Skocz do zawartości
alvent

Kalibracja LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam....

Pytanie głównie dla znawców tematu.
Czy wykonanie profesjonalnej ( hmmm...wg firmy , która to będzie ewentualnie robiła) kalibracji LCD może pomóc w pozbyciu się posteryzacji?
Pytam bo koszt ewentualnego "zabiegu" to....500 pln.

pozdrawiam
alvent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się spodziewasz cudów, to nie dał bym za to tyle. Posteryzację zgłoś do serwisu.
Bo ustawienia są w menu serwisowym. Potem:
Ustawienia tv możesz zrobić na podst. testu dołaczonego do płyt dvd (THX), to nie jest kalibracja, ale bez przesady, to jest 37 cali i nie dajmy się zwariować.

W teście ustawiasz poziom bieli i czerni i jednocześnie sprawdzasz skalę szarości, kolory wg uznania i twoich preferencji. Nie dotykałbym kolorów dopóki nie ustawisz Podświetlenia, Kontrastu i Jaskrawości.

Zacząłbym od ustawień z forum ang. lub tutaj może ci kotoś pomoże, kto ma twój model. Potem zaczął po swojemu.
Możesz sobie zrobić kilka wersji w zal. od źródła. Potrwa to kilka dni zanim dojdziesz do kompromisu.

Jedna uwaga - zestaw 5-ciu ustawień jest dla każego wejścia inny - czyli np. ustawienia Użytkownika EXT1 są zupełnie inne niż EXT 4 - są osobno zapamiętane. Czyli do każdego wejścia możesz mieć 5 wersji.

Amer. twierdzą, żeby nie optymalizować Dynamicznego, tylko jakiś inny, bo są pewne rzeczy tam już zdefiniowane.

Za 100 kup oryginał, a za resztę wypij ze szwagrem :D .
Po co ci czary-mary. Powodzenia.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję TOmeKK....

W serwisie już był. Zmiany nie pomogły zbyt wiele. Z ustawieniami własnymi "walczę" od samego początku.
Póki co na dzisiaj moje optymalne(?) ustawienia wyglądają następująco:
podświetlenie : 0
kontrast : 18-22 w zależności czy TV czy DVD,
jaskrawość : -2, -3 j.w.
barwa i kolor na zero
ostrośc : 2
temp. kolorów : niska
z ulepszaczy właczone truD, reszta wyłączona

Gdzie mogę taką płytę zdobyć do własnej kalibracji?

Pozdrawiam
alvent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Płytę mozna bylo kupic z audi-viedeo - sprawdź, może przez net sprzedaja egz archiwalne. Ktos pisał, że razem z plyta dvd czasem mozna kupic dvd z kalibracją - jest w menu płyty, np. nagraną w THX, była tez z którymiś-tam Gw Wojnami.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='alvent' post='30551' date='20.12.2006, 20:03 ']
Czy wykonanie profesjonalnej ( hmmm...wg firmy , która to będzie ewentualnie robiła) kalibracji LCD może pomóc w pozbyciu się posteryzacji?
Pytam bo koszt ewentualnego "zabiegu" to....500 pln.
[/quote]

Hejka @alvent

Możesz konkretniej powiedzieć co to za profesjonalna kalibracja ? Tzn. jakim sprzętem ? Chyba nie pajączkiem, bo taką to faktycznie, tak jak TOmmEK powiedział ... lepiej ze szwagrem, a już na pewno nie za 5 stów :D
Taki zabieg na wszystkich ext, zakładając, że masz już nabyte źródła sygnałów, których nie będziesz zmieniał przez dłuższy okres, trwa nawet do 6 godz, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Zmieniasz źródło i nastawy stają sie nieaktualne.

Jeśli ISF, to inna sprawa, ale jak na razie jest tylko jedna firma w Polsce, we Wrocławiu, zresztą są tu na forum. Certyfikat mają od jakiś 3 m-cy, a ilu certyfikowanych techników i ile przeprowadzonych zabiegów, nie wiem.

Także jeśli mówisz o tej firmie, to cena 500 zł z dojazdem to się opłaca jak najbardziej, bo nie wyobrażam sobie zawozić TV, DVD, DVB-S, konsoli etc.

A czy warto, hm ... zależy co kto akceptuje. Po takim zabiegu powinieneś dostać obraz najbliższy tenu jaki widział go "reżyser", najbardziej naturalny jak to tylko możliwe. Ważne by technik wiedział co robi.

W usa kalibracja ISF to ok 250$.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stawki europejskie to z reguły min. 250-300 EUR za 1-2 złącze. W UK są to zwykle podobne wartości, tyle że w Funtach... + dojazd.
Mowa oczywiscie o ISF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za reakcje :) .

Na razie dowiedziałem sie tylko, że czas kalibracji to jakieś 4-5 godzin. Ponieważ będąc wczoraj w sklepie nie miałem o tym zielonego pojęcia, więc nie wdawałem się w dyskusję. Firma chyba z Krakowa, aczkolwiek też nie pytałem.
Jedynie co mnie zastanawia, to to, że nic nie wspominali o podłaczonych źródłach. Nawet proponowali ewentualne przywiezienie TV - co mnie trochę właśnie zaniepokoiło - jakoś ostatnimi czasy wolę patrzeć spec-majstrom na ręce :) .

Ale dzięki Waszym postom przy następnej rozmowie będę mądrzejszy :) .
I tak ewentualny "zabieg" możliwy dopiero około połowy stycznia.

pozdrawiam przedświątecznie
alvent

Edytowane przez alvent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,
mam GW Zemstę Shitów i nie doszukałem sie ekranu kalibracyjnego.
Może kroś pomóc na której płycie i w którym miejscu się on znajduje?
Bardzo dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam Szytów i nie ma. Napisałeś shitów, specjalnie domyslam się, :D nie jest to nalepszy film. :):)

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Matrix' post='30808' date='22.12.2006, 08:51 ']
Witam,
mam GW Zemstę Shitów i nie doszukałem sie ekranu kalibracyjnego.
Może kroś pomóc na której płycie i w którym miejscu się on znajduje?
Bardzo dziękuje
[/quote]
Nie wiem jak to jest z wydaniami polskimi ale kazde angielskie wydanie filmu opatrzonego certfikatem THX ma dodatek w postaci setupu dzwieki i obrazu wg norm THX. Masz moze "Znaki" z Melem Gibonem? :P Tam powinien byc.

Pozdrowienia
Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na zemsta sithow jak wejdziesz w wybor wersji jezykowej to pojawi sie podswietlone logo "thx optmizer". Do wyboru sa jeszcze plytki DVE - digital video essentials, PF - peter finzel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Cinematic' post='30861' date='22.12.2006, 12:40 ']Na zemsta sithow jak wejdziesz w wybor wersji jezykowej to pojawi sie podswietlone logo "thx optmizer". Do wyboru sa jeszcze plytki DVE - digital video essentials, PF - peter finzel.[/quote]

gdzie moge dostac plytke DVE??
w polsce oczywiscie nie na amazon........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Cinematic - Wrocław , powinien Ci pomóc - pogooglaj trochę, jak pamiętam 99 złociszy się ceni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przesyłka 105,00 zł. :o .
Cudów na tej płycie nie zdziałasz, ale pomoże Ci to ustawic podstawowe parametry.
W moim przypadku dość nieoczekiwane wartości wyszły - zwłaszcza barwy i koloru...ale to zależy oczywiście od żródła.
Póki co za królika ;) posłużył prosty model DVD Panasonica.

Płyta posiada również możliwości ustawień dźwięku. Ponieważ mam podłączone do stereo więc nie korzystałem z tego.

Edytowane przez alvent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...