Skocz do zawartości
Maciej Koper

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

Rekomendowane odpowiedzi

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

O następcy technologii LCD i Plazmowej mówiło się poważnie już w 2006 roku. Każdy fan dobrego obrazu oczekiwał wtedy rychłego pojawienia się ekranów wykonanych w technologii OLED. Co tak naprawdę przyciąga wszystkich fanów tej technologii?

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie, że:

Cytat

4-ta generacja matryc OLED wyposażona jest także w system czyszczący ekran i wyrównujący piksele

oraz, że

Cytat

EG920 to telewizory OLED LG, zbudowane na panelach Ultra HD II generacji

tymczasem ludzie w wątkach o 920 piszą, że u nich też działa po wyłączeniu ten system oczyszczający/wyrównujący. Jak to z tym jest? Czy jest oficjalne stanowisko LG o żywotności matryc OLED starszych od najnowszych?

Edytowane przez loky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to ta starsza generacja jak EG910 i 920 mają oficjalnie żywotność 30 tysięcy godzin.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co stoi na przeszkodzie przed stworzeniem przykładowo OLEDa lub LCD z natywnym odświeżaniem przykładowo 120 HZ bez Sample&Hold? Ma to jakiś wpływ na szybsze wypalanie się matrycy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.12.2016 o 23:42, loky napisał:

Piszecie, że:

oraz, że

tymczasem ludzie w wątkach o 920 piszą, że u nich też działa po wyłączeniu ten system oczyszczający/wyrównujący. Jak to z tym jest? Czy jest oficjalne stanowisko LG o żywotności matryc OLED starszych od najnowszych?

System czyszczenia matrycy z ładunków elektrostatycznych działa nawet w pierwszej generacji OLED (po wyłączeniu TV gdy grał on powyżej 2godz. )W najnowszej generacji możemy funkcję czyszczenia można włączyć dodatkowo z menu telewizora.

Oficjalna żywotność ekranów I i II generacji to 30.000 godzin,po których jasność ekranu może spaść o 50% w stosunku do wartości początkowych.

Pozdro.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zniechęcające te 30 tysięcy godzin :huh: Ciekawe swoją drogą jak wygląda taki ef950 jak mu po kilku latach jasność spadnie o połowę, czy da się na nim jeszcze z przyjemnością oglądać.

Dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez loky
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby coś, ale to jest 3,5 roku oglądania non stop. Przy oglądaniu przez 5h dziennie, 30 tysięcy wypadnie po 16 latach. Jeśli matryca faktycznie jest tak trwała to pewnie szybciej szlag trafi elektronikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniechęcające w odniesieniu do tegorocznych modeli z ich 100 tysiącami. Ja mam cały dom ludzi i telewizor gra długo, bo jedni oglądają wcześniej a inni po nocy i te 30 tysięcy oznacza, że będę miał prawdopodobnie telewizor ciemniejszy ze 40% zanim przyjdzie mi się go pozbyć. Moja plazma ma 7 'urodziny' w styczniu, sprawdzę jutro ile ma godzin.

O co chodzi z tymi minusami? Jak na forum dla nastolatków trochę.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Data zakupu: 04 stycznia 2010

24.719h

31297586532_b531b6d388_o.jpg

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zagadka - jaka jasność max bieli uzyskują nowe oledy lg 4k, gdy biel wypełnia cały ekran? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle po tym telewizorze nie widzę zużycia, skurczył się i zestarzał i tylko dlatego chcę kupić nowy. Na pewno ktoś będzie miał z niego jeszcze sporo pożytku.

Te plazmy miały czas do "przygaśnięcia o połowę" deklarowany przez Panasonica 100.000h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja (PV80) jest o 2 lata starsza i z o połowę mniejszym przebiegiem. Zakładam, że jeszcze przynajmniej 1-2 lata pociągnie aż pojawią się dopracowane OLEDY w akceptowalnej cenie. Co do techniki to wydaje się, że B6 jest już OK, tylko jeszcze cena <8000 za 55" :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, pawelll napisał:

ok. 150 cd/m2

Jeszcze niżej, w pomiarach hdtvtest wyszło cale 122cd/m2 (nowy egzemplarz). Dla mnie dużą zagadka jest to jak te organiczne diody będą traciły swoje parametry w funkcji czasu w modelach z HDR, które pozwalają im na odlot do poziomów rzędu 500-700 nit w tym trybie i jak LG poradzi sobie z brakami jasności do poziomu 4000 nit w kolejnych latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak sporo więcej niż plazmy, nawet najlepsze nie miały nigdy więcej niż 100cd/m2.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawelll napisał:

To i tak sporo więcej niż plazmy, nawet najlepsze nie miały nigdy więcej niż 100cd/m2.

Panasonic st60 bez problemu robił standardowe 120cd/m2 , a max leciał ponad 150cd/m2 - tak wyszlo w teście poniżej jak rowniez Maćkowi w portalowym teście.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-p42st60-201303312779.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, więc tym bardziej OLEDowe 122 (Maciek uzyskał chyba 150) jest wartością nie gorszą i wystarczającą. Oczywiście gdyby było 200-300 albo 500 byłoby jeszcze lepiej :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.12.2016 o 19:07, pawelll napisał:

To i tak sporo więcej niż plazmy, nawet najlepsze nie miały nigdy więcej niż 100cd/m2.

 to jedziemy :

VT60 ok.115cd/m²

GT60 bez kłopotu 120cd/m2

ST60 dla porządku powtórzę 150cd/m2

a teraz wisienka

Samsungu F8500 197cd/m2

i to w 64 calach w trybie normal! (jeśli dobrze pamiętam był chyba nawet test Maćka w Audio Video)

i jak to się ma do tego co napisałeś "nawet najlepsze nie miały NIGDY więcej niż 100cd/m2" - każdy oceni sobie sam 

PS.Prośba - nie pisz wiecej kategorycznie jeżeli nie masz 100% pewności albo coś Ci się tylko zdaje, bo niepotrzebnie wprowadzasz innych w błąd. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.12.2016 o 12:11, djgromo napisał:

Co stoi na przeszkodzie przed stworzeniem przykładowo OLEDa lub LCD z natywnym odświeżaniem przykładowo 120 HZ bez Sample&Hold? Ma to jakiś wpływ na szybsze wypalanie się matrycy?

Miałoby pozytywny wpływ na nie-wypalanie się matrycy, jednak wiązałoby się ze spadkiem jasności, ponieważ usuwanie S&H to zmniejszanie czasu świecenia piksela (współczynnika wypełniania) w każdej klatce obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xisiek

Co za dzika satysfakcja w Twoim wpisie. "Złapałem go :)"

Tyle, że to niczego nie dowodzi. Kontekst (intencja) Twojego pierwotnego pytania był taki, że OLEDy mają zbyt małą jasność. A moja odpowiedź w zasadniczej części wykazywała, że OLEDy są jaśniejsze niź PDP.

OK, pomyliłem się wpisując z pamięci jasność PDP (100cd/m2), pamiętałem dane chyba VT30.

Zwróć przy tym uwagę, że wartości powyżej 100cd/m2 osiągnęły plazmy w ostatnim okresie swojego istnienia na rynku. A B6 to raptem III generacja OLEDów.

A co do 64F8500, do dzisiaj żałuję że nie go nie kupiłem. Namówiłem kolegę i kupił a sam już nie zdążyłem :(

Edytowane przez pawelll
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawelll

To nie jest forum polityczne, więc naprawdę tu nie odwracamy kota ogonem, po prostu. Banalna sprawa: nie wiesz - nie pisz, jakbyś wiedział i tyle (szczególnie kategorycznie).

Reaguje na babole, nic szczególnego ani personalnego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Xisiek napisał:

 to jedziemy :

VT60 ok.115cd/m²

GT60 bez kłopotu 120cd/m2

ST60 dla porządku powtórzę 150cd/m2

a teraz wisienka

Samsungu F8500 197cd/m2

tylko że te jasności nie były liczone dla pełnego białego ekranu - wtedy ABL z tego co pamiętał przycinał jasność do max 50-60cd/m²

więc wg mnie pawelll ma rację bo oled na całej białej planszy jest jaśniejszy od plazm

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...