Jump to content
Sign in to follow this  
polx

Nowe technologie w jednym TV

Recommended Posts

Mam pytanie do was, czy ktoś sie orientuje jak wygląda sprawa z patentami na technologie użyte w TV?

Czyli ile czasu dana firma ma wyłączność na dany patent zanim inni producenci będą go mogli użyć w swoich produktac

Czy ktoś z was wybierac telewizor zastanawiał się jakie bajery powinien mie jego sprzęt?

Jeśli tak, to dlaczego nie można mieć wszystkiego.

Mi osobiście bardzo poba się:

- W TV Philps - system 4-ro stronnego Ambilig i jego brat Ambilux (juz niebawem), oraz Android TV;

- W TV Sharp czwarty pixel quattrom (żółty);

- W LG OLED, oraz brak ramki z trzech stron w najnowszym modelu (Można ustawić kilka TV obok siebie prawie bez widocznej przerwy);

- i oczywiście 4K (to ma już kilka firm)

Mimo małej ilości materiałów 4K (te w YT nie są w najlepszej jakości z powodu dużej kompresji). kilka filmików 4k jest na chomiku,

to pojawiły się już w sklapach BLU-RAY 4K - nie wiem tylko ile mają FPS, podobno kabelek HDMI ma za słabą wydajność dla 4K w 60 FPS (czy to oznacza, że niedługo pojawią się w TV nowe gniazda np HDMI 2? A co za tym idzie nowe odtwarzacze BLURAY 4K gotowe też na 8K (bo takie TV też są w planach)

- Aktywne 3D (ze względu na wyższą rozdzielczość)

- W SONY są za to piękne tonacje naturalnych kolorów, a nie takie oczo[beeep]ne jak w SAMSUNG

- Z kolei w SAMSUNG-ach jest dobry współczynnik jakość / cena

- i na koniec wygięty ekran (nie jestem jeszcze do końca przekonany, ale przy trzech TV obok siebie to chyba konieczność)

Obecnie chyba się więc wstrzymam aż Philips wypuści na rynek swojego OLED-a 65 cali (oby miał 4K, 3D i Ambilux) do pełni szczęścia zabraknie tylko QUATTRON-a, no chyba że ta technologia zostanie użyta gdy patent się skończy.

Edited by polx

Do pełni szczęścia brakuje Quatron'a? :) Quatron to największy syf jaki kiedykolwiek opracował Sharp i jednocześnie pogrążenie tej firmy. Czytaj: http://hdtvpolska.com/topic/32936-technologia-quattron-i-quattron-pro-co-daje-czwarty-subpiksel-przed-testem-sharp-uq10/

Być może są osoby, którym się ta technologia nie podoba, aczkolwiek w praktyce gdy porównywałem obraz w sklepie (bez specjalistycznego sprzętu tzn. wizualnie) efekt Quatron mi się podobał.

Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie.

Napisałeś, że to "największy syf", jednak ma też zalety np. większa wydajność świetlna, co teoretycznie może się przełożyć na lepszą biel przy matrycy OLED (o ile czerń i jej odcienie są super, to biel jakoś podobno odstaje od ideału).

Inna zaleta to więcej subpixeli co można uznać w przybliżeniu za większa rozdzielczość.

Być może są osoby, którym się ta technologia nie podoba, aczkolwiek w praktyce gdy porównywałem obraz w sklepie (bez specjalistycznego sprzętu tzn. wizualnie) efekt Quatron mi się podobał.

Oczywiście jest to moje subiektywne zdanie.

Napisałeś, że to "największy syf", jednak ma też zalety np. większa wydajność świetlna, co teoretycznie może się przełożyć na lepszą biel przy matrycy OLED (o ile czerń i jej odcienie są super, to biel jakoś podobno odstaje od ideału).

Inna zaleta to więcej subpixeli co można uznać w przybliżeniu za większa rozdzielczość.

Słuchaj, nie można wyciągać wniosków na podstawie tego, że poszło się do sklepu i się spodobał obraz na konkretnym Sharpie, bo na to się składa tak dużo efektów, że akurat fakt posiadania czwartego subpiksela nie ma tu nic do rzeczy. Nie potrzeba by nawet specjalistycznego sprzętu by wyciągnąć inne wnioski. Wystarczyłaby tak prosta rzecz jak: puścić ten sam materiał na kilku innych telewizorach stojących obok, ale zakładam, że i takiej możliwości nie miałeś. 99% osób nigdy nie miało takiej możliwości i wniosek wyciąga widziąc losowy materiał na losowym wyświetlaczu w losowych ustawieniach, potem widząc tabliczkę, że to np. Quatron utożsamiają efekt z technologia. To błąd. Quatron do odwzorowania obrazu ma tyle, że wprowadza zaburzenia przestrzeni barwnej, czyli nie da się na nim zrobić tak by film był podobny do efektu uzyskanego na monitorze studyjnym w takim stopniu jak na zwykłych telewizorach.

Ilość subpikseli absolutnie nie może też być utożsamiana z rozdzielczością, bowiem sygnał kodowany jest jako RGB, nie jako RGBY. Subpiksel Y tylko powiela informacje z pozostałych trzech kanałów.

Wydajność świetlna również nie ma większego znaczenia, bo jest tylko nieznacznie wyższa. Matryce OLED korzystają z subpiksela białego, który zapewnia jeszcze większą sprawność.

Piszę otwarcie, że matryce Quatron są syfiaste, bo poza zaburzeniami kolorystycznymi (względem modelu referencyjnego, do którego dąży się podczas kalibracji) mają także najniższy kontrast pośród obecnie używanych matryc typu VA.

Edited by Maciej Koper
  • Like 2

Dzięki Maciek.

Jako, że bardzo lubię gadżety, myślałem, że bajer typu Quatron polepsza jakość kolorów, jednak teraz twoja argumentacja mi nieco rozjaśniła.

Rezygnuję z Quatrona, czyli czekam na

65" Philips OLED 4K z 3D i AMBILUX

chyba, że LG zrobi w swoich TV OLED coś co ma na razie tlko Philips, ehh te patenty...

Słyszałem, że osoby, któe używały w domu TV z Ambilight nie chcą potem telewizora innej firmy.

Ja w swoim samsungu przykleiłem taśmę LED z 4 stron dzięki temu na ścianie też mam "prawie" Ambilight (256 kolorów ale na pilota i 2 strefy tylko),

może dlatego marzy mi się Ambilux i Ambilight we wszystkich TV, a nie tylko Philips.

Słyszałem ostatnio, z dobrego źródła, że ktoś zgłosił roszczenia patentowe do ... kodeka HEVC. Za jednostkowy koszt licencji winszuje sobie ... 5 USD.

Jesli to sie potwierdzi to może być niezła zabawa na rynku.

Pozdro

Dzięki Maciek.

Jako, że bardzo lubię gadżety, myślałem, że bajer typu Quatron polepsza jakość kolorów, jednak teraz twoja argumentacja mi nieco rozjaśniła.

Rezygnuję z Quatrona, czyli czekam na

65" Philips OLED 4K z 3D i AMBILUX

chyba, że LG zrobi w swoich TV OLED coś co ma na razie tlko Philips, ehh te patenty...

Słyszałem, że osoby, któe używały w domu TV z Ambilight nie chcą potem telewizora innej firmy.

Ja w swoim samsungu przykleiłem taśmę LED z 4 stron dzięki temu na ścianie też mam "prawie" Ambilight (256 kolorów ale na pilota i 2 strefy tylko),

może dlatego marzy mi się Ambilux i Ambilight we wszystkich TV, a nie tylko Philips.

Ambilight i OLED to moim zdaniem niefajne połączenie - przecież żeby jarać się idealną czernią obrazu w oled tv nie ma sensu generować dodatkowych źródeł światła, tylko raczej na maksa wyciemnić pomieszczenie :)