Skocz do zawartości
Maciej Koper

Epson EH-TW9300W - Test projektora LCD 4K Ultra HD

Rekomendowane odpowiedzi

Epson EH-TW9300W - Test projektora LCD 4K Ultra HD

Jakiś czas temu, Epson zaprezentował nam flagowy projektor LS10000, który zapoczątkował całkowicie nowy segment domowych rzutników laserowych. Firma jednak, znana jest przede wszystkim ze świetnych projektorów 3LCD, wykorzystujących klasyczną budowę (z lampą UHP). W dniu dzisiejszym biorę pod lupę EH-TW9300W, czyli następcę bardzo popularnego modelu EH-TW9200. Projektor wykorzystuję powszechną technologię transmisyjną (3 panele LCD HTPS). Producent deklaruje zgodność z technologią Ultra HD i rozdzielczość 4K, uzyskiwaną za pomocą technologii 4K Enhancement. Przetworniki mają fizyczną rozdzielczość 1080p, jednak specjalny element optyczny przesuwa je z dużą szybkością tak, by uzyskać większe zagęszczenie pikseli. W stosunku do swojego poprzednika, udało się także zaimplementować zmotoryzowany zespół optyczny. Oznacza to koniec manualnych regulacji. Zapowiada się ciekawie!

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projektor, ale mnie generalnie wymiary odstraszają. Kolega był u mnie z Sony HW65 i ten w porównaniu do mojego Benq W1070 to był kolos. A powyższe Epson jest jeszcze szerszy od Sony o 10 cm :) Do naprawdę dużych pokoi albo typowo sal kinowych to ok, ale ja sobie nie wyobrażam do pokoju stricte 16 m2 jak mój :)

Liczę na to, że za kilka lat telewizory 4k w wersji 75 cali i w górę będą w normalniejszych cenach to zapewne wtedy zmienię sprzęt :)

Edytowane przez Lucky555Luke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślałem, że problem z wymiarami mają tylko kobiety :D Nie rozumiem osobiście co przeszkadza, że pod sufitem wisi "pudło" o 10, czy 20cm większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tego e-shift to rozumiem jak projektory będą miały pełne 4k to zdjęcie z "Kadr z filmu powiększony do 250%" będzie tym co będziemy widzieć? 

innymi słowy dopiero wtedy będzie naprawdę obraz "na ostro" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za teścik. Po jego lekturze jednak mam mieszane uczucia - z jednej strony jest to niezaprzeczalna rewolucja w stosunku do TW9200 nie tylko jeśli chodzi o funkcję 4K Enhancement + HDR,  ale też zmotoryzowaną optykę czy funkcję poprawy jednorodności obrazu. Z drugiej strony ten brak obsługi  2160p 10 bit 50/60hz jest bardzo niefortunny, nie tylko jeśli chodzi o to, że ewentualny nabywca jest w tym momencie ograniczony tylko do odtwarzacza UHD BD od Panasonica i Philipsa (filmy 24p), ale też większy ból z tym związany będzie przyszłościowo gdy za X lat nc+ / polsat wejdą w UHD. Ciśnie się na usta - Epson co się stało się ? ;)

Szczerze mówiąc gdybym miał wydać teraz wydać te 15 tysiaków to wolałbym jeszcze dozbierać te 4-5 tys. do JVC z e-shift, który na załączonych zdjęciach jakoś lepiej się prezentuje (brak widocznej siatki pikseli), ma też sporą przewagę jeśli chodzi o kontrast natywny (inna sprawa, że jeśli ktoś nie dysponuje batcave to niewiele straci), jednak mam wrażenie że implementacja HDR jak i możliwości jego optymalizacji są nieco bardziej dopracowane w Epsonie, czy się może mylę ? 

I czy możecie coś więcej napisać o nowej funkcji Lens-Iris, przede wszystkim jak jej włączenie wpływa na kontrast oraz jasność obrazu ? W teście nic na ten temat nie znalazłem :)

Oraz Netflix UHD / HDR - czy na którymkolwiek z urządzeń udało się go odpalić ?

Edytowane przez misfit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki już ze mnie "pseudo" esteta :)

Oczywiście patrzę to wszystko względem siebie i swojego pokoju, który pełni jeszcze funkcje salonu :) Jeśli chodzi o mnie to ubolewam, że wszystkie nowe sprzęty robią się coraz większe, ale jak mówię, jednemu to przeszkadza (czyli mi), a dla innego to pierdoła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpierajac sie klasykiem.

Wake me up when Sempember ends

Sep 2018 zeby nie bylo watpliwosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, binary napisał:

Podpierajac sie klasykiem.

Wake me up when Sempember ends

 

  Ukryj treść

 

Też zaczekam :) (razem z EH-TW9000W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mialem dzies okazje i czas na IFA popatrzec w spokoju na ten projektor przez prawie godzinę. I z BD i z BD UHD. Napiszę na poczatek tak: dla mnie roznicy pomiedzy oboma materialami nie bylo. Te 4K Enhanxement ulepszacze fullHD działaja bardzo dobrze. Coś jak Darbee u mnie ;) . Nie pokazano roznicy pomiedzy obrazem z HDR i bez. Marsjanin w HDR wygladal bardzo dobrze ale recze ze bez z BD też wyglądalby bardzo dobrze.

Kontrast stytyczny 10.000:1 czyli mniej niż odpowiedniki JVC. Fajna funkcja przesylania obrazu 4K do projektora przez Wi-Fi do 10 metrów na caestotliwosci 60GHz :) ! Pamieci dla 10-u ustawień proporcji obrazu i pozycjonowania w zaleznosci od ekranu bardzo wygodne. Pokaz byl na ekranie 21:9.

Bardzo ladny, kinowy obraz.

Podoba mi się ale czekam na natywne 4K od JVC.

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pmcomp napisał:

Witam,

I z BD i z BD UHD. Napiszę na poczatek tak: dla mnie roznicy pomiedzy oboma materialami nie bylo. Te 4K Enhanxement ulepszacze fullHD działaja bardzo dobrze.

może być też wniosek odwrotny - 4k shift daje tyle co "upscaling" czyli nic

na tv 4k w grach między materiałem 4k a full hd jest kosmiczna różnica w ostrości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj test JVC RS400 (e-shift) - jest tam porównanie do natywnego 4K Sony VW520 ES. Zakładam, że Maciek i Gmeru sobie jaj z nas nie robią, zresztą inni osobnicy, którzy też mieli okazję takiego porównania również stwierdzają, że różnica między nimi w kwestii ostrości obrazu jest niewielka lub żadna. Może optyka w tych maszynkach domowych musi wejść na dużo wyższy poziom aby te różnice jednak wychwycić między natywnym 4K a tym "pseudo 4K". Tak tylko gdybam...

44 minuty temu, pmcomp napisał:

Podoba mi się ale czekam na natywne 4K od JVC.

To popytaj o JVC DLA-Z1, powinien być na IFA. Cena ponoć jedyne 30 tysiaków... funtów brytyjskich :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce siary robic naszym wlodarzom, w tak ladnie rozpovzetym temacie ale moje 2 centy.
Ja nawet nie podejmuje dyskusji na temat 4k vs eshift, nie tylko dlatego ze sie nie napatrzylem, ale dla tego, ze przy dzisiaj dostepnych zrodlach materialu 4k, imho jest to kompletnie pozbawione sensu.
Gwozdziem do trumny jest kompletny brak HDR. Niech sobie producenci nazywa swoje funkcje w menu jak chca. Na dzisiaj jedyny film HDR (rec2020) do obejrzenia w przypadku projektora nosi tytul "Dude, where is my black?", co moze byc frustrujace dla tych, ktorzy zainwestowali w Bat cavay i referencyjne JVC.
Opcja dla rozsadnych wg mnie wyglada na dzisiaj tak: okazyjnie (starszej generacji) dobre LCoS , i co 1-2 lata nowy 75-80" chinczyk na QD ( zapowiada sie 4000-6000 nitow, byc moze jeszcze w tej dekadzie) min 1000 nit na poczatek, koniecznie z Dolby Vision, oby ktos takiego playera wypuscil. Jak branza uporzadkuje HDR, HDMI, wpusci Dolby Vision, bedzie mozna myslec o nowym projektorze Przyszlosc i tak w okularach, a nie projektorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Niestety czerń cierpi przy maksymalnej mocy potrzebnej do HDR. Coś za coś, przy obecnym stopniu rozwoju technologicznego. Dobrze, że TW9300 ma i tak dobry kontrast ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W podsumowaniu testu TW9300 napisałeś,    "że jest to najlepszy na chwilę obecną projektor do Ultra HD…". Nasuwa się pytanie a co z JVC RS400 i RS500, które również testowałeś. Tam wsparcie dla UHD wraz HDR jest chyba lepsze czy może się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc swój post nie znałem ceny Epsona. 

Bardzo przyzwoita :).

Swojego zdania jednak nie zmieniam. Dopóki nie powstanie zadawalający mnie projektro z natywnym 4K obsługującym poprawnie UHD pozostaję przy swoi JVC DLA-X7.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

W podsumowaniu testu TW9300 napisałeś,    "że jest to najlepszy na chwilę obecną projektor do Ultra HD…". Nasuwa się pytanie a co z JVC RS400 i RS500, które również testowałeś. Tam wsparcie dla UHD wraz HDR jest chyba lepsze czy może się mylę?



Podczas testowania RS400 i RS500, wsparcie dla UHD było szczątkowe. Profil barw Rec 2020 trzeba było sobie wgrać, a obsługa HDR polegała na wpisaniu jakichś czarodziejskich parametrów kalibracyjnych, które cudem udało się znaleźć na najgłębszej podstronie portalu JVC EU. Ponadto projektor nie reagował na metadane z odtwarzacza, więc trzeba było wszystko przestawiać ręcznie, no i ostatecznie nie wyglądało to wcale rewelacyjnie nawet po takiej rzeźbie.

Gdy pojawią się stosowne aktualizacje fw to pewnie wrócimy do tematu i być może TW9300 straci wtedy koronę, bo proje JVC z serii RS mają oczywiście wyższy potencjał.
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, binary napisał:

Opcja dla rozsadnych wg mnie wyglada na dzisiaj tak: okazyjnie (starszej generacji) dobre LCoS , i co 1-2 lata nowy 75-80" chinczyk na QD ( zapowiada sie 4000-6000 nitow, byc moze jeszcze w tej dekadzie) min 1000 nit na poczatek, koniecznie z Dolby Vision, oby ktos takiego playera wypuscil. Jak branza uporzadkuje HDR, HDMI, wpusci Dolby Vision, bedzie mozna myslec o nowym projektorze Przyszlosc i tak w okularach, a nie projektorach.
 

Do słownika pojęć trzeba też będzie wkrótce dodać HFR HLG HDR czy co tam nasi nadawcy wymyślą wzorem BBC... Ciężkie czasy nastały dla kupujących. Ja już się pogodziłem z tym, że upgrade projowy u mnie w tej dekadzie raczej nie nastąpi :(

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację... sporo o tym było na ifie. Mamy nawet o tym materiał. Ciągle coś... chyba nigdy człowiek nie będzie na czasie... zawsze coś wymyślą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HLG i HFR wyjaśniłem pokrótce na jednym z wideo, ze stoiska LG. Niedługo Gmeru złoży i będzie na portalu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czym natywny projektor 4k będzie dostępny dla zwykłych Kowalskich to jeszcze długo czasu minie...;-(

Patrząc na tego epsona Maćku możesz napisać czy aż taka różnica jest np. do zwykłego sony vpl-hw55 w obrazie?

Czy są to raczej kosmetyczne różnice, które trzeba wyłapać tylko w tedy kiedy się mocno skupimy na porównaniu tych dwóch obrazów z ww. projektorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten Epson jest lepszy od SONY 55/65. Pomimo, że jest to technologia 3LCD.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, pmcomp napisał:

Moim zdaniem ten Epson jest lepszy od SONY 55/65. Pomimo, że jest to technologia 3LCD.

Pozdro

Ale , czy lepszy od starszego JVC x 500 lub nowszego x 5000  (RS 400) ?

Co teraz będzie miało wpływ na jakość obrazu ? Kontrast , HDR ? Czy hdmi wersji 2.... coś tam ?

Edytowane przez Tofikmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie Maciej odpisał, masz wcześniej. Przede wszystkim przyjmuje sygnał 4K UHD z HDR w rec.2020.

Kontrast Epson ma gorszy. Ale w ciemnym pomieszczeniu demostracyjnym i tak był lepszy niz z mojego JVCa w moim salonie.

Jak zwykle napisze, przed zakupem pożyczyc i sprawdzić w swoich warunkach.

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Projektor zamowiony juz ponad tydzien temu Epson EH-TW 9300W :) Pod koniec tego miesiaca (Pazdziernik) bedzie w domu:D

Zastanawiam sie tylko jaki ekran kupic ? :huh: Nie chodzi mi o wielkosc tylko o Gain 1,0 Gain 1,5 Gain 0,9 itd..:rolleyes:

Czytalem wczoraj o ekranach Elite Screens Saker CineGrey 5D  (jest to ekran elektryczny z napinaczami Gain 1,5) i musze przyznac ze bylem mile zaskoczony zastanawiam sie wlasnie nad kupnem tego Ekranu.

A jakie sa wasze opinie ? Jaki Ekran byscie polecili ?

Pozdrawiam

1 minutę temu, TANGO 11 napisał:

Witam.

Projektor zamowiony juz ponad tydzien temu Epson EH-TW 9300W :) Pod koniec tego miesiaca (Wrzesnia) bedzie w domu:D

Zastanawiam sie tylko jaki ekran kupic ? :huh: Nie chodzi mi o wielkosc tylko o Gain 1,0 Gain 1,5 Gain 0,9 itd..:rolleyes:

Czytalem wczoraj o ekranach Elite Screens Saker CineGrey 5D  (jest to ekran elektryczny z napinaczami Gain 1,5) i musze przyznac ze bylem mile zaskoczony zastanawiam sie wlasnie nad kupnem tego Ekranu.

A jakie sa wasze opinie ? Jaki Ekran byscie polecili ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pomieszczenie? Rozmiar ekranu? Odległości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...