Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Projektor Sony VPL HW55 ES

Rekomendowane odpowiedzi

binary - przecież wszyscy wiemy że popularyzacja danej technologii oznacza ZAWSE szybki spadek cen

15 lat temu 40" plazmy przywozili handlarze za 20k.... Max szczęścia w tamtych czasach było WVGA przypominam :)

Dzisiaj halogen i 1080p na ścianie (przeliczmy sobie ppi dla tej rozdzielczości i przekątnej np. 100") przypomina tamte czasy

4K to technologia która właśnie na projektorach w pełni rozwinie skrzydła.... I nie będzie to za 5-10 lat

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat odnioslem sie scisle do komentarza lycone. nie uwazam, ze w obecnej chwili zakup projektora FHD za blad i uwazam, ze nie ma na co czekac 2 czy 3 lata.

Poza tym, nie zgadzam sie, co do hurra-optymistycznych i w mojej opinii nierealnych oczekiwan, zwiazanych zdrastycznymi obnizkami cen. Projektor nie jest potrzebny kazdemu, tak jak telewizor. Nie ma tez za grosz w tym logik,i ani przede wszystkim takiej potrzeby, zeby topowy model nagle mial kosztowac mniej niz telewizor. wyobrazasz sobie Epson zacznie nagle sprzedawac LS1000 (konkurencja jest drozsza) za 2,500e. Jak w takim razie mialby ustawli cene na nizsze modele? poza tym samo zwiekszenie rozdzielczosci jest najmniej wazne w przypadku projektora.

Imho jedynym bledem jaki pmcomp popelnil, to to, ze przekonywal sie do zakupu projektora tak dlugo. Nie ma kinowego efektu na telewizorze.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że produkcja krzemowych źródeł światła (obojętnie czy laser czy dioda) jest dla wytwórcy ZNACZNIE tańsza niż konstrukcje oparte na lampach wyładowczych. I tu jest klucz do clue mojej wypowiedzi. Projektory takie nie wymagają kosztownych zasilaczy wysokonapięciowych oraz skomplikowanych układów sterujących nagrzewaniem i wygrzewaniem lampy, wydajnego (i jednocześnie cichego) chłodzenia itd.

Sterowanie pracą lasera jest natomiast nieco bardziej wyrafinowane ale tym zajmują się procki DSP których koszt spada szybciej niż wartość rubla i zazwyczaj wprost proporcjonalnie do wolumenu zamówień

Podobną ewolucję zaliczyliśmy kilka lat temu gdy lampy CCFL zostały zastąpione LED'ami. Początkowo była to nowinka za którą kazano sobie płacić extra mimo że...telewizory tego typu są znacznie tańsze w produkcji. Ludzie łdali się na to nabierać i łykali cieniutkie panele jak pelikan ryby A dzisiaj ? Dzisiaj 55" "kolosy" stoją w sklepach za 2k zł

Nie twierdzę że za 2 lata każdy w sklepie kupi sobie referencję za 2000zł... Czym innym jest kwestia związana z samą technologią żródła światła a czym innym jej moc, jakość optyki i jej możliwości, funkcje dodatkowe itd. Myślę że realnie za 1.5-2k euro spokojnie wyciągnie się przyzwoity sprzęt operujący w 4K

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zbyt duze znaczenie przykladasz do relacji kosztu wytworzenia i ceny.

Takie, przywoite projektory sa obecnie dostepne na rynku w cenie ponizej 1k euro, wiec oczywistym jest, ze i takie beda kiedy 4k i sie spopularyzuje.

Naiwnym jest myslec i twierdzic, ze topowe modele i nowinki techniczne stanieja do tego poziomu, zanim stana sie przestarzale. To sie nigdy nie dzieje, w tym biznesie, To nie kafelki, .czy ciuchy dla mas, kore wyprodukowalo sie masowo i trzeba wyprzedac przed zmiana sezonu/mody. Nie ten wolumin produkcji, Po prostu przestaje sie je produkowac, wprowadzajac nowy model, z cena pozostajaca na takim samym poziomie. Ewentualnie dywersyfikuje sie modele tak, aby miec, odpowiedz na oferte konkurencji, albo sie nie zawraca sobie tym glowy, w zaleznosci od przyjetej strategii.

Nie wiem, zreszta czy ktokowiek uzytkujacy projektor chcialby zmiany na model, ktory nie oferuje nic praktycznie lepszego.

Przeciez koles z topowym JVC, czy Sony, nie polakomi sie na ledowego Benka czy Acera z bylejakim kontrastem, czy sila swiatla umozliwiajaca rozswietlenie o 40 proc mniejszego ekranu, ktory trzeba bedzie przysunac do przodu i zawiesic nad glowa, choc bedzie 3x glosniejszy od starego, bez automatyki, czy mozliwosci kalibracji, Samo 4k to raczej slaby trade-off.

2 lata temu mielismy podobna rozmowe. Mialo byc pieknie, tanio i popularnie. I co?

Tanie to sa bezuzyteczne chinczyki, albo zabawki dla dzieci,

Laser/lcd jest niby ok, ale juz wlasciwie go nie ma, bo jest nowe rozwiaznie laserowe, ktore jest super (trwalsze kolory, stabilna oswietlenie - 3proc zmiany jasnosci po rozgrzaniu), cisza. Za rok albo dwa, bedzie tak samo super ale zapewne z 30 czy 50 procent silniejszym swiatlem, czy innymi rzeczami. Dlaczego mialaby spasc drastycznie cena? Co produceni zaoferuja jako nowinke techniczna, warta miana i ceny premium? Ja nie wiedze sensu,. to jest poczatek fazy zycia produktu, a nie schylek.

Ja juz wodki nie pije, wiec tym razem mozemy zakladac sie o wino, brendy albo koniak ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak źle postąpiłeś kupując teraz przestarzały JVC zamiast poczekać chwile, bo wkrótce pojawią się nowe, świetne modele na których projekcja w końcu będzie miała sens ;)

Wysłane z Note 3

Lubię wydawać pieniądze na co mam ochotę, kto bogatemu zabroni? ... i nie cierpię tego typu komentarzy.

Mam zdrową zasadę ... nikomu nie zaglądam do kieszeni i Tobie tez proponuje ją stosować.

BTW na OLEDa 4K czekam już bardzo dobrą chwilę i ... dalej poczekam. I dlatego ciągle mam znakomitą plazmę.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat odnioslem sie scisle do komentarza lycone.

Myślałem, że załapiesz ;( Mój post powinien wyglądać tak: <mobor mode on> TEKST <mobor mode off>.

Co do reszty to się z Tobą zgadzam. Przecież sam kupiłem kilka tygodniu temu przestarzałego "lampowca" HW55 zamiast czekać na nową technologię :D Zresztą wyraziłem już wcześniej swoją opinię w tym temacie :)

EDIT:

@pmcomp

Akurat dodałeś post kiedy pisałem swój.

Tak jak napisałem wyżej mój post skierowany do Ciebie to ironia nawiązująca do postów mobora. Bez nerwów :)

Wysłane z Note 3

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobry hi-endowy projektor laserowy w 4K będzie swoje kosztować ... czytaj dużo.

Dlaczego?

Bo projektory do kina domowego to nisza. A w niszy nie potrzeba obniżać cen. To nie jest produkt masowy.

Projektory na świecie kupują ludzie zamożni zazwyczaj posiadający dedykowane pomieszczenia. I dla nich cena nie jest najważniejszym i pierwszym kryterium wyboru.

Pozdro


Myślałem, że załapiesz ;( Mój post powinien wyglądać tak: <mobor mode on> TEKST <mobor mode off>.
Co do reszty to się z Tobą zgadzam. Przecież sam kupiłem kilka tygodniu temu przestarzałego "lampowca" HW55 zamiast czekać na nową technologię :D Zresztą wyraziłem już wcześniej swoją opinię w tym temacie :)

Wysłane z Note 3

Jak HW55 jest przestarzaly to moj X7 to eksponat muzealny ;).

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak HW55 jest przestarzaly to moj X7 to eksponat muzealny ;).

Pozdro

Za szybko posty piszesz (patrz edit wyżej) :)

Żeby więcej nie mieszać kilka słów ode mnie. Jak najbardziej popieram zakup x7. Sam kupiłem HW55 chwilę przed Tobą. Nie zgadzam się z modorem, który czeka na nie wiadomo co męcząc się na jak to sam nazwał "econo" opcji. Pewnie samochodu też nie ma, tylko jeździ rowerem bo przecież silniki spalinowe są od dawna na rynku i są przestarzałe. Czeka na atomowy napęd samochody. Podobno wkrótce się pojawi.

Wysłane z Note 3

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak czekacie na "nowe" pj - przecież są już ledowe optomy i simy2 od dłuższego czasu, może nie 4k ale zawsze coś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tez Epson LS1000. cichy 19db, jasny- 1500 lm, w trybach uzytkowych jasnieszy od tego Sony, podobno z czernia jak [beeep] murzynka Bambo. wreszcie ze zmotoryzowanym obiektywem i kalpka. Na dodatek niedrogi. 8k.

Czy ktos chce sie ze mna zalozyc , ze za 2 lata NIE kupie takiego w sklepie za 2,5k e? Bo nie wydaje mi sie.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tez Epson LS1000. cichy 19db, jasny- 1500 lm, w trybach uzytkowych jasnieszy od tego Sony, podobno z czernia jak [beeep] murzynka Bambo. wreszcie ze zmotoryzowanym obiektywem i kalpka. Na dodatek niedrogi. 8k.

Czy ktos chce sie ze mna zalozyc , ze za 2 lata NIE kupie takiego w sklepie za 2,5k e? Bo nie wydaje mi sie.

Ten Epson ma panele LCOS czy zwykłe LCD ?

Bo przyznam się, że jest interesujący....

Jego test też byłby interesujący :)

Edytowane przez yoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoda.

To pewnie mozna latwo znalezc ;)

Wazniejsze jest chyba to, ze nie jest to projektor o natywnym 4k, tylko stosujacy jakies sztuczki.

No ale jak ktos chce ogladac na tym telewizje i uzywac kilka godzin dziennie, to na dobrych pare lat wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to czekamy i zobaczymy na czyje wyjdzie...

Projektory jako grupa produktowa NIE SĄ dobrem luksusowym. Można je kupić za grosze. Tak samo jak telewizory. Są modele za 500zł i za dziesiątki tysięcy. Każdy ma znaleźć model dla siebie i tak też się dzieje w świecie projektorów. Dzisiaj każdego stać na własny projektor ale nie każdy ma potrzebę jego posiadania
Podobnie jak każdego stać na telewizor. Dyskusję możemy toczyć jedynie wokół klasy sprzętu

Dzisiaj jasne diodowce (3000lm) tłucze już na potęgę głupie Casio i...nie są w cenach zaporowych (1k euro) Do kina się nie nadają (są to konstrukcje nastawione na prezentacje) ale kierunek rozwoju został wg mnie wytyczony. Rozumiem jednak niepokój u osób które się spięły finansowo aby kupić HW55 po moich postach. W mojej ocenie to zakup zdecydowanie krótkoterminowy (lampa i rozdzielczość)
U mnie 4K jest już absolutnie wymogiem nr 1 (obok 3D) jako że źródeł 4K systematycznie przybywa (telefony, aparaty, kamery)

Polecam na koniec jeszcze analizę zdjecia z porównaniem trwałości źródeł światła. Widać wyraźnie że spadek jasności (efektywności) lampy następuje bardzo szybko...już po ok 200-300 godz. Taki sam stopień zużycia laser/dioda osiąga dopiero po kilku tysiącach godzin pracy

http://zapodaj.net/696609b885ab8.jpg.html>laser.jpg

Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Zdefiniuj krótkoterminowy.

Wysłane z Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to czekamy i zobaczymy na czyje wyjdzie...

Projektory jako grupa produktowa NIE SĄ dobrem luksusowym. Można je kupić za grosze. Tak samo jak telewizory. Są modele za 500zł i za dziesiątki tysięcy. Każdy ma znaleźć model dla siebie i tak też się dzieje w świecie projektorów. Dzisiaj każdego stać na własny projektor ale nie każdy ma potrzebę jego posiadania

Podobnie jak każdego stać na telewizor. Dyskusję możemy toczyć jedynie wokół klasy sprzętu

Dzisiaj jasne diodowce (3000lm) tłucze już na potęgę głupie Casio i...nie są w cenach zaporowych (1k euro) Do kina się nie nadają (są to konstrukcje nastawione na prezentacje) ale kierunek rozwoju został wg mnie wytyczony. Rozumiem jednak niepokój u osób które się spięły finansowo aby kupić HW55 po moich postach. W mojej ocenie to zakup zdecydowanie krótkoterminowy (lampa i rozdzielczość)

U mnie 4K jest już absolutnie wymogiem nr 1 (obok 3D) jako że źródeł 4K systematycznie przybywa (telefony, aparaty, kamery)

Polecam na koniec jeszcze analizę zdjecia z porównaniem trwałości źródeł światła. Widać wyraźnie że spadek jasności (efektywności) lampy następuje bardzo szybko...już po ok 200-300 godz. Taki sam stopień zużycia laser/dioda osiąga dopiero po kilku tysiącach godzin pracy

http://zapodaj.net/696609b885ab8.jpg.html>laser.jpg

I dla grupy projektorow HC z tego nie wynika nic, tym bardziej dla projektorow z wyzszej polki.

Projektor prezentacyjny dziala zwykle 4-40x wiecej (trudno tutaj o precyzyjna estymacje), od projektora domowego, czyli lampa bedzie w nim wymieniana bardzo czesto. Wymiany te nie przynosza, praktycznie zadnego zysku producentowi projektora, bo raz , ze produkuja je firmy 3-cie, a dwa, to rynek ten zdominowany jest przez zastepniki. Firmie bardziej oplaca sie wyprodukowac i sprzedac projektor led/laserowy, bo konsument odbiera taki produkt jako oszczedny i ekologiczny, zas projektor po pewnym czasie intensywnego uzytkowania, nadaje sie i tak do wymiany i konsument musi kupic nowy projektor, poniewaz zuzyte zrodlo swiatla, jest poki co niewymienialne, a i gwarancja (i amortyzacja) nie trwa wiecznie.

W przypadku uzytkownika domowegp jest inaczej, bo nie koszt stanowi glowne kryterium wyboru, ale jakosc, techniczne uwarunkowania, moda czy presja srodowiska i wreszcie dazenie do nieustannego podnoszenia poprzeczki i poziomu satysfakcji uzytkownika

Na pewno kiedys sie to odmieni, byc moze nawet wczesniej niz branza sie tego spodziewa, jesli jacys nowi/agresywni gracze postanowia cos zmienic. Narazie zmian nie widac, poza tym, ze Mitsubishi wycofalo sie z projektorow HC, zas Sony ruszylo z ofensywa z jednym tanim modelem, zeby cokolwiek sprzedawac, co akurat w ich sytuacji nie dziwi.

A teraz popatrz jak wyglada reszta ich oferty. Jakos nie czuc przewartosciowania.

Wprowadzenie nowych standardow wymusza na entuzjastach zakup nowych zabawek.

PO CO sprzedawac je POLDARMO, jak mozna po podwyzszonej (nowosc) a pozniej zwyczajowej cenie?!? Na to pytanie nikt jeszcze nie raczyl w zadnej z dyskusji na ten lub podobne tematy, odpowiedziec. Zawsze slysze stanieje, jak wszystko, bo musi. Otorz nie musi i nie jak wszystko. To jest poki co, jak napisal pmcomp, nisza. Jest taniej niz bylo 5, czy 10 lat temu, ale jeszcze taniej byc nie musi.

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę do mojego 4 letniego JVC kupuję za 500pln co dwa lata. Teraz mam ponad 1000 h na liczniku i nie mam problemu z jasnością. Dla mnie to jak wymiana żarówki w castoramie, raz na jakiś czas trzeba ją kupić i nie ma co robić z tego problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę do mojego 4 letniego JVC kupuję za 500pln co dwa lata. Teraz mam ponad 1000 h na liczniku i nie mam problemu z jasnością. Dla mnie to jak wymiana żarówki w castoramie, raz na jakiś czas trzeba ją kupić i nie ma co robić z tego problemu

Podejrzewam, że jak to ktoś pisał po prostu nie widzisz zmiany jasności na minus- to może stwierdzić tylko pomiar, dlatego po wymianie lampy trzeba zrobic kalibrację od nowa. Chyba, że nie miałeś jej robionej :)

Tak, czy siak komwencjonalna lampa to przeżytek.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem robioną kalibrację przez Macieja. Spadek jasności był zauważalny przy fabrycznej lampie, po wymianie zero problemu w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem robioną kalibrację przez Macieja. Spadek jasności był zauważalny przy fabrycznej lampie, po wymianie zero problemu w tym temacie.

Czyli po wymianie lampy nie robiłeś kalibracji ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę do mojego 4 letniego JVC kupuję za 500pln co dwa lata. Teraz mam ponad 1000 h na liczniku i nie mam problemu z jasnością. Dla mnie to jak wymiana żarówki w castoramie, raz na jakiś czas trzeba ją kupić i nie ma co robić z tego problemu

To prawda. Lampy do JVC s bardzo tanie. Na szczescie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mobor ja jestem z tobą od początku z tymi nowymi technologiami LED ,LASER.To fakt projektory potaniały bo ja myślę że zaczyna się coś dziać.Kilka technologi wisi w powietrzu 4k,Led,Laser.Odnośnie Epsona to podobno pracuje sam nad technologią taką jak Sony i Jvc maja teraz.

Fajnie że ukazał sie ten test tego projektora ale już wiele takich było w sieci.Widać po naszym forum że nasze społeczeństwo jest ubogie , bo na AVS forum to ludzie mają dylemat czy kupić Sony VPL-VW1100ES lub może inny. Mobor napisałeś ze już byś zakupił tego panasonica za 18 tys aby tylko był 4K.Za 5tys dolarów to jest do kupienia najtańszy 4K sonego ( nie wiem czy z cłem) musiał byś sledzić wątek na AVS.Problem z serwisem byłby tylko , bo dobre ceny na niego to są w Japonii .Mobor w końcu będzie miał rację!.Jedno jest pewnie , jest bliżej niż dalej;) Na forum zagranicznym i na naszym polskim ale innym....wspomniano o najnowszym LG Led 1000dolarów ma mieć premierę nie bawem.I jest o nim głośno.Mobor to czeka i liczy na to ze projektory tego typu co poniżej będą poniżej 10 000 tys złotych;) żart

17662541c95761499f.jpg

Ciekawe jaki obraz ta armata generuje;)

140623-z13.jpg

Edytowane przez robertuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie do użytkowników Sonego, którzy mają na liczniku wyświecone powyżej 1000 lub nawet 2000 godzin. Czy spadek jasności lampy jest już wtedy zauważalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...