Skocz do zawartości
Maciej Koper

TEST: Toshiba 47 55 L7453 Full HD IPS

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu

Podczas gdy większość producentów prześciga się we wdrażaniu nowych modeli telewizorów UHD, Toshiba obrała zgoła inną strategię i jedynie najwyższy model L9 może poszczycić się ultra-wysoką rozdzielczością. Pozostałe, wraz z testowanym dziś L7 (który jest tuż pod L9 w hierarchii) wyposażone są matryce Full HD, ale za to posiadają podświetlenie direct-led, od którego, przypominam, wielu producentów odeszło właśnie na rzecz podwyższonej rozdzielczości. Decyzja Toshiby ma szanse mieć dobre uzasadnienie, bowiem popularyzacja treści UHD nie postępuje zbyt szybko, a korzyści z diod podświetlających rozmieszczonych za ekranem i odpowiednio zaimplementowanej funkcji lokalnego wygaszania, widoczne są przy każdym seansie.

Wygląd

Pomimo tego typu konstrukcji podświetlenia telewizor jest szczupły (17 milimetrów w najwęższym miejscu) i na swojej prostokątnej podstawie prezentuje się klasycznie elegancko. Ekran otacza wyjątkowo wąska ramka dlatego też warto powiesić go na ścianie. Tam pokaże swój cały urok. Jakość materiałów użytych do wykonania konstrukcji jest na wysokim poziomie. Wszystko jest spasowane idealnie. Podstawa jest ciężka co oznacza, że została wykonana z aluminium. Nie jest to takie oczywiste nawet w tej klasie telewizorów dlatego brawo dla producenta.

fSoCZP.jpg

hGOxOm.jpg

Wyposażenie i Złącza

Złącz jest dużo w tym m.in 4xHDMI, 2xUSB. Część została umieszczona z boku, a część na tylnej ściance. W momencie gdy chcielibyśmy powiesić telewizor blisko ściany na wieszaku może pojawić się problem z doprowadzeniem kabli do tylnych gniazd. Warto o tym pamiętać i przygotować odpowiednie kable (np. HDMI z łamaną wtyczką).

3nvqQb.jpg

W zestawie znajdziemy dwie pary okularów 3D wykonanych w technologii pasywnej. Tutaj raczej nie trzeba za wiele pisać. Konstrukcja dobrze znana. Lekka i bez żadnych elementów elektronicznych.

4PXAfa.jpg

Wykonanie pilota przystaje do ekranu, aczkolwiek jego design wygląda już trochę wczorajszo. Bardziej stylowy, aczkolwiek mniej praktyczny, pilot dołączony był dwa lata temu do modelu YL963. Jednak jak widać po zdjęciach mimo wszystko może się podobać.

oBnBlu.jpg

Menu telewizora

[simply_slider=400,1]http://img540.imageshack.us/img540/2091/5OxHgB.jpg;http://img911.imageshack.us/img911/5489/OzAP1d.jpg;http://img908.imageshack.us/img908/1849/erB0tx.jpg;http://img538.imageshack.us/img538/7690/EZEJI8.jpg[/simply_slider]

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

Po uruchomieniu telewizora i przejściu procedury konfiguracji udałem się do menu obrazu. Znajduje się w nim osiem predefiniowanych ustawień, z czego trzy – Hollywood Dzień, Noc i Pro nastawione są na reprodukcję obrazu zgodną z intencją reżysera. Tryby te nie różnią się zasadniczo między sobą niczym innym niż jasnością (spowodowaną innym ustawieniem suwaka „Podświetlenie”). Na cele testu wezmę więc pod lupę tryb Hollywood Noc. Uruchomienie jego wiąże się z uzyskaniem znacznie lepszego, neutralnego obrazu, nieskażonego przez funkcje wyostrzania, czy dynamicznego kontrastu. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie pozostała włączona funkcje redukcji szumów w menu zaawansowanym. Tego typu ulepszacze są zbędne i destrukcyjne przy cyfrowej transmisji obrazu. Wracając do oceny ustawień, pomimo niezłego ogólnego wrażenia, dosyć mocno kole w oczy nadmierne ochłodzenie obrazu. Odcienie skóry są zbyt mało nasycone i trochę trupie, tak samo jak inne barwy w obszarach żółci. Zauważyć się da też pogorszoną widoczność detali w cieniach. Ta generalnie nie jest najlepszą stroną testowanego telewizora ze względu na matrycę IPS i niższy kontrast (o czym więcej w sekcji „kontrast i czerń”) tu jednak wygląda na to, że mamy dodatkowy mankament. Zdaje się to potwierdzać wykres charakterystyki jasności (gamma), który jest podwyższony w przedziale 10-45%.

Po kalibracji

Toshiba L7 posiada zaawansowane funkcje kalibracyjne, których użycie pozwala rozwiązać część z opisanych mankamentów. Poprawne zestrojenie balansu bieli pozwala uzyskać bardzo dobrą równowagę tonalną. Korekta przestrzeni barw jest możliwa i również przynosi pożądane rezultaty w postaci dopracowanych niuansów barwowych. Udaje się też poprawić widoczność detali w cieniach, aczkolwiek obarczone jest to lekkim przepaleniem bieli. Całkowite usunięcie tego ostatniego mankamentu jest niestety niewykonalne. Testowany telewizor posiada w prawdzie dedykowane funkcje do ustawiania charakterystyki jasności, oraz wielopunktowy balans bieli, jednak działają one nieskutecznie – albo korekta jest niewłaściwa, albo owocuje poważnym bandingiem, czyli nieciągłością przejść tonalnych. Niewykluczone, że sterowanie matrycy jest obcięte tylko do 8 bitów. Ostatecznie jednak reprodukcję obrazu po kalibracji należy ocenić pozytywnie. Pozostałe mankamenty są na poziomie niuansów, a ogólny wygląd obrazu przypomina to co można zobaczyć na referencyjnym monitorze studyjnym.

"Ostatecznie jednak reprodukcję obrazu po kalibracji należy ocenić pozytywnie. Pozostałe mankamenty są na poziomie niuansów, a ogólny wygląd obrazu przypomina to co można zobaczyć na referencyjnym monitorze studyjnym."

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

W zetknięciu z materiałem SD, testowany telewizor wykazuje dobrą skuteczność skalowania, chociaż różnice w tym aspekcie przestały już być wyraźnie widoczne kilka ładnych generacji telewizorów wstecz. Bardzo dobrze działa też usuwanie przeplotu, co od dłuższego czasu jest mocną stroną Toshiby. Producent chwali się też zaawansowanymi funkcjami przetwarzania obrazu – CEVO Picture. Pod tym sloganem kryją się funkcje wyostrzania i uwydatniania detali, na przykład Resolution+. Dodatek ten ma wpływ na obraz, który pewnie wielu osobom się spodoba, jednak efekt działania jest podobny do podbijania suwaka ostrości. Osobiście nie korzystam z takich dodatków, by otrzymać jak najmniej przetworzony obraz.

ELFUc4.jpg

Kontrast i czerń

cM01x8.jpg

Matryca IPS (produkcji LG), która została zastosowana w Toshibe L7 nie jest w stanie wykrzesać z siebie zbyt zadowalającej czerni. Pomiar kontrastu na planszy ANSI zwraca wynik typowy dla tego rodzaju ekranu – około 1050:1. Bez wsparcia ze strony lokalnego systemu wygaszania, testowany telewizor nie miał by więc możliwości dostarczyć dobrej czerni, a co za tym idzie satysfakcjonującej głębi i plastyczności obrazu w nocy. Zobaczmy więc jak sprawdza się ono na matrycy o teoretycznie bardzo wysokim potencjale. By aktywować wygaszanie trzeba włączyć funkcję „Kontrola Podświetlenia”. Strefy wygaszania przebiegają poziomymi pasami rozciągającymi się od lewej do prawej krawędzi ekranu – czyli dokładnie tak jak na telewizorach z podświetleniem krawędziowym. Nie ma tu niezależnej kontroli w różnych partiach ekranu, a więc nie uświadczymy zbyt dużej poprawy kontrastu. Szkoda, bo hasło direct-led brzmiało naprawdę ciekawie. Z drugiej jednak strony miejmy na uwadze cenę tego odbiornika. W tym przedziale i tak w porównaniu do innych IPSów jest najlepiej! Ostatecznie musimy zadowolić się więc niezłą czernią ale nie na poziomie telewizorów na matrycy VA. Przy seansach nocnych, testowany telewizor sprawdzi się zatem na szkolne 4. Co innego w warunkach dziennych. Dzięki dużej ilości diod Toshiba L7 jest w stanie wykrzesać z siebie jasność aż 523cd/m2 i to przy zachowaniu wszystkich walorów obraz. To zdecydowanie ponadprzeciętny wynik, którym nie może pochwalić się zbyt duża liczba telewizorów. Dzięki temu nawet w pełnym słońcu powinien wyglądać korzystnie. Jak więc widać telewizor idealnie nadaje się do codziennego użytkowania, szczególnie w ciągu dnia.

"Co innego w warunkach dziennych. Dzięki dużej ilości diod Toshiba L7 jest w stanie wykrzesać z siebie jasność aż 523cd/m2 i to przy zachowaniu wszystkich walorów obraz. To zdecydowanie ponadprzeciętny wynik, którym nie może pochwalić się zbyt duża liczba telewizorów. Dzięki temu nawet w pełnym słońcu powinien wyglądać korzystnie."

Odwzorowanie ruchu

Sterownik matrycy, oraz ona sama pracuje ze 120Hz odświeżaniem, co potwierdziły testy przeprowadzone szybko rejestrującą kamerą. Użytek z tego robi funkcja interpolacji klatek obrazu źródłowego – ClearScan. Niestety nie pozwala ona na wprowadzenie oddzielnych ustawień dla materiału video (by zminimalizować smużenie) i dla filmowych (by nie powodować irytującej nadpłynności), niemniej wspólne ustawienie „Standardowe” radzi sobie wystarczająco skutecznie. Dzięki niemu rozdzielczość dynamiczna wzrasta do 382TVL, aczkolwiek obiekt testowy wykazuje dosyć duże smużenie. To typowy wynik dla 120Hz IPS nie posiadających wsparcia ze strony modulowanego podświetlenia.

Rezultat wizualny można nazwać korzystnym, ale raczej nie bardzo dobrym, a takiego spodziewałbym się po high-endowym modelu producenta. Przy transmisjach sportowych i związanych z nimi szybkimi ruchami nadal widoczne jest lekkie smużenie i zacieranie się tych najdrobniejszych detali. Dla poprawy odwzorowania ruchu mamy jeszcze dostępną drugą funkcję – ClearScan+. Wnosi ona wspomniane modulowane podświetlenie. Niestety sposób realizacji pozostawia trochę do życzenia, w prawdzie pozbywamy się dzięki niej więcej smużenia, ale za obiektami pojawia się wyraźny drugi kontur. Proponuję więc nie korzystać z tejże funkcji.

Kąty widzenia

Dzięki zastosowaniu matrycy IPS, Toshiba L7 jest jednym z tych telewizorów, na które patrzenie pod kątem nie powoduje jeżenia się włosów na głowie. Jedyne co zmienia się schodząc z osi ekranu to spadek kontrastu i nieznaczne ocieplenie obrazu. Nie zmieniają się natomiast zbyt mocno odcienie barw i materiał wygląda nadal dobrze. Patrząc jednak pod kątem góra-dół widać po ciemku srebrzenie matrycy, co jest typowe dla tego rodzaju produktów.

"Dzięki zastosowaniu matrycy IPS, Toshiba L7 jest jednym z tych telewizorów, na które patrzenie pod kątem nie powoduje jeżenia się włosów na głowie."

Technologia 3D

Toshiba L7 korzysta z pasywnej technologii obrazowania w 3D. Strefa widzenia wynosi około 15 stopni w lewo i w prawo. Jeśli znajdujemy się w niej nie będzie nam doskwierał crosstalk. Włączenie systemu interpolacji ruchu (clearscan) w 3D powoduje teatralny efekt nawet przy najłagodniejszym ustawieniu. Lepiej więc zostawić funkcję wyłączoną, jednak wtedy musimy się liczyć z pogorszoną płynnością. Toshiba L7 nie posiada bowiem natywnej funkcji odtwarzania sygnału 1080p24 (format ten jest wyświetlany jako 60Hz). Pozostałe zalety i wady technologii pasywnej 3D są już chyba wszystkim znane – okulary są dosyć jasne, nie migoczą i nie wymagają zasilania, ale niestety rozdzielczość obrazu jest zmniejszona o połowę.

Granie na konsoli i PC

Toshiba L7453 zwróciła nam wynik Input Lag na poziomie 18 msec co jest najlepszym pomiarem jaki uzyskaliśmy do tej pory testując telewizory wraz z ekranami Sony (tam np. seria W7 zeszła aż do 13 msec). Jednak wynik 18 to także ideał dla graczy szczególnie tych grających online. Praktycznie każda akcja jakąś się wykonuje dzieje się od razu na ekranie.

Smart TV

Interfejs telewizora działa płynnie. Przez cały czas trwania testów nie zdarzyło się jego zawieszenie, czy przycięcie. Wygląd menu jest poprawny i nie odstaje od tego co możemy znaleźć u konkurencji. Jest tylko jeden istotny mankament, za który ktoś powinien, łagodnie mówiąc, dostać po uszach. Po wciśnięciu przycisku „Home” pojawia się strona główna Smart TV, a w samym jej centrum wideo-reklama, która co gorsza odtwarza się z dźwiękiem. Za każdym razem gdy tam wejdziemy jesteśmy przez nią atakowani, co szybko doprowadza do szału. Trzymam kciuki, żeby producent dał możliwość zlikwidowania tego denerwującego dodatku w następnej wersji oprogramowania.

VA1bYq.jpg

Modele L7 i L9, w odróżnieniu od niższych serii, posiadają bardziej rozbudowane wersje multimedialnej platformy, jest to Smart TV Cloud, w której część funkcji jest (podobno) realizowana w chmurze producenta. W praktyce to co odróżnia L7 od modelu niższego to obecność funkcji PVR, widgetów aplikacji (np. Facebook, czy twitter), oraz najważniejszego – MediaGuide Replay. Jest to system rekomendacji treści, który samodzielnie nagrywa dla nas programy, które mogą nas zainteresować. Decyzje o typie programów podejmowane są na bazie samouczących się algorytmów. Im dłużej używamy telewizora tym więcej zyskuje on informacji o preferowanych przez nas treściach i tym większa szansa na celne trafienie w nasz gust. Poza tą funkcjonalnością platforma multimedialna nie wyróżnia się niczym ponad to co oferuje konkurencja, ale i niczego jej nie brakuje, co świadczy dobrze o Toshibie. Mamy oczywiście też do dyspozycji wszystkie aplikacje strumieniowe (VOD) i tym podobne dodatki.

Odtwarzacz plików działa dosyć szybko i sprawnie, jednak interfejs mógłby zostać lepiej dopracowany. Nie da się bowiem wyświetlić wszystkich plików, jakie znajdują się na nośniku danych, na raz. Przegląda się je w kategoriach (zdjęcia, muzyka, filmy), czyli podobnie jak u Panasonic’a. Toshiba poradziła sobie z odtwarzaniem plików mkv z napisami srt.

ryKEag.jpg

Jakość dźwięku

Telewizor posiada dobrej jakości głośniki (2x15W RMS). Szczególnie warto zajrzeć do menu dźwięku gdzie znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie ma co się spodziewać dźwięku na poziomie kina domowego więc do takiego ekranu zalecane jest wręcz skorzystanie chociażby z soundbara a najlepiej kina 5.1 Jednak na co dzień słuchanie go np. przy TVN24 daje dobre rezultaty. Dźwięk jest czysty i nawet przy większej głośności nic się nie dzieje.

0Arh2F.jpg

ugf7Zb.jpg


Oglądanie telewizji DVB-T


Toshiba L7453 posiada wbudowane tunery naziemnej telewizji cyfrowej oraz kablowej. Brakuje DVB-S2 czyli tunera satelitarnego.

Menu z EPG jest czytelne i posiada bardzo ładną i nowoczesną szatę graficzną. Do telewizora można podłączyć dysk twardy i nagrywać audycje z naziemnej telewizji cyfrowej.

Pobór energii (47 cali)

Tryb obrazu Standardowy 56 W
Tryb obrazu Ustawienia własne (po kalibracji) 52 W
Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie i ocena


Gmeru & Maciej Koper)

PLUSY
  • Jakość wykonania
  • Strefowe wygaszanie w tym przedziale cenowym!
  • Kontrast (w porównaniu do innych IPSów w tej klasie)
  • Smart TV
  • Idealny dla graczy!
  • Jasność (luminancja) aż 523cd/m2 (idealny do nasłonecznionego pokoju)
  • Niezłe kolory po kalibracji
  • Płynność obrazu
  • Równomierne podświetlenie
  • Obraz pod kątem
  • Wbudowane WiFi
  • Wyjątkowo dobry stosunek ceny do jakości/wielkości matrycy


MINUSY

  • Barwy przed kalibracją mogłyby być lepsze
  • Brak dodatkowego multimedialnego pilota


[/td]


polecamy.png

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów
6a.png
Skala szarości
7a.png
Gamma
7a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów
8a.png
Skala szarości

8a.png
Gamma

8a.png

Kontrast i czerń

7a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

8a.png
Jednorodność obrazu

9a.png
Degradacja obrazu pod kątem

9a.png
Odporność na światło zewn.

10a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:

Crosstalk
9a.png
Wygoda użytkowania
10a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV
7a.png

Jakość dźwięku
8a.png

Wykonanie
9a.png

Cena / Jakość
9a.png

Cena: Toshiba 47L7453DG od 3,199

Telewizor do testów dostarczyła firma Toshiba Polska



Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?



Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
[/td][td] [/td]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem Toshiba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może jak jest z direct led ( podświetlenie) w większych przekątnych?

Nie mam potwierdzonych informacji, natomiast algorytm wygaszania który stosuje Toshiba nie wymaga podświetlenia typu Direct.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem tego modelu ale w wersji 42" w specyfikacji natknąłem się na ciekawy zapis1: 2160p yes. Co to oznacza? Czyżby tv obsługiwał 4k? Jeśli tak to w jaki sposób to uzyskać? Ponadto z tego co wiem to matryca jest 100 Hz. Niestety posiadając jedynie gniazda hdmi nie mogę uzyskać 1080p 100Hz. Czy jest możliwość dokupienia przejsciowki displayport i uzyskania standardu 100Hz z PC?

1: http://s23.postimg.org/qareujnvf/Untitled_2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizor jest FullHD wiec nie wyswietli obrazu 4K. Mozesz dostarczyc mu sygnal 2160p ale na ekranie zobaczysz tylko 1080.

Mam do ciebie pytanie. Czy nie wystepuje u ciebie w tym telewizorze efekt taki, ze przy szybkich scenach obraz jakby falowal przy krawedziach szybko zmieniajacych sie postaci , przedmiotow? Jakby procesor nie wyrabial sie z obliczeniami? Moze jakis "ulepszacz" obrazu to robi bo obciaza procesor. U mnie cos takiego wystepuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smuży, bo ma matryce ips. Zupa moze byc efektem systemu odszumiania. Wylącz go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie włączył pełnych 100hz - ja tam np. na IPS 120hz od LG smużenia za bardzo nie widzę - na każdej matrycy VA 60hz jest znacznie gorsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim LG 42CS460 50Hz IPS z 2012 roku podświetlanym jarzeniówkami mecz wygląda normalnie =trawa to trawa, a piłka nie smuży. Oczywiście na naprawdę dobrym TV ruch będzie płynniejszy niż na moim, ale na tej Toshibie to byłaby męczarnia patrzeć na mecz.

Edytowane przez Niemożliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ma ten TV w wersji 47 i chętni bym kupił wersję 55. Tylko skąd kupić nowy nie używany ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...