Skocz do zawartości
ElCidX

Zakup używanego projektora HD w okolicach 500-1000 zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierwszy post, więc chcę serdecznie powitać wszystkich użytkowników tego zacnego forum jak i całą administrację :)
Mam nadzieję, że czas który tu spędzę będzie bardzo miły i wyniosę z tego dużo cennych informacji.

A więc przechodząc do do meritum sprawy:
Obecnie robię sobie bardzo budżetowe kino w pokoju.
Obecnie mam w zasadzie wszystko, ekran jest, głośniki wykorzystuje te które mam przy komputerze, tylko przedłużyłem kable.
Nawet projektor jest, tylko z ciekawości kupiłem chiński led, prosto z Chin przy czym wyszło taniej, projektor to Unic UC-40, w Polsce dostępny pod marką overmax koło 500 zł jak i pod własną.
Mi wyszedł poniżej 300 zł.
Do filmów jest spoko, do przeglądania sieci czy coś odpada bo rozdzielczość za mała 800x480.
A główny problem to, że nie da się tak ustawić go tak aby był na przeciwnej ścianie od ekranu, gdy go tak ustawię to wyświetlany obraz jest za duży względem ekranu.
Teraz dane.
Wiem że trochę abstrakcyjne wymagania, ale szukał bym czegoś z hdmi, albo dvi (kabel hdmi już mam)
Odległość od ekranu do ściany to 4 metry, wysokość na której chciał bym projektor to koło 1,40 m, stał by za kanapą tak aby nie wadzić podczas projekcji. A na stojaku bo łatwość montażu.
Ekran zaczyna się od 75 centymetrów, szerokość ekranu 220 cm, wysokość powiedzmy 150 cm całego ekranu 165 cm.
Pokój dobrze zaciemniony, w ekranie rolety, a na całym oknie wisi ekran. Kolor ścian ciemny fiolet, sufit w tym samym kolorze.
Na allegro są jakieś ciekawe aukcje, ale a to krótkaogniskowa: PROJEKTOR Optoma EX525ST + Pilot (5681689228) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
Acer zwykły dlp więc czy to wada? Chyba lepiej gdyby był z LCD. Ale według projectorcentral nie rzuci obrazu 100" z odległości poniżej 4 metrów.
Ale żadnego złącz cyfrowego.
Ten Canon ciekawy: Projektor Canon SX 50 (5685161971) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. nie wiadomo przebieg lampy i sama wymiana lampy droga kosmicznie.
A ten mi uciekł sprzed nosa, miał przepracowane 700 godzin: PROJEKTOR EPSON EB X12 (5678091799) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
No i nie idzie sprawdzić na stronie, jakiej wielkości obraz by rzucał?
Znajdzie się coś sensownego w tej cenie?
Zależało by mi, aby jeszcze projektor nie był za głośny, bo będzie nad samymi głowami, czyli w trybie eko koło 30 dB.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
Przy najbliższej okazji w innym dziale opiszę całą swoją zabawę :)
I jak to jest z ustawieniem projektora, może sobie być na wysokości połowy ekranu, czy jednak tak jak na projectorcentral lepiej aby był poniżej dolnej krawędzi ekranu?

Chociaż co do samego podłączenia, widzę, że są adaptery z vga do hdmi, a są takie w których jest wejście hdmi a wyjście vga?
To by załatwiło sprawę samego podłączenia.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka warunków które musisz spełnić dla dobrego taniego kina domowego:

1)projektor DLP nigdy LCD w tej cenie będzie za słaby kontrast chyba że nie możesz znieść efektu tęczy ale dotyczy to raczej mniejszej populacji użytkowników projektorów.

2) przy takim rozmiarze ekranu musi to być projektor HD o FHD nie mówimy z braku kasy :)

3) nie może stać na wysokości 1,4m, max wysokość to w Twoim przypadku ok 60-70 cm inaczej będą bardzo duże zniekształcenia trapezowe.

4) musi posiadać zoom min 1,2x

5) w trybie ekonomicznym max 28dB

6) obowiązkowo wejście HDMI, nie musi posiadać głośnika

7) przygotuj ok 800-1000 zł i szukaj projektora Optomy najlepiej z serii HD może być też np. W303 też jest doskonały pomimo tego że jest to model biznesowy.

8) można kupić taki projektor za 500 zł z pilotem ale to będzie okazja raczej mało realna i takich należy szukać, zalecany przebieg do 1500 godz bez wymienianej lampy

9) projektor musi być z chipem DarkChip 3, taniego Acera radzę omijać z daleka bo ma za słaby kontrast

10) z moich doświadczeń wynika że tylko stara Optoma da odpowiednie kino za kilkaset złotych

11) jak się postarasz i kupisz projektor z 3D to dopiero będziesz miał zabawę :)

Edytowane przez miruna
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Czyli 102x768 odpadają?

1) Różnicy pomiędzy 1280x800 a 1280x720 raczej nie ma?
A taki na przykład: http://www.projectorcentral.com/Epson_Europe-EH-TW450.htm też by się nadał.

2) A ten epson to przecież LCD, ale LCD to nie przypadkiem tylko taka odmiana DLP? Bo wiadomo, że nie mówię o LED.

3) Czyli w takim wypadku, najlepszym wyjściem było go podwieszenei pod sufiem przy przeciwnej ścianie od ekranu, dobrze myślę?
Ile kosztują takie uchwyty? Tylko wolał bym taki który trzyma się ściany, łatwiejszy montaż bo sufit podwieszany :)
Jak ma się sapwarkę, to zrobienie samemu takiego też nie było by problemem? :)

Gdybym chciał go postawić poniżej ekranu to tylko na stoliku który jest jakieś 2,7 metra od ekranu.
WIęc chyba mocowanie pod sufitem bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu.

Powiedzmy, że jeszcze to 800 zł by przeszło, ale najlepiej aby to bylo od jakiejś firmy gdzie mógł bym dostać fvat 23% :)
Chociaż zdecydowanie wolał bym mniej wydać.

Ad. 9 Gdzie znaleźć taką informację, że dany projektor posiada ten układ, i co on daje? Obstawiam że lepszą czerń?
Poniżej jakiej wartości ANSI nie schodzić a jakiej nie przekraczać?

Ad 11 Nie jestem fanem 3D, tylko na Avatarze byłem w kinie i jakoś nie przypadł mi do gustu.


4) A i jeszcze jedno pytanie, dlaczego wystrzegać się projektorów które już miały wymienianą lampę?

Edytowane przez ElCidX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektora 1024x768 prosze nie brać absolutnie pod uwagę

ad 1) nie ma różnicy nawet czasami korzystniej jest mieć format 16:10 obraz może być wtedy większy bez znaczących zniekształceń mogą natomiast być widoczne szare pasy zamiast czarnych na dole i górze ekranu przy oglądaniu w formacie 16:9

ad 2) LCD to nie jest odmiana DLP są to zupełnie różne systemy projekcji

ad 3) jest pełno na Allegro można oczywiście zrobić samemu kwestia ceny i estetyki wykonania temat zostawiam do osobistego rozważenia

ad 4) zależy jak często używamy można kupić np coś takiego http://allegro.pl/stolik-pod-projektor-stan-doskonaly-i5677326697.html lub np stojak muzyczny czy pod laptopa, warunek konieczny przy takiej odległości od ekranu to zoom min 1,2x

ad 9) darkchip 3 jest obecny już od 10 lat na rynku więc myślę że będzie już w większości projektorów osobiście używałem kiedyś Optomę HD70 gdzie jest DC 2 i obraz był niesamowity (do dzisiaj jestem pod wrażeniem obrazu za te pieniądze szkoda że optyka była ciut słaba, delikatny problem z ostrością) dzięki szybkiemu i wieloelementowemu kole kolorów, trzeba sprawdzać w specyfikacji producenta co tam siedzi.Oczywiście cechą DC3 jest lepszy kontrast dzięki większemu wychyleniu luster oraz szybkości ich działania czyli np. gry. Do projekcji 2D w zaciemnionym pokoju wystarczy 500 ANSI, górnej granicy nie ma bo wszystko zależy od tego czy projektor ma być używany w dzień a wtedy wiadomo im więcej tym lepiej ze szkodą oczywiście dla jakości obrazu. Jasność projektora deklarowana przez producenta ma się nijak do rzeczywistości trzeba niestety czytać testy np rzeczona Optoma HD70 ma 1000 ANSI a w rzeczywistości jest 750 ANSI http://www.projectorcentral.com/optoma_hd70.htm?page=Intro-and-Specs

ad 11) proponuję to samo zrobić z Avatarem w domu oraz przy użyciu materiałów demonstracyjnych 3D i wtedy porozmawiamy :)

ad 4) projektor DLP i LCD to nie tylko elektronika ale też mechanika i optyka te elementy niestety ulegają zużyciu i zakurzeniu a czas pracy lampy to średnio 2500-3000 h czyli ok 1500 !!! filmów, dlatego omijam projektory z wymienioną lampą z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia nieoczekiwanych usterek mechanicznych oraz możliwy spadek jakości obrazu z powodu zużycia oraz zabrudzenia elementów optycznych.

Edytowane przez miruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy LCD nie ma przypadkiem lepszych kolorów od DLP?

Co do montażu to już bym jednak wybrał pod sufitem, nie trzeba by za każdym razem kombinować, ustawiać czy wozić na wózeczku :P
Tak by był ładnie podwieszony. Na jakiej wysokości względem ekranu projektor musi być powieszony? wyżej czy niżej niż to co będzie rzucał.
Projektor jest wtedy zamontowany całowicie w poziomie?
Czy jednak te bardziej specjalistyczne uchwyty mają jakąś regulację?

Zupełnie nie warto zwracać uwagi na 1024x768?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolorami jest różnie i nie ma tu żadnej reguły który model będzie miał lepsze czy gorsze kolory. W projektorze DLP dużo zależy od tego jak skonstruowane jest koło koloru a w LCD to kwestia filtrów i matryc oraz oczywiście w jednym i drugim elektroniki. Projektor powinien być podwieszony powyżej krawędzi ekranu tak aby zminimalizować zniekształcenia trapezowe szczegółowe informacjie dla wiekszości projektorów są np. na tej stronie http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD70-projection-calculator-pro.htm lub na stronie producenta oraz w instrukcji. Większość uchwytów sufitowych posiada wszelkiego rodzaju regulacje pozwalające na precyzyjne dopasowanie np. długości zwisu wystarczy dokładnie przeczytać co można. Wracając do rozdzielczości to owszem można powiesić 1024x768 ale chyba tylko po to aby go zaraz zmienić na HD z wymierną stratą oczywiście, proszę mi wierzyć że naprawdę szkoda nawet 100 zł na instalację z takim projektorem bo tego niestety przy każdym materiale słabszej jakości nie da się oglądać i nawet materiał HD ledwo ratuje sytuację. To może było dobre parę lat temu kiedy ceny były zaporowe ale dzisiaj to się nawet na garden party nie nadaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie, czy ta wysokość podawana chociażby dla tej optomy, czyli 45 cm, liczy się od wysokości końcowej ekranu. Czy od miejsca w którym kończy się wyświetlany obraz, czyli przy 100" to 125 cm wysokości od dołu ekranu?

qcz7BLv.png

Bo tak to u mnie wygląda, nad ekranem jest może 10 centmetrów :)
Jak sprawdza się dystans do rzucenia, to zawsze ustawiać na 16:9 rozumiem?
Bo w ty wypadku 4:3 nie zmieściło by mi się :)

comment_cl30kvUyAD0VQgEMK8DrgFpReBLo5eXB

Przy zakupie patrzeć na koszt zakupu ewnetualnej lampy?

Edytowane przez ElCidX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optoma HD70 jest specyficznym projektorem o bardzo dużym ofsecie z reguły przy odległości 4m różnica między osią obiektywu a krawędzią wyświetlanego obrazu będzie wynosiła ok 20 cm. Obraz 4:3 jest wyświetlany identycznie ma jedynie przycięte boki więc się zmieści, ostatecznie zawsze można nieco obniżyć ekran lub powiesić bliżej projektor. W używanym projektorze nie wymienia się lampy tylko kupuje się następny używany :)

Edytowane przez miruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ten chiński projektor jest na prawdę chiński :) Bo rzuca obraz "środkiem" a nie od dołu do góry.
Wieć rzuca taki obraz, w takim ustawieniu :)

Tą różnica jak będzie za mała to nadal można neutralizować za pomocą keystone?

9Xr8XEa.jpg

sHkWiSN.jpg
I to przy maksymalnym keystone (jak to się nazywa po polsku?) jakie ma 15 stopni.


To nie tak łatwo będzie szuakć projektora, bo musi spełniać konkretne kryteria i mieścić się w odpowiednim przedziale cenowym :)
Jak znajdę coś ciekawego, to wrzucę tutaj by się poradzić czy warto :)

Jest gdzieś jakiś dobry poradnik ABC projektorów, ekranów etc? Chętnie bym poczytał.

Edytowane przez ElCidX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety znalezienie taniego projektora spełniającego wymagania ceny, jakości oraz wymiarów projekcji w stosunku do pomieszczenia to niełatwa sprawa a powiedział bym że bardzo trudna. Trzeba niestety "polować" codziennie na okazje to jedyna znana mi metoda oraz brać czynny udział w aukcjach bez tego nie będzie sukcesu :) Nie znam poradnika dotyczącego projektorów swoją wiedzę zdobywałem przez ostatnie lata za własne pieniądze ale chyba lepiej polegać na innych, taniej wychodzi :) Keystone to w projektorach regulacja zniekształceń trapezowych im większy jest zakres jej regulacji tym lepiej niestety kosztem pogorszenia obrazu tak więc używanie tej funkcji to ostateczność należy dążyć do stanu gdy keystone równa się 0. Dla przykładu co można kupić na Allegro i nie była to okazja tylko normalny zakup w procesie licytacji otóż kilka miesięcy temu wylicytowałem miesięczny projektor Optoma W303 z roczną gwarancją i przebiegiem 5 godzin za 1100 zł i tak to wygląda cenowo więc jak widać dużo starsze egzemplarze wcale nie muszą kosztować majątku. Nie jest to co prawda projektor dedykowany do kina domowego i nie w tym celu był zakupiony ale bardzo się zdziwiłem jak on sobie z tym tematem poradził :) i takie zabawki na początek mogę Ci szczerze polecić "będzie Pani zadowolona" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ... czego spodziewasz się chcąc kupić projektor za 500 zł?

Na czym Ci zależy?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VCD policytujeym, ale wątpię aby było taniej niż 1k :)

HD Maniak 1080p zależy mi na tym co wymieniłem w pierwszym poście.
Nie wykluczam dopłacenia więcej po tej rozmowie z VCD :) Więc im trafi się coś tańszego tym lepiej, wiadomo, że zawsze najlepiej wydać jak najmniej.
Głowne wymagania to było by HDready, najlepiej hdmi albo DVI, i aby był w stanie rzucić dobrze obraz na mój ekran przy mocowaniu sufitowym i odległości koło 3,8-3,6 metra od ekranu.


A jakich firm z tych popularnych unikać? Acer, Benq, NEC warte są uwagi? Która firma robi najgorsze projektory?

Edytowane przez ElCidX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unikać Acera, Benq może być jak najbardziej co do NEC-a to nic nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaby kontrast i widoczne piksele bo to LCD z plusów ma przesuwany obiektyw. Więcej tutaj http://www.projectorcentral.com/benq_w500_home_theater_projector.htm?page=Competition-and-Conclusion

Raczej szukał bym takiego Benq http://allegro.pl/projektor-benq-w750-i5676851023.html

Edytowane przez miruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba odpadają, HD65 jest cieniutki to raczej zabawka natomiast EW605 to bardziej do prezentacji no i niestety krótkoogniskowy.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ja odwaliłem XD

Wasze nicki to miruna i pmcomp :) Też ktoś miał pomysł, aby nick dawać nad awatar mniejszą czcionką :D
Trochę czasu zajęło mi dojście do tego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optomę HD65 moge polecić, w swojej cenie to jeden z lepszych projektorów (około 1200 zł za używkę lub mniej), miałem taki i jak na początek to wystarczy.

Edytowane przez stanec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już Optoma HD65 to raczej trzeba brać z tego ogłoszenia http://olx.pl/oferta/projektor-optoma-hd65-CID99-IDbQvB3.html#3662a4a526 to jest to samo co podane przez Ciebie ogłoszenie z Allegro tylko że z możliwością negocjacji ceny :)http://www.projectorreviews.com/optoma/optoma-hd65-home-theater-projector-review-overview-and-physical-attributes/

Edytowane przez miruna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak jak napisałem, ona jest tak na styk, 24 cm ponad ekran, zoom tylko 1.1 Mało miejsca na błąd :)

c4F3OwZ.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna odległość dla tego projektora wynosi 373 cm przy ekranie o podstawie 221 cm przy ustalaniu parametrów projekcji trzeba korzystać też z suwaka zoom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem. Z zakupem ogólnie mi się nie pali, jak się trafi coś ciekawego to tym lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, cierpliwość zostanie wynagrodzona tylko w przypadku projektora trzeba mieć jej dużo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...