Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: OLED Panasonic CZ950 65" 4K Ultra HD

Rekomendowane odpowiedzi

Referencyjny kontrast i jakość wykonania Panasonica robi wrażenie.

Bardzo ciekawy profesjonalny test wykonany w imponującym laboratorium, choć nie porusza kilku aspektów wartych odnotowania.

Jak na kwotę, którą trzeba zapłacić (40000 zł), ten telewizor ma trochę niedociągnięć.

Do minusów w podsumowaniu testu dodałbym jeszcze kilka nieco wstydliwych punktów,

które mogą być uznane za istotne przy takiej cenie:

1) Testowany OLED to panel RGBW UHD a nie RGB UHD, co stanowi swoisty substytut – w pewnym sensie brakuje mu pełnej rozdzielczości !

Cytat:

Konwencjonalne panele Ultra HD mają w poziomie 3840 pikseli, a każdy z nich składa się z 3 subpikseli RGB, co daje 11520 subpikseli (w poziomie). Z kolei wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 1920 pikseli składających się z 3 subpikseli RGB (co daje 5760 „kolorowych” subpikseli) oraz, dodatkowo, 1920 białych subpikseli. Jeżeli zsumujemy liczbę kolorowych i białych subpikseli takiego wyświetlacza, okaże się, że ma on w poziomie tylko 7680 subpikseli (5760+1920). Oznacza, to, że wyświetlacz RGBW UHD ma w poziomie tylko 67% subpikseli typowego wyświetlacza RGB UHD.

Link do artykułu, który wyjaśnia to zagadnienie:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/czy-warto-kupic-tani-telewizor-4k.html

2) Brak powłoki ekranu typu Oko ćmy (moth eye filter), którą stosują Philips i Sharp w najwyższych modelach.

Jest to chyba najdoskonalsza powłoka zapewniająca brak odbić z zachowaniem wysokiego kontrastu powłok błyszczących.

Link do artykułu, który jest trochę o tej powłoce:

http://blog.skalibrujtv.pl/2012/08/philips-pfl-9706k-test-czy-tv-zasluzyl-na-nagrode-eis/

3) Odświeżanie matrycy 120 HZ, zamiast 240 HZ. Co daje rozdzielczość poziomą zaledwie 1080p (tak jak full HD). Zastosowany (zaledwie 3 położeniowy) upłynniacz obrazu ruchomego należy do najsłabszych na rynku.

4) Przy takiej cenie tv powinien być fabrycznie skalibrowany do referencyjnych wartości, tak jak traktowane są

najdroższe modele monitorów EIZO i NEC. Brakuje kalibratora na pokładzie (patrz EIZO, seria CG)

Nie wiadomo do końca, w jaki sposób następuje spadek jasności ekranu w funkcji czasu, na skutek zużycia - czy odbywa się to liniowo, czy też w sposób bardziej wykładniczy?

Jestem laikiem, poprawcie mnie jeśli się mylę.

1. To nie tak, w EG960V każdy piksel składa się z czterech diod - WRGB, zatem nie ma tu ograniczonej rozdzielczości. Łączna ilość subpikseli to 3840x2160x4. Układ pentile, który wspomniałeś, jest stosowany w tanich ekranach.

2. Obecnie nikt nie stosuje już moth eye'a, ale faktycznie była to rewelacyjna powłoka.

3. Nie istnieją obecnie matryce 4K 240Hz, ale może w przyszłości... Faktycznie w OLED dałoby się to zaimplementować. Co do spadku rozdzielczości do 1080 linii to występuje on, ale tylko przy bardzo szybkich ruchach, więc nie można generalizować, że w ruchu jest tylko full hd. To nadużycie.

4. Być może powinien być, ale nie jest, jak wszystkie inne telewizory. Monitory EIZO i NEC też nie trzymają się aż tak dobrze norm w stanie fabrycznym jak myślisz, a fabryczny kalibrator jest w nie wbudowany bardziej po to by utrzymać charakterystykę w danym punkcie, aniżeli by regulować ją w skali bezwzględnej.

Wygląda na to, że "odjeżdża" wyłącznie seria 960. 910, pomimo, że "budżetowy" (cudzysłów wyjątkowo zamierzony :)) wypada lepiej (?).

A ja ponawiam pytanie do Macieja - może głupie, ale słyszałem, że nie ma głupich pytań ;)

Pozdrawiam

Zgadza się, przecież nie kryłem tego w opisie w testach ;)

Dokładnie ale szok!

A czy możecie dorzucić do tego porownania jeszcze klatke z ec930?

Niestety nie da rady, bo za czasów EC930 nie stosowałem jeszcze tej metody profilowania barw wyświetlacza. Generalnie EC930 byłby gdzieś pomiędzy EG910, a EG960.

A ja się tak zastanawiam. My tu gadu gadu o CZ950 vs. 960V i o jego różowym, ale w tym ostatnim debatujemy ciągle o testowanym tu na forum modelu 55". I pewnie znowu pytanie do Macieja: czy szansa na takie przekłamania jest duża w przypadku wchodzącego za chwilę do Polski panelu 65" tej samej serii? Teoretycznie technologicznie ten sam panel i oprogramowanie (?). Pytam, bo IMHO kupowanie 55" 4K do większego pokoju mija się nieco z założeniami UHD.

Pozdrawiam

Ciężko rokować jak będzie świecił 65" panel. Może się okazać, że całkowicie inaczej (lepiej, lub gorzej). Jak tylko mi wpadnie w ręce to na pewno napiszę, bo to ciekawy temat ;)

pmcomp ma racje i tyle w temacie. jesli piszecie ,że od początku roku wprowadziliście "galerię przekłamań" to gdzie czytelnicy mogli się o tym dowiedzieć?

Gmeru pisze " Ale może to dlatego, że nigdy do końca tego nie wytłumaczyliśmy. Nadrobimy!"

Stosujecie metodologię badań ,o których szczegółach wiecie tylko wy? przecież to nie jest poważne traktowanie czytelników oraz producentów sprzętu!

Poczekam na zapowiedziany artykuł ,który wyjaśnić może tą sytuację

Gdzie czytelnicy się mogą o tym dowiedzieć? Hmm... może... w każdym teście od dłuższego czasu? :) Od czasów testu JS9500 z marca tego roku (http://hdtvpolska.com/topic/34835-test-samsung-suhd-js9500-full-led-3d-4k-65-cali/?p=352295) w każdym teście jest zamieszczona taka galeria. W tym pierwszym teście znajdowała się w akapicie " Realny wygląd obrazu względem referencji". Nie wydaje mi się by od tamtej pory jakiekolwiek porównania obrazu bazowały na zdjęciach. Możesz wskazać choć jeden taki jeśli myślisz inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dziekuje za test. Szacunek.

Prosilbym tylko o wyjasnienie, czego miara jest "pikus". ;)

Edytowane przez binary
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce powiedzieć, ze wszystko sie zgadza, przejrzalem wczesniejsze testy uwaznie i faktycznie od dluzszego czasu jest w nich zamieszczana galeria przeklamań (co wiecej nawet w najbardziej interesujacym mnie tescie ec930v jest chyba tego pierwowzor!)

Faktycznie w tescie lg eg960 Maciej wspomina o uciekajacych kolorach i co wiecej to zdjecie, ktore tu zrobilo rewolucję to ono juz w tescie zostalo rowniez umieszczone z takim samym efektem rozjechania kolorów w stosunku do referencyjnego - więc to nie powinna byc niespodzianka!

Rada dla wszystkich to uwazniej czytać testy!

Powiem więcej bo wrocilem rowniez do testu mojego oleda i tam Maciej wspominał o uciekaniu kolorow skory w buraczkowy i tu również cakkowita zgoda! Zauważyłem to zjawisko u siebie w filmie Tomorrowland w scenie jak chlopaczek na początku filmu wychodzi z autobusu zarzuca torbę na plecy i idzie przed siebie wśród tłumu ludzi.

Dlatego poważnie zacząłem myśleć o kalibracji:)

Pozdro!

Edytowane przez wojtazo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w tescie lg eg960 Maciej wspomina o uciekajacych kolorach i co wiecej to zdjecie, ktore tu zrobilo rewolucję to ono juz w tescie zostalo rowniez umieszczone z takim samym efektem rozjechania kolorów w stosunku do referencyjnego - więc to nie powinna byc niespodzianka!

Rada dla wszystkich to uwazniej czytać testy!

No właśnie, czytać uważniej. To zdjęcie o którym piszesz dotyczy obrazów ... PO KALIBRACJI więc nic nie miało prawa się rozjeżdżać.

Pwtórzę: po kalibracji identyczne matryce na zdjęciu powinny teoretycznie wyglądać tak samo, a jak widac nie wyglądają. Aparta przekłamuje na nich w identyczny sposób a obrazy są różne. Czy to teraz jest jasne? Chyba, że obu telewizorach są różne matryce OLED.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czytać uważniej. To zdjęcie o którym piszesz dotyczy obrazów ... PO KALIBRACJI więc nic nie miało prawa się rozjeżdżać.

Ponieważ LG ma dużo większe problemy z ciemnymi kolorami, automatycznie musiało być inaczej skalibrowane niż Panasonic. Panasonic używa innego o wiele bardziej zaawansowanego ditheringu, przez co nie ma takiego problemu jak LG przy kalibracji do 120cd/m2.

Różne algorytmy ditheringu w obu TV, mogły dodatkowo wpłynąć na przekłamania w aparacie.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pmcomp z całego szacunku do Ciebie tak jak powiedziałeś oba tv są po kalibracji, stoją obok siebie i niby skąd bierze się ta różnica? Zastanawia mnie tylko czy warto pisać 20 stron w tym temacie jak z logicznego punktu widzenia. .. tak oba są skalibrowane ale to nie znaczy ze każdy skalibrowany tv wygląda tak samo. Stąd właśnie ta różnica ze lg 960 nie da się skalibrowac do punktu odniesienia cz950. Z tego wynika ze nie mogą wyglądać tak samo na zdjęciu i każdy kto przeczyta wcześniejsze testy i te obecne wie ze 960 nie jest w tym odwzorowaniu kolorów mistrzem a gdyby tak było to po co by było udowadniać ze grają inaczej. Skalibrowany nie oznacza tego samego tylko doprowadzenie tv do jak najlepszego możliwego rezyserskiego obrazu a nie wszystko da się sprowadzić w 960 stąd te różnice w zdjęciu:) pozdrawiam i szukajmy mniej dziury w całym bo niedługo będziemy kłócić się o 0.1 dE w wykresie a to nie ma sensu. Otworzmy się na słuchanie innych, czytanie tego co dostajemy za darmo i choć raz nie musimy być biali. , czerwoni żeby zobaczyć czy dany test jest czegoś wart. Nawet nie musisz być członkiem forum i nie musisz płacić za subskrybcje. Dlatego chociaż dlatego trzeba dać chłopakom pracować i dać działać a podcinanie skrzydeł komuś kto robi coś dla ludu i zwykłego plebsu i jeszcze musi słuchać chociaż odpowiada na pytania i kto chce to rozumie może spowodować ze im się odechce; w co wątpię heh i każdy z nas kupi sprzęt za 100k i zrobi setki godzin szkoleń i nie wspominając już o doświadczeniu. Dzięki chłopaki za test i pamiętajcie jest na to sposób żeby obraz na jednym i drugim wyglądał tak samo. Muszą być dwa tak samo dobre lub sklejcie w Photoshopie ten sam tv i tylko logo zmiecie z panasa na lg a załatwi to sprawę; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... co nie zmienia faktu, ze konstruktywna krytyka jest wskazana, nikt nie ma patentu na nieomylność, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, podzielić się swoją opinią, które to mogą się różnić i różnią się, jak obraz z jednego czy drugiego ekranu tak przed jak i po kalibracji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jednak ciężko nazwać krytykę konstruktywną, jeśli dotyczy faktu, który potwierdzamy od początku. Przecież już w teście napisałem, że obraz na EC960V odbiega od normy znacznie, nawet po kalibracji, a w CZ950 trafia w punkt, więc gdzie tu sens i logika, by dowodzić, że ekrany różnią się na zdjęciach, skoro już od początku było pisane, że się różnią? Aldi18 bardzo trafnie to ujął...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

telewizor spoko, do klasycznego uzytkwoaia jako wyswietlacz filmowy itp.

ale do gier to totalna porazka i [beeep] d owyszczania :P

co to ma w srodku, ze potrzeuje az 90ms do wyswietlenia obrazu z gry komputerowej albo konsoli? jak na tym czyms grac z kims kto ma biednego soniacza z 12ms inputlagiem :P

zanim w grze sie raz nachyle i wyprostuje to gosc mnie juz 5x wypeirdoli :P

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli jednym z podstawowych celów kalibracji jest doprowadzenie do sytuacji, ze na kazdym wyswietlaczu obraz wyglada tak samo to kompletnie nei rozumiem sensu kalibracji jesli nie wyglada on tak samo :P

wyobrazcie sobie teraz prygotowanie do druku czegokolwiek jesli ja bede sobie robil cos na czyms co daje obraz jak ten panas a ktos w drukarni ogladal bedzie na czyms c odaje obraz jak wspomniany LG :P

gdzie tu sens i logika takiej kalibracji?

zreszta sama wykaldnia slowa "KALIBRACJA" wyklucza roznosc rezultatów po jej przeprowadzeniu. Wyobrazcie sobie sensowy medyczne, ktore tak samo "skalibrowane"

daja rozne rezultaty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdjęcia skalibrowanych ekranów, które to ekrany po kalibracji dają taki sam obraz, bo przecież taki jest cel kalibracji, są robione tym samym sprzętem, to czy mimo przekłamań aparatu nie powinny wyglądać jednakowo ?

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kalibracja ma na celu ustawienie wyświetlacza aby produkował obraz możliwie najwierniejszy referencyjnemu.

Chyba oczywistym jest, że dwa modele dwóch różnych producentów mogą świecić nieco inaczej,

bo jak mniemam nie da się osiągnąć 100% wierności względem referencji?

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sir tak. Ja to już nie ogarniam tych pytań powyżej > wszystko zostało napisane chyba z 10 razy. Serio. Czytajcie i jeszcze raz czytajcie. Wiele jest na tym portalu artykułów o kalibracji. Wiem - trzeba poświęcić dużo czasu. Ale ja też poświęcam dużo czasu by coś zrozumieć / napisać. Nikt nie mówił, że w życiu będzie łatwo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kalibracja ma na celu ustawienie wyświetlacza aby produkował obraz możliwie najwierniejszy referencyjnemu.

Chyba oczywistym jest, że dwa modele dwóch różnych producentów mogą świecić nieco inaczej,

bo jak mniemam nie da się osiągnąć 100% wierności względem referencji?

No widzisz jak widać nie wszyscy to rozumieją. Wg takiego Cretino bierzesz tv za 2tys i np OLEDa, które po kalibracji będą mieć obraz identyczny :D Bo przecież kalibrując tv uzyskamy ZAWSZE w 100% obraz referencyjny ;D

Już dawno takiego steki bzdur nie czytałem jak w tym wątku.

p.s. Gdzie mój popcorn ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to dlatego, że wielu uczestników forum po prostu nie czyta wszystkiego ale to wszystkiego od zera do końca. Widać to np. w odkryciu Ameryki jaką jest galeria przekłamań stosowana od roku facepalmz.gif (24.01.2015) Wiem, linków w teście jest ogrom. Zagadnienia też trudne. Ale spodziewam się już na tym forum trudniejszych pytań niż: jak to możliwe, że może zdarzyć się sytuacja, że dwa telewizory po kalibracji nie świecą tak samo.

plainicon.com-48918-256px-07a.png

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdjęcia skalibrowanych ekranów, które to ekrany po kalibracji dają taki sam obraz, bo przecież taki jest cel kalibracji, są robione tym samym sprzętem, to czy mimo przekłamań aparatu nie powinny wyglądać jednakowo ?

Nie. Wyjaśniłem to w poście #21: http://hdtvpolska.com/topic/36309-test-oled-panasonic-cz950-65-4k-ultra-hd/?p=370651

jesli jednym z podstawowych celów kalibracji jest doprowadzenie do sytuacji, ze na kazdym wyswietlaczu obraz wyglada tak samo to kompletnie nei rozumiem sensu kalibracji jesli nie wyglada on tak samo :P

wyobrazcie sobie teraz prygotowanie do druku czegokolwiek jesli ja bede sobie robil cos na czyms co daje obraz jak ten panas a ktos w drukarni ogladal bedzie na czyms c odaje obraz jak wspomniany LG :P

gdzie tu sens i logika takiej kalibracji?

Sens i logika jest taka sama jak posyłania dzieci do szkoły mimo, że prawdopodobnie nie przebiją Einstein'a wiedzą.

Świat kalibracji nie jest czarno biały, to, że nie da się dociągnąć do normy w 100% to nie znaczy, że nie można wyraźnie zmniejszyć przekłamań. Widać to ewidentnie przełączając sobie galerię przekłamań obrazu z pozycji najlepsze fabryczne, na po kalibracji i wreszcie na referencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kalibracja ma na celu ustawienie wyświetlacza aby produkował obraz możliwie najwierniejszy referencyjnemu.

Chyba oczywistym jest, że dwa modele dwóch różnych producentów mogą świecić nieco inaczej,

bo jak mniemam nie da się osiągnąć 100% wierności względem referencji?

Jeśli uważasz, że przytoczone zdjęcie i różnice pomiędzy obrazami są "nieco" to ja ci gratuluję. Ta róznica pomiedzy nimi to przepaść.

I jeśli jak twierdzi Maciej Panas jest po kalibracji OK, a LG nie to stawiam tezę, że ten ekran LG to śmieć jakich mało.

BTW wydaje mi się jednak na podstawie tego co napisano, że to zdjęcie zostało zrobione przed kalibracją ekranów albo przynajmniej jednego z nich ale Gmeru sie do tego raczej teraz już nie przyzna :P. To by wyjaśniło całą sytuację. BTW w sporze chodzi nie o całościową kalibracje jako taka tylko o balans bieli i odwzorowywanie barw.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mnie zainteresowało co innego związane także z OLED co być może niektórzy nie doceniają lub nie zauważyli tzn pewne stwierdzenia w Słowem wstępu.

Mnie interesuje jaki konkretny wkład w technologię OLED ma redakcja tego forum bo tak jest napisane oraz to ,że uwagi redakcji zostały uwzględnione. Zobaczymy czego dowiemy się targach CES, czekam na informację. Ja osobiście życzę redakcji jak najlepiej ale historia naszego kraju dowodzi ,że może być z tym różnie i udziały w jakimś przedsięwzięciu zostają zapomniane jeśli nie będą udokumentowane w dokumentacji technicznej , ja wam życzę aby były.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy embargo. Dopiero po CES na którym oczywiście będziemy :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy według Was tak wysoka cena jest uzasadniona tych OLED-ów co w tym takiego drogiego żeby tak windować cenę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy według Was tak wysoka cena jest uzasadniona tych OLED-ów co w tym takiego drogiego żeby tak windować cenę ?

Mamy kapitalizm.

Zysk głupcze ... zysk, parafrazując znane powiedzenie ;).

Jeleni nie sieją. Skoro są i sa gotowi płącic takie ceny to trzeba ich ogolić :ph34r: .

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy kapitalizm.

Zysk głupcze ... zysk, parafrazując znane powiedzenie ;).

Jeleni nie sieją. Skoro są i sa gotowi płącic takie ceny to trzeba ich ogolić h34r: .

Pozdro

No właśnie, ktoś kiedyś powiedział że, "coś jest tyle warte, ile ludzie są w stanie za to zapłacić " czy jakoś tak, no i ludzie płacą, jak by nie kupowali to ceny zaraz by spadły.

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy według Was tak wysoka cena jest uzasadniona tych OLED-ów co w tym takiego drogiego żeby tak windować cenę ?

Moim zdaniem różnica jest tak duża, że ciężko ją uzasadnić wyższą jakością w porównaniu do modelu LG. W Stanach robili testy konsumenckie, gdzie pokazywano ludziom CZ950 i pierwowzór z LG i oceny jakości obrazu były prawie identyczne. A jeśli nie widać różnicy...? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umieram z ciekawości i czekam na film 10 bit,rec2020,D65,4096 prawdziwe 4K, itd - liczę na 2017 rok lub dalej !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...