Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Samsung SUHD JS9500 (Full LED) 3D 4K 65 cali

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeden zarzut do testerów.

Panowie jak widzę staracie się ocenę przynajmniej najważniejszych parametrów obiektywizować, wprowadzając miary ich wielkości. Rozumiem, że nie da się tego zrobić dla wszystkich parametrów (rozsądnym nakładem sił i środków). Jednym z takich kryteriów który da się sensownie zmierzyć jest kontrast. Można oczywiście dyskutować o metodologii, o wielkości pól pomiarowych, odległości itp... Ale jeśli przyjmuje się jakąś metodologię to trzeba ją stosować i tyle. W kilku testach pialiście z zachwytu (pewnie słusznie) na kontrastem 4000:1 w H6400, w innych wynik 2500:1 był określany jako przeciętny albo kiepski.

I tu nagle okazuje się, że wynik pomiaru 2200:1 (poprawiony podświetleniem do 3000:1 ale tylko na fragmentach obrazu) jest ... nieważny. Bo "subiektywnie" kontrast jest lepszy. To trochę jak w starym "sowieckim" dow[beeep]ie o teorii i faktach. Jeśli wyniki pomiarów przeczą z góry założonej tezie, że telewizor jest prawie doskonały i stanowi kolejny znaczący krok naprzód to tym gorzej dla pomiarów...

Bo podniesiony przez przedmówców wątek nabijania kupujących w butelkę (pn. 4K) to już zupełnie inna sprawa.

Edytowane przez pawelll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden zarzut do testerów.

Panowie jak widzę staracie się ocenę przynajmniej najważniejszych parametrów obiektywizować, wprowadzając miary ich wielkości. Rozumiem, że nie da się tego zrobić dla wszystkich parametrów (rozsądnym nakładem sił i środków). Jednym z takich kryteriów który da się sensownie zmierzyć jest kontrast. Można oczywiście dyskutować o metodologii, o wielkości pól pomiarowych, odległości itp... Ale jeśli przyjmuje się jakąś metodologię to trzeba ją stosować i tyle. W kilku testach pialiście z zachwytu (pewnie słusznie) na kontrastem 4000:1 w H6400, w innych wynik 2500:1 był określany jako przeciętny albo kiepski.

I tu nagle okazuje się, że wynik pomiaru 2200:1 (poprawiony podświetleniem do 3000:1 ale tylko na fragmentach obrazu) jest ... nieważny. Bo "subiektywnie" kontrast jest lepszy. To trochę jak w starym "sowieckim" dow[beeep]ie o teorii i faktach. Jeśli wyniki pomiarów przeczą z góry założonej tezie, że telewizor jest prawie doskonały i stanowi kolejny znaczący krok naprzód to tym gorzej dla pomiarów..

Przeczytaj test jeszcze raz. Szczególnie:

Jak widzimy nadal nie jest zbyt przyjemnie, kontrast wzrósł jedynie w narożnikach ekranu... Czy to oznacza, że JS9500 wypadł bardzo przeciętnie jeśli chodzi o czerń, a co za tym idzie głębie i plastyczność obrazu...?

NIE! Pokazuje to tylko, że w kontekście oceny czerni, "cyferki" rzucają pewne światło na możliwości telewizora, jednak w przypadku bardzo zaawansowanych telewizorów nie są nawet bliskie udzielenia wystarczającej odpowiedzi. Wyjaśnię teraz tę enigmatyczną myśl za pomocą zdjęć

Lepszość czerni na JS9500 nie jest subiektywna. Jest ona udokumentowana na zdjęciach na których staje w szranki z Panasonic ST50. Problem w tym, że obecnie stosowane metody pomiarowe nie zmierzą tego, bo musiałby one mierzyć wycinki filmów nad czym myślę już od dłuższego czasu i chyba niebawem wprowadzę to w życie...

Edytowane przez Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo musiałby one mierzyć wycinki filmów nad czym myślę już od dłuższego czasu i chyba niebawem wprowadzę to w życie...

Może też jakieś tablice np.

800px-Auto_Racing_White_Black.svg.png

black_and_white_hands.jpg

black-and-white-christmas-decorations-co

Kilka pomiarów czerni na czarnym + jasność łuny i jej grubość w pikselach w najbardziej niekorzystnym miejscu.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywistość (i oko -odbiór oglądającego też) można próbować naginać. Za pomocą różnych sztuczek można usiłować pokazać "jakiś" kontrast. Tyle, że zbliżamy się niebezpiecznie do niesławnego "kontrastu dynamicznego" w początku ery LCD.

W podstawowym wariancie sprawa jest prosta- "najjaśniejsza biel (NB)"/"najczarniejsza czerń (NC)". W przypadku lokalnego wygaszania NC można przyjąć po wygaszeniu.

Oczywiście osobną sprawą są efekty uboczne poprawiaczy kontrastu.

A używanie "kryterium zdjęciowego" może mieć charakter wyłącznie poglądowy. Ze względu na cały ciąg przetwarzania obrazu i jego ograniczenia efekt końcowy nie może być kryterium oceny.

Ostatecznie należy dążyć do określenia kryteriów mierzalnych porównywalnych. Inaczej coraz bardzie będziemy wpadać w otchłanie pseudomaketingowego bełkotu.

A tu przykład (z materiałów Js9000): (podkreśliłem co bardziej smakowite fragmenty- choć właściwie całość nadaje się do podkreślenia)

Największą innowacją zastosowaną w zakrzywionym telewizorze JS9000 jest opracowana przez firmę Samsung dodatkowa nanokrystaliczna powłoka. Ten na pierwszy rzut okna niewidoczny dodatek, w dużej mierze odpowiada za niedoścignioną jakość obrazu jaką oferuje nowy telewizor SUHD. Nanokrystaliczne diody telewizora SUHD TV transmitują światło o różnej barwie w zależności od długości fali, umożliwiając najdoskonalsze odwzorowanie barw i największą efektywność świetlną wśród dostępnych dziś odbiorników. Technologia ta pozwala uzyskać szeroką gamę bardziej naturalnych kolorów, niż w przypadku konwencjonalnych telewizorów.

W nowych TV SUHD zastosowano szereg autorskich technologii wspierających jakość obrazu. Od PurColor, odpowiedzialnej za precyzyjne odwzorowanie kolorów w telewizorach UHD, po Peak Iluminator Pro i Ultra Clean View wspierających jasność i kontrast. Szczególne znaczenie w uzyskiwaniu czystej bieli i głębokich czerni mają funkcje Precision Black Pro i Micro dimming.
Efektem połączenia zakrzywienia ekranu, nanokrystalicznej powłoki i wyżej wymienionych funkcji jest niespotykany dotąd kontrast, jasność, realistyczne odtworzenie barw oraz poziom szczegółowości obrazu. Dzięki zastosowanym technologiom optymalizacji obrazu, JS9000 może pochwalić się PQI (Picture Quality Index) o współczynniku 2000.

Wymiękam :)

Edytowane przez pawelll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego masz portal hdtvpolska i mega dokładny fachowy test, który tłumaczy to wszystko na język polski. A marketing? Każda firma tak robi i jakoś trzeba przekonać do siebie szary lud ; ) Ja czekam na pomysły jak można sprzedać taką technologię normalnym ludziom ; ) Łatwo krytykować... ale pewnie ciężej wymyślić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego masz portal hdtvpolska i mega dokładny fachowy test, który tłumaczy to wszystko na język polski. A marketing? Każda firma tak robi i jakoś trzeba przekonać do siebie szary lud ; ) Ja czekam na pomysły jak można sprzedać taką technologię normalnym ludziom ; ) Łatwo krytykować... ale pewnie ciężej wymyślić?

OK, dzięki- na szczęście jeszcze ogarniam trochę techniki :)

A "normalnym ludziom" bez zbytniego napinania się można sprzedać coś co jest im potrzebne i czego zalety dostrzegają. Jeśli zabraknie obu tych elementów pozostaje tylko nachalne "naganiactwo" i wmawianie "szaremu ludowi" że nowe jest lepsze i trzeba to mieć. Ot i cała filozofia współczesnego "postępu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawelll, w 19 Kwi 2015 - 17:05, powiedział:

Bo podniesiony przez przedmówców wątek nabijania kupujących w butelkę (pn. 4K) to już zupełnie inna sprawa.

Chetnie poznam twoja opinie w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabijania w butelkę z 4K ?? Nie bardzo rozumiem...

Brzmi to jak prowokacja....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten wątek a na dodatek admini na hejterów polują więc tylko krótkie pytania:

1. co oglądać na 4K?

2. jak to pobierać/dostawać?

3. I najważniejsze: jak "zobaczyć" 4K na TV np. 40", nawet siedząc 1m od niego? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jest o JS9500. Seria ta ma najmniejszy ekran 65 cali.
Jednak nie będę się czepiał i odniosę się do 40stek bo takie w4 K też będą...

Zdecydowanie z metra lub nawet większej odległości będzie widać zauważalną różnice w jakości obrazu !

Owszem, nie będzie widać pojedynczych pikseli ale ogólna jakość obrazu będzie znacząco różniła się między 1080p a 4K.

Tak samo jak na smartphonach które mają 5 cali widać różnicę między ekranem 720P a 1080P.

Pikseli pojedynczych nie widać, ale już różnice w gradacji tak, "miększe", płynniejsze przejścia tonalne w kolorach, mniej poszarpane krawędzie, itd...

To jest podobnie jak z formatem MP3, gdzie cichsze częstotliwości są wycinane których teoretycznie nie słychać bo są przykrywane przez głośniejsze.

Teoretycznie, bo w praktyce różnica w jakości MP3 takiego np. 128kbps Joint Stereo od źródła jest mocno zauważalna.

Co do materiału 4K to niech Cię głowa nie boli.

Skoro ja, szary człowieczek mam już w zbiorach co nie co i czekam tylko na ekran to tym bardziej ktoś kto w tej branży "robi". Za 6-12 miesięcy dostęp będzie kilkukrotnie większy... Po za tym są jeszcze gry które pozwolą rozwinąć skrzydła moim dwóm GTX 980 pracującym w SLI :) Pierwsze filmy samodzielnie zrobione smartphonem w 4K lub dronem też już posiadam. Ale oczywiście wszystko można negować. Wszystko po za dwoma rzeczami. Po pierwsze z czasem będzie materiału co raz więcej a nie mniej, a po drugie TV nie kupuje się co 3 miesiące nowego, tylko jest to raczej zakup na dłużej. Rozsądnie jest więc kupować go przyszłościowo, aby był przygotowany na nowe formaty i standardy. Tak jak 8 lat temu zakupiłem KURO i używam go z pełnym zadowoleniem do dzisiaj, tak mam zamiar kupić 4K z górnej półki żeby mi służył jak najdłużej... A 4:4:4 w 4K jestem już teraz w stanie wykorzystać podłączając PeCeta :P

A po za tym wszystkim jestem maniakiem (takie moje prawo) HD, kina domowego i aż mi się łapki trzęsą na myśl o podziwianiu HDR w 4k na 65 calach oglądając materiał kodowany w HEVC :P

Trzeba Panie Kolego włączyć kreatywność :) Jak nie masz pomysłu lub potrzeb na 4K to ja CI nic nie poradzę :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez fido2001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz ..... potrzeb na 4K to ja CI nic nie poradzę :)

I tu trafiłeś w sedno. Nie widzę (i jak sądzę 95% potencjalnych klientów też nie) sensu kupowania 4K, nawet 55-60" (a taki wymiar mnie interesuje). Natomiast wygląda na to, że będę zmuszony kupić 4K (na dodatek krzywy i 60Hz) bo za chwilę nic innego jako tako wyświetlającego obraz nie będzie. I przeciw temu się buntuję. EOT.

Edytowane przez pawelll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że na dzień dzisiejszy jest sporo osób z podobnym podejściem jak Ty. Nie widzą potrzeby inwestować w 4k i chętnie kupili by FullHD wyposażony w nowe technologie nie przepłacając za 4K. Z czasem będzie ich co raz mniej, ale na chwilę obecną jeszcze są tacy konsumenci którzy zadowolą się 1080p.Tutaj się z Tobą zgodzę. Powinniśmy mieć wybór. Z cały napaleniem się na 4K staram się być obiektywny i przyznaję Ci rację. Co do krzywizny również :) Szkoda że nowe Samsungi z najwyższej półki są tylko w wersji zakrzywionej. Jakoś do mnie to nie przemawia - wolał bym aby ekran był płaski... Jestem więc jak wspomniałeś zmuszany do kupna takiego ekranu chcąc mieć topowy produkt...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ten wątek a na dodatek admini na hejterów polują więc tylko krótkie pytania:

1. co oglądać na 4K?

2. jak to pobierać/dostawać?

3. I najważniejsze: jak "zobaczyć" 4K na TV np. 40", nawet siedząc 1m od niego? :)

pawelll

Masz racje, ale moze nie wylewajmy dziecka z kapiela.

To, ze producenci sprzetu chca sprzedawac swoje produkty regularnie i beda dodawac [beeep]erelki i mamic nas pieknymi historyjkami, to oczywista sprawa.

Czy nie rownie oczywista powinno byc to, ze dzieki UHD, jako standardowi na horyzoncie, mamy lepiej wygladajace wydania FHD i realna szanse na o niebo lepiej wygladajaca telewizje i IP streaming. No przeciez tych rzeczy nie trzeba chyba udowadniac. Moze wiec warto troche uzbroic sie w cierpliwosc.

Kazdy z nas, chcacy skorzystac w przyszlosci z benefitow nowej technologii, bedzie musial kiedys kupic nowy sprzet, a nikt nie lubi kasy wyrzucac bloto.

Ktos jednak musi kupowac nowe tv 4k, nawet jesli daleko im do wypelnienia standardu, na ktory czekamy, zeby ten pociag zwany UHD, z ktorego kazdy moze skorzystac nabral predkosci.

Jestem pewnien, ze na jakosc jeszcze lepsza od referencyjnej, na dzien dzisiejszy jakosci, czeka niewielu, ale podejrzewam tez, ze wiekszosc chcialaby, aby ta koszmarna jakosc, ktora dominuje w tv i internetowych streamach zniknela. Przejscie na nowszy standard wydaje sie byc jedyna praktyczna metoda mogaca to zapewnic. Osobiscie raczej nie ogladam telewizji, ale pare razy przelecialem po liscie kanalow i przyzwoicie wygladajacych w moim przypadku jest ok 0,2%.

Uwazam, ze krytykowac poszczegolne modele telewizorow nalezy, ale idea wrowadzenia UHD jest sluszna. Warto pamietac tez o tym, ze jest ona nieodwracalna i psioczenie nic nie da. 4k/UHD stanie sie standardem tak, czy siak. Wydaje mie sie , ze lepiej szybciej niz pozniej, bo moze oszczedzi to nam niepotrzebnych wydatkow i wymusic szybsza poprawe jakosci transmitowanego obrazu.

Kowalski, "po drodze", miec napewno gorzej nie bedzie, wiec i powodow do narzekania nie widze.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawelll

Masz racje, ale moze nie wylewajmy dziecka z kapiela.

... 4k/UHD stanie sie standardem tak, czy siak. Wydaje mie sie , ze lepiej szybciej niz pozniej oszczedzi to nam niepotrzebnych wydatkow i wymusi szybsza poprawe jakosci transmitowanego obrazu.

Nie jest to oczywista oczywistość. Nie zawsze teoretycznie lepsze i nowsze rozwiązania się przyjmują.

Sprzedaż płyt bluray do dziś nie przeskoczyła DVD, choć 7-8 lat temu twierdzono, że już za rok tak będzie. Podobnie 3D jest raczej w odwrocie niż zdobywa rynek. Zobaczymy jak będzie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawelll

Mozesz podac mi dziesiatki przykladow rozwiazan technologicznych, czy standardow, ktore sie nie przyjely. Nie zapominaj jednak, ze na ich miejsce weszly nowe, chocby "gorsze". Najprosciej bedzie Ci to zauwazyc zwiekszajac nieco dystans i spojrzec na postep techniczny/technologiczny z nieco dluzszej perspektywy.

Mysle, ze wiekszosc z nas, zyjac codziennym zyciem, z dnia na dzien, nie uswiadamia sobie dynamiki postepu i zachodzacych wokol nas zmian. Nawet jesli chcesz zawezic swoje dociekania to technologii medialnych. Masz przyklad Internetu, ktory zmienia sie bardziej dynamicznie, niz nasze nasze potrzeby i przyzwyczajenia. Ja w kazdym razie, w ciagu cwiercwiecza uzytkowania, nie jestem w stanie nadazyc za jego zmianami. Co ciekawsze, to on, onegdaj narzedzie komunikacji, dzisiaj wplywa znaczaco na ekonomie, doktryny i ustroje panstw, spoleczenstwa i technologie, w tak znaczacym zakresie, ze mozna zastapic slowo "wplywa", slowem "kreuje".

Zostawmy moze ten watek dla informacji dotyczacych stricte modelu Samsunga, a o sensie 4k i postepie w tej dziedzinie dyskutujmy w innych watkach, zwlaszcza, ze jest ich juz sporo.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary - jak chłopy mnie pytaja gdzie materiał UHD to trzeba jakoś lawirować .

Ja TV FHD pochowałem -nie na materiał filmowy tylko rozdziałkę -KONIEC !

.Mma wszystkie monitory ,tv na wysiegnikach i tu jest lekki patent, ponieważ 55" z odległości 285 cm ma+ - 24 stopnie ,odsuniety od ściany o 52 cm daje + - 30 stopnie- z kąta padania na krawędzie to można wyliczyć.dokładniej.Inwestycja 300 zł- stosuje to do filmów 2.35:1 itp- sprawdza się przy bliskich odległościach.

Jestem za tym aby firmy produkowały stabilne uchwyty(w cenie ok 400zł)o regulacji do 80-100 cm o ściany

Edytowane przez VETO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic.

Podobno kazdy temat potrzebuje watek poboczny. Sorry za OT. Mam nadzieje, ze kiedys ktos to posprzata

@VETO

Cos takiego?

20150421_093255_zpsbgdvk8yy.jpg

20150421_093451_zps1rsm530t.jpg

20150421_093313_zpsayxscbza.jpg

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test js9500 z pomiarem czerni na różnych tablicach

http://www.hdfever.fr/2015/04/19/test-samsung-ue65js9500

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.hdfever.fr%2F2015%2F04%2F19%2Ftest-samsung-ue65js9500%2F&edit-text=

Oraz "ładna" równomierność czerni.

IMG_6145-597x362.jpg

Nawet z włączonym smart LED.

IMG_6160-597x361.jpg

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Binary- o to chodzi ,każdy kupuje uchwyt wystarczy dopłacić ok 150 zł do odchylanego i zyskujemy ok 5"-10" od kąta zależy im mniejszy tym mniej zyskujemy.

SUHD JS9500 65"oglądany normalnie z 285 cm po odciągnięciu robi się 78" za 150zł wiadomo,że nie sa to cale- ale odległość się kurczy.

Proszę zobaczyć ile kosztuje 65" a ile 78" !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę długa ta ekspozycja. Tak wyraźnie nie będzie widać tych plam nawet przy zgaszonym świetle. Ponadto jest to stan przy wyłączonym lokalnym wygaszaniu, a tak przecież nikt nie ogląda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugie zdjęcie jest z włączonym lokalnym wygaszaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Ile stref podświetlania ma ten samsung?

które z samsungów modele 2015 są "full led"?

W jakiej rozdzielczości pracuje tizen? I jego aplikacje?

Bo z opisu producenta na stronie nie mogę się rozeznać

Edytowane przez mariuszelectro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

65JS9500 = 150 stref (15 x 10).

Rekordzista? Toshiba 55ZL1 = 512 stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...