Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Słuchawki Panasonic RP - HX550

Rekomendowane odpowiedzi

Firmą Panasonic cenię najbardziej za rozwiązania wideo. Począwszy od telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray, kończąc na kamerach. Jednak nie zapominajmy, że firma posiada w swojej ofercie całą gamę urządzeń z innej gałęzi przemysłu. Tym razem w moje ręce trafiły dynamiczne słuchawki stereo. Firma posiada dość rozbudowaną ofertę tego typu urządzeń a o części z nich mogliście już przeczytać na naszym portalu. Model, który przetestowałem to niedrogie RP-HX550 o zamkniętej konstrukcji. Ich cena kształtuje się w okolicach 169 zł. Są zatem dostępne praktycznie dla każdego. Tym bardziej ciekawiła mnie ich jakość podczas codziennego użytku ze smartfonem czy przenośną konsolą.

1.jpg

Słuchawki są zapakowane w pudełko, które sugeruje, że jest to produkt aspirujący do wyższej półki (Premium Dynamic Sound). Przez plastik możemy dowiedzieć się jak wygląda sprzęt oraz jakie ma parametry. No to czas na rozpakowanie sprzętu!

[td]
17.jpg
[/td][td]
18.jpg
[/td]

Wyposażenie

4.jpg

W tej klasie nie spodziewałem się zbyt wiele. I rzeczywiście nie wiele dostałem. To nie ta półka by oczekiwać dużej ilości dodatków. W pudle znajdziemy słuchawki, które zostały osadzone w plastikowej formie.

Zaletą albo i wadą jest kabel dołączony do słuchawek. Producent dołączył 1,2 m przewodu, więc dla tych, którzy mają trochę większą odległość do wzmacniacza czy odtwarzacza, trzeba będzie pomyśleć o przedłużeniu. Ponieważ kabel jest podłączony na stałe, nie mamy możliwości wymiany na inny. Kabel zakończony jest pozłacaną końcówką typu „mini jack” 3,5 mm, ale ten z Was kto by szukał przejścia na dużego jacka ( 6,3 mm ) niestety tu go nie znajdzie. Więc liczyć należy tylko na swoje zasoby domowe lub pozostaje opcja kupna. To raczej dość skromne wyposażenie. Jakość przewodu dość przeciętna. Brak też jest pokrowca na słuchawki.

Budowa

Na początek podstawy testowanego modelu: magnes neodymowy, pasmo przenoszenia od 8 Hz do 26 kHz, czułość 96 db/mW ( przy 500 kHz ). Niestety brak jest informacji dotyczącej typu przetwornika. W tej klasie nie jest to jednak informacja niezbędna.

RP-HX550 to słuchawki nauszne, o konstrukcji zamkniętej. Ich waga to około 240 gram. Nie należą zatem do bardzo lekkich konstrukcji i po dłuższym okresie noszenia mogą zmęczyć. Z drugiej strony nie są też zbyt ciężkie. Tutaj odbiór może być różny w zależności od naszych upodobań. Zwolenników jakości brzemienia ucieszy zapewne fakt, że cała małżowina uszna mieści się w środku słuchawki, zapewniając wygodę słuchania i brak przykrego uścisku. Izolacja od świata zewnętrznego jest na niezłym poziome i zapewnia w miarę poprawny odsłuch muzyki. Pałąk z regulacją wysokości oraz obrotowe słuchawki zapewnią komfort w ułożeniu w odpowiedniej dla Nas pozycji na głowie oraz przy ich transporcie. Są to zalety wzięte z wyższych modeli producenta.

[td]
5.jpg
[/td][td]
6.jpg
[/td][td]
7.jpg
[/td][td]
13.jpg
[/td]

Membrana zabezpieczona jest czarną, nieprzezroczystą siateczką oraz plastikowym wzmocnieniem, które jest delikatnie widoczne przez wspomnianą siatkę. Oczywiście zapewni to komfort słuchania bez dodatkowych przeddźwięków i drgań wynikających z samej konstrukcji.

10.jpg

Po założeniu, ucho nie dotyka bezpośrednio do siatki zabezpieczającej. Miękkie poduszki na muszle można ściągnąć i wymienić gdy ulegną zużyciu. Są przyzwoitej jakości.

[td]
11.jpg
[/td][td]
12.jpg
[/td]

Pałąk jest w całości wykonany z plastiku i oczywiście regulowany. Po środku posiada miękkie wstawki dzięki czemu komfort noszenia na głowie jest znacznie większy.

Wykończenie słuchawek można podziwiać na powyższych zdjęciach. Cześć obrotowych mechanizmów wykonano z metalu. Tak samo jak tylną część muszli, która mieni się szczotkowanym aluminium. Plastik, z którego są wykonane pozostałe elementy jest dobrej jakości. Nie trzeszczą przy poruszaniu słuchawek i ich ustawianiu, wykonane są estetycznie. Można by się oczywiście doszukiwać szczegółów i każdy zapewne znajdzie tu coś, do czego się można przyczepić. Dopiero kiedy weźmiecie je do ręki, sprawdzicie co naprawdę są warte. Mnie osobiście przypadły do gustu. Wyglądają na lepsze niż w rzeczywistości kosztują.

Ułożenie, wygoda, możliwość regulacji – to powinno zapewnić komfort ułożenia słuchawek i nawet przy szybkim ruchu głowy – nie spadają. Brakuje w nich jedynie jednego patentu znanego z wyższych modeli Panasonica czyli regulacji w... poziomie. Jest to jednak dodatkowy bajer bez którego można się obejść.

14.jpg

Dane techniczne:

spec.JPG

Odsłuch

Tego typu słuchawki postanowiłem przetestować głównie na urządzeniach mobilnych. Nie ma co się oszukiwać ale zapewne w 90% takie właśnie będzie ich zastosowanie przez potencjalnych użytkowników. W ruch poszły zarówno ulubione kawałki muzyczne z kilku gatunków jak również konsole do gier takie jak PlayStation Vita czy Nintendo 3DS. Na początek muzyka ze smartfona. I tutaj zaskoczenie. Sprzęt zagrał naprawdę ciekawie. Jakość dźwięku na dobrym poziomie. 550tki są nieźle zrównoważone chociaż da się odczuć dominację średnich częstotliwości. To do czego przyzwyczaił nas Panasonic w swoich produktach to podejście do basu, które jest delikatne, lżejsze niż u porównywalnej cenowo konkurencji. Czasem dało się odczuć brak pełniejszego zakresu jednak generalnie takie podejście bardzo przypadło mi do gustu. Jeżeli ktoś lubi ciężki bas to tutaj go nie znajdzie.

3.jpg

Kolejnym testem było podłączenie konsoli do gier. Do tego celu wybrałem trzy gry, które dość znacznie pokazują na co stać słuchawki: Lumines: Electronic Symphony, Killzone Najemnik oraz WipEout 2048.

2.jpg

Na początek poszła moja ulubiona pozycja muzyczna czyli Lumines: Electronic Symphony. Bardzo wciągająca pozycja logiczna, która posiada niesamowicie zróżnicowany soundtrack Ścieżka dźwiękowa to dziesiątki licencjonowanych utworów zespołów i DJ-ów zajmujących się muzyką elektroniczną. Tutaj odczucia podobne do tych przy słuchaniu ze smartfona ze względu na podobny typ muzyki. Jakość dźwięku na dobrym poziomie z lekką dominacją średnich częstotliwości. Bas w przypadku tej gry był nieco bardziej odczuwalny niż poprzednio co pokazuje, że te słuchawki mogą go zagrać jednak wszystko zależy do czego je podłączymy.

Lumines: Electronic Symphony (PS Vita)

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć klasyka, który muzycznie i dźwiękowo - miażdży: WipEout 2048. Muzyka jak to zwykle bywa w tej serii jest najwyższych lotów. HX550 nieźle sobie radzi chociaż do tej gry osobiście dobrałbym coś z naprawdę większym basem. Zapewniam Was jednak, że odgłosy silników czy powietrza zapamiętacie na długo.

WipEout 2048 (PS Vita)

Ostatni tytuł to całkowicie inna bajka. Mowa o Killzone Najemnik. Tutaj muszę przyznać, że jakoś pole bitwy mnie nie porwało. Generalnie jest nieźle ale wojna brzmiała trochę płasko. Zabrakło mi także drobnych detali, które były doskonale słyszalne na modelu z dużo wyższej półki czyli RP-HD10. Pograć można i oczywiście zabawa jest przednia ale... zdecydowanie lepiej sprawdziły się poprzednie tytuły ze względu na ich muzykalność.

Killzone Najemnik (PS Vita)

Podsumowanie

Słuchawki Panasonic RP – HX550 to słuchawki przeznaczone dla osób chcących posłuchać w dobrej jakości swojej ulubionej muzyki jednak nie mające zbyt dużej gotówki do wydania na ten cel. Ich niewątpliwy plus to spora uniwersalność w przypadku odsłuchu różnych gatunków muzycznych. Sprzęt sprawdzi się także w większości grach dostępnych na konsolach mobilnych. Dla jednych zaletą a dla innych wadą może być bas, który jest dość lekki i nie wybija się w żadnym wypadku na pierwszy plan. Jednak tam gdzie ma się pojawić to jest a dzięki temu nie męczy. W tej cenie to naprawdę solidny i godny polecenia produkt.

PLUSY

  • Dobrej jakości wykonanie, materiały
  • Wygodne i praktyczne zastosowanie, szczególnie do urządzeń mobilnych
  • Bardzo wszechstronne możliwości ułożenia na głowie
  • Brzmienie dedykowane dla urządzeń przenośnych
  • Nadają się do większości gatunków muzycznych
  • Krótkie przewody
  • Niska cena


MINUSY

  • Brak niskich częstotliwości dla fanów ciężkich basów
  • Dość ubogie dodatkowe wyposażenie

polecamy.png

Cena: Panasonic RP-HX550 od 169 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic Polska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...