Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Paniki przed HDRem ciąg dalszy :D Patrz 10 tyś candeli na telewizorze się boją, a na dwór wychodzą mając nad swoją głową miliard.

P.S. HDR to iście Boska rzecz, tylko zamiast "nie widzieli, a uwierzyli" bardziej pasowałoby "nie widzieli, a się przestraszyli".

Na szczęście nie trzeba wiary, wystarczy kilka filmów zobaczyć ;)

Edytowane przez Maciej Koper
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Maćku,

patrzysz wprost w te miliardy nad głową? Bo ja nie. Bo swój rozum mam.

Tak samo nie łykam jak pelikan marketingowej papki jaką serwują nam producenci telewizorów. Już się w swoim dość długim życiu dość nałykałem.

Ty patrzysz na to przez pryzmat zawodowy, ja po amatorsku.

Tak samo jak świat się nałykał papki koncernu VW jakie to mamy ekologiczne i oszczędne turbodisle. Efekty widać.

JA TAKIM PRAKTYKOM MÓWIĘ ZDECYDOWANE NIE !!!

Pozdro


Na szczęście nie trzeba wiary, wystarczy kilka filmów zobaczyć ;)

Ależ popatrzę. U siebie w domciu. Jak tylko producenci zdecydują się co jest standardem, jak ma być przesyłane, przez jakie złącza i jak wyświetlane.

Wtedy od razu wyjmę kasiorkę ze świnki skarbonki, polecę i zakupię.

Ale dzisiaj nie bo ... DZISIAJ NIE MA CO KUPIĆ !!! Każdy telewizor i każdy player UHD ma jakieś wady dyskwalifikujące je w moich oczach. Poczekam. Nie będę już pelikanem. Tym bardziej, że klocki te nie kosztują po dwa złote.

A ci co kupią dzisiaj za kilka miesięcy będą Ciebie przeklinać, że dali się namówić na niedopracowany standard.

Tak jak Ci co kupili telewizory 4K dwa lata temu.

A na czas przeczekania mam nowy system audio 11.2. Tu się nic nie zapowiada, że coś ulegnie zmianie.

A do tego świecą plazmy i projektor JVC jak wiesz.

fullHD !!! Wystarczy na dziś.

A oczy wolę sobie wypalać dobrym łyskaczem niż patrzeniem jak działa HDR w świecących płomieniach w Smerfach czy latarce w LEGO.

:)

BTW jakoś wielkiej rewolucji w kinach na świecie z powodu HDR nie widzę. Kina na gwałt nie zmieniają projektorów. Bo to jest rynek pro. Dzisiaj łatwiej jest ogolić z kasy nieświadomego i karmionego marketingowym bełkotem konsumenta niż profesjonalistę. I w tym celu producenci wymyslają co chwila nowe standady i nowe zabawki. Nie żeby nam zrobić przyjemność tylko by wyjąć nam naszą kasę z kieszeni.

ZA WSZELKĄ CENE I WSZELKIMI METODAMI.

Tak działa dzisiejszy świat i wcale mi się to nie podoba.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Każdy, kto kiedykolwiek usiłował popełnić zdjęcie aparatem cyfrowym lub analogowym wie, jak frustrujące jest rejestrowanie rzeczywistości przez szparę 8EV zakresu SDR, oraz jakie są konsekwencje wykonywania HDRów upchniętych w zakres SDR. Nie trzeba rozbłysków jądrowych, wystarczy okno w pomieszczeniu, krajobraz ze słońcem w tle, zacieniona uliczka - od razu szlag człowieka trafia, bo widzi pomieszczenie z oknem, a na zdjęciu wychodzi pomieszczenie z białą dziurą, albo okno otoczone czernią, niebo z czarną sylwetką krajobrazu, lub krajobraz z białym niebem, czerń w zacienionych partiach lub biel poza zacienionymi partiami. Kiedy zaczynamy kombinować i wciskać utraconą informację tonalną w zakres SDR uzyskujemy wypraną bladaczkę, a kiedy staramy się temu przeciwdziałać zwiększając kontrast śródtonowy, rażąco sztuczne rezultaty.

HDR to szersze otwarcie wrót percepcji, wyjście poza odwieczne ograniczenie znienawidzonych 8EV SDR, to okno z widokiem w "niespalonym" pokoju, zachód słońca na tle krajobrazu, a nie smoły, więcej detalu w cieniach i światłach. Nie chodzi o wypalanie oczu 10 tysiącami Candeli na metr kwadratowy, a wykorzystanie 14 działek EV informacji tonalnej rejestrowanych przez kamery cyfrowe, z których obecnie 6 działek jest po prostu przycięte zakresem SDR. To również efekt większej głębi, przestrzenności, trójwymiarowości bez okularów 3D. To nie jest kwestia nadmiaru dźwięku, hałasu i atakowania kakofonią bodźców, tylko zastąpienia tuby gramofonowej zestawem stereo.

Kwestie standardów nie powinny stanowić w tym wypadku większego problemu, bo zapewne będzie je można stosować zamiennie w zależności od wsparcia ze strony posiadanego sprzętu, a efekt będzie nieco lepszy lub gorszy, ale tak czy owak zajedwabisty. Oczywiście upłynie jeszcze pewnie sporo czasu zanim branża nauczy się biegle władać nowymi narzędziami i umiejętenie je wykorzystywać, oczywiście obrazowanie to kwestia pozawerbalna i można ględzić o tym w nieskończoność na zasadzie rozmowy głuchego z ślepym o kolorach - ale zobaczymy, to pogadamy. Podobnie jak Maciek jestem pewien że nie będzie lipy, to akurat aspekt UHD o największym potencjale wizualnym, będący wisienką na torcie większej rozdzielczości i poszerzonego gamutu.

Edytowane przez czornyj
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BTW jakoś wielkiej rewolucji w kinach na świecie z powodu HDR nie widzę. Kina na gwałt nie zmieniają projektorów. Bo to jest rynek pro.

Bo już to niestety zrobiły - na DLP 2K, z powodu Avatara/3D i dystrybutorów naciskających na obniżenie kosztów kopii i lepsze zabezpieczenie (które naprawdę działa - z tego co wiem przez te kilka lat oficjalnie nie wyciekł ŻADEN film DCI!).

I niestety to kinowe 2K zostanie z nami jeszcze najprawdopodobniej dość długo - nikt nie wymieniał praktycznie nowych projektorów ze względu na 4K, może jakieś jedno kino zdecyduje się na salę premium 4K+laser+HDR. To 2K, w zasadzie przestarzałe w momencie wejścia, musi się zwrócić

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panie czornyj, dlaczego skala zaczyna się od 0,5 cd/m², skoro nawet tanie telewizory SDR mają przeważnie od 0,05-0,1 cd/m², i kontrast odpowiednio 5-10 razy wyższy od wynikającego z wykresu?

Edytowane przez ambidark

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Każdy, kto kiedykolwiek usiłował popełnić zdjęcie aparatem cyfrowym lub analogowym wie, jak frustrujące jest rejestrowanie rzeczywistości przez szparę 8EV zakresu SDR, oraz jakie są konsekwencje wykonywania HDRów upchniętych w zakres SDR. Nie trzeba rozbłysków jądrowych, wystarczy okno w pomieszczeniu, krajobraz ze słońcem w tle, zacieniona uliczka - od razu szlag człowieka trafia, bo widzi pomieszczenie z oknem, a na zdjęciu wychodzi pomieszczenie z białą dziurą, albo okno otoczone czernią, niebo z czarną sylwetką krajobrazu, lub krajobraz z białym niebem, czerń w zacienionych partiach lub biel poza zacienionymi partiami. Kiedy zaczynamy kombinować i wciskać utraconą informację tonalną w zakres SDR uzyskujemy wypraną bladaczkę, a kiedy staramy się temu przeciwdziałać zwiększając kontrast śródtonowy, rażąco sztuczne rezultaty.

Święta prawda.

Tylko jaki użytkownik małpy się w tym połapie?

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przypomnę mój post z przed paru miesięcy ->38

http://hdtvpolska.com/index.php?/topic/37296-Europejska-premiera-Samsung-Ultra-HD-Blu-ray-UBD-K8500-oraz-filmów-Ultra-HD#entry382441

P.S 500 nit w nocy da bardziej po oczach, niż 4000 nit w dzień.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale dzisiaj nie bo ... DZISIAJ NIE MA CO KUPIĆ !!! Każdy telewizor i każdy player UHD ma jakieś wady dyskwalifikujące je w moich oczach. Poczekam. Nie będę już pelikanem. Tym bardziej, że klocki te nie kosztują po dwa złote.

A ci co kupią dzisiaj za kilka miesięcy będą Ciebie przeklinać, że dali się namówić na niedopracowany standard.

Tak jak Ci co kupili telewizory 4K dwa lata temu.

pmcomp dobrze gadasz, dlatego ja wstrzymałem konie przed zakupem projektora 4k z hdr.

Filmów 4k jest jak na lekarstwo, granie 4k to zostają mi tylko projektory sony z niskim input lagiem ale straszną ceną. Dlatego wolałem w bardzo okazyjnej cenie kupić soniacza vpl-55hw es (film+granie) i do tego magic screena 120 cali i poczekać na dobry projektor 4k z hdr'em, dolby vision itd. w cenie maks 12-13k pln. Na dzisiaj totalnie nie opłaca się ładować kasy, chyba że masz jej bardzo dużo ;)

Edytowane przez Irokez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Trochę mam ale ... kupuję sprzęt audio, które będę miał przez lata. I przez lata będzie w pełni funkcjonalny i będzie sprawiał mi niesamowitą radochę i frajdę.

I za słuchawki i za transport CD zapłaciłem tyle, że mógłbym zakupić najlepszego OLEDa od LG.

Tylko po co?

Dlaczego nie napisałem w poście powyżej.

A projektora 4K UHD z HDR i odpowiednim wyposażeniem jeszcze dla mnie nie wyprodukowano.

I na tą chwilę nie jest ważne czy kosztuje 12 tysięcy czy 50 tysięcy. Bo go jeszcze nie ma.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panie czornyj, dlaczego skala zaczyna się od 0,5 cd/m², skoro nawet tanie telewizory SDR mają przeważnie od 0,05-0,1 cd/m², i kontrast odpowiednio 5-10 razy wyższy od wynikającego z wykresu?

Bo realnie w warunkach dziennych (kalibracja na 120cd/m²) światło otoczenia redukuje realnie postrzeganą głębię czerni, a wartość 0,5cd/m² i tak jest dość optymistyczna ;) Realnie postrzegany kontrast i zakres dynamiczny łatwiej budować wyższą luminancją, bo nie wymaga ona tak wyidealizowanych warunków - nie musimy siedzieć w piwnicy wybitej czarnym aksamitem we wdzianku Dartha Vadera. Do tego bezwzględnie jaśniejsze bodźce są też nieco inaczej odbierane percepcyjnie.

Święta prawda.

Tylko jaki użytkownik małpy się w tym połapie?

A po co miałby się połapać? To zmartwienie typów od postrprodukcji filmów, którzy będą przygotowywać materiał do wyświetlania/odtwarzania/emisji.

Dwa małe przykłady z wczorajszego spaceru
SDR - markizy rzucają cień, tworząc brzydką, czarną plamę na zdjęciu:
HDR2a.jpg
SDR rozjaśniony o 2 działki EV - rozjaśnienie otworzyło cień pod markizami, ale cała reszta stała się zbyt jasna:
HDR2b.jpg
HDR w SDR - całość zaczyna wyglądać sztucznie, mdło, płasko:
HDR2c.jpg
...i analogicznie...
SDR - wzgórze na tle nieba podczas zachodu słońca - wszystko chowa się w cieniu:

HDR1a.jpg
SDR rozjaśniony o 2 działki EV - sytuacja na wzgórzu staje się czytelna, ale niebo stało się białą plamą:
HDR1b.jpg
HDR w SDR - znów całość zaczyna wyglądać sztucznie, mdło, płasko:
HDR1c.jpg

HDR w HDR pokazałby w obu przypadkach informację w światłach i cieniach bez efektów ubocznych, dodatkowo zwiększając przestrzenność sceny i klarowność barw. Zważywszy, że potrzebne były tylko dwie działki EV, wystarczyłby do tego wyświetlacz o luminancji 500cd/m² i kontrastowości 1000:1, a więc żadne cuda.

Edytowane przez czornyj
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widział ktoś gdzieś jakąś listę filmów na 4K Ultra HD Blu Ray które będą posiadać Dolby Vision? Nigdzie nie mogę takiej znaleźć a wiem tylko o filmie Pan, że posiada DV

Edytowane przez baka1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co żaden film na płycie nie posiada Dolby Vision (włączając w to Pan). Wczoraj wrzuciłem fajny wywiad z Dolby, tam też trochę o źródłach i filmach:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widział ktoś gdzieś jakąś listę filmów na 4K Ultra HD Blu Ray które będą posiadać Dolby Vision? Nigdzie nie mogę takiej znaleźć a wiem tylko o filmie Pan, że posiada DV

Tutaj masz stale aktualizowaną listę filmów, które zawitały w kinach DV więc teoretycznie rzecz biorąc nie ma najmniejszego problemu w ich przypadku aby w mniej lub bardziej dalekiej przyszłości zostały wydane na UHD BD w DV.

Edytowane przez misfit
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pani mówiła na filmie, że mają już z 50 zrobionych :-). Mam nadzieję, że w końcu jakoś to przeniosą na UHD BD....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na to, że pierwsze filmy i odtwarzacze z DV będą dostępne jeszcze w tym roku, ale byłem raczej zbyt dużym optymistą. Na razie wszelkie znaki na niebie wskazują nie prędzej jak na wiosnę 2017 - chipy DV dla odtwarzaczy Ultra HD BD wciąż nie są gotowe, to samo odnośnie softu do authoringu, chociaż zarówno Scenarist jak i Sony DADC ogłosili w kwietniu, że przynajmniej z ich strony jest to kwestia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko streaming na tą chwilę zostaje, mam nadzieję, że więcej firm podąży tą ścieżką co LG i DV będzie też u innych producentów tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DV HDR - Dynamiczne metadane = HDMI 2.1

I pytanie: jest jakiś sprzęt z HDMI 2.1 ?

Pozostaje wyłącznie strumieniowanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jeszcze specyfikacji złącza HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AFAIK w przypadku DV nie było nigdy mowy, że wymagany jest HDMI 2.1.

Co do HDR10 - jakiś czas temu wklejałem na forum filmik z pokazu NAB (który później też był dość popularny w większości serwisów branżowych), w którym to Samsung zaprezentował dynamiczne metadane w HDR10 i ponoć zapewniają, że ich telewizory jeszcze w tym roku dostaną stosowną aktualizację.

Zobaczymy na ile to się okaże prawdą, a jeśli tak to czy coś takiego "przejdzie" też w przypadku odtwarzaczy UHD BD :)

Tak czy siak DV wciąż będzie mieć przewagę choćby w postaci 12-bitowej głębi kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DV HDR - Dynamiczne metadane = HDMI 2.1

I pytanie: jest jakiś sprzęt z HDMI 2.1 ?

Pozostaje wyłącznie strumieniowanie ?

Błąd kolego.

DV HDR to tylko 12 bit, a nie dynamiczne metadane.

Dynamiczne metadane to następny etap i będą zapewne zarówno w HDR10 jak i Dolby Vision HDR.

A czy będzie do tego potrzebne HDMI2.1 to zobaczymy jak to wprowadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesłuchaj uważnie wypowiedź przedstawicielki DV i napisz jak to jest obecnie z dynamiką metadanych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jest najważniejsze bo wszyscy w pogoni za UHD o tym zapominają:

screen_resolution.png

Na osi Y stopy, na osi X cale.

Dobra wiadomośc dla mnie, że mój ekran i miejsce siedzenia na styk nadają sie do UHD.

Ręczę, że 90% maniaków mających ekrany UHD siedzi ... za daleko ;).

50" = niecałe 1,5 m he, he, he. 65" niewiele więcej, max. 2,1 m.

Miłego UHD wszystkim życzę.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że jest tam wiele ważniejszych rzeczy.

To o czym piszesz, to wisienka na torcie .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te niby ważniejsze rzeczy ale jak siedzisz za daleko ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...