Skocz do zawartości
l3l

Pierwszy projektor, pyatnia, watpliwosci.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne Grono,

Niebawem bede zmienial mieszkanie i od paru miesiecy zastanawiam sie nad wymiana tv. Jako, ze w nowym mieszkaniu odleglosc miedzy sofa a sciana na ktorej bedzie TV jest dosc spora zaczalem sie zastanawiac czy przypadkiem projektor nie bedzie lepszym rozwiazaniem. Probowalem samodzielnie odrobic lekcje ale mysle, ze nadszedl czas na to, zeby ktos bardziej fachowy zweryfikowal to co wymyslilem.

Konktrety i watpliwosci:

1. Odleglosc projektora od ekranu. Odleglosc miedzy scianami (tej z sofa i tej z ekranem) to 455cm. Zakladajac ze projektor bedzie przy samej scianie, nad sofa, i ze ma ~30cm glebokosci to zostaje 425cm miedzy soczewka projektora a przeciwlegla sciana. Na przeciwleglej scianie bedzie TV, w zwiazku z czym musialbym podwiesic ekran pod sufit w odleglosci circa about 15cm od sciany, tak, zeby ekran spuszczal sie :) troche przed telewizor. To daje ~410cm miedzy samym ekranem a soczewka projektora. Czyli do obliczenia rzutu, jaki w swoim zakresie ma miec projektor za odleglosc przyjmuje 410cm, tak?

2. Szerokosc ekranu. Jako, ze szerokosc jest scisle zwiazana z wysokoscia (interesuje mnie 16:9) to mysle, ze u mnie szerokosc bedzie mocno ograniczona wysokoscia. W teorii cala sciana ma 355cm ale przy zalozeniach: strop jest na wysokosci 250cm, dolna krawedz ekranu na wysokosci 80cm (To malo? Moze byc mniej? Znalazlem bardzo rozbiezne informacje na ten temat, praktycznie od 50cm do "minimum" 120cm), i ze potrzebuje jeszcze z 15cm na zabudowe ekranu podwieszanego pod sufitem, to wysokosci na sam ekran zostaje ~155cm. Patrzac na ekrany, polecanej tu firmy Adeo, najblizej tej wartosci jest podiweszany Adeo Incell 267, ktory w wersji z ramkami ma "szerokosci powierzchni roboczej" 240cm a w wersji bez ramek 250. Czyli do obliczenia rzutu, jaki w swoim zakresie ma miec projektor za odleglosc przyjmuje 240 ablo 250cm w zaleznosci czy ramki czy nie?

W zwiazku z powyzszym projektor ma miec w swoim zakresie rzut 1.7, tak? Czy powyzsza logika jest poprawna?

Salon bedzie raczej jasny, nieprzystosowany, czyli bardziej mnie interesowac powinien ekran Referrence Grey z ramkami, czy nie ma to wielkiego znaczenia?

Jesli projektor bedzie mial rzut max 1.5 czy 1.6 to jakie to bedzie mialo przelozenie na jakosc obrazu albo przekatna?

I ostatnie. Czy im wieksza przekatna tym lepiej? Zakladam, ze jest jakis prog wielkosci, po ktorego przekroczeniu ogladanie staje sie mniej komfortowe. Kalkulator odleglosci dla TV FHD pokazuje, ze z 4.5m ekran powienien miec 108". Ma to zastosowanie rowniez do projektorow? Ten ekran Adeo, o ktorym pisalem wyzej ma wlasnie 108". Przypadek? Niesadze :)

Mam nadzieje, ze nie zrazilem nikogo dlugoscia postu.

Z gory dziekuje za komentarze i pozdrawiam.

M

Edytowane przez l3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do budzetu to jeszcze nie wiem. Generalnie pytania, ktore zadalem nie sa zwiazane z kasa. Co do pokoju to jest napisane wyzej, ze raczej jasny, nieprzystosowany, mozliwe, ze bialy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie polecam projektora. Aby uzyskać naprawdę dobre parametry wyświetlanego obrazu trzeba stworzyć specjalne miejsce gdzie będziemy ten obraz wyświetlany. Sam projektor nawet bardzo dobry nie wystarczy. Robienie z typowego pomieszczenia dziennego pobytu czy sypialni pomieszczenia kinowego nie przyniesie odpowiedniego efektu. Pierwszy podstawowy mankament to odbicia światła od pozostałych ścian w domu które skutecznie rozwalą odbiór dobrej jakości czerni i kontrastu. W sumie polecam dobry telewizor. Jest jeden argument za dla projektora wielkość wyświetlanego obrazu . Tu projektor jest nie do pobicia. No ale gdy mamy możliwość stworzenia sobie specjalnej sali tylko i wyłącznie do i pod kątek korzystania z projektora to już całkiem inna jakość i niesamowite doznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie l3l - nie doczytałem. Sterbid - wybacz ale zupełnie się nie zgadzam. Mam w sypialni fajną plazmę 51 cali i od momentu zakupu projektora z niższej półki (Epson tw5300) czyli od około 2 miesięcy tv nie używałem. A projektora używam w jasnym salonie.. Faktycznie - momentami, w ciemnych scenach (mimo że mam Adeo Reference Grey) czerń i kontrast jest słaby - nadal jednak akceptowalny. Kolory jednak, ostrość i rozmiar robią swoje. Ja jż wiem że nigdy wiecej nie kupię tv w swym życiu - no chyba że pojawią się na rynku tv oled w rozmiarze > 80 cali w cenach do max 7-8 k ;P Powiedziałbym jeszcze tak - jeśli pomieszczenie nie jest przystosowane to na pewno nie ma sensu iść w projektory za grubą kapustę - tj. 5k i więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Natomiast moze krocej napisze na co chcialem uzyskac potwierdzenie.

1. Jak nisko wg Waszych doswiadczen moze/powinna byc dolna krawedz ekranu? Na necie jest BARDZO rozne info, wiec pytam tych, ktorzy maja doswiadczenie.

2. Czy projektorem o throw ratio powiedzmy od 1.2 do 1.5 napedze caly ekran o szerokosci 240cm (~108") z 410cm? Czy ekran bedzie za jasny/za ciemny/nie caly wypelniony/obraz bedzie wychodzil poza ekran?

Dzieki.

Pzdr.

M

Edytowane przez l3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nas bank takiej wielkości ekranu nie osiągniesz z odległości 455cm. No chyba ,że wyszukasz jakiś specjalny projektor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna prosic bardziej rzeczowo? Nie osiagne bo za duza, za mala?

Z takiej odleglosci jaki przedzial jest osiagalny?

Dzieki serdeczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

misq dał linka do kalkulatora odległości. Wybierz z listy np Benq W1070 i wszystko sobie sprawdzisz.

Edytowane przez Rudeford

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...