Skocz do zawartości
Maciej Koper

Skalowanie Obrazu - czy widać różnice w nowych telewizorach?

Rekomendowane odpowiedzi

To tutaj też będzie dla Ciebie ok a może i lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może spróbuję doprecyzować pytanie.

Czy oglądając film z płyty DVD na TV 4K UHD zaobserwuję pogorszenie obrazu w stosunku do oglądania tego samego materiału na TV Full HD.

W moim konkretnym przypadku byłaby to zmiana z 47 cali (Full HD) na 58 cali (4K UHD). Odległość oglądania 3,2 m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, +Kirek+ napisał:

 

Czy oglądając film z płyty DVD na TV 4K UHD zaobserwuję pogorszenie obrazu w stosunku do oglądania tego samego materiału na TV Full HD.

W moim konkretnym przypadku byłaby to zmiana z 47 cali (Full HD) na 58 cali (4K UHD). Odległość oglądania 3,2 m.

Jestem po takiej zamianie.

Teraz obraz z DVD subiektywnie/obiektywnie jest mniej ostry.

Nie wnikając w algorytmy skalowania masz więcej cali przy takiej samej odległości.

A źródło... cóż, ktoś wspomniał z g...bata nie ukręcisz.

Od czasu zamiany rzadko sięgam po DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, +Kirek+ napisał:

To ja może spróbuję doprecyzować pytanie.

Czy oglądając film z płyty DVD na TV 4K UHD zaobserwuję pogorszenie obrazu w stosunku do oglądania tego samego materiału na TV Full HD.

W moim konkretnym przypadku byłaby to zmiana z 47 cali (Full HD) na 58 cali (4K UHD). Odległość oglądania 3,2 m.

IMHO nie ma takiego powodu, dla ktorego obraz mialby wygladac gorzej. Mozesz co najwyzej dostrzec, ze jest bardziej kontrastowy, albo jasny, ale to juz kwestia nowego TV i ustawien czy trybow obrazu jakie zaaplikujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie skalowania rozdzielczości HD do matrycy 4K, zobaczcie co napisali w poniższej recenzji tv Sony xe 90 na rtings :

Supported Resolutions :

''Remarkably the TV also displayed a 1080p @ 120 Hz input without showing the vertical line artifacts seen on the X930D. However when displaying this resolution while in game or graphics mode only crude upscaling was done on the 1080p image, so the image looked almost as jagged as it would on a 1080p TV. Some people may prefer this look however because it retains most of the sharpness of the original image.''

I dodali jeszcze taką uwagę w komentarzach pod recenzją :

''When in the graphics picture mode 1080p is displayed with very basic upscaling, just mapping one pixel to four. This is shown in the pixel picture to the right. This kind of upscaling looks more jagged but it retains all the sharpness of the original image, unlike the softer upscaling from the other picture modes. However 1080p @ 120 Hz does not show the same behavior; in both game and graphics modes it uses a different jagged upscaling that is a little softer, but is still more jagged than normal.''

I ta fotka skalowania co ją dołączyli :

 

x900e-graphics-mode-upscaling-pixels-lar

Czyli napisali że jak skalowanie HD do matrycy 4K jest zrealizowane metodą zrobienia/utworzenia z 4 małych pixeli jednego większego pixela (bo matryca 4K ma mniejsze pixele niż matryca hd) to wtedy obraz HD na matrycy 4K jest praktycznie tak samo ostry jak by był na matrycy HD, a w przypadku skalowania algorytmowego obraz już nie jest tak ostry i jest bardziej zmiękczony.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisali to co napisali odnosnie źródła 1080p@120Hz. To na dziendobry wogole nas nie interesuje, bo nie rozpatrujemy obrazu z gry komputerowej, nie rozwazamy uzycia trybu gra, z natury wylaczajacej jakakolwiek obróbkę obrazu. Interesują nas możliwości i wydajności układu dla źródła 720@25Hz
Nie widzę aby przytoczony tekst odnosił się do tego posrednio, ani bezposrednio.
Jakie wg Ciebie to ma przełożenie na to w jaki sposób wspomniany telewizor wyposażony w najbardziej zaawansowane systemu poprawy jakości obrazu na rynku AD 2017, bedzie wyświetlał obraz z DVD, o ktory zapytal Kirek, czy HD z telewizji badz BD, generalnie?

No powiedz sam. Ogladasz filmy w trybie przeznaczonym dla gry albo ogladania zdjec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, binary napisał:

No powiedz sam. Ogladasz filmy w trybie przeznaczonym dla gry albo ogladania zdjec?

No ale właśnie ten rodzaj skalera z HD do 4K stosuje (do wyboru w odpowiedniej zakładce poza typowym ustawionym domyślnie algorytmowym skalerem ) Panas  (tj robi z 4 małych pixeli jeden większy pixel) tj w topowych modelach Panasa gdzie można załączyć ten rodzaj skalowania, i ten rodzaj skalowania jest w zasadzie ominięciem skalowania co daje w efekcie oryginalny niepołatany algorytmem obraz.

Na wcześniejszej stronce tego tematu dałem fotkę z menu Panasa gdzie jest pokazane jak załączyć ten tryb skalowania, Maciej też powiedział że ten rodzaj skalera a właściwie  to sprytne ominięcie skalowania daje oryginalnie najbardziej możliwie ostry obraz.

A to że w tym modelu Sony o ile dobrze zrozumiałem to redaktorzy rtings piszą,  żezastosowano ten rodzaj skalowania akurat w trybie grafika, czy też gra. W trybie oczywiście gra nie działają upłynniacze więc ten tryb się nie nadaje do oglądania telewizji i filmów, a w trybie grafika nie pamiętam, ale jak działają to można by wtedy oglądać tv HD właśnie w tym trybie aby otrzymać najostrzejszy możliwie obraz, po odpowiednim ustawieniu pozostałych ustawień aby były analogiczne do trybów do oglądania naturalnego obrazu.

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już nic nie wiem. Czy ktoś mi powie jak wygląda 720p na TV 4k porównując do 720p na starym TV 1080p? Pół internetu twierdzi, że gorzej, a pół że tak samo lub lepiej... czy ktoś robił takie testy? pytam o testy oka, nie takie pod mikroskopem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie wyglądać gorzej, ale nie ze względu na 4K, a większy rozmiar nowego telewizora. Każdy kupując nowy tv wybiera zazwyczaj większy rozmiar, a większy rozmiar bardziej uwypukla wszelkie niedoskonałości obrazu. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, vader_4747 napisał:

Będzie wyglądać gorzej, ale nie ze względu na 4K, a większy rozmiar nowego telewizora. Każdy kupując nowy tv wybiera zazwyczaj większy rozmiar, a większy rozmiar bardziej uwypukla wszelkie niedoskonałości obrazu. 

Stary 40", a nowy planuję 55"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy ekran na pewno uwypukli wszelkie niedoskonałości, ale tak by się stało nawet gdybyś kupił 55" full hd. Także ja bym tu się nie doszukiwał winy w telewizorze UHD, a w samym rozmiarze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@D3J
vader dobrze pisze ! To nie skalowanie będzie miało wpływ na jakość obrazu (ma bardzo niewielki, niemal pomijalny wpływ), tylko właśnie większy ekran. I potem są takie opinie że zmieniłem na 4k, a programy 720p są do d... Są kiepskie, bo to jest niskiej jakości materiał, a jest on oglądany w 99% przypadków na zdecydowanie większym ekranie i wszelkie artefakty, kompresje MPEG, szumy będa po prostu bardziej widoczne z tej samej odległości.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałem, że jak włączyć np. TVN z filmem nagranym w HD na Oled LG i Sonym to jakość wyświetlanego obrazu będzie identyczna?

W wielu testach porównawczych są opinie i zdjęcia potwierdzające fakt lepszego skalowania z gorszych źródeł na Sonym. Nie znalazłem porównania w którym LG byłoby w tej kwestii na równi z sonym. To samo dotyczy Panasonica.

Jeżeli się mylę to proszę o info bo zastanawiam się nad tymi Oledami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wielkim specem , ale już od wielu lat, przed zakupem nowego TV, czytam różne opinie i zazwyczaj telewizory Sony z górnej półki cenowej są wychwalane za doskonałą konwersję obrazu słabego czyli pochodzącego naszej prehistorycznej telewizji HD (720p) lub jeszcze gorzej, sygnału z DVD.   Kineskopy w telewizorach są zazwyczaj z tej samej fabryki (chyba LG) , obudowa to plastik jak każdy inny, ilość wejść/wyjść to niewiele znacząca kosmetyka, podstawki, ramki, piloty i inne pierdoły nie wpływające na jakość obrazu w ogóle się nie liczą, ale zastosowane procesory obrazu w telewizorach od Sony są zazwyczaj najlepsze (biorąc pod uwagę górną półkę cenową, ale też bez wielkich szaleństw cenowych).   Kiedyś, wiele, wiele lat temu miałem Sharpa, jak zmieniłem na Sony to już nie chciałem innych marek. Kolejne dwa modele to były soniacze. Obecnie tak wyszło, że trafił do mnie Panasonic 55" (UHD) , ale już wiem, że szybko go oddaję i zmieniam na jedyną słuszną markę.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym było mówione już wiele razy - nie mylmy skalowania z postprocessingiem obrazu...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.12.2016 o 11:23, mmpeg-4 napisał:

Ta poniższa funkcja >1080p pixel by 4 pixels<  w TV Panasonica 4K pozwala ponoć wyłączyć skalowanie materiału 1080p i wtedy obraz pojawi się jako kwadrat 2x2 pikseli na panelu UHD  :

2000609825.jpeg

Ponoć materiał HD jest wtedy zauważalnie ostrzejszy.

czy ta opcja jest gdzieś w Panasonicach serii EX (lub FX) ? bo w EX780 nie mogę jej znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wymiany obecnego CRT 21’’ na LCD/OLED 55”. Dość często oglądam filmy z płyt DVD, gdyż trochę ich przez lata nazbierałem oraz mogę bezpłatnie wypożyczać wiele tytułów. Zakup odtwarzacza Blu-Ray dopiero przede mną. Od ekranu będę siedział w odległości ciut ponad 4 m.
Czy któraś technologia - LCD/OLED - będzie lepszym wyborem? Czy odległość od telewizora zamaskuje niedoskonałości obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tabelą odległości od TV przy 4 metrach dla 55" wystarczy już 720p - pomyśl o większym rozmiarze przy tej odległości.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55'' to maksimum. 

Źle postawiłem pytanie - czy któryś producent (albo dana technologia) może się pochwalić lepszym skalowaniem i obróbką obrazu 480i (DVD) dla ekranu 4K? A może warto jest zainwestować w konkretny odtwarzacz Blu-ray, który "lepiej" się zajmie przetworzeniem obrazu niż wbudowane w TV algorytmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe efekty miałem odtwarzając DVD na konsoli PS3 ale co byś nie zrobił to i tak przepaść w stosunku do materiału FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Knish napisał:

55'' to maksimum. 

Źle postawiłem pytanie - czy któryś producent (albo dana technologia) może się pochwalić lepszym skalowaniem i obróbką obrazu 480i (DVD) dla ekranu 4K? A może warto jest zainwestować w konkretny odtwarzacz Blu-ray, który "lepiej" się zajmie przetworzeniem obrazu niż wbudowane w TV algorytmy?

Sony X-reality, ale to są niuanse. Z DVD za wiele nie uzyskasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam z czystej technicznej ciekawości. Czy te nowe technologie w telewizorach SONY jak np. Object-based Super Resolution w procesorze Ultimate coś rzeczywiście poprawiają i efekt jest dostrzegalny czy to tylko marketing? Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy TV z Ultimate i Extreme w tym względzie (skalowanie, Object-based Super Resolution)?

https://www.sony.pl/electronics/picture-quality#SonyProcessors

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2017 o 22:10, Krzysztof Nowacki napisał:

A ja napiszę tak. Miałem Philipsa PUS7101 49" i teraz mam LG 55"SJ800V. I wiecie co? Różnica w odbiorze naziemnej tv cyfrowej jest kolosalna. Philips kładzie na łopatki LG. Na LG krawędzie są postrzepione, obraz jakby lekko rozmyty, niema tej ostrości co na Philipsie. Ale nie wiem czy to wina matrycy w LG RGBW. Bo Philips miał RGB i ten jego procesor obrazu który uważam za genialny. Także różnice są w odbiorze i to dosyć spore. Czasami na tyle spore,ze chce się sprzedać LG i wrócić do prawdziwego 4K RGB a nie jakiejś protezy. END.

Ale czy świadomie kupiłeś  LG z RGBW ?

Przecież to jest przekręt od samego początku. Wystarczy postawić identyczne modele ( jeden RGB a drugi RGBW ), czy nawet inne, ale z parametrami ustawionymi tak samo ( jak się da to zrobić w różnych tv ?) i podłączyć do tego samego źródła. W gruncie rzeczy RGBW to okrojona do 3/4 matryca RGB 4K, bo piksel "W" nic nie wnosi do przekazu..........sorry - wnosi dodatkowe rozmycie . Robiło się to po to, aby oferować tanie niby 4K, z nadzieją graniczącą z pewnością, że tego zabiegu klient nie wykryje. Nie bez słuszności, bo polski klient w bardzo znaczącym %-cie jest laikiem. Inna sprawa, że detaliczny klient w całym świecie taki jest, w różnym %-cie.

Co do Twojej obserwacji, to się wcale nie dziwię, że tak jest, gdy opisałeś swoje TV - z powodów j/w. Inna sprawa że od 50 cali w górę, sygnał  z ntc cyfrowy - nawet HD, będzie kiepski. Napisałem o tym posta, ale nie puścili mi tutaj. W ntc sygnał HD to 1080i, czyli z przeplotem. to jest 4x mniej pikseli, niż ma obecny wyświetlacz 4K. Już w prawdziwym RGB każdy procesor, czy program, który steruje upscalingiem, ma z tym ogromnie dużo roboty. Jak rozmieścić na gęstej matrycy 4x mniejszy sygnał, żeby było idealnie, czy tylko akceptowalnie? Problemy zwiększają się z każdym calem więcej przekątnej. Pikseli jest nadal ok 8 mln, sygnał ma nadal ok 2 mln, a są one coraz większe. Nawet, jeśli założyć, że z 4 pikseli matrycy 4K TV w idealnym upscalingu zrobi 1 piksel FHD 1080i, to jest to przeplot, czyli wyświetlane pół obrazy a nie całe klatki. Do tego dochodzi nic nie wnoszący do sygnały pisel "W" ? No i na koniec nic idealnie się nie dzieje w elektronice. Jest mnóstwo zmiennych, które powodują, że taka zamiana nie będzie idealna.

Z moich ostatnich doświadczeń przed kupnem nowego TV, wynika że musi to być TV do 49 cali, ze wskazaniem na 43 cale 4K, jeśli głównym sygnałem będzie właśnie NTC, czy sygnał z kablówki. Albo kupno TV FullHD..........  Z tym może być już jednak problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.11.2018 o 13:49, Knish napisał:

55'' to maksimum. 

Źle postawiłem pytanie - czy któryś producent (albo dana technologia) może się pochwalić lepszym skalowaniem i obróbką obrazu 480i (DVD) dla ekranu 4K? A może warto jest zainwestować w konkretny odtwarzacz Blu-ray, który "lepiej" się zajmie przetworzeniem obrazu niż wbudowane w TV algorytmy?

Polecam Panasonica ze swojej stopki jeśli chodzi DVD... Sprawdzałem na SONY i Samsungu i najlepiej scaluje Panasonic

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...