Skocz do zawartości
MaXeN

Thomson 55UA9806 - hit czy kit? Jakieś opinie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś miał do czynienia może z flagowym modelem Thomsona 55UA9806 i może coś więcej o nim napisać, podzielić wrażeniami?

Zaciekawił bardzo mnie ten model ze względu na stosunek ceny co do parametrów, bardzo pochlebny test na konkurencyjnym forum (o ile to nie jakiś sponsorowany artykuł), spore zainteresowanie tym modelem we Francji i Chinach - pod marką, która przejęła Thomsona: TCL H9700.

W regularnej cenie obecnie ok. 4,7tys. to będzie chyba najtańszy model z technologią kwantowej kropki przy takiej wielkości 55" (No może jakiś Panas by się jeszcze znalazł w podobnej cenie?)

Podobno dzięki temu (Quantum Dot) posiada on 85% pokrycie palety kolorów Rec2020, zatem pod tym kątem spokojnie nawet dorównuje flagowym modelom Samsunga z serii JS9000-9500, będąc jednak o połowę tańszą propozycją. Do tego całkiem przyzwoity Input lag (36-40ms) i fajne fabryczne głośniki od Harmana - prawie jakby wbudowany soundbar. Smart pewnie nie jakiś szałowy (miałem okazję trochę się pobawić w innym modelu), ale może przynajmniej nie będzie się wieszał jak Android w Sony czy Philipsie - na tym zbytnio mi nie zależy (głównie YouTube) chociaż pilot jest z żyroskopem.

Nie ukrywam rozpatruję ten model do zakupu, ale może ktoś ma już jakieś doświadczenia z nim? Będę wdzięczy za wszelkie sugestie.

Czyżby Thomson/TCL poszedł w jakość, powrócił po latach do grona uznanych marek i wreszcie wypuścił dobry model w przystępnej cenie?

Pozdrawiam - Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym modelem konkretnie, jednak kalibrowałem ze trzy inne modele Thomsona w życiu i zdecydowanie nie są to telewizory godne uwagi. Tym bardziej bałbym się brać model, który jako pierwszy wykorzystuje kwantowe kropki do podświetlenia. Tak duża firma jak Samsung średnio ogarnęła tę technologię w pierwszej generacji swoich modeli i przekłamania barw są większe niż w tradycyjnych telewizorach, więc śmiem wątpić, czy Thomson będzie świecił dobrze, skoro nawet na swoich zwykłych telewizorach sypie błędami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak duża firma jak Samsung średnio ogarnęła tę technologię w pierwszej generacji swoich modeli i przekłamania barw są większe niż w tradycyjnych telewizorach, więc śmiem wątpić, czy Thomson będzie świecił dobrze, skoro nawet na swoich zwykłych telewizorach sypie błędami.

Dzięki Maćku za opinię, ale mam jeszcze zatem do Ciebie pytanie z nią związaną? Czyli dobrze rozumiem, że odradzasz modele z nano-kryształami i polecasz prostsze modele bez niej jako lepsze (chociażby na przykładzie Samsunga, pomijam już Thomsona)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma swoje wady i zalety. Chcesz szeroką paletę barw do UHD Blu-Ray to bierz nanokryształy, nie chcesz to kup bez. Te bez często mają lepszy kontrast, ale to już przecież widzisz w procedurach testowych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma swoje wady i zalety. Chcesz szeroką paletę barw do UHD Blu-Ray to bierz nanokryształy, nie chcesz to kup bez. Te bez często mają lepszy kontrast, ale to już przecież widzisz w procedurach testowych ;)

Możesz podać przykład? ...bo jak patrzę po kontraście w filmach w Samsungu seria 7000 - bez nanokryształów (średni: 4 000:1 max: 6 200:1 min: 3 000:1) do serii 8500 z nanokryształami (średni: 4 200:1 max: 8 800:1 min: 2 400:1) to o ile niższa seria ma rzeczywiście wyższy minimalny (o 600) o tyle w średnim i zwłaszcza w max. to wyższa seria ma lepszy (i to o aż o 2400). Chyba, że coś źle analizuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy są przeprowadzone z włączoną funkcją wygaszania podświetlenia pasów góra dół, co wypacza pomiar 8 800:1.

scena3.jpg

Gdyby pomiar był z lewego boku (3/4 wysokości), a nie na dole, to z 8800:1 by się zrobiło ~2800:1.

Moim zdaniem pomiary powinny być robione zawsze z wyłączoną opcją wygaszania pasów,a pod wynikami pomiarów powinna być informacja, że dany TV posiada taką funkcję i dzięki temu przy oglądaniu po ciemku, obraz w formacie kinowym wygląda o wiele bardziej schludnie, czyli (JS8500) czarne pasy są prawie czarne(0,013cd/m2), a przy wyłączonej funkcji ciemnoszare(0,05cd/m2).

Który TV pokaże "więcej" kolorów?

a DCI P3 100%

b REC 2020 74% (P3 95%) JS8500

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaku, ale od tego są inne sceny pomiarowe. Przecież na pasach masz tylko jedną no i ciężko jej nie wliczyć do sumy, bo pasy są naprawdę czarne na modelach SUHD. P.S. Drugiego pytania o więcej kolorów nie rozumiem. Z kontrastem bardziej chodziło mi o to, że:

Możesz podać przykład? ...bo jak patrzę po kontraście w filmach w Samsungu seria 7000 - bez nanokryształów (średni: 4 000:1 max: 6 200:1 min: 3 000:1) do serii 8500 z nanokryształami (średni: 4 200:1 max: 8 800:1 min: 2 400:1) to o ile niższa seria ma rzeczywiście wyższy minimalny (o 600) o tyle w średnim i zwłaszcza w max. to wyższa seria ma lepszy (i to o aż o 2400). Chyba, że coś źle analizuję?

Dobrze analizujesz, chodziło mi o to, że skuteczność wygaszania nie jest jakaś rewelacyjna w tych modelach SUHD, a kontrast natywny matrycy jest wyższy w płaskich TV. JS8500 ma o 5% większy kontrast średni, a JU7000 ma o 25% wyższy kontrast minimalny. Wartości maksymalne celowo pomijam, bo rzadko kiedy występują odpowiednie sceny w filmach. To lepsze 5% średnio, czy przynajmniej 25% zawsze? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze analizujesz, chodziło mi o to, że skuteczność wygaszania nie jest jakaś rewelacyjna w tych modelach SUHD, a kontrast natywny matrycy jest wyższy w płaskich TV. JS8500 ma o 5% większy kontrast średni, a JU7000 ma o 25% wyższy kontrast minimalny. Wartości maksymalne celowo pomijam, bo rzadko kiedy występują odpowiednie sceny w filmach. To lepsze 5% średnio, czy przynajmniej 25% zawsze? ;)

Oczywiście 25% zawsze. Ciekawe jakby to porównanie wyglądało między: JU7500 vs. JS8500 (oba zakrzywione - tylko niestety nie ma testu JU7500 albo JU7000 vs. JS8000), bo jak dobrze zrozumiałem wpływ na taki kontrast ma kształt matrycy (?)

Chociaż z drugiej strony jak miałem okazję porównać w sklepie JU7000 i JS9500, a stały obok siebie (oba na tej samej demówce 4K od Samsunga) to ten drugi choć zakrzywiony miał zdecydowanie lepszy kontrast (JS9500 miażdzy, no ale za drogi dla mnie) - chociaż to pewnie za sprawą Direct-led-a jak też dobrze rozumiem (?)

Zatem wracając do tematu wspomniany przeze mnie Thomson jako płaski powinien mieć nie najgorszy kontrast? ;)

Tak, tak wiem Maćku, że jestem uparty, a Ty masz dreszcze pewnie jak to czytasz a może inaczej coś byście innego w tej kategorii cenowej polecili (max. do 5tys. - A9 regularnie chodzi po 4699zł) pod kątem jakości obrazu (głównie filmy wieczorami stąd wolałbym coś z matrycą VA, IPS odpada) w rozmiarze 55" (ewentualnie max. 60")? Na rewelacyjnym smarcie aż mi tak nie zależy - jedyne co musi mieć to Youtube - prędzej 4K (będzie mi się zdarzało oglądać z 1-2m), no i dobrze jakby przyszłościowo Bluray 4K też dało radę podłączyć choć wiem, że wszystkich jego możliwości w tej cenie się nie wykorzysta (choćby HDR)?

Edytowane przez MaXeN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaku, ale od tego są inne sceny pomiarowe.

Ja to rozumiem, ale jakby było to oczywiste nie musiałbyś pisać tego:

Z kontrastem bardziej chodziło mi o to, że:

Dobrze analizujesz, chodziło mi o to, że skuteczność wygaszania nie jest jakaś rewelacyjna w tych modelach SUHD, a kontrast natywny matrycy jest wyższy w płaskich TV. JS8500 ma o 5% większy kontrast średni, a JU7000 ma o 25% wyższy kontrast minimalny. Wartości maksymalne celowo pomijam, bo rzadko kiedy występują odpowiednie sceny w filmach. To lepsze 5% średnio, czy przynajmniej 25% zawsze? ;)

Ludzie widzą przy jednym TV 8800:1 przy drugim 4300:1 i już dalej nie dociekają skąd taki wynik i co on oznacza dla oglądającego.

Drugiego pytania o więcej kolorów nie rozumiem.

Spytam się inaczej.

js8500

forum_dci95.jpgforum_rec202074.jpg

Nie znam się na tych wykresach, ale mam wrażenie że "powierzchnia kropek i ich umiejscowienie" w obydwu wykresach jest podobne.

Czyli czy REC2020 74% czy P3 95% to w obydwu koloru Coca-Coli nie zobaczymy.

Stąd pytanie czy o obsłudze szerokiej palety kolorów nie powinno się pisać dopiero po przekroczeniu P3 100% czyli REC2020 >80%.

Mam nadzieję że nie napisałem strasznej głupoty.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś posiada ten TV i może coś więcej o nim napisać albo zaproponować coś w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Mam ten telewizor od 2016 roku i jestem ogólnie zadowolony.

Ostatnio zainstalowałem nowe oprogramowanie V8-NT67F01-LF1V509 i nie wiem, czy z tej przyczyny urządzenie 4k uhd sony x 800 podpięte kablem hdmi 18gbps do telewizora przesyła sygnał tylko w 30 hz? Również Netflix nie przedstawia materiałów w 4k uhd, tylko w hd. Do tej pory mogłem oglądać materiały w 60 hz z tego uhd blu ray. 

Ma ktoś z Państwa taki problem? Może Pan Kiki podpowie, co się stało z wejściami hdmi. W tym telewizorze sa 4 wejścia hdmi 2.0, więc 60 hz powinno być obsługiwane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomson UA 55UA9806 po 3 latach prawdopodobnie wyladuje na smietniku.TCL nie zabezpieczało te modele w części  na gwarancji,a po radz sobie sam.  Infolinia to kompletnie brak,wiedzy TCL odsyła mnie do Thomsona ,przecież jest produkowany w Polsce  . Listwy do poswietlenia 200 zł a odbiornik za 5000 zł do wyrzucenia ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z TCL jest lub był to brak części do flagowych telewizorów. Przeszukałem cały internet i do Quantum Dot nie znalazłem listew podświetlenia do w/w odbiornika. Na ten problem z listwami podświetlenia zwracają uwagę internauci którym nawet na gwarancji wystąpiła ta usterka. Jest jednak i dobra wiadomość mimo krytyki TCL firma  stanęła   na wysokości zadania i jest szansa na naprawę, mojego telewizora  .Miesiąc to już trawa, ale będę zadowolony ,ze pierwszy TV TCL z Quantum Dot nie pojdzie na śmietnik   Podziękowania dla  menadżerów firmy za pomoc .Mam nadzieje ,ze w najbliższym tygodniu temat się zakończy pozytywnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...