Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu zastanawiam się nad tym, jak powinna wyglądać prawidłowa "metodologia" kailibracji.

Po przejrzeniu kilkunastu wątków na znanym forum audio video doszedłem do wniosku, że nie jest to takie oczywiste.

Wątpliwości dotyczą sprzętu generującego wzorcowy obraz (generatory hardware'owe nazwijmy je dalej PG versus różńego rodzaju dyski np. TED's calibration disc) oraz miejsca, gdzie taki wzorzec jest podłączany w czasie kalibracji.

Zdecydowana większość profesjonalistów używa PG - na pierwszy rzut oka jest to oczywiste. Generują one referencyjny obraz (przynajmniej w założeniu), jakiego (również w założeniu) nie jest w stanie osiągnąć jakikolwiek (może poza referencyjnymi) odtwarzacz Bluray/media player.

Pomijając b. wysoką cenę, PG mają w porównaniu z dyskiem (moim zdaniem - w zasadzie wszystlko co tu piszę jest MOJĄ opinią powstałą po zapoznaniu sie z wieloma opiniami innych) również wady i to istotne.

Po pierwsze każdy PG generuje inny sygnał referencyjny (byc może błędy są pomijalne, ale są) i zdarza się to nie tylko w ramach urządzeń różnych producentów, ale również tych samych produktów.

Po drugie PG nie odtwarza ani gier ani filmów, zatem wejście ustawione jako referencyjne za pomocą PG NIE ZAWSZE będzie pokazywało treść, którą chciał nam przekazać reżyser/twórca gry itd. To będzie już zależało od playera, który do takiego wejścia będzie podłączony.

Różnice pomiędzy playerami są zdecydowanie większe i co ważniejsze widoczne gołym okiem, co wtedy ?

Wygląda na to, że powinniśmy kupować tylko referencyjne playery (OPPO ? - też się różnią między sobą .....).

Inna metoda to kalibrowanie całego łańcucha video, który posiada klient. Może to być kalibracja wyświetlacza z wykorzystaniem płyty uruchamianej z każdego źródła (w przypadku separowanych wejść w telewizorze dla każdego ze źródeł), w przypadku korzystania z AV receivera może PG lub płyta z jednego z wejść itd.

Problem w tym, że dany łańcuch video klient posiada W CHWILI KALIBRACJI.

Co będzie jeśli, zmieni którykolwiek z jego elementów: media player, konsolę, Bluray player, AV Receiver ? Nowa kalibracja ?

Biorąc pod uwagę zawartość walizki p. Macieja DOMYŚLAM się, że profesjonalni kalibratorzy używaja metody łączonej (wykorzystywanie PG do kalibracji jasnosci, kontrastu, ostrości skali szarości, gamutu itd.), a płyty wzorcowe/testowe/ze znanymi scenami z filmów do zweryfikowania pozostałych aspektów, których konkretny PG nie jest w stanie uwidocznić.

Nadal jednak moje wątpliwości co do metody są aktualne.

Proszę specjalistów o opinie, może też co mówią o tym wykładowcy na kursach ...

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytałem.

Bardzo ciekawy artykuł, jednak wydaje mi się, że odpowiada tylko na jedną z moich wątpliwości, dotyczącą stosowania sprzętowego generatora wzorcowego w czasie kalibracji.

Z całości opisu wnioskuję, że WSZYSTKIE generatory sprzętowe są poza wszelkimi podejrzeniami o "niezgodność bitową", a niektóre odtwarzacze im w tym dorównują.

Nie upieram sie przy tym, że nie do końca w to wierzę, ale załóżmy, że tak jest. Dotyczy to nie tylko generatorów sprzętowych, ale odtwarzaczy Bluray (nawet tak drogich jak Oppo - w załączonym przeze mnie jednym z linków widać gołym okiem różnicę w wyświetlanym obrazie).

Pozostaje sprawa kalibracji zestawu, który aktualnie jest w naszym posiadaniu tj. odtwarzacza płyt/plków<-> amplitunera<-> wyświetlacza.

Kalibrowanie takiego zestawu za pomocą płyty wzorcowej jest strasznie upierdliwe i czasochłonne, zatem nie wydaje mi się, że ta metoda jest stosowana często (jeśli w ogóle).

Załóżmy jednak, że tak (czyli z płytą) skalibrowany "łańcuch" wideo ulega zmianie z powodu awarii któregokolwiek z komponentów (wyświetlacz wykluczam, bo to oczywiste, że po jego wymianie ponowna kalibracja jest niezbędna) - co teraz ?

Jak rozumiem, aby zachować poprawność kalibracji (inaczej mówiąc nie robić jej ponownie), należy wstawić w miejsce wymienianego elementu urządzenie, które spełnia pewne warunki (właśnie - jakie?), to nie jest proste.

Moja druga wątpliwość również nie jest wyjaśniona przez cytowany artykuł. Jaką mamy pewność, że wyświetlacz skalibrowany z wykorzystaniem generatora za milion dolarów pokaże nam prawidłowo obraz z płyty wyświetlanej na jakimkolwiek odtwarzaczu (który niewątpliwie wprowadza jakieś błędy - nie twierdzę, że zawsze są one widoczne), podłączonym przez amplituner (który niewątpliwie wprowadza jakieś błędy - nie twierdzę, że zawsze są one widoczne :)) ?

Może czegoś nie rozumiem, jest to całkiem możliwe ...... dlatego proszę o pomoc w rozwianiu tych wątpliwości.

Edytowane przez bankroot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi ci o to, czy po kalibracji będziesz mieć taką samą jakość obrazu jak z generatora wzorcowego to raczej nie będziesz mieć - np chyba że masz taki generator laboratoryjny z funkcją odtwarzacza :).

Pamiętaj, że sprzęt służący do wykonywania pomiarów ma " trochę" lepsze parametry niż sprzęt konsumencki.

Zresztą nie masz się czym przejmować - chyba, że jesteś jednym z tych, którzy nie mogą zasnąć nie robiąc re - kalibracji po remoncie pokoju z pj - przecież nowa farba chociaż ten sam kolor to inaczej odbija światło niż stara farba :)

Send from IOS with Tapatalk

Edytowane przez yoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem amatorską kalibrację swoich gratów i w zasadzie nie mam już wątpliwości, o których wyjaśnienie pytałem.

Załączone obrazki mówią wszystko za siebie. Moim zdaniem kalibracja całego łańcucha wideo (z wykorzystaniem dokładnie tego sprzętu, który będzie używany) jest jedyną metodą, po której właściciel zestawu AV może stwierdzić, że ma poprawnie skalibrowany wyświetlacz. Inni żyją tylko ułudą, że tak jest.

 

Obrazek pierwszy pokazuje wynik testu checkcolor SG po skalibrowaniu wejścia HDMI z wykorzystaniem obrazu płyty kalibracyjnej odtwarzanej na mediaplayerze DUNE.

https://naforum.zapodaj.net/53d34bfc3ed2.png.html

Obrazkek drugi pokazuje wynik testu checkcolor SG po skalibrowaniu wejścia HDMI z wykorzystaniem płyty kalibracyjnej odtwarzanej na konsoli PS4.

https://naforum.zapodaj.net/89d84071abe7.png.html

Kolejne dwa obrazki pokazują sytuację, kiedy sprawdzamy obraz z PS4 na ustawieniach z DUNE i odwrotnie. Nie jest to szczyta marzeń, prawda?

https://naforum.zapodaj.net/f63ff6e1d6fb.png.html

https://naforum.zapodaj.net/1213d026b075.png.html

Nie sądzę, żeby kalibracja przy pomocy generatora w jakiś sposób uśredniła lub tym bardziej poprawiła sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...