Skocz do zawartości
Maciej Koper

Panasonic UB900 (DMP-UB900) Test odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Panasonic UB900 (DMP-UB900) Test odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Panasonic UB900 to drugi w historii odtwarzacz płyt Ultra HD Blu-ray. Debiut każdego urządzenia tego typu to ogromna przyjemność dla nas, fanów najwyższej jakości obrazu. To właśnie nośnik fizyczny dostarcza bowiem najlepszych wrażeń z oglądania, a ilość nowych wydań rośnie z miesiąca na miesiąc. Nowy standard oferuje zarówno wyższą rozdzielczość - 4K (3840x2160p), jak i HDR, oraz poszerzoną paletę barw.

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy najlepszy odtwarzacz BD UHD, którego cena moim skromnym zdaniem nie odzwierciedla zawartości technologicznej. Nowe formaty obrazu spowodowały chęć głębszego sięgnięcia klientom do kieszeni. W środku player ten wygląda jak taki ciut lepszy odtwarzacz blu-ray powiedzmy za 500-800 zł. Nowe procesory nie uzasadniają wzrostu ceny. Jedynie może "krótka linia produkcyjna". 

Nt. zawartości i przydatności do audio Maciej już napisał. Ten player nadaje się do wypuszczenia bitstreamu przez HDMI. Wyjść analogowych nie należy sie dotykać. Zasilanie juz wcześniej skomentowałem. Wystarczy porównać do playerów BD od OPPO. Obudowa z serii plastik fantastik. Chasis to zwykła blaszana wypraska.

Martwi port USB i ograniczenia w odczycie plików UHD. Cieszy mnogość ustawień manualnych.

 

I na koniec uwaga co do zdjęcia pokazującego obraz z HDR i szeroką paletą barw i bez HDR czyli ... z niebieską Skodą. Zdjęcie jest zrobione tendencyjnie. Część SDR, a dokładnie kufer samochodu tonie w cieniu rzucanym przez świerk, natomiast część HDR czyli reszta karoserii tonie w pełnym słońcu. Róznice będą ale nie takie jak pokazane na tym zdjęciu. Proponuje ustawic linię podziału na bliki na karoserii i wtedy pokazać.

 

:) 

 

Pozdro

 

Recenzje ze świata:

http://www.whathifi.com/panasonic/dmp-ub900/review

http://www.trustedreviews.com/panasonic-dmp-ub900-review

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-ub900-201605154293.htm

http://www.computerbild.de/artikel/avf-News-Fernseher-CES-2016-Panasonic-DMP-UB900-UHD-Blu-ray-Player-14627465.html

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"W ogólnym założeniu, odtwarzacz Blu-ray nie powinien dokonywać jakiejkolwiek obróbki obrazu, a jedynie przekazywać go do źródła w takiej formie w jakiej został nagrany" -

tak pięknie byłoby tylko przy kompresji bezstratnej, w przypadku tak zaawansowanej kompresji stratnej samo odtworzenie nie wystarcza. Np. proces dekodowania h.264 obejmuje m.in. (terminologia ang.):

 1) entropy decoding, 2) inverse quantization + inverse discrete cosine transform (ICDT), 3) prediction, 4) deblocking filter

HEVC dodaje dodatkowo odwrotną dyskretną transformację sinusową (inverse discrete sine transform, IDST).  Precyzja dekodowania, a zwłaszcza deblocking służący usuwaniu artefaktów, które mogą powstawać przy dzieleniu obrazu na makrobloki, zależą głównie od jakości algorytmów dekodowania, dlatego m.in. jakość  obrazu w UB900 i K8500  różni się, mimo że prawdopodobnie bazują na tym samym procesorze:

"While the Samsung puts out a good amount of vibrancy in its hues, they are not as rich as on the Panasonic, which is also better at shading and providing a sense of depth" (What Hi-Fi) 

 

Edytowane przez ambidark

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, raf7775 napisał:

Chciałbym żeby ktoś naprawdę je porównał. Bo takie whathifi to ściemnia za kasę. Moim zdaniem.

Obawiam się, ze aby to było możliwe musialbys sam mieć oba playery w domu i własnymi oczetami przetestować.

1 godzinę temu, pmcomp napisał:

Nowe formaty obrazu spowodowały chęć głębszego sięgnięcia klientom do kieszeni. W środku player ten wygląda jak taki ciut lepszy odtwarzacz blu-ray powiedzmy za 500-800 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, raf7775 napisał:

Chciałbym żeby ktoś naprawdę je porównał. Bo takie whathifi to ściemnia za kasę. Moim zdaniem.

Brytyjczycy też wykazali wyższość Panasonica - tym razem w związku z redukcją zakłóceń w Samsungu:

"it’s possible to set it to 0 to leave the Luma layer alone, but the chroma channels are hit with some temporal blurring at all times. It rarely causes a visible issue, but in the upcoming Blu-ray release of The Blue Note, an actor’s dark red shadow cast against a saturated red wall appeared as intended on the Panasonic DMPUB900, but showed a loss of detail and fuzzy, powdery edges on the Samsung owed to the unwanted processing".


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo myślę. Z tego wzgledu również płyty UHD sprzedają się jak cieple bułeczki, a półki sklepowe uginaja się wręcz od mnogości tytułów wydanych w 4K UHD.

PS. Cos "engine" nowego forum się rozjechal, prośbą do administratora o połączenie postów.

49 minut temu, ambidark napisał:

Brytyjczycy też wykazali wyższość Panasonica - tym razem w związku z redukcją zakłóceń w Samsungu:

"it’s possible to set it to 0 to leave the Luma layer alone, but the chroma channels are hit with some temporal blurring at all times. It rarely causes a visible issue, but in the upcoming Blu-ray release of The Blue Note, an actor’s dark red shadow cast against a saturated red wall appeared as intended on the Panasonic DMPUB900, but showed a loss of detail and fuzzy, powdery edges on the Samsung owed to the unwanted processing".

 

Panasonic generalnie bardziej dopieszcza swoje produkty niż Samsung, jednak obiektywnie tez trzeba zauważyć, ze oba modele dzieli znaczna różnica w cenie. 

PS. Tak prywatnie dodam, ze ten Panasonic powinien kosztować circa 1500 PLN, a Samsung max. 999 PLN aby jako tako się sprzedawać.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, raf7775 napisał:

Chciałbym żeby ktoś naprawdę je porównał. Bo takie whathifi to ściemnia za kasę. Moim zdaniem.

Jak każdy. Pytałes ostatnio o Philipsa.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ambidark napisał:

"W ogólnym założeniu, odtwarzacz Blu-ray nie powinien dokonywać jakiejkolwiek obróbki obrazu, a jedynie przekazywać go do źródła w takiej formie w jakiej został nagrany" -

tak pięknie byłoby tylko przy kompresji bezstratnej, w przypadku tak zaawansowanej kompresji stratnej samo odtworzenie nie wystarcza. Np. proces dekodowania h.264 obejmuje m.in. (terminologia ang.):

 1) entropy decoding, 2) inverse quantization + inverse discrete cosine transform (ICDT), 3) prediction, 4) deblocking filter

HEVC dodaje dodatkowo odwrotną dyskretną transformację sinusową (inverse discrete sine transform, IDST).  Precyzja dekodowania, a zwłaszcza deblocking służący usuwaniu artefaktów, które mogą powstawać przy dzieleniu obrazu na makrobloki, zależą głównie od jakości algorytmów dekodowania, dlatego m.in. jakość  obrazu w UB900 i K8500  różni się, mimo że prawdopodobnie bazują na tym samym procesorze:

"While the Samsung puts out a good amount of vibrancy in its hues, they are not as rich as on the Panasonic, which is also better at shading and providing a sense of depth" (What Hi-Fi) 
 

Nieprawda. Wszystkie z etapów, które opisałeś są standaryzowane i dekodery muszą być ze sobą zgodne co do jednego bitu. Różnice występują w enkoderach, ponieważ kodowanie przebiega z różną precyzją i wydajnością, ale to co opisane językiem h264/h265, odkodowuje się zawsze tak samo. Jakiś czas temu rozmawiałem o tym z Davidem Mackenzie, autorytetem w dziedzinie kodowania obrazu i swoją drogą autora recenzji UB900. Zobacz ten wycinek:

Przechwytywanie.PNG

Poza tym cytować jakieś widzimisie What Hi-Fi jako dowód? Serio? :) Jak to Gmeru trafnie kiedyś ujął: Ten portal to taki angielski kiki :D

1 godzinę temu, ambidark napisał:

Brytyjczycy też wykazali wyższość Panasonica - tym razem w związku z redukcją zakłóceń w Samsungu:

"it’s possible to set it to 0 to leave the Luma layer alone, but the chroma channels are hit with some temporal blurring at all times. It rarely causes a visible issue, but in the upcoming Blu-ray release of The Blue Note, an actor’s dark red shadow cast against a saturated red wall appeared as intended on the Panasonic DMPUB900, but showed a loss of detail and fuzzy, powdery edges on the Samsung owed to the unwanted processing".

To etap post processingu, w którym starają się chyba zapobiec problemom z tzw. CUE/ICP, tylko, że ten problem był modny przy materiałach z przeplotem. Nie mam pojęcia czemu obecnie stosowane są takie techniki, ale ich efekt musi być albo skrajnie subtelny, albo wręcz niewidoczny.

 

2 godziny temu, pmcomp napisał:

I na koniec uwaga co do zdjęcia pokazującego obraz z HDR i szeroką paletą barw i bez HDR czyli ... z niebieską Skodą. Zdjęcie jest zrobione tendencyjnie. Część SDR, a dokładnie kufer samochodu tonie w cieniu rzucanym przez świerk, natomiast część HDR czyli reszta karoserii tonie w pełnym słońcu. Róznice będą ale nie takie jak pokazane na tym zdjęciu. Proponuje ustawic linię podziału na bliki na karoserii i wtedy pokazać.

Yyyy... ale zauważyłeś, że tą linię podziału przesuwa się w lewo i w prawo, prawda? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Xisiek napisał:

Obawiam się, ze aby to było możliwe musialbys sam mieć oba playery w domu i własnymi oczetami przetestować.

Bo tak to trzeba robić. Tylko żadna marka nie da Ci produktu do testu porównawczego. A jak zrobisz sam to ... od tego co przegrał już nie dostaniesz produktu do pobawienia.

Tylko takie marki jak AVSForum czy Stereophile moga pozwolić sobie na niezależność.

I JA :) .

W piątek u mnie będzie się działo w temacie ... DAC. A potem na blogu. Nie wchodze nikomu do doopy i piszę jak jest. Ci ... Brytole ;)

9 minut temu, Maciej Koper napisał:

Yyyy... ale zauważyłeś, że tą linię podziału przesuwa się w lewo i w prawo, prawda? :)

 

 

O FUCK !!!

Dałem plamę, sorry. Jestem za stary na takie internetowe sztuczki. Przesuwanie ... phi ;) .

:) .

Ale i tak jest coś pomajstrowane. Ten SDR wygląda gorzej niż szósta kopia z VHS. W tym co ja widziałem na własne oczka aż takie róznicy nie ma. A w rzeczywistości Twój lakier jest czymś pomiędzy tym HDR i SDR :P

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za test. Przede wszystkim za opis kilku funkcji nad działaniem których się zastanawiałem - teraz wiem co powodują :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej menu jest po Polsku.. :-) Pytanie jeśli połączymy ten odtwarzacz do projektora full hd i włączymy film UHD to go projektor odczyta jako full hd. Czy taki obraz nie powinien być choć troszkę lepszy od typowego full hd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w fotkach Macka bardzie chodzi o wyeksponowanie różnicy niż pokazanie tego co na prawdę widać  "oczami" w teście. Zreszta przy takim bogactwie różnic w odwzorowaniu kolorów przez matryce naszych monitorów to i tak to wszystko może mieć tylko taki sens. Tak przy okazji bawić się w amatorskie kalibrowanie Oleda próbowałem na TV odtworzyć dokładnie to co widzę w rzeczywistości na przykładzie bardzo kolorowego wiatraka mojego synka. Muszę przyznać ze rezultat był nawet nawet ale szok przezyłem jak zdjęcie które wyświetlałem na Oledzie potem odtworzyłem na swoim monitorze komputerowym.....Szok to mało powiedziane wiec jak tu w ogóle mówić o przekazie wizualnym tych zdjęc w testach. To jest po prostu pokazanie pewnego schematu działania poszczególnych funkcji i tyle.:) By the way okrojona wrsja tego Panasa tuż po premierze w DE jest do wyhaczenia za 444EUR 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Co do porównania wyświetlaczy na przykładzie fotografii jest dokładnie jak pisze przedmówca. Mam w domu dwa monitory. Jeden na potrzeby grania a drugi do pracy. Ten do grania i tak ma niezłe parametry ( matryca 10bit, przetwarzanie troszkę słabsze). Ten do pracy to profesjonalny EIZO z kalibratorem w zestawie i stworzony na potrzeby obróbki grafii i DTP. Ponieważ obydwa mam podłączone do jednej karty graficznej mogę sobie zdublować obraz i porównać. Różnica jest OLBRZYMIA !

W temacie fotografii Pana Maćka. Zmanipulowane aby przedstawić na zwykłych monitorach podobny efekt do rzeczywistego - dokładnie jak pisze przedmówca. Ja mogę Wam zaświadczyć że jest OGROMNA różnica w obrazie. Mam kilka płyt w UHD-BR i każda z nich po za wersją docelową 4K HDR posiada drugą zwykłą BR. Porównałem sobie więc po kilkanaście scen na tych filmach. Samo 4K w porównaniu do 1080p nie jest tak spektakularne. Można powiedzieć że z odległości kilku metrów jak oglądam nie wiele widać różnic. Ale szersza paleta kolorów przez cały film robi wrażenie. Zupełnie inny obraz, kolory, szczegóły, przejścia tonalne. Rewelacja ! Druga skrzypce to ten omawiany szeroko HDR. Nie będę się rozpisywał bo to już wielokrotnie było napisane ale to nie jest tak że obraz 4K HDR jest mniej lub więcej lepszy od zwykłego BR. To jest zupełnie inna jakość! To i tak nie są jeszcze pełnie możliwości. Ciekawi mnie czy będą wydawane filmy które po za 4K, BT.2020, HDR będą posiadały HFR, czyli większą ilość klatek niż filmowe 24. Oczywiście upłynniacz w DX900 działa rewelacyjnie, ale zawsze to jest sztuczna metoda. Nie wiem czy płyta UHD-BR jest wstanie pomieścił cały film z takim klatkarzem, ale jeżeli tak to już nie mogę się doczekać :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bipo napisał:

Przynajmniej menu jest po Polsku.. :-) Pytanie jeśli połączymy ten odtwarzacz do projektora full hd i włączymy film UHD to go projektor odczyta jako full hd. Czy taki obraz nie powinien być choć troszkę lepszy od typowego full hd?

Tu nie tylko będzie się rozchodzić o przeskalowanie do Full HD, ale przede wszystkim o konwersję szerokiego zakresu dynamiki do SDR i gamutu Rec 2020 do Rec 709. Bardzo dużo będzie zależało tu od odtwarzacza jak to przeprowadzi. Z pewnością wyjściowo obraz będzie inny niż z płyty Blu-Ray, ale nie sądzę, że będzie lepszy. Temat do wybadania w tzw. "wolnym czasie" :)

 

15 godzin temu, pmcomp napisał:

Ale i tak jest coś pomajstrowane. Ten SDR wygląda gorzej niż szósta kopia z VHS. W tym co ja widziałem na własne oczka aż takie róznicy nie ma. A w rzeczywistości Twój lakier jest czymś pomiędzy tym HDR i SDR :P

To nie jest do dosłownej interpretacji, wiesz przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odnośnie obrazu z płyt UltraHD BD odtwarzanych na telewizorach UHD bez HDR (np. Sam HU8500 edge led loc.dimm.), zwłaszcza full led oraz telewizorach FHD full led z local dimming (np Sony HX950), kilka miesięcy temu bardzo ciekawy artykuł napisał Nicolas Becuwe z portalu hdfever.fr.

http://www.hdfever.fr/2016/04/24/la-conversion-hdr-sdr-booste-le-contraste-des-tv-uhd-et-1080p/

Konkluzja jest taka, że dzięki materiałowi UHD HDR kodowanemu wyjściowo YCbCr 4:4:4, który jest konwertowany z HDR na SDR przez odtwarzacz UBD, na ww odbiornikach jest ogromna widzialna różnica w reprodukcji tych filmów jeśli chodzi o paletę barw i kontrast - ważna uwaga! - w porównaniu do wydań Bluray 1080p kodowanych 4:2:0. Nicolas testował akurat Samsunga K8500. Oczywiście natywne TV 4K HDR są tu nie do doścignięcia, ale w stare TV może takie nowe źródło jak flm UHD BD HDR tchnąć nowe życie. Zaznaczone jest również, że różnie silne efekty tego zjawiska są zależne od wydań poszczególnych filmów (temat, już poruszany, różnego nagrywania i/lub remasterowania filmów 4K z np 2K itp). Ciekawy jestem, czy moglibyście to sprawdzić na połączeniu Panasa UB900 z np plazmą ZT60 lub oledem fhd Gmera? ;)Pozdrawiam serdecznie!

"Pour rappel, le Samsung HU8500 est un téléviseur Edge LED à Local Dimming qui propose un contraste ANSI de 3000:1 pour un noir mesuré à 0.04 cd/m² si le pic lumineux est réglé à 120 cd/m². Je lance mon premier Blu-ray UHD L’Odyssée de Pi et là, à mon grand étonnement, je remarque des noirs d’une profondeur étonnante avec des bandes noires qui affichent un noir compris entre 0 et 0.01 cd/m² et un noir dans les scènes sombres qui descend en dessous de 0.01 cd/m². Mieux, la conversion SDR/HDR m’affiche une image d’une dynamique exceptionnelle avec des plans sur le coucher de soleil magnifique, des pics lumineux intenses, un gain en terme de relief et de dynamique énorme ! Bref, une sorte de simulation HDR vraiment superbe. Plus fort encore, je m’aperçois que les scènes sombres offrent une profondeur de noir que je n’avais encore jamais vu sur un Edge LED, plus de détails, de lisibilité et un contraste dynamique qui tourne autour des 12 000:1 sans boucher les noirs, ni brûler les blancs (rien à voir avec un Contraste Dynamique habituel). C’est une totale redécouverte du Samsung UH8500, jamais je n’aurais pensé qu’une source pouvait avoir autant d’impact sur le contraste d’un téléviseur !"

"Mais je n’en suis pas resté là et j’ai continué mes expériences en passant sur un téléviseur 1080p Full LED à Local Dimming, le Sony KDL-55HX950. Certains se souviendront peut-être de ce TV qui affichait des soucis de Blooming très visibles et un contraste ANSI de 3 000:1 avec des noirs mesurés à 0,05 cd/m².

Sur ce téléviseur, je reprends mes Blu-ray UHD HDR que je vais donc downscaler en 1080p YCbCr 4:4:4 et convertir le HDR en SDR. Il faut savoir que le fait de downscaler un Blu-ray UHD en 1080p 4:4:4, double la résolution des signaux de chrominance Cb.Cr et donc l’image propose une précision bien supérieure à celle des Blu-ray 1080p qui sont encodés en YCbCr 4:2:0. Je peux vous dire que je suis resté totalement scotché devant le résultat ! Une image absolument magnifique, avec un piqué magnifique, comme jamais je n’avais pu le voir sur un TV 1080p !"

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, monezik napisał:

Ciekawy jestem, czy moglibyście to sprawdzić na połączeniu Panasa UB900 z np plazmą ZT60 lub oledem fhd Gmera?

Witam.

Posiadam ZT60 i tez jestem ciekawy, jesli sa widac jakiesz zmiany w polaczeniu z UB900. Mozecie to sprawdzic?

Pozdrawiam z Czech.

Tony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suwaczek zakresu dynamiki przy konwersji HDR -> SDR jest aktywny też na wyświetlaczach Full HD czy tylko UHD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My nie mamy już nic Full HD : ( ZT60 spakowana stoi od miesiąca. A to był ostatni tv full hd pod ręką. Obawiam się, że to info od nas nie wyjdzie. Chyba, że gdzieś będę miał okazję podczepić ub900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Gmeru napisał:

My nie mamy już nic Full HD : ( ZT60 spakowana stoi od miesiąca. A to był ostatni tv full hd pod ręką. Obawiam się, że to info od nas nie wyjdzie. Chyba, że gdzieś będę miał okazję podczepić ub900.

W takim razie zapraszam na odwiedziny. Mieszkam blizko Ostravy na granicach z Polska ... : )

Pozdrawiam z Czech.

Tony

Edytowane przez Tonito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18/10/2016 o 09:36, Maciej Koper napisał:

Tu nie tylko będzie się rozchodzić o przeskalowanie do Full HD, ale przede wszystkim o konwersję szerokiego zakresu dynamiki do SDR i gamutu Rec 2020 do Rec 709. Bardzo dużo będzie zależało tu od odtwarzacza jak to przeprowadzi. Z pewnością wyjściowo obraz będzie inny niż z płyty Blu-Ray, ale nie sądzę, że będzie lepszy. Temat do wybadania w tzw. "wolnym czasie" :)

 

Czy mozna pokusisc sie o interpretacje, ze   moze byc gorszy? (chromabug 2.0 )

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie profesjonalne studio lepiej zrobi mastering do Rec.709 i wyda to na zwykłej BR niż nawet najlepszy skaler z płyty UHD, robiąc to w czasie rzeczywistym w domowych odtwarzaczach. Ale tak mi podpowiada moja logika - niekoniecznie tak musi być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest on lepszy od odtwarzacza BR 4k samsunga który kosztuje 1500 zl , bo z wyglądu oba wyglądają porównywalnie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...