Skocz do zawartości
Maciej Koper

Oceniamy Kalibrację TV - czytamy jeden raport!

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dobrze widzę, że w tym raporcie w ogóle model jest źle nazwany?

To rzekomo PUS8803. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle wpisana nazwa to akurat najmniejszy błąd popełniony przy tej całej ,,kalibarcji". :D

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.
Mam takie pytanie odnośnie krzywej Gamma, czy jej przebieg zależy od rodzaju matrycy, podświetlania, czy prawidłowo ustawiona gamma powinna przebiegać równo na poziomie 2.2 w każdym punkcie IRE?
Pytam bo bawię się trochę programem HCFR, i nie wiem czy dobrze wybieram rodzaj panelu, a mam LCD z podświetlaniem krawędziowym Led, matryca VA, i program pokazuje mi jak według niego powinna przebiegać krzywa gamma, i ona nie jest liniowa, zaczyna się na 2.1, a kończy na 2.3.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy od rodzaju matrycy ani podświetlenia. Zależy jednak od poziomu czerni. Albo rozpatrujemy krzywą gamma jako funkcję mającą punkt zerowy w punkcie natywnego poziomu czerni ("relative"), albo w punkcie 0cd/m2 ("absolute"). W tym drugim przypadku faktycznie wartości będą zmienne, osiągające wartości ułamkowe w około-czerniach. Nie wiem jednak jak działa to w HCFR, bo nigdy nie stosowałem tego oprogramowania, więc nie mogę bardziej pomóc :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zależy od rodzaju matrycy ani podświetlenia. Zależy jednak od poziomu czerni. Albo rozpatrujemy krzywą gamma jako funkcję mającą punkt zerowy w punkcie natywnego poziomu czerni ("relative"), albo w punkcie 0cd/m2 ("absolute"). W tym drugim przypadku faktycznie wartości będą zmienne, osiągające wartości ułamkowe w około-czerniach. Nie wiem jednak jak działa to w HCFR, bo nigdy nie stosowałem tego oprogramowania, więc nie mogę bardziej pomóc
A jaki rodzaj wyświetlacza należy w tym przypadku wybrać z menu I1 Display Pro :

- Generic odświeżania wyświetlacza 
- Generic non odświeżania wyświetlacza (domyślnie) 
- LCD podświetlanie CCFL 
- Szeroka gama CCFL LCD Backlight 
- podświetlenie LCD Biały LED 
- Szeroka gama LCD, podświetlenie RGB LED 
LCD, podświetlenie CCFL typ 2

Przepraszam za pisownię ale nie mam pod ręką zrzutu ekranu z ustawieniami, a powyższe są z netu tłumaczone przez googla.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jaki to TV? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest TV z podświetleniem białymi LED'ami, ale nigdy nie ma gwarancji, że ten predefiniowany tryb w kolorymetrze będzie najlepszy, bo jak to z kolorymetrami bywa, zawsze przekłamują ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest TV z podświetleniem białymi LED'ami, ale nigdy nie ma gwarancji, że ten predefiniowany tryb w kolorymetrze będzie najlepszy, bo jak to z kolorymetrami bywa, zawsze przekłamują
Dziękuję za zainteresowanie, i za szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Panie Maćku że tak post pod postem, i że zawracam Panu głowę pytaniami, ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz.
A mianowicie, zauważyłem wiele razy w czasie oglądania filmów, telewizji, że zdarza się czasem scena gdzie występuje kilka odcieni szarości, tak od jasnej przechodzącej w coraz ciemniejsze, i niestety te przejścia nie są łagodne, tylko widać wyraźnie granice pomiędzy poszczególnymi odcieniami, tak jak bym oglądał skalę szarości.
Czy w tańszych tv to normalne,( jak jest w droższych niestety nie wiem) , czy kalibracja niweluje ten efekt?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie ostatnio toczyła się dyskusja o kalibracji więc pozwolę swoje trzy grosze wtrącić. W moim KSie 7000 w sierpniu zaczęło przebijać podświetlenie u dołu, telefon do Samsunga, po tygodniu wymiana matrycy u mnie w domu, na miejscu wszystko sprawnie przebiegło, nowa matryca na 2-letniej gwarancji biegnącej od nowa razem z ramką, ze starego TV została tylko elektronika i obudowa tylna.

Poprzedni panel był kalibrowany przez skalibrujTV, nowy też z racji porozumienia się z firmą i atrakcyjnej zniżki.

I teraz tak...miałem wpisane nawet ustawienia specjalnie w 'Film' ze starego panelu, wiedziałem, że się te ustawienia nie zgadzają z nowym panelem, dlatego póki nie przeprowadzono kalibracji nowej, to oglądałem po prostu na Warm1 i ustawieniach domyślnych, z Gammą tylko -2 zamiast domyślnej 0, bo Samsungi zawsze tu mają problem.

Co mogę powiedzieć? Wszystko idzie inaczej, oprócz tych podstawowych wartości takich jak jasność, odcień i kolor (45+50+50) oraz ostrość wiadomo na 0 dla neutralności.

10-punktowego balansu bieli nie będę wypisywać, jest zupełnie inny, ale spójrzcie nawet na te kwestie:

Stary Panel vs Nowy Panel:

Gamma: -2 vs Gamma: -3 (w nowym panelu ogólnie był problem z ustawieniem gammy, zupełnie inaczej to wygląda niż w starym)

Kontrast: 96 vs 92

Stary Panel: 2-P Balans bieli: Wzm. Zieleni: -9 / Nas. Niebieskim: -6

Nowy Panel: 2-P Balans bieli: Wzm. Czerwieni: -23 / Wzm. Zieleni: -7

Zanim Pan zaczął kalibrację to sam wspomniałem, że na pewno ustawienia się nie zgadzają ze starego panelu z nowym bo widzę to chociażby po wszędobylskiej czerwieni, nawet na niebie w chmurach.

Ustawienia kolorów całkiem inne, ustawienia 10-P Balansu bieli całkiem inne.

Np.:

Kolor Czerwony: 34 / 8 / 2 vs 38 / 6 / 2
10P Balans Bieli: Pierwsze 10% = -13 / -11 / -7 vs 0 / 0 / -33

Tyle z przepisywania ustawień kalibracyjnych z innej sztuki tego samego modelu, nie ma to żadnego sensu. I tyle z wmawiania przez Kikiego, że można dać raport jeden do każdej sztuki danego modelu bo on sprawdzał i wszystkie mają takie same ustawienia nawet z wartością kontrastu. ~~

Jeśli nie decydujcie się na kalibrację, to w kontekście Samsunga najlepiej ustawić kolory na Warm1 (Warm2 domyślnie będzie zbyt żółty), Gamma zapewne będzie zbyt niska więc trzeba podwżyszyć (tutaj w ustawieniach minus to tak naprawdę +, czyli -2 to przykładowo Gamma 2.35 zamiast 2.15 na 0), kontrast, jasność itd. powinny być domyślnie OK lub w miarę OK, ostrość wedle uznania, 0 dla neutralności, ale można podwyższyć do +15 myślę bez artefaktów.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tym temacie ostatnio toczyła się dyskusja o kalibracji więc pozwolę swoje trzy grosze wtrącić. W moim KSie 7000 w sierpniu zaczęło przebijać podświetlenie u dołu, telefon do Samsunga, po tygodniu wymiana matrycy u mnie w domu, na miejscu wszystko sprawnie przebiegło, nowa matryca na 2-letniej gwarancji biegnącej od nowa razem z ramką, ze starego TV została tylko elektronika i obudowa tylna.

Poprzedni panel był kalibrowany przez skalibrujTV, nowy też z racji porozumienia się z firmą i atrakcyjnej zniżki.

I teraz tak...miałem wpisane nawet ustawienia specjalnie w 'Film' ze starego panelu, wiedziałem, że się te ustawienia nie zgadzają z nowym panelem, dlatego póki nie przeprowadzono kalibracji nowej, to oglądałem po prostu na Warm1 i ustawieniach domyślnych, z Gammą tylko -2 zamiast domyślnej 0, bo Samsungi zawsze tu mają problem.

Co mogę powiedzieć? Wszystko idzie inaczej, oprócz tych podstawowych wartości takich jak jasność, odcień i kolor (45+50+50) oraz ostrość wiadomo na 0 dla neutralności.

10-punktowego balansu bieli nie będę wypisywać, jest zupełnie inny, ale spójrzcie nawet na te kwestie:

Stary Panel vs Nowy Panel:

Gamma: -2 vs Gamma: -3 (w nowym panelu ogólnie był problem z ustawieniem gammy, zupełnie inaczej to wygląda niż w starym)

Kontrast: 96 vs 92

Stary Panel: 2-P Balans bieli: Wzm. Zieleni: -9 / Nas. Niebieskim: -6

Nowy Panel: 2-P Balans bieli: Wzm. Czerwieni: -23 / Wzm. Zieleni: -7

Zanim Pan zaczął kalibrację to sam wspomniałem, że na pewno ustawienia się nie zgadzają ze starego panelu z nowym bo widzę to chociażby po wszędobylskiej czerwieni, nawet na niebie w chmurach.

Ustawienia kolorów całkiem inne, ustawienia 10-P Balansu bieli całkiem inne.

Np.:

Kolor Czerwony: 34 / 8 / 2 vs 38 / 6 / 2

10P Balans Bieli: Pierwsze 10% = -13 / -11 / -7 vs 0 / 0 / -33

Tyle z przepisywania ustawień kalibracyjnych z innej sztuki tego samego modelu, nie ma to żadnego sensu. I tyle z wmawiania przez Kikiego, że można dać raport jeden do każdej sztuki danego modelu bo on sprawdzał i wszystkie mają takie same ustawienia nawet z wartością kontrastu. ~~

Jeśli nie decydujcie się na kalibrację, to w kontekście Samsunga najlepiej ustawić kolory na Warm1 (Warm2 domyślnie będzie zbyt żółty), Gamma zapewne będzie zbyt niska więc trzeba podwżyszyć (tutaj w ustawieniach minus to tak naprawdę +, czyli -2 to przykładowo Gamma 2.35 zamiast 2.15 na 0), kontrast, jasność itd. powinny być domyślnie OK lub w miarę OK, ostrość wedle uznania, 0 dla neutralności, ale można podwyższyć do +15 myślę bez artefaktów.

Jak widać panele też pewnie mają swoją tolerancję, ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś interesował się kiedyś elektroniką, to wie że każdy element, kondensator, rezystor, ma swoją tolerancję.

I teraz tak w dużym uproszczeniu, mamy dwa identyczne tv, i w każdym na końcu toru sterującego nasycenie koloru, powiedzmy czerwonego, znajduje się kondensator o wartości X i tolerancji +/-10%, to może być taka sytuacja, że każdemu tv do ideału będzie brakować 10%, a różnica pomiędzy nimi to już będzie 20%.

Tak jak wspomniałem, to tak ogólnikowo, bo jak wiemy tv składają się z dziesiątek, a może z setek takich części, więc można sobie wyobrazić jakie mogą być różnice.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak post pod postem, ale dorwałem ostatnio X-rite i1 Display Pro, i na moim starym Samsungu f6500, zaczołem bawić się w kalibrację. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to na początku korzystałem z darmowej wersji LightSpace, ale jakoś mi nie podszedł, a teraz używam HCFR'a. Pomijając jakoś źródła oraz miernika, proszę osoby które mają lub miały coś wspólnego z kalibracją o ocenę moich wypocin, i chodzi mi o praktyków pokroju Pana Maćka, a nie teoretyków którzy się tylko naczytali i naoglądali filmów w internecie.

Wszelkie dobre rady mile widziane. 0d77471ac3730316d6307037040709eb.jpg295b6d2827df7d10e6f0f6e3ee797034.jpgbbb1b2738e280a78d923f5ddaf0cf671.jpg19a6f465cd1e8ffb0d1e51c6399fbfc1.jpg1870abe7f213b45c149ed48bc68da75b.jpge0b0d0feef123883feb0e71df8aea014.jpgb89053f9e3a26eca12a55af20f196e1e.jpg384dfae82a19aaeed3ecbcb81ff36b27.jpg216c0cc8c722219e3016739655ccadcb.jpg0a0c20a291c6411ed704eabbf9cc9d12.jpg43c10d651b7a8697b0d120eb6b2e9cf0.jpg19de06479e9d0c00dca2d3b78bb0d9c8.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda nieźle, jest jeszcze małe pole do postępu ;) Większą wagę przyłóż do nasyceń niebieskiego niższych niż 100% bo widać, że tam kolory zbaczają z toru. Kolejny patent to suwak "odcień skóry", który był jeszcze zaimplementowany w serii "F" i który elegancko prostuje obszary color checker'a właśnie w obrębie odcieni skóry (pomiędzy czerwonym a żółtym). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te jak dla mnie miłe słowa, co do niebieskiego to jak na moją obecną wiedzę, to zabrakło skali żeby to skorygować, chyba że są jakieś inne patenty, menu serwisowe, ja ich niestety nie znam. W poszukiwaniu wiedzy na temat kalibracji, spotkałem się z głosami, nie wiem jak obecne, ale że wcześniejsze Samsungi miały właśnie problem z niebieskim kolorem, chyba że te osoby też nie wiedziały jak ja, jak sobie z tym poradzić.

Wygląda nieźle, jest jeszcze małe pole do postępu  Większą wagę przyłóż do nasyceń niebieskiego niższych niż 100% bo widać, że tam kolory zbaczają z toru. Kolejny patent to suwak "odcień skóry", który był jeszcze zaimplementowany w serii "F" i który elegancko prostuje obszary color checker'a właśnie w obrębie odcieni skóry (pomiędzy czerwonym a żółtym). 


Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, kajfux napisał:

chyba że są jakieś inne patenty, menu serwisowe, ja ich niestety nie znam.

Coś sobie przypominam ze Maciej coś kiedyś wspominał że przy kalibracji oprócz standardowego wejścia w menu z ustawieniami kalibracyjnymi, wchodzi jeszcze w jakieś głębiej zaszyte menu niż serwisowe, tj menu deweloperskie i coś tam jeszcze w nim majstruje, ale w razie czego to na ten temat niech się już sam Maciej wypowie, bo może coś przekręciłem czy niedokładnie zrozumiałem. Ale dostęp do kodów do menu deweloperskiego to mają chyba tylko nieliczni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do Pana panie Maćku, wiem że nie będzie Pan zdradzał tajemnic swojego fachu, więc nie pytam jak to zrobić, lecz czy się da bez wchodzenia do menu serwisowego poprawić ten niebieski kolor?
Pewnie swego czasu przeszło trochę tych tv przez Pana ręce, i może coś Pan jeszcze kojarzy.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko wystarczy operować inaczej zwykłym CMS'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, coś pokombinuje.

Tak, tylko wystarczy operować inaczej zwykłym CMS'em.


Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy obeznani w temacie śmieją się, że to ściema i nie ma za wiele wspólnego z profi kalibracją. Wiadomo to już od paru lat... nie wiem, nie śledzę tego tematu ale to chyba cały czas jest oferowane gratis do sprzedaży u wielu handlarzy, którzy podłapali temat, że słowo "kalibracja" to dobry magnes ;) Widzę to po ceneo jak sprawdzam ceny tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lukasz369ns napisał:

Ok, czyli kalibrację trzeba zrobić samemu. Dzięki.

Trzeba przede wszystkim zrozumieć czym jest kalibracja. Polecam zacząć od wideo:

Lub artykułu jeśli preferujesz wersję pisaną: https://hdtvpolska.com/kalibracja-telewizora-ustawienia-sa-dobre-naturalne/

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...