Skocz do zawartości
mazak10101

Benq W1070+ - konfiguracja projektor-wysoko/ekran-nisko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcę skonfigurować projektor BenQ W1070+ i ekran 110". Jedyna opcja jaka wchodzi w grę to projektor przy samym suficie (max. 10 cm od sufitu) i 110" ekran na ścianie z dolną krawędzią 58 cm od podłogi. Wysokość pomieszczenia 2,95 m więc góra ekranu będzie 1 m od sufitu. Odległość projektora od ekranu może być w zakresie 3 do 4 m. Sytuacja jak na obrazku poniżej.

Czy da się ustawić to wszystko wykorzystując lens-shift, obrót projektora na uchwycie i keystone? Gdzie będą straty na jakości i jak bardzo widoczne.

Dzięki za podpowiedzi i sugestie.

602def309c803e046bcc6a6500ce1660.jpg

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powie czy można czy nie? Dajcie znać bo muszę kupić projektor i przystosować sufit w najbliższych dniach.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem trochę i wychodzi mi następująco:

- nie możesz zainstalować projektora (soczewka) dalej niż 3,5m od ekranu, bo wyjdzie Ci więcej niż 110 ;)

- lens shift ogranicza Cię w wysokości montażu. Min 2,86m nad ziemią, max 2,98m.

Jeśli nie wyrobisz się z lens shiftem to będziesz musiał przekrzywić projektor i użyć funkcji keystone, niestety degraduje ona rozdzielczość, więc warto zrobić wszystko by tego uniknąć.

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciek za pomoc. 3,5 m to idealnie w moim obszarze.

A jak rozumiem ta wysokość to do środka soczewki od podłogi? I wtedy 0,58 m dół ekranu jest OK?

Bo ekranem mogę jeszcze ruszyć 3-4 cm.

Tak mi się zdaje że to spasuje wszystko elegancko.

Mylę się?

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciek za pomoc. 3,5 m to idealnie w moim obszarze.

A jak rozumiem ta wysokość to do środka soczewki od podłogi? I wtedy 0,58 m dół ekranu jest OK?

Kurcze, gdyby specyfikacja BenQ była sporządzona według norm to tak właśnie by było. Tymczasem rozpocząłem testy modelu W2000 i... wygląda na to, że u nich projekcja +110% to znaczy 5% wysokości ekranu ponad jego krawędzią, a nie 60% ponad jak u każdego innego producenta.

Zatem wysokość ekranu/projektora musisz dobrać tak by był maksymalnie 5 - 15% jego wysokości ponad górną krawędzią.

Proponowałbym jeszcze zadzwonić na infolinię i upewnić się. Na stronie mają bzdury. Np piszą "Współczynnik projekcji (przekątna @ odległość)" a określają tam szerokość do odległości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem trochę i wychodzi mi następująco:

- nie możesz zainstalować projektora (soczewka) dalej niż 3,5m od ekranu, bo wyjdzie Ci więcej niż 110 ;)

- lens shift ogranicza Cię w wysokości montażu. Min 2,86m nad ziemią, max 2,98m.

Jeśli nie wyrobisz się z lens shiftem to będziesz musiał przekrzywić projektor i użyć funkcji keystone, niestety degraduje ona rozdzielczość, więc warto zrobić wszystko by tego uniknąć.

Moglbys przyblizyc jak to policzyles? U mnie ekran 120", odleglosc od ekranu to ok. 3 metry, podwieszenie ma byc na oryginalnym uchwycie Benq. Max w dol to chyba 50 cm. Zastanawiam sie ile ustawic projektor od sufitu.

Wysłane z mojego SGP311 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz poprawiony post wyżej.

W przypadku BenQ wygląda na to, że przy "Przesunięcie projekcji Pionowe 110% - 130% ±5%" można wyjść o 5 - 15% wysokości ekranu ponad górną krawędź (zakładając oczywiście, że projektor wisi "do góry nogami"). Dlaczego? Bo przesunięcie 100% okazuje się być przesunięciem do dolnej krawędzi krawędzi.

Mam teraz na stole W2000, który jest rzekomo 105% - 115% i wychodzi mi, że przy 105% faktycznie dolna krawędź jest tylko nieznacznie niżej niż soczewka projektora.

W przypadku innych producentów np. Sony 50% przesunięcia to już granica górnej krawędzi, a tutaj sobie pomnożyli to przez 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się zupełnie.......czyli przy moim ustawieniu projektorap tuż pod sufitem nie ma żadnej opcji żeby ekran był tak jak pokazałem na obrazku? Soczewka byłaby około 85 cm nad górną krawędzią ekranu. Poniżej zrzuty z instrukcji.

2812c2949ae53fc052cc83686e438fd7.jpg

b453d9cc056a253205c6be0d52bcf3af.jpg

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak "wielka" strata będzie przy wspomożeniu się keystone'm? Dla zwykłego zjadacza chleba będzie ogromna różnica?

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zwykłego zjadacza chleba początkowo będzie to niezauważalne niestety ten okres trwa bardzo krótko, nawet bez precyzyjnych pomiarów widać gołym okiem że gdyby użyć W1070+ w takim układzie jak na rysunku w pierwszym poście to się nie może udać. Tylko projektor z dużym offsetem taki jak np. Optoma jest w stanie ogarnąć temat inaczej czeka Cię opuszczenie projektora do odpowiedniej wysokości w stosunku do ekranu bo niedoskonałości obrazu będą na dłuższą metę nie do zniesienia.

Edytowane przez miruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem się zupełnie.......czyli przy moim ustawieniu projektorap tuż pod sufitem nie ma żadnej opcji żeby ekran był tak jak pokazałem na obrazku? Soczewka byłaby około 85 cm nad górną krawędzią ekranu. Poniżej zrzuty z instrukcji.

2812c2949ae53fc052cc83686e438fd7.jpg

Nie rozumiem co pokazuje drugie zdjęcie, natomiast pierwsze pokrywa się z tym co napisałem w drugim poście. Czyli projektor może być 5 - 15% całkowitej wysokości ekranu ponad nim (jeśli zamontowany do-góry-nogami), lub poniżej niego (jeśli stoi na stoliku).

A jak "wielka" strata będzie przy wspomożeniu się keystone'm? Dla zwykłego zjadacza chleba będzie ogromna różnica?

Zdecydowanie lepiej dać obniżony wieszak niż używać keystona. Nie wiem na ile będzie to widoczne, być może nawet na tyle, że obraz nie będzie prostokątny, bo keystone reguluje się dosyć skokowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co pokazuje drugie zdjęcie, natomiast pierwsze pokrywa się z tym co napisałem w drugim poście. Czyli projektor może być 5 - 15% całkowitej wysokości ekranu ponad nim (jeśli zamontowany do-góry-nogami), lub poniżej niego (jeśli stoi na stoliku).

Zdecydowanie lepiej dać obniżony wieszak niż używać keystona. Nie wiem na ile będzie to widoczne, być może nawet na tyle, że obraz nie będzie prostokątny, bo keystone reguluje się dosyć skokowo.

oswzv9mrpp

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...