Skocz do zawartości
X-Rite

Jak działa CMS w Samsungu SUHD 7000S?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak działa CMS w Samsungu SUHD 7000S. Z jednej strony mamy funkcje odpowiedzialne za kalibrację (balans szarości, temp.bieli, podświetlenie, nasycenie itp). Mamy również coś takiego jak przestrzeń kolorów w których można dostosować gamut telewizora n.p. referencji np. gamutu 709 (ustawienie użytkownika) ale mamy też nastawę "Auto" lub "oryginalna". O ile rozumiem, ustawienie użytkownika to nie bardzo rozumiem ustawienie "Oryginalna" lub "Auto". Czyżby ustawienie "Auto" to uwzględnienie informacji o natywnym (maksymalnym) gamucie telewizora i na tej podstawie odpowiednie transformacja gamutu źródła w gamut telewizora? Jeżeli tak, to skąd taki CMS - (Color Managament System) ma wiedzieć z jakim telewizorem ma do czynienia? Te informacje mogą być zapisane w menu serwisowym ale nie sądzę aby ta informacja dotyczyła danego egzemplarza telewizora bo, jak czytałem, nie ma czasu na pomiar każdego TV w fabryce. Jeżeli są tam zapisane informacje uśrednione to ustawienia "Auto", samo z siebie stanowi tylko pewne uśrednienie. Zrobiłem pewne doświadczenie. Skalibrowałem SUHD 60KS7000S w włączoną przestrzenią na "Auto" i z ustawieniem "Użytkownika". W jednym i drugim przypadku w IRE od 0 do 100 nie przekroczyłem 0,6 ∆E2000. Przy włączonym trybie "użytkownika" RGBCMY były ok. lub poniżej 1.5. Uśredniona gamma 2,24 bez specjalnie dużych peeków. Przy ustawieniu "Auto", czyli przy ustawieniu nie uwzględniającym ustawień kalibracyjnych RGBCMY wartości były już powyżej 3,5 w wypadku RGB i powyżej 4,5 w przypadku CMY.

Następnie zmierzyłem wzornik ColorChecker z włączoną przestrzenią na Auto i następnie pomierzyłem wzornik przy ustawieniu "użytkownika", czyli ze znacznie lepszymi odchyłkami RGBCMY.

Wynik był trochę zdumiewający. Otóż w wypadku włączonej kalibracji średnia delta z wzornika ColorChecher była wyższa niż w przypadku kiedy kalibracja była wyłączona (tryb Auto). Teoretycznie powinno być lepiej a jest nieznacznie gorzej.  Zastanawiam się co robię nie tak. Czyżby CMS w Samsungu działał trochę "dziwnie"?

O ustawieniu "Oryginalna" nawet nie wspominam bo tam już jest odlot całkowity.

Reasumując. Co oznaczają ustawienia przestrzeni kolorów w Samsungu? Auto, Oryginalna i Użytkownika. Jaka jest zasada działania?

Pliki z pomiarów.

Samsung SUHD 60KS7000 - Auto.pdf

Samsung SUHD 60KS7000 - User.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Zdiagnozowałem problem z CMS. Wystarczyło tylko ściągnąć nasycenie i prawie wszystko, z włączonym CMS na tryb Użytkownika", zaczęło się układać poprawnie, zarówno w balansie bieli, RGBCMY, Gamma jak i ColorChecker. Tak czy inaczej jestem zadowolony ale pytanie nadal pozostaje aktualne. Co robi tryb "Auto" i "Oryginalna" w ustawieniach "Przestrzeń kolorów"?

Samsung SUHD 60KS7000 - Auto - 2.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...