Skocz do zawartości
Maciej Koper

JVC DLA-RS400 TEST Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

Rekomendowane odpowiedzi

JVC DLA-RS400 TEST Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

Złoty pierścień wokół obiektywu? Złote napisy na obudowie? To znak, że wracamy do testów kolejnych projektorów z referencyjnej serii RS firmy JVC. Testy rozpoczęliśmy od modelu DLA-RS500 - drugim w kolejności pod względem hierarchii produktowej. Wypadł on doskonale a przed nami stoi właśnie podstawowy model DLA-RS400, który będzie bohaterem dzisiejszego testu. Wszystkie modele JVC Reference Series są urządzeniami klasy High End, które wymagają wysokiej jakości obsługi zarówno przed jak i posprzedażnej. Z tego też względu producent powierza autoryzację profesjonalnym salonom specjalizującym się w sprzedaży i instalacji projektorów do kina domowego. Dzięki temu klient minimalizuje ryzyko nieodpowiedniego doboru sprzętu do warunków pomieszczenia oraz może liczyć na profesjonalne wsparcie przy instalacji. Jakie są na pierwszy rzut oka główne zalety serii RS400 i dlaczego to właśnie ją warto wybrać?

 

Przeczytaj całość

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalna wersja testu RS400 :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dychy za lampę - kosmos

choć to na pewno mesio. Ale dzisiaj nie wywaliłbym takich pieniędzy w starą technologię

A przy okazji - jest obsługa 3D MVC dla 1080/50i ?

Jak na razie tylko SONY zdaje się nie ma z tym problemów tzn nie skaluje w dół do 720p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[/td][/tr][/table]

PLUSY

  • Efekt rozdzielczości bliski natywnemu 4K - doskonała funkcja 4K e-shift4 (4 generacja)
  • Bardzo wysoka jasność projektora zarówno przed jak i po kalibracji
  • Głęboka czerń i kontrast (pomimo, że niemal 2 razy niższy niż w modelu RS500 i tak niedościgniony dla konkurencji)
  • Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji
  • Obsługa szerokiej palety barw
  • Obsługa HDR
  • Spora elastyczność w instalacji projektora - w pełni zmotoryzowany zespół optyczny (zoom, lens shift, focus)
  • Pamięć obiektywu umożliwiająca zastosowanie ekranu w formacie kinowym (2,39:1)
  • Rozbudowane możliwości kalibracji
  • Jednorodność obrazu
  • Satysfakcjonująca ostrość ruchomego obrazu (upłynniacz działa także w trybie 4K!)
  • Bardzo dobra jakość obrazu w 3D
  • Ręcznie selekcjonowane komponenty
  • Złote wykończenie podkreślające high-endowy charakter

MINUSY

  • Wysoki Input Lag
  • Brak okularów 3D w zestawie
  • Brak automatycznej przysłony obiektywu oraz certyfikatów ISF i THX (cechy modelu RS500)
  • Mimo wszystko w tej cenie oczekiwalibyśmy natywnej rozdzielczości 4K mimo bardzo sprawnie działającej funkcji 4K e-shift4
  • Na ten moment dość skomplikowana procedura poprawnego uruchomienia materiałów z Ultra HD Blu-ray

Moim zdaniem brak okularów 3D w zestawie, automatycznej przesłony czy certyfikatów nie jest wadą tylko rezultatem koncepcji marketingowego ustawienia produktów w ich range'u. Chcesz to mieć to musisz zapłacić więcej.

Podobnie jest w samochodach z wyposażeniem tzw. dodatkowym.

Za wadę uznałbym raczej e-shift zamiast natywnej matrycy 4K ;), a juz na pewno jedynie HDMI 2.0a.

A czy zaletą jest złote wykończenie to kwestia gustu ;), np.:

kim-kardashian-kanye-west-1.jpg

b0fc5fd5f9c6a4f8fd5897853ac298e6.jpg

To bardzo dobry prejektor tylko raczej nie za 20 tys złotych ale to moje zdanie.

Jak już kiedyś napisałem mimo wielkiego szacunku dla tej marki do ich produktów i dokonań w projektorach brak natywnego 4K dyswalifikuje dzisiejsze projektory w moich oczach.

Więc jak na porównanie do preojektora z natywnym 4K to tanio, a jak do wypasa fullHD to drogo.

I bądź tu mądry i pisz wiersze :).

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wadę uznałbym raczej e-shift zamiast natywnej matrycy 4K ;), a juz na pewno jedynie HDMI 2.0a.

Heh dobre.

A jaką niby rewizję HDMI mają mieć?

HDMI 2.1, póki co, nie ma, a sens jego implementacji w tym pudelku bylby ...zaden.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten znowu robi z siebie błazna wklejając jakiś syf z sieci. Gdzie są moderatorzy pytam się? Widać, że już starszy człowiek jesteś. Okulary na nos i szukaj różnic :lol::lol::lol: Dodatkowo nie wiem czy już zajarzyłeś, że różnica na filmach nie siedzi w rozdzielczości tylko w kolorach i hderze. Cóż, jak się śledzi 1/10 forum to tyle się wie. Pewnie na targach ci tego nie pokazywali :D Szkoda, że twój sprzęt też ma to "stare" hdmi. Bez komentarza.

uhd2.jpg

eshiftSony1.jpg

uhd1.jpg

eshiftSony2.jpg

Edytowane przez MarcinC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądam te same zdjęcia i stwierdzam, że te fotki z obrazu z VW520 podobają mi sie bardziej.

Czy mam rozumieć, że Ty jesteś fanem ciężkich i złotych łańcuchów (czytaj drogich i podkreślających status materialny właściciela) oraz złotych ulepszaczy w projektorze JVC i wziąłeś moją ocenę do siebie??? To się cieszę, te zdjęcie dedykuje Tobie ;) ... Panie TEN. Więcej szacunku poproszę.

I tak, w dobie HDMI 2.1 (a na pewno na tym się nie skończy) wersja 2.0a jest już przestarzała. Pisałem o tym na tym forum wielokrotnie. To pochodna stosowania HDMI zamiast Display Port.

Uważam, że sprzęt z tak wysokiej półki za taką kasę powinno produkować się wtedy kiedy zostaną ustanowione WSZYSTKIE standardy. Tak jak kiedyś gdy wprowadzano na rynek płyte kompaktową. I uważam, że dzisiaj jest to działanie celowe.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakbyś nie dostał podpisu pod zdjęciami to co byś wybrał. Ale to jak z audio. Audiofile słyszą nawet stoliki albo stojaki pod kolumną.

Co do produkcji sprzętu to tym tokiem myślenia byłaby era DVD jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komentarz jak zwykle od czapki

Projektor ma lacze w najlepszej rewizji,HDMI nie ograniczajace w zaden sposob jego mozliwosci

Na chwile obecna nie ma takiego standardu HDMI 2.1

I tak, w dobie HDMI 2.1 (a na pewno na tym się nie skończy) wersja 2.0a jest już przestarzała. Pisałem o tym na tym forum wielokrotnie. To pochodna stosowania HDMI zamiast Display Port.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między e-shift, a natywnym 4K minimalna, bardziej już się rzuca w oczy jak mniemam większa konwergencja (zielony) w VW520 szczególnie w tej drugiej parze screenów.

Spoko sprzęcik na przeczekanie tego całego chaosu, do pełni szczęścia przydałaby się jednak obsługa Dolby Vision, którego jednak też u konkurencji na próżno w tej chwili szukać poza niektórymi wyświetlaczami LG oraz chińczykami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko sprzęcik na przeczekanie tego całego chaosu,

No właśnie,ale czy warty 20 koła...? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komentarz jak zwykle od czapki

Projektor ma lacze w najlepszej rewizji,HDMI nie ograniczajace w zaden sposob jego mozliwosci

Na chwile obecna nie ma takiego standardu HDMI 2.1

Za miesiąc, jak HDMI 2.1 się pojawi też będziesz tak twierdził ???

A to był taki problem pół roku czy rok wcześniej to wszystko przewidzieć? O HDR raczej wszystko było wiadomo. A jesli nie to potwierdza to moją teorię i tym gorzej dla nas klientów.

Binary, ostatnio pojawia się za dużo ocen personalnych, a za mało treści merytorycznych z Twojej strony. Powtórzę, tak bywa jak brak argumentów. To widać.

A to "jak zwykle" możesz sobie w cztery litery wsadzić :angry: .

A brak HDMI 2.1 podkreśliłem ponieważ zwykli konsumenci czytający te testy zaczną się gubić w ich kolejnych wersjach. A nikt za miesiąc czy sześć tekstu tego testu nie poprawi.

Ciekawe jakbyś nie dostał podpisu pod zdjęciami to co byś wybrał. Ale to jak z audio. Audiofile słyszą nawet stoliki albo stojaki pod kolumną.

Co do produkcji sprzętu to tym tokiem myślenia byłaby era DVD jeszcze.

Dlatego testy czytam jak beletrystykę i sprzet który kupuję wybieram oglądając na własne oczka i słuchając na własne uszka.

Co wszystkim polecam.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc, jak HDMI 2.1 się pojawi też będziesz tak twierdził ???

A to był taki problem pół roku czy rok wcześniej to wszystko przewidzieć? O HDR raczej wszystko było wiadomo. A jesli nie to potwierdza to moją teorię i tym gorzej dla nas klientów.

Tak. Poniewaz HDMI 2.1 nie doda zadnej uzytecznej cechy funkcjonalnej temu projektorowi. Nie poprawi jego zdolnosci wyswietlania obrazu.

Poza tym nic nie wskazuje na to, aby za miesiac HDMI 2.1 sie mialo pojawic, wiec mysle, ze koniec juz tego fanzolenia.

Bingo

A co bys wolal w kategorii ponizej 3k USD/E?

Jak masz i wolisz wydac 7k e na Epsona EH-LS10000, (zaoszczedzajac na rekalibracje i lampy)., to chwilowo nie ma innych sensownych opcji, w nowych projektorach wartych rozwazenia. Pozostaje czekac

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie interesuje mnie co myślisz. Swojego zdania nie zmieniam.

Jak chcesz to kończ.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,ale czy warty 20 koła...? ;)

Dla mnie nie bo mi się nie spieszy i czekam na Świętego Graala :)

Gdybym jednak teraz musiał coś kupować mając do wyboru VW520 za ponad 40 tysiaków, a tego RS400 pseudo 4K, który też ma HDMI 2.0a, HDR i WCG, a przy okazji wyższy kontrast, a jak wynika z wielu stron, że rozdzielczość robi najmniejszą różnicę w tej całej zabawie z UHD to bez zastanowienia wybieram opcję drugą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo

Jak masz i wolisz wydac 7k e na Epsona EH-LS10000, (zaoszczedzajac na rekalibracje i lampy)., to chwilowo nie ma innych sensownych opcji, w nowych projektorach wartych rozwazenia.

Jak masz,to kupuj tego w temacie ;) bo ja nie lubię wydawać kasy na "półśrodki"... ;)

Edytowane przez Bingooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no czekam na projektory 4k po 10k plnow. Obiecales prseciesz ;)

Na powaznie to zadnych zakupow w tym departamencie nie planuje na najblizszy rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupować to już na parę ładnych lat (przynajmniej z 5) a nie jakieś gejowskie e-shifty (sorry musiałem :D ) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna taniej?

http://www.ebay.de/itm/Sony-VPL-VW500ES-SXRD-Projektor-mit-Garantie-und-Brillen-4-K-Beamer-/252335758068?hash=item3ac0621af4:g:BiMAAOSwBnVW-WOz

Nie pamiętam jakie 500-ka miała parametry. To monitor z 2014 roku. Zapewne gdzieś jest haczyk.

A nie lepiej sprawdzoną technologię, takiego przechodzonego Mercedesa po remoncie z 2012 roku ;): http://www.ebay.de/itm/JVC-DLA-X9-BE-Projektor-Beamer-generaluberholt-neue-Lampe-NP-11-000-Euro-/331817699142?hash=item4d41e04746:g:HVMAAOSwQYZWxt~G

Już trochę wisi, myslę że 10% jest spokojnie do urwania. Po generalnym przeglądzie z nową lampą na pokładzie.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za miesiąc, jak HDMI 2.1 się pojawi też będziesz tak twierdził ???

A to był taki problem pół roku czy rok wcześniej to wszystko przewidzieć? O HDR raczej wszystko było wiadomo. A jesli nie to potwierdza to moją teorię i tym gorzej dla nas klientów.

Binary, ostatnio pojawia się za dużo ocen personalnych, a za mało treści merytorycznych z Twojej strony. Powtórzę, tak bywa jak brak argumentów. To widać.

A to "jak zwykle" możesz sobie w cztery litery wsadzić :angry: .

A brak HDMI 2.1 podkreśliłem ponieważ zwykli konsumenci czytający te testy zaczną się gubić w ich kolejnych wersjach. A nikt za miesiąc czy sześć tekstu tego testu nie poprawi.

Dlatego testy czytam jak beletrystykę i sprzet który kupuję wybieram oglądając na własne oczka i słuchając na własne uszka.

Co wszystkim polecam.

To ja się pytam: po co tu jesteś? Po co dyskutujesz? Nie znasz się (wprowadzając np. pojęcie HDMI 2.1, które nie istnieje póki co albo pisząc, że widzisz różnicę między zdjęciami, które wyglądają identycznie względem widocznych szczegółów) a testy Cię nie interesują więc w jakim celu pozostawiasz tutaj swoje komentarze na temat testowanych sprzętów? Taki typowy internetowy troll myślący, że jest sam :lol: Już ja sobie wyobrażam gdyby tacy ludzie jak ty zabrali się za publikowanie testów :lol::lol::lol::lol: ja pipipi

Edytowane przez MarcinC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna taniej?

http://www.ebay.de/itm/Sony-VPL-VW500ES-SXRD-Projektor-mit-Garantie-und-Brillen-4-K-Beamer-/252335758068?hash=item3ac0621af4:g:BiMAAOSwBnVW-WOz

Nie pamiętam jakie 500-ka miała parametry. To monitor z 2014 roku. Zapewne gdzieś jest haczyk.

Pomijając kwestię gwarancji i sprzedającego z jednym pozytywnym komentarzem to w tym VW500 nawet HDMI 2.0a nie ma, stąd też m.in. brak HDR czy rec.2020 (pokrycie DCI P3 też pozostawia wiele do życzenia) + max 8 bitowa głębia kolorów 4:2:0.

RS400 zjada go pod każdym możliwym względem poza tym natywnym 2160p.

Edytowane przez misfit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa...czytajcie i kłóćcie się,kto ma większego :D

Cyferki do mnie nie przemawiają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się pytam: po co tu jesteś? Po co dyskutujesz? Nie znasz się (wprowadzając np. pojęcie HDMI 2.1, które nie istnieje póki co albo pisząc, że widzisz różnicę między zdjęciami, które wyglądają identycznie względem widocznych szczegółów) a testy Cię nie interesują więc w jakim celu pozostawiasz tutaj swoje komentarze na temat testowanych sprzętów? Taki typowy internetowy troll myślący, że jest sam :lol: Już ja sobie wyobrażam gdyby tacy ludzie jak ty zabrali się za publikowanie testów :lol::lol::lol::lol: ja pipipi

To sobie poczytaj mnóstwo testów w moim wykonaniu zamieszczonych na tym portalu. To sie kiedyś nazwywało Mega TEST. Zrobiłeś jakiś czy tylko potrafisz pier...ć głupoty :angry: :angry: :angry: ?

Skoro nie widzisz róznic pomiędzy zamieszczonymi w teście zdjęciami to wystarczy Ci telewizor kineskopowy z 480p w NTSC.

Nie podobają Ci się moje komentarze to ich nie czytaj.

Jesteś kolejny, który gdy merytorycznie nie ma nic do powiedzenia atakuje i obraża.

Nt. HDMI 2.1 poczytaj sobie tu: http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1457513362 albo tu: http://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2176649-another-piece-hdr-pie-hdmi-2-1-a.html . łatwiej jest schować głowę w piasek i uważać, że nie ma żadnego problemu bo 2.0a jest wspaniałe. Jeszcze pół roku temu wszystcy piali z zachwytu, że ich sprzęt ma 2.0.

A na zakończenie możesz mnie cmoknąć w pompkę. :angry::ph34r::angry: .

Nie pozdrawiam, szkoda więcej mojego czasu dla Ciebie.

Pomijając kwestię gwarancji i sprzedającego z jednym pozytywnym komentarzem to w tym VW500 nawet HDMI 2.0a nie ma, stąd też m.in. brak HDR czy rec.2020 (pokrycie DCI P3 też pozostawia wiele do życzenia) + max 8 bitowa głębia kolorów 4:2:0.

RS400 zjada go pod każdym możliwym względem poza tym natywnym 2160p.

I to jest ten haczyk, o którym wspominałem.

Szkoda, że nie odniosłeś się do X9, o którym wspomniałem. Moim zdaniem wspaniały wybór na przeczekanie.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że sprzęt jest po gwarancji lub też niedługo przed jej końcem (zakup czerwiec 2014r) - jeśli tak to dla mnie nie jest wart choćby połowy tej ceny. Co mi po proju, który w każdym momencie może wyzionąć ducha, a ja w tej sytuacji obudzę się z ręką w nocniku ?

Wracając do RS400, jeśli ktoś ma mocne ciśnienie na UHD BD i już teraz chce go posmakować, a przy tym ma kasę i ma wy[beeep]ane na Dolby Vision to nie widzę powodu dlaczego nie miałby się ten ktoś zainteresować tym projektorem, który jest o ponad połowę tańszy od VW520.

Zgoda, nie ma on natywnego 2160p lecz wedle zdecydowanej większości osób, które już miały styczność z filmami UHD największą różnicę na plus względem "zwykłego" BD robi HDR oraz szeroki gamut koloru (z obu tych zalet można czerpać przyjemność w RS400), w mniejszym zaś stopniu wyższa rozdziałka - dotyczy to również natywnych treści, które mogą się poszczycić DI 4K.

Wierzę też Maćkowi i Gmerowi, że wiedzą co piszą o funkcji e-shift i nie robią sobie jaj pisząc o tym, że sporo ona nadrabia względem natywnego 4K - dla niedowiarków zamieścili też zdjęcia, które są dla mnie dość przekonujące.

Tyle ode mnie w temacie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej co tu się dzieje ;-). Myślałem, że zabawki to przyjemność a tutaj takie spiny. Na szybko podam tylko, że zawsze można wejść do testu laserowego epsona i zobaczyć jak tam działa eshift. To całkiem inna bajka. I tam rzeczywiście to tylko mała poprawa. Dlatego tak dokładnie to testujemy i sam jestem w szoku jak to zrobiono tutaj. Dodatkowo nie ma co moim zdaniem liczyć na coś takiego jak szerokie wdrożenie natywnego 4K w projektorach w najbliższym czasie gdyż jest jakiś problem z implementacją tego w dodatku w normalnych pieniądzach. A problem to zapewne to, że możliwości obiektywu ograniczają ten element, szczególnie w połączeniu z niewielkim rozmiarem przetwornika obrazu, a większych przetworników producenci nie użyją, bo są za drogie. Zobaczcie na technologię DLP! Tam też będą kombinacje. Przypomnę dla tych co nie słuchali naszych wypocin na ten temat: http://hdtvpolska.com/topic/36979-ise-2016-technologia-dlp-a-rozdzielczosc-4k-jak-to-dziala/ a filmik poniżej.

Natomiast w ogóle bym się tym nie przejmował (w przypadku filmów Ultra HD Blu-ray) bo temat rozdzielczości jak widać po tym JVC został ogarnięty dość tanim sposobem a jak napisałeś misfit to nie ona robi aż taką różnicę w filmach z nowych płyt tylko kolory, kolory i jeszcze raz.... HDR. Jednak zdaję sobie sprawę, że dyskusja jest ciężka bo tak naprawdę tylko my to póki co widzieliśmy więc ciężko jest na równi podyskutować. Każdy zobaczy to w swoim czasie i myślę, że jeszcze nie raz wrócimy do tego tematu. A liczę, że za kilka tygodni spotkamy się na jakimś zlocie bo chciałbym by więcej osób z forum to zobaczyło. Nie lubię dyskutować o czymś kto nikt nie widział. Zrobimy to na wiosnę!!! Daję słowo : ) Dodatkowo będzie jeszcze Bluraya Panasonica :) i pewnie więcej filmów. Nawet Opole ma przyjechać! :D

Dlatego ja bym też już nie tknął czegoś takiego jak JVC X9 bo wiedziałbym, że topię kasę w coś co już jest mocno przestarzałe. Po prostu szkoda już ładować się w takie coś. A kasa wcale nie jest mała. Jak zobaczycie te filmy to też tak uznacie ;p Jestem pewny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...