Jump to content
Maciej Koper

TEST: Samsung JU7000 55" 4K Ultra HD

Recommended Posts

Słowem wstępu

Trzeba przyznać, że test tego modelu był wielce oczekiwany na naszym portalu. A to dlatego, że jest to najbardziej dostępny cenowo telewizor Samsunga z rozdzielczością 4K, który posiada natywną matrycę 120Hz. Od razu zatem można powiedzieć, że jest to ekran skierowany zarówno dla fanów filmów jak i sportu. Ale jak z pozostałymi cechami ekranu? Czy rzeczywiście można okazać się jednym z najlepszych w swojej klasie cenowej? Przekonajmy się!

Wygląd

[slider=800,451]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/5.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/5.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/6.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/6.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/7.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/7.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/8.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/8.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/9.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/9.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/10.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/10.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/11.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/11.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/12.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/12.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/13.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/13.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/14.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/14.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/15.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/15.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/16.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/16.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/17.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/17.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/18.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/18.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/19.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/19.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/20.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/20.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/21.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungju7000/21.jpg[/slider]
Model JU7000 to telewizor z prostą wersją matrycy. Jak na swoją klasę cenową jest całkiem nieźle wykonany. Nie ma tutaj oczywiście mowy o jakiś wyjątkowo wysokiej jakości materiałach jednak całość konstrukcji jest dobrze spasowana i nie zauważyłem żadnych większych problemów w samej obudowie. Matrycę otacza srebrna ramka o grubości 12mm. To kolejny Samsung, który dzięki tak wąskiej ramce, będzie bardzo ładnie prezentował się powieszony na ścianie.
Stopa jest węższa niż sam ekran, co pozwala bezproblemowo ustawić telewizor na mniejszych meblach. Jej wygląd nie powinien wzbudzać większych emocji. Typowy klasyk.

Podstawa to klasyczna konstrukcja. Jej szerokość to 86cm.

Ekran otacza ramka o grubości 12 mm. Telewizor nie należy do zbyt smukłych: około 5,5cm.

Powyżej rozstaw śrub - klasyczne rozwiązanie.

Wyposażenie i Złącza


JU7000 posiada listwę one connect w wersji mini, która wyposażona jest w cztery porty HDMI 2.0, dwa USB, oraz cyfrowe wyjście audio w standardzie Toslink. Pozostałe gniazda takie jak wejścia antenowe, LAN i tym podobne umieszczone zostały klasycznie na tylnym panelu telewizora. Telewizor posiada wbudowane tunery telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej (podwójne). Możemy skorzystać z wejścia na moduł dostępu CI+ (1.3). Menu działa szybko i wygląda bardzo ładnie. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji.

[slider=800,451]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/22.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/22.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/23.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/23.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/24.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/24.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/20.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs8500/20.jpg[/slider]

W komplecie z telewizorem otrzymujemy dwa piloty. Pilot klasyczny to dobrze znana konstrukcja, która nie zmieniła się właściwie wcale przez ostatnie lata. Mniejszy, multimedialny kontroler jest nową konstrukcją dedykowaną do obsługi systemu operacyjnego Tizen, który również zadebiutował w tym roku na telewizorach Samsunga, ale o tym później. Sam pilot wykonany jest bardzo solidnie, a ilość przycisków ograniczono w nim do koniecznego minimum. Został on także wyposażony w akcelerometr, który aktywujemy po przyłożeniu palca do joysticka.

20.jpg

Menu telewizora

forum_DSC06735.jpg

Testy syntetyczne

średni: 4 000:1 max: 6 200:1 min: 3 000:1[/td]

Matryca, zalecane ustawienia

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o matrycach:

"IPS vs VA czyli którą matrycę wybrać"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']ipsva.png[/td]

[/td]
Samsung JU7000 jest kolejnym telewizorem Ultra HD w ofercie Samsunga, który trafia na nasz warsztat. Na dzień dzisiejszy (mając już przetestowane większość serii tegoż producenta) mogę przyznać, że modele przedstawiają się bardzo interesująco. Najniższy UHD - JU6400 zapewnia podstawową kompatybilność, sprowadzającą się do podwyższonej rozdzielczości obrazu. JU6800, wyposażony w kwantowe kropki, dodaje obsługę szerokiej palety barw. JU7000 wprawdzie kwantowych kropek nie posiada, jednak zastosowano w nim o wiele ważniejszy element jakości obrazu - matrycę 120Hz. Połączenie jednej i drugiej funkcjonalności możliwe jest dopiero w Samsungach serii JS (SUHD). Za nie, trzeba jednak słono zapłacić, a czy większość z nas tak naprawdę potrzebuje poszerzonego gamutu? Raczej nie. Ten dodatek jest istotny jedynie dla największych entuzjastów, którzy planują w przyszłości wycisnąć wszystko ze standardu Ultra HD Blu-ray (nawet nie na każdej płycie wykorzystana będzie szeroka paleta barw). Dlatego model JU7000 jest tak bardzo interesujący.
Zalecane ustawienia
Najlepszym trybem fabrycznym Samsunga, tj. zapewniającym reprodukcję obrazu najbliższą normy (względem której ustawione są monitory w studiach filmowych) jest tryb "Film" i to właśnie z niego powinien skorzystać każdy nabywca wyświetlacza jeśli chciałby aby jego telewizor najwierniej odwzorowywał to co zostało zarejestrowane. Oczywiście by uzyskać 100% poprawny obraz, najlepsza jest profesjonalna kalibracja. Poniższe ustawienia są tylko jej niewielkim substytutem.
Po uruchomieniu trybu "Film" warto także wprowadzić następujące zmiany w ustawienia domyślne:
Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja zakłóceń MPEG -> Wyłączony
Obraz -> Opcje obrazu -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłączony
Powyższe funkcje są destrukcyjnymi "dopalaczami obrazu" i negatywnie wpływają na jego ostrość oraz widoczność detali. Następnym krokiem jest skonfigurowanie funkcji wygaszania. Zostaną one opisane później. Na tym etapie podam jednak zalecenia:
Obraz -> Opcje obrazu -> Diody Smart LED -> Minimum

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

W egzemplarzu otrzymanym do testów, odstępstwa te nie należą do dużych, aczkolwiek są zarówno mierzalne jak i zauważalne. W obrazie da się odczuć nadmierne ochłodzenie, czyli dominantę błękitów na ekranie. Da się też zauważyć lekki ton różu na odcieniach skóry. Drugim mankamentem jest odbiegająca od optimum charakterystyka jasności. Jak widzimy na wykresie gamma charakterystyka jest zaniżona, a to oznacza, że obraz zbyt szybko wychodzi z czerni i nie ma tak wysokiej kontrastowości jak powinien. Jest to jednak mankament na poziomie niuansu wartego dopracowania, aniżeli uchybienia, które doskwiera podczas codziennego użytkowania telewizora. Więcej niuansów w zasadzie nie ma. Obraz nie jest przesycony. Trzeba więc przyznać, że odwzorowanie barw już przy ustawieniach fabrycznych jest na niezłym poziomie.

Po kalibracji

Kalibracja jest rzeczą, którą zdecydowanie warto przeprowadzić w Samsungu JU7000. Posiada on bowiem bardzo rozbudowane możliwości regulacji, które dają fenomenalne rezultaty. Jak widzimy na wykresach, po kalibracji błędy udało się sprowadzić poniżej poziomu percepcji, a to oznacza, że oglądając obraz na wprost, widzimy jego walory mniej więcej tak jak widział je reżyser w studio filmowym. Testowany telewizor nie pozostawia wyraźnych przekłamań w istotnych rejonach barw. Słupki błędów wprawdzie podskakują w niektórych miejscach, głównie przy ciemnych barwach, których saturacja jest lekko zaniżona, jednak są to zbyt małe odstępstwa od norm by się nimi przejmować. Przy oglądaniu praktycznie nie ma to znaczenia, a sceny dobrze znanych mi filmów wyglądają dokładnie jak powinny wyglądać.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze - nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Galeria przekłamań obrazu
[galeria][naj_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/bf1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/bf2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/bf3.jpg[/naj_fabryczne][referencja]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/r1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/r2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/r3.jpg[/referencja][skalibrowany]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/c1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/c2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/c3.jpg[/skalibrowany][ust_fabryczne]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/f1.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/f2.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/galeria/f3.jpg[/ust_fabryczne][/galeria]

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach trybu „Film” da się zauważyć działanie kilku filtrów na niekorzyść obrazu. Należą do nich „czysty obraz cyfrowy”, oraz „redukcja zakłóceń mpeg” umiejscowione w menu „opcje obrazu”. Wystarczy jednak wyłączyć obie funkcje, oraz ustawić suwak ostrości na 0 by wyeliminować zbędną obróbkę sygnału zaburzającą jego odwzorowanie. Przy takiej konfiguracji telewizor ani nie wyostrza ani nie zmiękcza obrazu źródłowego.
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Matryca zastosowana w telewizorze cechuje się naturalnym kontrastem (bez wsparcia ze strony systemu wygaszania) na poziomie 3 000:1 po kalibracji i około 2500:1 fabrycznie. Są to wyniki plasujące telewizor w klasie średniej, jednak w telewizorze zastosowano jeden aczkolwiek bardzo ważny algorytm poprawy czerni. Mowa o „Diody Smart LED”, ulokowany w menu „opcje obrazu”. Włączenie tej funkcji zmienia stan rzeczy w sposób zasadniczy.

Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb funkcji wygaszania ([obraz] -> [ustawienia opcji] -> [diody smart led]) , który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty. Zalecam używać go nabywcom telewizora, oraz brać pod uwagę wartości zmierzone w kolumnie dotyczącej tego trybu (została ona zaakcentowana innym kolorem)

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)[/td][td=style='width:30%;']Opis sceny[/td][td]Wynik pomiaru[/td][td][/td][td][/td][td][/td]

WYŁ[/td][td]wygaszanie: MINIMUM[/td][td]wygaszanie: POŚREDNIE[/td][td]wygaszanie: MAKSYMALNE[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]2 800:1[/td][td=style='background-color:#efefef']3 000:1[/td][td]3 000:1[/td][td]2 800:1[/td]

Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania[/td][td]3 000:1[/td][td=style='background-color:#efefef']3 000:1[/td][td]3 000:1[/td][td]03 000:1[/td]

Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora[/td][td]3 900:1[/td][td=style='background-color:#efefef']4 300:1[/td][td]4 300:1[/td][td]4 300:1[/td]

Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni[/td][td]3 500:1[/td][td=style='background-color:#efefef']6 200:1[/td][td]6 200:1[/td][td]5 000:1[/td]

Skrawek czerni w pobliżu (ale nie bezpośrednim) złożonego obiektu geometrycznego, przy niskim kontraście widać świecenie czerni[/td][td]3 200:1[/td][td=style='background-color:#efefef']3 600:1[/td][td]3 600:1[/td][td]3 400:1[/td]

Ta sama scena jednak bliżej jasnego obiektu. Spadek kontrastu w tej scenie można interpretować jako efekt halo (łuna świetlna wokół obiektu)[/td][td]3 500:1[/td][td=style='background-color:#efefef']3 900:1[/td][td]3 900:1[/td][td]3 600:1[/td]

Jak widać telewizor uzyskuje najlepsze wyniki na obrazach gdzie czerń przylega do ramki po lewej lub prawej stronie. To dlatego, że zastosowano w nim poziome strefy wygaszania. Włączenie systemu znacząco poprawia wyniki. Nie jest to jednak taki poziom, by mówić o zlewaniu się z ramką. Jest po prostu nieźle, szczególnie biorąc pod uwagę półkę cenową telewizora. W tabeli widzimy też ciekawostkę - ustawienie maksymalnego trybu działania systemu wypada gorzej niż dwa niższe ustawienia (minimalny i pośredni). Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czemu.

Degradacja obrazu przez lokalne wygaszanie

Z reguły każda implementacja systemu lokalnego wygaszania połączona jest z mniejszą lub większą manipulacją kontrastu. To drugie zjawisko jest oczywiście niepożądana cechą ponieważ zaburza wierność przekazu obrazu. Jego konsekwencją jest przeważnie zlewanie się jasnych detali obrazu do kupy, bądź "spłaszczanie" jaskrawych obiektów. Poniższa tabelka przedstawia konsekwencje korzystania z danego trybu wygaszania:

Tryb funkcji wygaszania[/td][td]Zdjęcie obrazu[/td][td]Opis[/td]

Wyłączone + wygaszanie pasów[/td][td]forum_off.jpg[/td][td]Zdjęcie prezentuje obraz po kalibracji nie zaburzony przez manipulacje systemu lokalnego wygaszania. Do niego należy porównywać dalsze zdjęcia.[/td]

Minimum + wygaszanie pasów[/td][td]forum_min.jpg[/td][td]W trybie tym nie następuje żadna widzialna degradacja obrazu[/td]

Pośrednie + wygaszanie pasów[/td][td]forum_med.jpg[/td][td]W trybie tym nie następuje żadna widzialna degradacja obrazu[/td]

Maks + wygaszanie pasów[/td][td]forum_max.jpg[/td][td]Degradacja obrazu jest bardzo mała, w zasadzie na pograniczu widzialności[/td]

Jak widzimy na powyższych przykładach, oba algorytmy wygaszania w zasadzie przy dowolnej konfiguracji nie powodują jakiejkolwiek degradacji obrazu. To bardzo dobrze! Dzięki temu możemy cieszyć się poprawioną czernią bez poświęcania wiernego odwzorowania obrazu. Nie widać też specjalnie działania stref, czy efektu halo.

Seans w dzień

Powłoka ekranu posiada strukturę wysokiej przejrzystości, lub jak kto woli jest błyszcząca. Dzięki temu czerń pozostaje na niej smoliście czarna gdy padają promienie słoneczne, jednak te odbijają się i mogą oślepiać. Atutem wyświetlacza jest dość wysoka maksymalna jasność, wynosząca 380cd/m2. Zapewnia ona komfortowe oglądanie w naświetlonych pomieszczeniach. Może nie w sytuacji gdy telewizor stoi naprzeciw dużych okien, do tego wymagany byłby jeszcze wyższy wynik. Na tle obecnego rynku wyświetlaczy jest to jednak wynik ponadprzeciętny.

26.jpg

Równomierność ekranu

Samsung JU7000 chwali się bardzo przyzwoitą równomiernością ekranu, szczególnie jak na telewizor podświetlony krawędziowo. Podczas oglądania, niedoskonałości nie rzucały się w oczy na materiale filmowym. Ewentualne mankamenty można było dostrzec jedynie na białej, pełnoekranowej planszy. Góra ekranu barwiła się na trochę inny kolor niż dolna.

uniformity.png

Nieznaczne mankamenty widać na zdjęciach:

[slider=800,462]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/100.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/100.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/20.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/20.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/cross.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/JU7000/cross.jpg[/slider]

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

"UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']uhd4k.png[/td]

[/td]
Samsung JU7000 jest w pełni gotowy na odbiór treści w ultra-wysokiej-rozdzielczości zarówno przez wbudowane dekodery (SAT, oraz DVB-T), jak i przez HDMI, czy nośniki zewnętrzne.

Kompatybilność z nowym standardem kończy się jednak na rozdzielczości. JU7000 nie obsługuje bowiem HDR'a, ani nie posiada poszerzonej palety barw, aczkolwiek jest ona trochę bogatsza niż w przypadku innych telewizorów podświetlonych zwykłymi diodami White LED.

DCI P3 Rec 2020

Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
"Śledząca Kamera - najlepsze kryterium odwzorowania ruchu"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']trackingcamera.png[/td][/td]

Matryca testowanego Samsunga pracuje ze 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora można przecież podać maksymalnie 60, na więcej nie pozwala złącze HDMI) robi funkcja "Motion Plus". Menu konfiguracji nie różni się od tego co spotykamy w większości telewizorów tegoż producenta. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Jest też alternatywny wariant "Tryb LED", którego działanie jest trochę bardziej złożone i opiszę je później.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona, oznacza to, że z każdym kliknięciem, płynność lub ostrość obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele nawet przy maksymalnych wartościach ustawień. Osobiście preferuję ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu.

foto2.jpg

Ruchomy obraz ma świetną ostrość właśnie dzięki systemowi motion plus!

Po zaaplikowaniu wyżej wymienionych ustawień smużenie znacząco maleje, aczkolwiek cały czas da się je zauważyć przy niektórych, bardziej dynamicznych, scenach. To jednak dopiero ułamek tego co oferuje nam testowany telewizor. Diody podświetlające jego matrycę są z nią w pełni zsynchronizowane. Oznacza to, że jeśli więc włączymy obraz z telewizji - 50i to zostanie on wyświetlony jako 100 fps i dokładnie 100 razy na sekundę migać będzie podświetlenie telewizora by wygasić się w czasie odświeżania się matrycy i zapalić znów gdy obraz będzie już gotowy do wyświetlenia. Podobnie gdy dostarczymy sygnał 24p lub 60p to matryca wraz z diodami przejdzie w tryb pracy 120Hz. Tego typu funkcjonalność nazywa się fachowo strobing backlight (migoczące podświetlenie) i jest formą technologii scanning backlight. Podsumowując zatem: im bardziej zmniejszymy podświetlenie tym lepsze odwzorowanie ruchu uzyskamy. Przy niskich wartościach, adekwatnych na noc (ok. 4) ostrość jest tak dobra, że telewizor mógłby stawać w szranki z najlepszymi telewizorami Sony, które od dawna słynęły z niezrównanej ostrości ruchu!

Ostrość ruchu jest jeszcze minimalnie lepsza w przypadku użycia opcji "Wyraźny ruch LED". Różnica ta jest jednak dosyć mała i w zasadzie nie widoczna przy prawdziwym obrazie. Nie ma jednak problemu by spożytkować ten tryb jeśli ktoś ma takie życzenie. Trzeba jedynie wiedzieć, że jest on specyficzny:

 • występuje spory spadek jasności obrazu, ponieważ funkcja scanning backlight pracuje z dużą intensywnością
 • przy materiałach 60i/60p widać migotanie obrazu, ponieważ materiały te nie są wyświetlane jako 120Hz, a jako 60Hz i wysoka ostrość uzyskiwana jest migotaniem
 • przy materiałach filmowych (24 lub 25p) następuje pewna poprawa płynności, nie jest duża, więc filmy nadal zachowują swój kinowy charakter, ale nie można jej regulować

Myślę, że po poprawnej konfiguracji każdy będzie zachwycony tym jak płynny i ostry obraz uzyskuje model JU7000.

Nazwa trybu[/td][td=style='background-color:#eee;']Informacje[/td][td=style='background-color:#eee;'][/td][td=style='background-color:#eee;']Obraz postrzegany w ruchu[/td]Wyłączony[/td][td]Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

380cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_02.jpg[/td]

10/10, podświetlenie 20[/td][td]Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

380cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak[/td][td]m_04.jpg[/td]

10/10, podświetlenie 8[/td][td]Smużenie:

ledwie widoczne

Maksymalna jasność:

120cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

ledwie widoczne

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo duża (w zależności od ustawienia)[/td][td]m_03.jpg[/td]

Wyraźny tryb LED[/td][td]Smużenie:

ledwie widoczne

Maksymalna jasność:

120cd/m2[/td][td]Powielenie krawędzi:

ledwie widoczne

Poprawa płynności filmów (24p):

lekka poprawa[/td][td]m_01.jpg[/td]

3D

Samsung JU7000 wykorzystuje aktywną technologię migawkową do uzyskana trójwymiarowego obrazu. Podczas testów udało się potwierdzić, że dostarcza on rozdzielczość na poziomie przynajmniej 1080p dla każdego oka. Obraz jednak traci na jasności i maksimum co da się uzyskać to około 50cd/m2 (mierząc przez okulary). Wciąż jest to jednak bardzo dobry wynik pozwalający na komfortowe oglądanie (plazmy osiągały ok. 18cd/m2 – przypominam).

Kąty widzenia

Kąty widzenia są dosyć typowe dla matryc VA, czyli krótko mówiąc słabe. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza obraz.

Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

"Input Lag, chroma 4:4:4 - czy są istotne?"[/td][td=style='padding:5px 0;background-color:#f0f0f0; border:1px solid orange;border-left:none;']lag.png[/td]

[/td]

Po uruchomieniu trybu "Gra" (menu -> opcje -> ogólne -> tryb gra) telewizor świetnie nadaje się jako wyświetlacz pod konsolę, ponieważ jego input lag wynosi zaledwie 21,6ms! To rewelacyjny wynik dla telewizora 4K i zapewnia grę bez jakiegokolwiek odczuwalnego opóźnienia.

5.jpg

Tryb ten nie jest jednak odpowiedni do używania z komputerem, bowiem nie pozwala uzyskać pełnej rozdzielczości barw (przy sygnale 4:4:4/RGB) przez co drobne kolorowe elementy są mniej czytelne. By telewizor działał jako pełnowartościowy monitor należy włączyć funkcję "UHD Color" (menu -> obraz -> opcje obrazu), a następnie oznaczyć dane wejście jako PC. Niestety taka konfiguracja obciąża bardziej zasoby procesora zastosowanego w telewizorze i input lag wzrasta do 54ms.

System Tizen

System na jakim oparty jest telewizor to najnowsze rozwiązanie firmy Samsung. Idąc za rynkowymi trendami taki ruch wydaje się zrozumiały. Konkurencja pokazuje własne rozwiązania jak Android TV, WebOS czy Firefox OS zatem Samsung także wprowadza swój autorski projekt. Projekt jak się wydaje bardzo udany.

Włączając telewizor wita nas całkowicie nowe menu oparte na systemie kafelków i rekomendacji. Działa bardzo szybko i sprawnie.

[slider=640,480]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/31.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/31.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/32.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/32.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/33.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/33.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/34.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/34.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/35.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/35.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/36.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/36.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/37.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/37.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/38.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/38.jpg[/slider]

W sklepie z aplikacjami mamy naprawdę duży wybór a z dnia na dzień będzie ich coraz więcej przybywać. Wszystko ze względu na przejście na nowy system Tizen. Pamięć wewnętrzna telewizora wynosi 3.77GB. Na aplikacji YouTube można oglądać filmy w natywnej rozdzielczości 4K!

[slider=640,480]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/49.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/49.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/50.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/50.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/51.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/51.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/42.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/42.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/43.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/43.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/44.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/44.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/45.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/45.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/46.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/46.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/47.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/47.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/48.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/48.jpg[/slider]

Ekranem można sterować za pomocą różnych kontrolerów i urządzeń. Da się np. podłączyć DS4 od konsoli PS4!

[slider=640,480]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/52.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/52.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/53.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/53.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/54.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/54.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/55.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/55.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/56.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/56.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/57.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/57.jpg[/slider]

Doskonale sprawuje się przeglądarka www, która wspiera także HTML5.

Aplikacja Smart View 2.0 pozwala na szybkie połączenie telewizora z naszym smartfonem. Możemy z niego przesyłać natychmiast zdjęcia, muzykę czy video. Aplikacja pozwala także na oglądanie telewizji wprost na ekranie mobilnego urządzenia! Jest to nie jako lustrzane odbicie: na urządzeniu mobilnym oglądamy dokładnie to samo co na telewizorze.

25.jpg

[/td][td]

26.jpg

[/td]

Jest jeszcze jeden sposób na wykonanie opisanych czynności: Quick Connect (Szybkie Połączenie). Nasze urządzenie mobilne musi jednak wspierać taką funkcjonalność (np. Samsung Galaxy S6/Edge). Telewizor automatycznie wykryje urządzenie przez BT a my od razu bez żadnego wcześniejszego parowania będziemy mogli wysyłać na ekran telewizora np. zdjęcia czy muzykę. To jest zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie i takie właśnie rekomendujemy jeżeli posiadacie odpowiedniego smartfona.

27.jpg

Do telewizora możemy mówić (wydawać mu polecenie) oraz sterować nim za pomocą gestów (po podłączeniu opcjonalnej kamery).

Multimedia USB, DLNA

Samsung od zawsze pozwalał na odczytywanie właściwie wszystkich rodzajów plików po złączu USB. Nie inaczej jest w przypadku modeli tegorocznych. Tizen bardzo sprawnie radzi sobie zarówno z plikami video (także HEVC 4K) jak również pokazami slajdów ze zdjęć oraz plikami muzycznymi (czyta FLAC). Telewizor widzi także serwery domowe i pozwala z nich odczytywać pliki (DLNA).

[slider=640,480]http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/64.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/64.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/65.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/65.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/66.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/66.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/67.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/67.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/68.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/68.jpg;http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/69.jpg,http://hdtvpolska.com/MEGATEST/samsungjs9500/69.jpg[/slider]

72.JPG

Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S

JU7000 posiada wbudowane tuner telewizji naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Możemy skorzystać z wejścia na moduł dostępu CI+ (1.3). Menu oparte jest oczywiście o system Tizen - działa szybko i wygląda bardzo ładnie. Do telewizora możemy podłączyć zewnętrzny dysk twardy i nagrywać audycje lecące w telewizji. Co ważne: udało nam się odpalić na ekranie zarówno kanał satelitarny nadawany w 4K HEVC jak również testowy od TVP (z DVB-T2). Nie było żadnych problemów z obrazem oraz dźwiękiem. Na telewizorze działa także bez problemu funkcjonalność związana z HbbTV.

28.jpg

[/td][td]

29.jpg

[/td]

JU7000 bez zająknięcia dekoduje kanały telewizyjne UHD nadawane w rozdzielczości 4K/HEVC. Zarówno satelitarne jak również testowy z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 (TVP UHD)

Jakość dźwięku

Telewizor posiada niezłej jakości dźwięk ale nic ponadto. Moc głośników wbudowanych w ekran wynosi 20 W (Lewy: 10 W, Prawy: 10 W). Jeżeli chcemy mieć lepszy dźwięk to zdecydowanie polecam użycie dedykowanego Soundbara od Samsunga. Dźwięk będzie o niebo lepszy od tego co oferuje sam ekran.

Podsumowanie i ocena


Samsung JU7000 to najtańszy ekran Ultra HD w ofercie Samsunga, który wyposażono w matrycę 120Hz. Dzięki temu cechuje się świetnym odwzorowaniem ruchu. Jest to bardzo ważne dla osób oglądających na przykład transmisje sportowe. Ponadto oferuje podobny kontrast, co znacznie droższe modele SUHD i wygląda na to, że traci do nich tylko pod kątem kompatybilności z elementami Ultra HD takimi jak szeroka paleta barw, oraz HDR (w stosunku do JS9500). Ponadto, w Samsungu JU7000, input lag jest bardzo niski, a odwzorowanie barw po kalibracji jest niemalże wzorcowe. Dopełnieniem zalet jest system Tizen, który oferuje bardzo dobre wsparcie dla multimediów.(testował Gmeru & Maciej Koper)

[/td][td]
bardzopolecamy.png
[/td]


PLUSY
 • Wykonanie
 • Użycie listwy złączy One Connect
 • Dobre odwzorowanie barw w trybach fabrycznych oraz praktycznie perfekcyjne po kalibracji
 • Dzięki dobrze działającemu systemowi lokalnego wygaszania - czerń i kontrast
 • Jasność - telewizor bardzo dobrze nadaje się do nasłonecznionego pokoju
 • Niezwykle rozbudowany system Tizen
 • Idealny dla graczy - niski input lag!
 • Idealna płynność obrazu - zarówno w filmach jak i sporcie
 • Równomierne podświetlenie
 • Wbudowane WiFi
 • Doskonałe warunki do kalibracji
 • W pełni gotowy na odbiór telewizji UHD (satelitarnie, naziemnie)


MINUSY

 • Kąty
 • Brak okularów 3D w zestawie
 • Niezbyt duże pokrycie szerokiej palety barw
 • Niezbyt wysoka jasność (wymagana do efektu HDR)

Cena: Samsung UE55JU7000 około 5 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma SamsungPrzeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj "Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?" oraz "Test kalibracji".
[/td][td] [/td] Edited by Maciej Koper

Share this post


Link to post
Share on other sites

No no

Czyżby w końcu godny następca hu7500

Może w końcu seria 7 będzie tak udana jak zeszłoroczna

Jest tylko jedno co mnie niepokoi.Myślałem ze.znam ten tv dosyć dobrze a przynajmniej sporo czasu mu poświęciłem w poszukiwaniach odbiornika dla siebie ale jednak musiałem czerń kinową przeoczyć. O ile diody smart Led są dostępne w menu obrazu to czerni kinowej nie znalazlem. Dodatkowo wydawało mi się ze ten tv jest wyposażony w matrycę błyszcząca bardzo podobną jak zastosowano w serii h7000 a tu napisano ze matryca satynowa. Może oświetlenie sklepowe mnie oszukalo

Edited by Piteron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coś namieszane jest w opisie z kwantowymi kropkami raz pisze że są nieobecne innym razem opis sugeruje że „pomimo zastosowania kwantowych kropek” ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy TV, ale w zagranicznych testach ekran okreslany jest jako "glossy" (lśniący, błyszczący). U was jako "satynowy", czyli średnio błyszczący ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

No no

Czyżby w końcu godny następca hu7500

Może w końcu seria 7 będzie tak udana jak zeszłoroczna

Jest tylko jedno co mnie niepokoi.Myślałem ze.znam ten tv dosyć dobrze a przynajmniej sporo czasu mu poświęciłem w poszukiwaniach odbiornika dla siebie ale jednak musiałem czerń kinową przeoczyć. O ile diody smart Led są dostępne w menu obrazu to czerni kinowej nie znalazlem. Dodatkowo wydawało mi się ze ten tv jest wyposażony w matrycę błyszcząca bardzo podobną jak zastosowano w serii h7000 a tu napisano ze matryca satynowa. Może oświetlenie sklepowe mnie oszukalo

Dziękuję bardzo za te komentarze gdyż ostatnio jesteśmy trochę przepracowani... Oczywiście jest błyszcząca i wstawiam nawet foto. Opis w teście zmieniony. Podobnie jak wygaszanie pasów, których tutaj nie ma. Ale diody są i to jest najważniejsze w tym ekranie patrząc na jego ocenę!

26.jpg

Coś namieszane jest w opisie z kwantowymi kropkami raz pisze że są nieobecne innym razem opis sugeruje że „pomimo zastosowania kwantowych kropek” ?

Tak, oczywiście ich nie ma a się wkradły w zdanie. Poprawione.

Bardzo ciekawy TV, ale w zagranicznych testach ekran okreslany jest jako "glossy" (lśniący, błyszczący). U was jako "satynowy", czyli średnio błyszczący ???

Odpisałem wyżej :)

Czy model 48'' też ma poziome strefy wygaszania?

Nie mam wiedzy.

A co to oznacza dla przeciętnego użytkownika

 • Brak obsługi szerokiej palety barw oraz HDR?

Nic? Pewnie jak 99% funkcji w menu ; ) A tak to ważne bo telewizor jest 4K ale nic ponadto. Panasonic CX700 np. w niższej cenie ma paletę szeroką (pod nowego Ultra HD Blu-ray' a) ale za to ma trochę gorszy ruch. Jak widać ideału pewnie nigdy nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to, że jeżeli chcemy np. Samsunga 4k z matrycą 120hz a na dodatek żeby był płaski i obsługiwał szeroką paletę barw + hdr to na chwilę obecną nie ma takiego modelu...zostaje albo krzywy js 8500, js 9000 lub js 9500 i w dodatku jeszcze wiecej kasy albo np. Sony x8505-9 i wieszający się android albo Panasonic cx700-720 ale z gorszym ruchem ale w lepszej cenie :(

A już myślałem, że będzie fajny tv w dobrej cenie... :(

Aż tak mocno mnie nie przyciska do zmiany tv ale przy tych cenach chyba trzeba będzie poczekać na coś z następnego roku, żeby mieć gotowy tv 4k.

Żeby tylko coś fajnego wyhaczyć przed euro 2016.

Myślę, że jeśli już kupować coś fajnego to napewno przygotowanego do 4k w pełni, chyba ,że js potanieją.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie dobrze to ująłeś... "zaraz" CES : ) Pewnie dużo więcej się wyklaruje. Pamiętaj też, że sens HDR = full led albo OLED. Inne TV to będą jakieś pół środki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli wychodzi na to, że jeżeli chcemy np. Samsunga 4k z matrycą 120hz a na dodatek żeby był płaski i obsługiwał szeroką paletę barw + hdr to na chwilę obecną nie ma takiego modelu...zostaje albo krzywy js 8500, js 9000 lub js 9500 i w dodatku jeszcze wiecej kasy albo np. Sony x8505-9 i wieszający się android albo Panasonic cx700-720 ale z gorszym ruchem ale w lepszej cenie :(

A już myślałem, że będzie fajny tv w dobrej cenie... :(

Aż tak mocno mnie nie przyciska do zmiany tv ale przy tych cenach chyba trzeba będzie poczekać na coś z następnego roku, żeby mieć gotowy tv 4k.

Żeby tylko coś fajnego wyhaczyć przed euro 2016.

Myślę, że jeśli już kupować coś fajnego to napewno przygotowanego do 4k w pełni, chyba ,że js potanieją.

Jakiś czas temu widziałem zapowiedź płaskiego SUHD JS8000, który miał się pojawić jesienią w Europie, ale jak na razie cisza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gmeru pytanie do Ciebie: co sądzisz o wyborze js 8500 ,od dzisiaj jest promocja w saturnie i mozna wyciagnac za 6599zl 55", sprzedwca bardziej polecał mi soniacza s8505c,ale jakos android nie w moim typie,pomocy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups trochę późno... no to jest bardzo ok TV. Gotowy na Ultra HD bo ma paletę szeroką a nie samo 4K. Pytanie czy Ci się to przyda? Jak nie to szkoda kasy i lepiej jak już to wejść w JU7000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurcze i co teraz zrobić, w sumie to już się lekko napaliłem na ten tv ale brak poszerzonej palety barw trochę ostudził mój zapał. Cx700 odpada, bardzo by mnie irytował problem z ruchem no i ten beznadziejny player, z kolei sony X8505c ma wszystko... ale te wieczne problem z Anroidem chyba by mnie doprowadziły do szału. Js8500 za drogi znacznie przekracza mój budżet i tu się rodzi pytanie jak bardzo będzie mi brakować poszerzonej palety barw i HDR czy gra jest warta świeczki? aha na konkrecyjnym portalu doszukałem się czegoś takiego:

Judder-free 24p: Yes

Judder-free 24p via 60p: No
Judder-free 24p via 60i: No
Motion Interpolation (30 fps): Yes
Motion Interpolation (60 fps): Yes
można prosić o kilka słów wyjaśnienia, czy ten tv będzie miał problem z " efektem teatru "?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Jestem nowym obserwatorem forum hdtv.

Test jak zawsze świetny.Gratulacje dla autorów.

Mam pytanie czy w tv JU 7000 w wersji 65" będzie się różnił,oprócz wielkości oczywiście :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No panowie nie dajcie się prosić o parę słów odpowiedzi... szczególna prośba do Gmeru bądź Macieja, promocja jest do 18 listopada więc dużo czasu nie zostało... kurcze liczę na jakieś poklepaniu po ramieniu i stwierdzenie no chłopie masz rację lub nie nie stary poczekaj do przyszłego roku może pojawi coś lepszego w tej cenie... aha napiszcie tez coś o tym:

Judder-free 24p via 60p: No
Judder-free 24p via 60i: No

Share this post


Link to post
Share on other sites

widziałem dziś w Saturnie w Szczecinie i robi wrażenie. Do środy faktycznie mają jakieś rabaty i można go wyciągnąć za niecałe 5200. Właśnie biję się z myślami, żony myślami :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurcze i co teraz zrobić, w sumie to już się lekko napaliłem na ten tv ale brak poszerzonej palety barw trochę ostudził mój zapał. Cx700 odpada, bardzo by mnie irytował problem z ruchem no i ten beznadziejny player, z kolei sony X8505c ma wszystko... ale te wieczne problem z Anroidem chyba by mnie doprowadziły do szału. Js8500 za drogi znacznie przekracza mój budżet i tu się rodzi pytanie jak bardzo będzie mi brakować poszerzonej palety barw i HDR czy gra jest warta świeczki? aha na konkrecyjnym portalu doszukałem się czegoś takiego:

Judder-free 24p: Yes

Judder-free 24p via 60p: No
Judder-free 24p via 60i: No
Motion Interpolation (30 fps): Yes
Motion Interpolation (60 fps): Yes
można prosić o kilka słów wyjaśnienia, czy ten tv będzie miał problem z " efektem teatru "?

24p via 60p to coś co w ogóle nie powinno nas interesować w europie. To dotyczy standardów amerykańskich. Poza tym tyczy się wyłącznie sytuacji w której upłynniacz jest wyłączony, a nie ma sensu tego robić. Czy będzie maił problem z efektem teatru masz dokładnie wyjaśnione w teście :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojnie, w marcu będzie kosztował 4000 :)

wątpię... w zeszłym roku tak czekałem na H7000 i się nie doczekałem, myślę że cena spadnie max do 5000 może lekko poniżej.

Macieju jeszcze jedno pytanie a propos poszerzonej palety barw, czy jest to rzecz za którą warto umierać ? czy jest to efekt typu "wow" ? nie widziałem tego nigdzie i nie wiem nawet czy już jest jakiś dostępny materiał. HDR fajna sprawa ale tak jak pisał Gmeru najlepszy efekt będzie na FULL-LED bądź OLED reszta to pół środki więc na to szczególnie się nie napalam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie doczekałeś się bo przywalili zaporową cenę więc i zapasy magazynowe były odpowiednio niskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwróć uwagę że w ubiegłym roku nie taniał w takim tempie jak ma to miejsce obecnie to dobra prognoza na przyszły i obecny rok dla tego modelu oby tylko montownia i importerzy staneli na wysokości zadania i będzie hit a właściwie już jest bo ludzie nie chcą skur... telewizorów i tyle.

Edited by miruna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy nie chcą czy maja na razie wybór i kierują się stereotypami. Jak dla mnie czy telewizor jest wygięty czy płaski nie ma znaczenia tak samo jak nie ma znaczenia sposób podświetlenia czy technologia obrazowania. Dla mnie liczy się efekt końcowy i to czy będę zadowolony czy nie

Tak jak juz napisałem ju7000 znam dosyć dobrze znam jego mankamenty i zalety i powiem jedno że nie ma co czekać na hdr bo technologia ta zanim się upowszechni na tyle aby móc powiedzieć ze jest to standard to już ju7000 będzie zabytkiem. Warto sabie powiedzieć że hdr będzie technologią która na początku trafi na nośniki BR 4k,a transmisje zarówno kablowe jak I satelitarne to przyszłość i to na tyle odległa ze nie ma co sobie teraz nią głowy zawracać .Na początku niech nadawcy skupią się nad materiałem w natywnej rozdzielczości 4k a patem będziemy rozważać sens zakupu tv z pełną paletą barw. Oczywiście jeśli ktoś ma zamiar oglądać tylko i wyłącznie materiały z przyszłego formatu BR UHD to nie ma dyskusji dla niego rozszerzona paleta barw będzie kluczową ale jeśli ktoś ma zamiar oglądać transmisję telewizyjne od czasu do czasu film na br to hdr będzie tak samo przydatny jak obecnie gołe 4K czyli mam 4 razy więcej pikseli ale po co nie umiem tego w racjonalny sposób wytłumaczyć.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Edited by Piteron
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja się zastanawiam nad samym hdr'em. Czy nie jest jako taka ściema. Dlaczego? Oddzielne działy związane z obrazem od dawna używają tej technologii. Mam na myśli fotografię i gry komputerowe. Dziwnym trafem nikt nie każe graczom czy grafikom zmieniać monitorów, a efekt hdr widać na każdym z nich... Dlaczego w telewizorze ma być odwrotnie?

Wysłane z mojego SM-G900F

Edited by mafia35

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...