Skocz do zawartości
Szwajcar

Prośba o doradztwo - dobór sprzętu kina domowego w salonie domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Jako, że Panowie budowlańcy murują nowy dom dla mnie i mojej rodziny chciałbym z wyprzedzeniem rozplanować sobie wszystko co dotyczy strefy telewizyjnej i kd.

Trochę (no, może więcej niż trochę) wypadłem z obiegu nowinek, które mnie pasjonowały. Ba dalej pasjonują, ale proza życia zżera mi czas na tyle, że przestałem nadążać. ;)

Niemniej zawszę znajduję czas by oderwać szanowną małżonkę od jakiegoś MjakSerial i obejrzeć coś (dla mnie) fajnego i głośnego.

Pomyślałem więc, że zwrócę się o pomoc w podsunięciu pomysłów jak sobie poradzić - już na etapie budowy.

O czym pamiętać, jakie kable poprowadzić i gdzie ukryć.

Na razie mam sprzęt jak w stopce. TV pewnie zostanie - czekam aż 4K OLED będzie w rozsądnych cenach :P

Rzutnik i ekran - zostawiam sobie jako potencjał do zrobienia, bo na tym etapie nie przepchnę go finansowo.

Ale kable pewnie musiałbym przewidzieć i ewentualnie amplituner z 2 wyjściami HDMI.

Na pewno muszę zainwestować w nowe głośniki bo chciałbym surround'y w suficie. Widziałem, że ktoś się o nie pytał w kwietniu, ale nie dostał odpowiedzi :(

Plan kącika TV przedstawia się następująco:

Plan_tv.png

Wizualizacja - niedoskonała i ciemna bo jeszcze światła niepoustawiane...

Salon_kominek_TV.jpg

Każda uwaga będzie cenna. Np czy głośniki nad głową czy trochę bardziej z tyłu. Itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno musisz zaplanować kabel HDMI do projektora albo przynajmniej peszel z pilotem do którego zmieści się wiązka przewodów.

Jeśli w przyszłości planujesz rozwój kina do Dolby Atmos zaplanuj dodatkowe głośniki sufitowe. Schemat masz tu http://www.dolby.com/in/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/index.html

Jeszcze jedna wskazówka - prawie każdy zaawansowany amplituner kinowy umożliwia Ci podłączenie drugiej strefy. Pociągnij sobie kable głośnikowe do innego pomieszczenia czy na ogród, może się przydadzą.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna wskazówka z głośnikami na zewnątrz lub w kuchnie :). Dziękuję.

Jednakże z tego co widzę Dolby Atmos to taki lepszy 5.1 (5.1.2) z dodatkowymi głośnikami na suficie.

A mi chodzi o to czy jest system, w którym takie surroundy można zastąpić głośnikami w suficie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna wskazówka z głośnikami na zewnątrz lub w kuchnie :). Dziękuję.

Jednakże z tego co widzę Dolby Atmos to taki lepszy 5.1 (5.1.2) z dodatkowymi głośnikami na suficie.

A mi chodzi o to czy jest system, w którym takie surroundy można zastąpić głośnikami w suficie.

To jest taki system z głośnikami w suficie, do tego konkurencyjne są DTS:X i Auro3D.

No chyba że tobie chodzi o zwykły system 5.1 którego głośniki są w suficie a nie w miejscach gdzie montuje się zazwyczaj, no to takiego raczej nie ma, w kazdym razie ja nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są głośniki sufitowe, które możesz ustawić pod kątem i wykorzystać jako zwykłe tylne surround jeśli jest kłopot z montażem z tyłu.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie głośniki ma w ofercie m.in. Tannoy i Klipsch.

wystające np. Tannoy CMS-401e

a01adaaf-0288-4984-9e47-539e52f60633.JPG

Na płasko np. Klipsch

image_cdt_5800C-II.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośniki sufitowe, jak i tylne nie muszą być hiendowe, to tylko głośniki efektowe. Z sufitowych, zainteresuj się Magnat lub Heco. Niezłe sufitówki w przyjaznych cenach. Do kina jak i do stereo podstawą są dobre fronty, następnie niezbędny w kinie jest dobry subwoofer. Kup najlepszy, na jaki cię stać, a on się odwdzięczy. Centralka niezłej jakości tej samej marki co fronty, to już nie taki wydatek. Zamiast zamurowywać przewody, zamuruj kanały np. 30mm po obu stronach, oraz na środku, do HDMI. HDMI, to przewód, który łatwo uszkodzić, więc w razie wymiany nie będziesz pruł ścian. Przewody głośnikowe przeprowadź pod system 7.2.4 (cztery tylne i cztery sufitowe, bo Atmos na 2 górnych to nie to samo, a w przypadku jak będziesz oglądał jakiś film bez Atmosa, to masz w pełni obsadzony tył, a góra robi za dekorację). Tutaj masz link jak rozmieszczać głośniki: http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-home-theater-installation-guidelines.pdf

Ampli i kolumny kupisz w końcowej fazie. Jeżeli bardziej zależy ci na dobrym stereo, to sprawa się komplikuje, bo musisz dołożyć na dobry wzmacniecz ;) .

Edytowane przez Dochtór Solfernus
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2016 o 18:33, Dochtór Solfernus napisał:

Głośniki sufitowe, jak i tylne nie muszą być hiendowe, to tylko głośniki efektowe. Z sufitowych, zainteresuj się Magnat lub Heco. Niezłe sufitówki w przyjaznych cenach. Do kina jak i do stereo podstawą są dobre fronty, następnie niezbędny w kinie jest dobry subwoofer. Kup najlepszy, na jaki cię stać, a on się odwdzięczy. Centralka niezłej jakości tej samej marki co fronty, to już nie taki wydatek. Zamiast zamurowywać przewody, zamuruj kanały np. 30mm po obu stronach, oraz na środku, do HDMI. HDMI, to przewód, który łatwo uszkodzić, więc w razie wymiany nie będziesz pruł ścian. Przewody głośnikowe przeprowadź pod system 7.2.4 (cztery tylne i cztery sufitowe, bo Atmos na 2 górnych to nie to samo, a w przypadku jak będziesz oglądał jakiś film bez Atmosa, to masz w pełni obsadzony tył, a góra robi za dekorację). Tutaj masz link jak rozmieszczać głośniki: http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-home-theater-installation-guidelines.pdf

Ampli i kolumny kupisz w końcowej fazie. Jeżeli bardziej zależy ci na dobrym stereo, to sprawa się komplikuje, bo musisz dołożyć na dobry wzmacniecz ;) .

@Dochtór Solfernus mam pytanie odnośnie tego co napisałeś. Remontuje, szykuje, planuje i..
Polecasz 7.2.4 - 7 rozumiem, 4 też (nawet jeśli jest na wyrost, bo drogość już w amplitunerach, ale lepiej żeby było uszykowane) ale nie jestem pewien co do 2ki. 2 subwoofery?

Dnia 20.08.2016 o 18:33, Dochtór Solfernus napisał:

Głośniki sufitowe, jak i tylne nie muszą być hiendowe, to tylko głośniki efektowe. Z sufitowych, zainteresuj się Magnat lub Heco. Niezłe sufitówki w przyjaznych cenach. Do kina jak i do stereo podstawą są dobre fronty, następnie niezbędny w kinie jest dobry subwoofer. Kup najlepszy, na jaki cię stać, a on się odwdzięczy. Centralka niezłej jakości tej samej marki co fronty, to już nie taki wydatek. Zamiast zamurowywać przewody, zamuruj kanały np. 30mm po obu stronach, oraz na środku, do HDMI. HDMI, to przewód, który łatwo uszkodzić, więc w razie wymiany nie będziesz pruł ścian. Przewody głośnikowe przeprowadź pod system 7.2.4 (cztery tylne i cztery sufitowe, bo Atmos na 2 górnych to nie to samo, a w przypadku jak będziesz oglądał jakiś film bez Atmosa, to masz w pełni obsadzony tył, a góra robi za dekorację). Tutaj masz link jak rozmieszczać głośniki: http://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-atmos/dolby-atmos-home-theater-installation-guidelines.pdf

Ampli i kolumny kupisz w końcowej fazie. Jeżeli bardziej zależy ci na dobrym stereo, to sprawa się komplikuje, bo musisz dołożyć na dobry wzmacniecz ;) .

@Dochtór Solfernus mam pytanie odnośnie tego co napisałeś. Remontuje, szykuje, planuje i..
Polecasz 7.2.4 - 7 rozumiem, 4 też (nawet jeśli jest na wyrost, bo drogość już w amplitunerach, ale lepiej żeby było uszykowane) ale nie jestem pewien co do 2ki. 2 subwoofery?

Oraz jakieś jeszcze wskazówki co do instalacji? Czy jeśli chciałbym zastosować sufitowe do surround'a, to czy do atmosa mogą być takie same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...