Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Projektor Sony VPL HW65 ES Full HD Kino domowe

Rekomendowane odpowiedzi

A nie możesz postawić sofy , wypoczynku na środek pokoju , 4 m od ekranu i nabyć MS 120" ?

Miałbyś super warunki do zbudowania Atmos 7.1.4 lub wyżej . Zwróć uwagę , że robiąc duży obraz możesz wejść już w opcję Full lampy , czyli wentylator będzie już głośniejszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ze mogę tak jak mowie póki nie kupie sprzętu to mogę wszystko potem muszę sie trzymać tego co mam. nad ms120 sie mocno zastanawiam ale z kolei chłopaki tu piszą ze jak dostosuje pomieszczenie to lepiej wziąć białe adeo. I tak kazdy pisze o tym 3d to moze Maciek sie wypowie jaki ten sony65 udzwignie ekran w 3d test czytałem zeby nie było ;}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jaskinia , to bierz Adeo Plano Velvet White :) Pamiętaj , że 3D , to tylko dodatek i kalibracja obowiązkowa .

Jeżeli myślisz jeszcze o 4K w przyszłości to 120 " może być za mały :) Najwyżej przesuniesz sofę jeszcze o 1.5 metra do przodu :)

A , i foty z prac obowiązkowo !

Miłego dnia .

Maciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki ty masz projektor i jak to sprawdzić jaki ekran da rade ogarnąć hw65 i w 3d, napisałem o takim ekranie bo mam takie możliwości związane z pomieszczeniem dlatego o takim wspomniałem, żeby się nie okazało ze mogłem wziąć większy :} choc chyba zawsze lepiej z większego zrobić mniejszy niz odwrotnie

Ja mam taki

http://www.avforums.com/review/epson-tw8100-eh-tw8100-3-chip-lcd-1080p-3d-projector-review.414

ale kolejny bedzie LCoS, albo DLP.

Byc moze na pierwszy rzut oka, wyglada na to, ze jesli siedzisz 3,5m od 3 metrowego ekranu to dostajesz ten sam efekt, co siedzac proporcjonalnie dalej od 4-metrowego ale tak nie jest Jest kilka powodow, nie tylko jakosc i charakterystyka obrazu, (pamietaj ze wchodzimy w ere UHD) dlaczego warto sie zastanowic nad tym.

Musisz wziac pod uwage wszystko, a przede wszystkim dzwiek i ilosc widzow.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej chłopaki dzieki za podpowiedzi żeby mieć pojecie o wielkościach a nie tylko teoretyzować zamówiłem projektor epsona 5100 z play do Playstation i dla dzieciaków i testuje na ścianie ;} ale w białych pomieszczeniach które mam łącznie z podłogami i ścianami to żarówa jak hoho no ale jaka frajda dla dzieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby się nie okazało ze mogłem wziąć większy :} choc chyba zawsze lepiej z większego zrobić mniejszy niz odwrotnie

Wyświetlanie mniejszego obrazu na większym ekranie to największe zło jak może się zdarzyć czyli zamiast czarnego obramowania dookoła obrazu szerokie obramowanie białe. Masakra.

Jak nie wiesz jakiej wielkości ekran zakupić to ci coś doradzę. Wymaluj sobie na ścianie biały lub szary ekran odpowiednią farbą tak aby uzyskać zakładany gain, o zadanej wielkości, nawet 160". Odpal docelowy projektor, zrób pomiary, kalibrację i oceń czy jest OK. Jak będzie za ciemno lub obraz będzie zbyt wielki z miejsca oglądania to zawsze możesz "przemalować" na mniejszy albo zmniejszyć odległość projektora od ekranu. Jak dojedziesz do optymalnej wielkości to zakup docelowy ekran. I wtedy powieś docelowo projektor w odpowiedniej odległości do wielkości ekranu i pomieszczenia. Pamiętaj, że nie ma nic gorszego nic warczący wiatrak projektora bezpośrednio nad głową.

Proste.

Wszystko inne to teorie, szczególnie na nowym na rynku projektorze.

Ten Epson to zupełnie inna pólka cenowa i bajka niż SONY 65 więc porównanie IMHO trochę bez sensu. Jak czytam zachłysnąłeś się wielkością ale zakład że przy obrazie bardzo słabej jakości.

To tak jakby porównywać "wielką" Daewoo Nubirę do np. Focusa RS.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc chłopaki dzieki za odpowiedzi mam pytanie szybkie, lepiej było by dla jakosci i projektora przysunac projektor i odjechac zoomem dla wiekszego ekranu czy odsunac projektor pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoom do tego nic nie ma. Im projektor bliżej ekranu tym większa jasność obrazu i możesz dać większą przekątną. Tylko trzeba uważać aby nie przesadzić i aby zoom mógł odpowiednio dopasować obraz do ekranu.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie ma róznicy dla jakosci operujac zoomem ? bo sugeruje sie fotografia gdzie lepiej podejsc blizej niz stanac dalej i zrobic zblizenie zoom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisałes jest jak najbardziej logiczne. W fotografii zawsze lepiej jest podejść bliżej niz strzelać szkłem tele z dużej odległości. Tylko ... nie zawsze się da. I zasada jest ta sama. Obiektywy krótkie są zazwyczaj jaśniejsze niż długie. Wyjątkiem są obiektywy za pierdylion złotych, podobnie jak projektory za tyle samo.

Optyka w projektorze, kamerze czy aparacie fotograficznym działa na tych samych zasadach fizyki.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zauwazalna roznica. Jak przesadzisz z zoomem i wielkoscia ekranu, wszelkie mankamenty staja sie mocno zauwazalne. Np w przypadku potrojnych chipow, w pewnym momencie, przy maksymalnym uzyciu zooma, kolory moga sie rozjechac, tak ze na pierwszy rzut oka, nie wiesz, czy to brak zbierznosci, czy aberacja chromatyczna obiektywu, poza tym tracisz swiatlo, wychodzi winietowanie i inne kwiatki. Nie warto wylewac dziacka z kapiela, planujac bez testow uzycie nastaw w zakresach ekstremalnych. Ulomnosci obrazu wychodzace na tablicach przeloza sie tez na pogorszenie jakosci obrazu.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka znowu nie wiecie czy na projektorze epson5100 da sie obejrzec film z okularami NVIDIA 3D Vision 2 znalazłem na strychu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżym posiadaczem HW65 i prawdę mówiąć, trochę się bałem projka Sony ze względu na liczne informacje w sieci o zwalonej geometrii obrazu w projektorach tej firmy. A tu nic takiego, na ekranie 95" z odległości 4,3 m nie widać błędów. Ze względu na maks lens shift w dół  jest leciutkie skrzywienie rogów na dole ekranu, ale zdecydowanie  poniżej centymetra.  Ogólnie rzecz biorąc, wg mnie jest naprawdę świetnie pod tym względem, mój poprzedni proj panasa miał gorzej.

FOT_1448.jpg

FOT_1449.jpg

FOT_1450.jpg

Edytowane przez burz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda bardzo dobrze. Powiem więcej, prawie u wszystkich osób tak to wygląda, tylko wielu nie akceptuje nawet milimetrowego zakrzywienia i szuka dziury w całym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Sony HW65ES od 1,5 roku i jestem z tego projektora bardzo zadowolony. Ostatnio dla testów puściłem z komputera cały ekran w tekście, żeby szczegółowo przyjrzeć się ostrości we wszystkich fragmentach obrazu. Zauważyłem, że kiedy ustawię super ostrość po lewej to po prawej jest rozmazane i odwrotnie, kiedy ustawię super ostrość po prawej to po lewej tekst jest rozmazany. Kiedy wypośrodkuję tą ostrość, żeby lewa i prawa strona były równo ostre to wtedy jest ok, ale nie jest to taka super ostrość jak wtedy kiedy ostra jest tylko jedna strona. Mam pytanie do osób, które posiadają ten model lub mają wiedzę na ten temat - czy to jest normalne? Pytam bo projektor mam wciąż na gwarancji.

Edytowane przez emce2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby mieć ostry obraz w każdym punkcie ekranu musiałbyś posiadać ekran sferyczny, a projektor musiałby być oddalony od ekranu w odległości promienia tejże sfery. Tylko wówczas można uzyskać stałą ogniskową obiektywu. Niestety nawet w kinach nie stosują takich ekranów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, burz napisał:

Na pewno projektor wisi idealnie prostopadle do ekranu?

Nie, projektor stoi nieco z boku ale w zakresie korekcji lens shiftu. Też pomyślałem, że to może od tego ale wtedy zjawisko, o którym pisze nie byłoby tak symetryczne. Widzę, że masz taki sam projektor - czy u Ciebie też coś takiego występuje? Od razu dodam, że przy filmach czy nawet menu tego nie widać - trzeba puścić jakąś planszę np. całą zapisaną tekstem, żeby to zobaczyć.

9 minut temu, tomjag6 napisał:

Aby mieć ostry obraz w każdym punkcie ekranu musiałbyś posiadać ekran sferyczny, a projektor musiałby być oddalony od ekranu w odległości promienia tejże sfery. Tylko wówczas można uzyskać stałą ogniskową obiektywu. Niestety nawet w kinach nie stosują takich ekranów.

Dzięki! Myślę, że to rozwiązuje mój problem.

Edytowane przez emce2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie wtedy. Soczewka nie jest prostopadle do ekranu (kąt 90 stopni) - i mamy takie  zjawisko, że jeśli ostra jest lewa strona, to prawa już nie... itd.  

Mam prawidłową ostrość na całej powierzchni ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wtedy używanie lens shiftu miałoby wpływ na jakość obrazu (ostrość)... Chyba w końcu podwieszę ten projektor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz powinien być ostry na całej powierzchni. Widziałem kiedyś epsona tw6700 z podobnym problemem. Został wysłany do serwisu i wymieniono obiektyw. Lekkie różnice w ostrości to norma wynikająca z niedoskonałości optyki. Jednak zawsze trudno określić kiedy to jeszcze norma, a kiedy już wada. 

Ekran sferyczny? :blink:

 

Edytowane przez zakary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lens shift nie ma nic do rzeczy. Proj musi być ustawiony idealnie prostopadle do ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś poświęciłem trochę czasu na testy i konkluzja jest taka - lens shift ma wpływ na równomierną ostrość na ekranie. Różnice w ostrości są naprawdę niewielkie trochę zauważalne na planszy do testowania obiektywów a na filmie niemożliwe do zobaczenia. Przy przesunięciu lens shiftu obiektyw zmienia pozycję ale matryca jest stała matryca - stąd to zjawisko. Ja mam projektor troszkę z boku (ale prostopadle) dlatego u mnie ten efekt zauważyłem ale dopiero po 1,5 roku bycia z tym projektorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za plansza do testowania obiektywów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...