Skocz do zawartości
kanti

Jest duża różnica między DTS a DTS HD MA ?

Rekomendowane odpowiedzi

@lycone

Czyli Twoim zdaniem remux można porownac do obrazu plyty ISO 1:1 z plyta, czy do oryginalnego wydania filmu blu ray?

Czym się różni według Ciebie obraz iso 1:1 od oryginalnego wydania BluRay?

Wysłane z mojego Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lycone

Niczym się nie rozni,zle postawilem pytanie.

Mam akurat 3 remuxy Aliena na dysku, a w domu oryginaly,po zamontowaniu HW 55 porównam obie opcje na 100 calach. Jakos mi się nie chce wierzyc żeby remux 23GB wygladal identycznie z oryginalem,ale mogę się mylic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lycone

Niczym się nie rozni,zle postawilem pytanie.

Mam akurat 3 remuxy Aliena na dysku, a w domu oryginaly,po zamontowaniu HW 55 porównam obie opcje na 100 calach. Jakos mi się nie chce wierzyc żeby remux 23GB wygladal identycznie z oryginalem,ale mogę się mylic.

Ok nie ma problemu. Jeżeli są to remuxy to obraz i dźwięk nie był poddany żadnej kompresji. Mkv (matroska) to tylko kontener. Możesz tam nawet jakiegoś DivX niskiej rozdzielczości wrzucić z dźwiękiem Mp3 128kb/s jak i obraz i dźwięk bez obróbki prosto z BluRay :)

Wysłane z mojego Note 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego małe sprostowanie, zarówno DTS-HD MA jak i Dolby TrueHD są zapisem z kompresją ale bezstratną, zapis bez kompresji to na przykład PCM, LPCM

Oczywiście masz racje..... myślałem o jednym napisałem drugie.... ;):) Edytowane przez Yodas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lycone

Niczym się nie rozni,zle postawilem pytanie.

Mam akurat 3 remuxy Aliena na dysku, a w domu oryginaly,po zamontowaniu HW 55 porównam obie opcje na 100 calach. Jakos mi się nie chce wierzyc żeby remux 23GB wygladal identycznie z oryginalem,ale mogę się mylic.

Nie będzie różnicy. Remux to poprostu wyciągnięcie oryginalnego steamu AV filmu z płyty bluray i wrzucenie go w kontener mkv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilkadziesiat plyt, chociaz staram sie takich nie kupowac, na ktorych DTS-MA ma bitrate ok 2000kbps, a DTS-Core 1500kbps

Zapewne mlode ucho Kolegi ochodzkiego wyczuloby "roznice". Ciekawe tylko jaka bylaby statystyka blednych odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze przy DTSMA bitrate nie ma znaczenia bo to kompresja bezstratna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaplace Ci 3 do jednego, jak poznasz ktory jest ktory ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lycone

Niczym się nie rozni,zle postawilem pytanie.

Mam akurat 3 remuxy Aliena na dysku, a w domu oryginaly,po zamontowaniu HW 55 porównam obie opcje na 100 calach. Jakos mi się nie chce wierzyc żeby remux 23GB wygladal identycznie z oryginalem,ale mogę się mylic.

Niestety muszę Cię zmartwić kolego ponieważ takie porównanie będzie mocno uzależnione od sprzętu na którym będziesz je robił.

Niestety rożne odtwarzacze różny sposób przetwarzają różny materiał, znam przypadki że odtwarzacz nie chciał wypuścić dźwięku w formacie DTS-HD MA który był zapisany w pliku MKV, po zmianie rozszerzenia pliku na M2TS dźwięk był już odtwarzany (podobnie po przerobieniu pliku MKV do obrazu BDISO).

I analogicznie dla dźwięku odtwarzacz może traktować obraz i włączać różne funkcje obróbki obrazu w zależności od źródła więc w przypadku Twoim gdybyś chciał zrobić to porównanie naprawdę miarodajnie trzeba by z pliku MKV stworzyć obraz ISO i wypalić na jakiejś płycie BD, wtedy byłaby pewność że odtwarzacz potraktuje je tak samo.

Każdy inny test wnosi element niepewności ponieważ nie wiemy jakie przetwarzanie będzie odbywało się w odtwarzaczy dla różnych źródeł.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz zgadzam sie z idea przerobienia pliku na ISO, moj post w dotychczasowej formie, jest pozbawiony sensu, usuwam go.

Sorry jestem narazie ciezko ranny pantofel..

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie z góry przepraszam za kłótnię którą rozpocząłem niesprecyzowanym pytaniem. Ale te odpowiedzi trochę mnie uświadomiły.

Materiał to głównie ripy MKV ok 30 GB odtwarzane na HTPC z blu-ray

Blu ray obecnie mam 2 płyty które lubię: Mroczny rycerz wydanie 2xblu ray , i Drive (oba polskie wydania- polskie okładki)

czy ma tych dwóch będzie słyszalna różnica ?

tak więc zastanawiam się czy jest sens zmieniać ten amplituner na podobny ale z DTS HD/ Dolby true HD ? Nie mam żadnego innego powodu żeby wymieniać, ten jest dla mnie wystarczający, pomimo tego co napisałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna sensowna opcja - przepuścić tego remuxa Aliena przez BDInfo, porównać bitrate obrazu i dźwięku ze skanem BDInfo oryginału i stanie się jasność.

Blu ray obecnie mam 2 płyty które lubię: Mroczny rycerz wydanie 2xblu ray , i Drive (oba polskie wydania- polskie okładki)

czy ma tych dwóch będzie słyszalna różnica ?

W tym pierwszym przypadku - tak, przy drugim - wątpliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja wtrącę swoje trzy grosze.

Tak jak ktoś napisał parę postów wyżej moim zdaniem trzy najważniejsze parametry w kolejności poniżej.

1. słuchacz i Jego uszy oraz zdolność i umiejętność odbierania niuansów i smaczków brzmieniowych bez popadania w przesadę czyli z zachowaniem mozliwości i przyjemności odbioru całego przekazu muzycznego (dźwiękowego)

2. jakość zestawu sprzętowego na jakim słuchamy razem z pomieszczeniem, w którym się on znajduje

3. jakość materiału źródłowego.

A teraz rozwinę.

Ad.1. Dla 95% punkty 2, 3 i ew. kolejne nie maja znaczenia bo są z gatunku tych, którym słoń na ucho nadepnął albo do muzyki, dźwięków i ich jakości nie przykładają żadnej wagi. Jeśli należysz do pozostałych 5% populacji to przejdź poniżej, jeśli nie to zakończ czytanie w tym miejscu.

Ad.2. jeśli jakość ma znaczenie i umiesz ją wychwycić i odróżnić to znaczenie ma sprzęt na jakim muzyka czy dźwięki są odtwarzane. Jest prosta zasada która bardzo dobrze się sprawdza. Im sprzęt droższy tym POWINIEN grać lepiej. Kino domowe z marketu za 500 zł zagra gorzej od referencji Yamahy powiedzmy za 30 tys zł. To oczywista oczywistość. Niestety przyrost jakości w stosunku do wydanej kwoty nie jest liniowy tylko expotencjalny. Chyba, że kupując drogie klocki poprawiamy sobie samopoczucie. Jest jeszcze tutaj aspekt ... sprzęt używany. Niestety w porównaniu do klasycznego stereo ciężko jest posiłkować się zakupem znacznie tańszego, używanego sprzętu do kina domowego ponieważ tenże bardzo szybko starzeje się technologiczne. Nowe dekodery, złącza, kodeki, 3D itp. i coś co było nowoczesne dzisiaj za dwa lata będzie technologicznym "złomem". Chyba, że ktoś wyda kasę na porządny procesor dźwiękowy z wejściami analogowymi plus porządne końcówki mocy, a zmieniać będzie jedynie źródło. Ale i tak się nie da do końca. Na dziś moim zdaniem aby osiągnąć ze ścieżek bezstratnych jakość na koncertach porównywalną z moim stereo musiałbym zapłacić za głośniki, procesor, wzmaki, kable, źródło powiedzmy ok. 200 tys złotych. Tylko patrz pkt. 1. Czy usłyszysz różnicę? Nie raz czytam kłótnie, że wymiana kabla cyfrowego coaxialnego na lepszy i droższy czy na lepszy HDMI nie ma sensu bo to są te same zera i jedynki. A zmiana kabla zasilającego to już pierdolec do kwadratu. Oczywiści dla tych 95% ludzi z pkt.1 takie coś nie ma sensu ale i dla tyc pozostałych 5% też. Dlaczego? Bo oni przy zmianie nie słyszą różnicy. Ano tak. ONI nie słyszą różnicy ale to nie znaczy, że jej nie ma. Znaczy tylko tylko co napisałem ... ONI nie słyszą. Jesli do zestawu KD za 500 zł zmienisz kabel sieciowy na taki za 6000 zł to ne pewno nie usłyszysz różnicy. Ale jesli w poprawnym akustycznie pokoju, w odpowiednio dopieszczonym zestawie kina domowego za moje przykładowe 200 tys złotych zaczniesz zmieniać czy sieciówki czy kable cyfrowe (o głośnikowych czy analogowych nie wspominam bo to oczywiste i łatwe do wychwycenia nawet w dużo tańszym sprzęcie) to zaczniesz słyszeć róznice. A to czy sprawi ci to przyjemność i czy warte to będzie ich ceny to sprawa indywidualna. Podsumowując i pomieszczenie i sprzęt ma znaczenie. Im lepsze tym lepiej.

Ad.3. To raczej oczywiste. I nie chodzi mi o róznice pomiędzy materiałem np. w DD 128kbps, DTS, DTS HD czy bezstratnymi bo to oczywiste, a raczej o to jak dźwięk został przygotowany. Chodzi szczególnie o materiał muzyczny, a nie ściezki z filmami. To, że cos zrobiono w DTS HD nie oznacza z automatu, że jest w świetnej jakości. przykładów jest mnóstwo np. koncert ZZ Top. I odwrotnie. Słyszałem dużo ścieżek nagranych w DD czy DTS, które brzmiały lepiej niż nawet bezstratne. Jeśli dźwięk został skopany na początku podczas jego tworzenia to żaden bezstratny format go nie poprawi. [beeep] na wejściu może dac tylko jedno na wyjściu ;).

Małe podsumowanie.

W dzisiejszych czasach sprzęt produkują ... księgowi. Oszczędza się na wszystkim tak aby osiągnąc godziwy zysk. Kapitalizm i globalizacja w czystej postaci. Koszty materiałów dzisiejszej elektroniki użytkowej to nie więcej niż 5% ceny detalicznej końcowego produktu na półce.

Internet spowodował, że myśl techniczna i pomysły stały się darmowe. Wszystko jest w necie. Wystarczy wybrać odpowiedni projekt i zrealizować go z uzyciem jak najlepszych mozliwych komponentów. Oczywiście sztuką jest wiedzić, które w danym projekcie zastosować, a o tym juz internet milczy albo "sprzedaje" sprzeczne informacje. Trudno odcedzić ziarno od plew. trzeba posłuchac na własne uszy ileś tam kondensatorów, rezystorów i innych elementów i nauczyć się je odpowiednio stosować.

W dzisiejszych czasach drogi sprzęt z tzw. hi-endu to sprzedaż audiofilskiego powietrza i marketing. Dlatego ja kocham klocki z lat 60-90 ubiegłego stulecia ponieważ wtedy sprzęt projektowali pasjonaci muzyki i inżynierowie znający sprzęt i swój fach. Dzisiaj tez tacy są ale to nisza i wyjątki potwierdzające regułę. wzmacniacz, który kiedyś kosztował powiedzmy niebotyczne 5000 USD dzisiaj musi kosztować ... 50.000 EUR. I często ten stary gra lepiej niż ten nowy.

Jeśli chcecie poczytać więcej to zapraszam na swój blog. Tam z moimi przyjaciółmi często opisujemy wrażenia z odsłuchów zazwyczaj tych dobrych realizacji.

Do autora wątku. Tak, generalnie warto sluchac DTS HD MA w porownaniu do DTS. W ampli za powiedzmy 5 tys plus drugie tyle na glosniki roznice uslyszysz bez problemów. Czy w tanszym sprzecie? Nie wiem, musisz sprawdzic samemu.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pmcomp

Masz całkowitą rację i mam podobne doświadczenia. A od siebie dodam tyle że droższy wcale nie znaczy lepszy i to się przeważnie sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dzisiaj 99% sygnałów jest przesyłanych cyfrą która jest tansza i zapewnia lepszą jakość od analoga (mam na myśli żródła)

W latach 80ych gdzie jedynym cyfrowym elementem zestawu był CD (mało kto miał DAT a nawet jeśli to i tak słuchał po analogu) tor analogowy musiał być dopieszczony aby zagrać dobrze. Dzisiaj ludzie się zachłysnęli internetem (pokolenie MP3) i w większości przypadków starcza im manta albo wieża z Tesco,

Oczywiście nie generalizuję ale na pewno opisuję reprezentatywną większość. Ostatnio Sony próbuje znowu zaistnieć w sprzęcie HiFi wypuszczając urządzenia z serii HiRes ale przy tak zaporowych cenach wątpię by zawojowali rynek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technics także. Ceny także z sufitu.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odświeżyć temat....

Nie mam odtwarzacza UHD 4k ale kupiłem sobie kilka filmów... mam interstellar z dzwiekiem Atmos oraz Marsjanin z dzwiękiem Dolby HD,

 

zakupilem program dvdfab do ripowania UHD.

Wszystko mi działa gdy zripuje film ale usune ściezke HD.

 

Gdy nie usune sciezki HD to mkv na moim TV 4k Philips 75pus7101 nie czyta. To samo LG Oled 4k u mojego brata,

Gdy usune sciezke to dziala ale bez dzwieku HD :)

Są piraty na necie REMUX z pełnym dzwiękiem.. i za chiny nie wiem jak to robią ze w ogole plik jest wyswietlany na TV... ja mam oryginalne płyty i ripuje jak należy - passthrough mkv bezstratny z dzwiękiem HD nie jest obsługiwany przez żaden tv do jakiego podłączylem (4k).

dziala mi jedynie gdy moj zwykly bluray Yamaha 1080p podlacze bezposrednio do yamahy hdmi in wtedy plyty bluray z dzwiekiem hd są odtwarzane... ale gdy bluray jest wpięty do TV i z tv do hdmi out w amplitunerze dzwięk idzie po ARC czy optykiem z tv do ampli - tez dzwięk idzie juz ze stratą.

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Dodam, że amplituner to rx-v383.

 

 

Edytowane przez mlody_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2018 o 12:15, mlody_tm napisał:

Gdy nie usune sciezki HD to mkv na moim TV 4k Philips 75pus7101 nie czyta. To samo LG Oled 4k u mojego brata,

Gdy usune sciezke to dziala ale bez dzwieku HD :)

Może przepuść przez MKVToolnix i pozmieniaj kolejność ścieżek aby zwykłe DD (ewentualnie stary DTS) było na pierwszej pozycji. Sprawdź też atrybuty, czy DTS HD nie ma przypadkiem flagi domyślnej ścieżki,  itp itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ! wielkie dzięki !

wszystkie te filmy (nie moje) mają domyślną ścieżkę zwykłą.

Może mój program, za który wybuliłem - dvdfab ma taką funkcję, zobaczę. dziękuję !

ale program jest badziewny... zapłaciłem za niego około 500 zł bo przyciągnęło mnie to, że łatwy bardzo w obsłudze.

A nawet napisów nie wyświetla, żaden tv,

program robi 3 tryby, albo zewnętrzne sub/idx jakies dwa pliki wyodrębnia - które i tak tv nie czyta.

zmieniam online converterem na srt i rozne błędy się pojawiają podczas oglądania.

 

a gdy wmuxuje w film to też żaden tv nie czyta ani vobsub ani PGS.

?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast dvdfab spróbuj MakeMKV. (choć nie wszystko potrafi)

Wersje graficzne napisów vobsub/PGS to chyba na PCecie umie odtworzyć VLC lub MPC-HC z pakietu "K-Lite codec pack standard".

Niestety chyba żaden TV nie potrafi wyświetlać napisów graficznych, może zewnętrzne playery lub odtwarzacze BR - ale te ostatnie z kolei cierpią na chorobę zwaną Cinavia :).

Pomocny może być pakiet ffmpeg aby wydobyć z pliku strumień PGS.

Trzeba zakasać rękawy i przejść OCR po pliku PGS np programem SubtitleEdit, zapisać do tekstowego pliku .SRT i zintegrować MKVTollnix-em.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mlody_tm napisał:

ACH ten OCR :):)To dla cierpliwych

Nie jest tak źle. Kilka pierwszych linijek to się uczy, ale po kilku linijkach coraz mniej się pyta i praktycznie w kilka minut cały plik przerobiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...