742ed6b204f096d0888b4c7ed14ed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może piszesz jest pogrzebany w samej kalibracji. Tam jest mozliwośc ustawienia balansu bieli metodą 2-u punktową i 20-o punktową. Ja mam ta pierwszą. Może tu jest pies pogrzebany? Trzeba się zapytać Maćka.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że z kalibracją jest wszystko Ok, a mój problem to lata złych nawyków i tyle. To, jak bardzo pomogła zmiana na 6500K w monitorze tylko mnie w tym przekonaniu utwierdza. Niestety ta świadomość niczego nie zmienia - nieludzkie twarze są nieludzkie :(

Powtórzę jeszcze raz: to nie tak, że wszystko w czambuł jest do d... Kilka dni temu w telewizji była 5 część Gwiezdnych Wojen i pierwsze 15 minut (włącznie z twarzami!) głownie scen w śnieżnej scenerii wyglądało po prostu genialnie.

Chciałbym postawić ten telewizor obok jakiegoś studyjnego super-[beeep]er monitora i zobaczyć twarz Morozowskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekaw jakby wyglądała twarz red. Morozowskiego jakby źródłem był np dekoder NC+. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekawy, ale raczej w kwestii kolorów. Jeśli chodzi o jakość HD, nigdy nie widziałem lepszego w żadnej platformie. To jest IPTV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, loky napisał:

To jest IPTV.

Obraz o jakości płyty DVD (rozdzielczość 720x576) w postaci cyfrowej kodowany jest w formacie H.264/MPEG-4 AVC, a przesyłany jest przez łącze ADSL2+ lub VDSL. Dekodowaniem obrazu zajmują się dekodery Sagem IAD 80, Sagem IAD 81, Sagemcom UHD 86 oraz Sagemcom UHD 88, które są podłączane kablem ethernet do Liveboxa TP lub dedykowanego routera VDSL. Do każdego dekodera przesyłany jest indywidualny sygnał. Łącze Videostrady ma przepustowość 4 Mb/s, co wystarcza zarówno na transmisję telewizji, VoD, PVR oraz inne usługi. HDTV jest dostępna po zwiększeniu przepustowości do 8Mb/s i zastosowaniu odpowiedniego standardu kodowania dla telewizji HD. Standardowo dekoder musi być podłączony do routera LiveBox lub dedykowanego modemu VDSL. Usługa jest również dostępna w technologii FTTH[6], jednakże istnieje możliwość podłączenia telewizji IPTV przez inne routery. Warunkiem działania usługi na innym routerze jest możliwość przypisania w konfiguracji routera osobnych parametrów VPI/VCI dla fizycznego portu Ethernet.

 

To Orange TV (też IPTV) a nie Jambox. Jak dla mnie rewelacja :lol:.

Zatem fakt, że to IPTV jest - powiedziałbym - niewystarczający.

Masz jakieś dane dotyczące przepływności (ewentualnie transkodowania ) dla Twojego dostawcy ?

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://sgtsa.pl/iptv-dla-isp/

Poszukaj gdzieś tu jeśli to ogarniasz, albo gdzieś głębiej w sieci, zamiast sugerować się Orange. Porównywanie Jambox do 720 od Orange to nieporozumienie.

Oczywiście, że nie mam tych danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trochę off topic, ale:

Zarówno Orange jak i Jambox to IPTV. Z Twojego poprzedniego maila zrozumiałem (być może niesłusznie) ,że IPTV to najwyższa, możliwa jakość obrazu z tzw. dosyłu.

Przykład Orange pokazuje, że chyba niekoniecznie.

Zapytaj się o parametry programów Twojego operatora, nie powinien się wsydzić ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesłusznie.

Z tego co wiem, wszystko co się da trafia do nich bezpośrednio, tzn. nie przez satelitę i 'jej' kompresję. Telewizja 1080i wygląda wyraźnie lepiej od tergo samego z NC+ i DVBT. Nie będę do nich pisał, bo się nie znam i nie będę się wygłupiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dorzuce swoje 3 grosze. Miałem okazje porównać w sumie wszystkie platformy sat (raptem dwie) oraz dwóch nadawców "kablowych". Sprawdzone były CP (dekoder Samsunga DSB H370 + dekoder własny CP), z NC+ (ADB - turbobox oraz jakiś prosciutki Sagemcom), Oragne (Sagemcom uh88), UPC (Horizon) - dwie ostatnie pozycje to IPTV. Jeżeli idzie o to co mnie zawsze interesowało najbardziej- jakosc obrazu - niekwestionowanym liderem jest czarny box od nc + , później (od dawna niedostępny Samsung 370), zaraz za NC+ na jakimś prosciutkim Sagemie, później Horizon od UPC (może dosyl niezły, ale dekoder tak silnie odszumia ze ucieka sporo detali), później  jakiś własny dekoder CP, potem duuuuza przerwa i dramat istny od Orange na Sagemcom uh88 (z ciekawości podpiolem pod stare Sony CRT 32 cale - było spoko- euro- wiadomo analogowe SD, ale na Panasonicu GT60 nie szło oglądać tak lipny obraz po HDMI- kanały HD). 

Naturalnie nie można wykluczyć sytuacji, ze Jambox TV jest bardziej szczodry w oferowanym sprzęcie i poświęconym pasmie (czytaj pieniadzu) od europejskiego giganta- UPC, ale czy tak jest faktycznie ? Niech to pytanie pozostanie otwarte... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jambox (SGT) twierdzi, że nie reenkoduje, nie upscaluje i nie ogranicza bitrate'u sygnału TV który do nich dociera, a który jest sygnałem źródłowym (trafiającym potem chociażby na satelitę). Oczywiście pytanie czy na 100% tak jest, ale zakładając że mówią prawdę (a akurat pod względem jakości sygnału nie mogę im nic zarzucić, więc nie mam żadnego powodu żeby w te zapewnienia nie wierzyć) to taka IPTV (nie mówimy tu o tym co robi Orange albo Netia - swego czasu krążyły nawet filmiki po sieci z tym jak działała ich IPTV)  chyba z założenia musi oferować najwyższą możliwą jakość. Mam wrażenie, że czasem kwestia lepszej jakości sygnału TV na pewnych dekoderach jest mitologizowana... Co oczywiście nie znaczy, że nie ma przypadków gdy dostawca dostarcza słaby sygnał, albo dekoder coś kaszani.

A jeśli chodzi o jakość - uśredniony bitrate takich kanałów jak HBO, Eleveny, TVP HD to sprawdzone stabilne 15-16 Mbps a czasem nawet więcej ;)

Edytowane przez Piotrek P
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Piotrek P napisał:

Jambox (SGT) twierdzi, że nie reenkoduje, nie upscaluje i nie ogranicza bitrate'u sygnału TV który do nich dociera, a który jest sygnałem źródłowym (trafiającym potem chociażby na satelitę). Oczywiście pytanie czy na 100% tak jest, ale zakładając że mówią prawdę (a akurat pod względem jakości sygnału nie mogę im nic zarzucić, więc nie mam żadnego powodu żeby w te zapewnienia nie wierzyć) to taka IPTV (nie mówimy tu o tym co robi Orange albo Netia - swego czasu krążyły nawet filmiki po sieci z tym jak działała ich IPTV)  chyba z założenia musi oferować najwyższą możliwą jakość. Mam wrażenie, że czasem kwestia lepszej jakości sygnału TV na pewnych dekoderach jest mitologizowana... Co oczywiście nie znaczy, że nie ma przypadków gdy dostawca dostarcza słaby sygnał, albo dekoder coś kaszani.

A jeśli chodzi o jakość - uśredniony bitrate takich kanałów jak HBO, Eleveny, TVP HD to sprawdzone stabilne 15-16 Mbps a czasem nawet więcej ;)

No właśnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to taki problem zrobić foto przez okno i wyświetlić je na TV ? A później pogmerać w presetach i ew. w nastawach, jeśli trzeba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, 2015 napisał:

Czy to taki problem zrobić foto przez okno i wyświetlić je na TV ? A później pogmerać w presetach i ew. w nastawach, jeśli trzeba.

 

Wiele lat temu to podejście przerabiano na monitorach komputerowych. Delikwent ustawił sobie ręcznie monitor na jednym zdjęciu a kiedy wyświetlił inne to najcześciej okazywało się, że jest gorzej niż wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...